Apr 24-28, 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Today · 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Today · 12:00 PM UTC
Poseidon
Today · 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Today · 2:00 PM UTC
2024 Jet Ironman
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4, TBD
2024 Missouri USA Girls Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mason Morland
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
TCA
Trinity Christian Academy
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
DEC 12-6
T. Enochs
St. Thomas Catholic
`20 TAPPS State Wrestling Tournament
1st Place Matches
145
02/15
W
F 2-0 0:25
S. Hovanets
Liberty Christian School-TX
`20 TAPPS State Wrestling Tournament
Semis & Cons
145
02/15
W
F 7-2 1:19
A. Patton
Bishop T K Gorman
`20 TAPPS State Wrestling Tournament
Champ Quarters & Cons Round 1
145
02/01
W
DEC 7-4
T. Grannen
---
Texas Prep State Wrestling Championships
1st
145
02/01
W
DEC 8-6 SV
T. Enochs
St.thomas Catholic
Texas Prep State Wrestling Championships
Round 6 Semis; 32 5B; 16 3WB; 8 1WB
145
02/01
W
F 8-2 1:43
M. Tweed
Bay Area Christian School
Texas Prep State Wrestling Championships
Round 4 Qtrs; 3WB 32; 1WB 16
145
02/01
W
F 11-3 1:57
B. Howenstine
Episcopal Hs Tx
Texas Prep State Wrestling Championships
Round 2 - 32 2ch1wb; 16 1ch
145
12/21
L
DEC 10-8
C. Smith
Rockwall
Santa Slam
1st (16 Man)
145
12/21
W
F 7-2 2:36
G. Espinoza
Lewisville Marcus
Santa Slam
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/21
W
F 10-0 2:53
C. Hukill
Putnam City
Santa Slam
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/21
W
F 15-3 3:16
J. Hollon
Lewisville Flower Mound
Santa Slam
Round 1 (16 Man)
145
12/20
W
MD 14-3
T. Soontirarath
Keller Fossil Ridge Hs
Santa Duals
Round 2 (8 Team)
145
12/20
W
F 9-3 3:16
G. Espinoza
Lewisville Marcus Hs
Santa Duals
Round 1 (8 Team)
145
12/15
L
DEC 2-0
B. Earhart
Plano West
Raider Invitational
Medals
145
12/14
W
F 2-0 3:00
A. Clinton
Rockwall Heath
Raider Invitational
Semi-Finals and Cons Quarters
145
12/14
W
F 18-4 2:48
H. Stocker
Dallas Highland Park
Raider Invitational
Round 2
145
12/14
W
MD 11-2
J. Stoner
---
Raider Invitational
Round 1 (16 Man)
145
12/07
W
F 8-3 1:34
M. Cojocari
Frisco Memorial
Heritage Duals
Cross Bracket (8 Team)
145
12/07
W
F 14-4 2:00
A. Bustamante
Richardson Berkner Hs
Heritage Duals
Round 3 (8 Team)
152
12/07
W
F 14-2 2:49
M. Egure
Frisco Heritage
Heritage Duals
Round 2 (8 Team)
145
12/07
W
F 16-3 2:44
B. Everett
The Colony
Heritage Duals
Placement Matches (8 Team)
145
11/22
L
DEC 8-5
B. Dyer
Fort Worth Paschal
The Warrior Invite
2nd Wrestleback (32 Man)
145
11/22
L
MD 10-2
R. Bautista
Klein
The Warrior Invite
Round 1 (32 Man)
145
11/17
L
DEC 2-0
C. Redman
Prosper
2019 Arlington Invite Boys Varsity
1st Place
145
11/17
W
F 2-0 1:00
D. Irland
---
2019 Arlington Invite Boys Varsity
Round 4 & 3rd WB
145
11/16
W
F 2-0 1:34
C. McNalley
Prosper
2019 Arlington Invite Boys Varsity
Round 3 & 2nd WB
145
11/16
W
F 2-0 1:26
A. Johnson
Northwest Eaton
2019 Arlington Invite Boys Varsity
Round 2 & 1st WB
145
11/16
W
F 5-0 1:44
I. Munoz
Arlington Houston
2019 Arlington Invite Boys Varsity
Round 1
145
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
MD 17-4
J. Zamora
---
`19 TAPPS State Wrestling Tournament
1st Place Matches
132
02/16
W
DEC 9-3
C. Doyle
McKinney Christian Academy
`19 TAPPS State Wrestling Tournament
Semis & Cons
132
02/16
W
F 2-0 0:31
G. Barber
All Saints Episcopal School
`19 TAPPS State Wrestling Tournament
Champ Quarters & Cons Round 1
132
02/02
L
MD 11-3
J. Zamora
---
Texas Prep State Wrestling Championships
1st & 3rd (16 Man)
132
02/02
W
DEC 7-6 TB1
C. Doyle
McKinney Christian Academy
Texas Prep State Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/02
W
F 3-0 0:38
C. Long
The Oakridge School
Texas Prep State Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/02
W
F 7-0 1:13
P. Bender
Bishop Lynch Hs
Texas Prep State Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
132
01/12
L
DEC 10-6
A. Vislosky
Lovejoy
TCA Invitational
Round 3 Mats 1 and 2
138
01/12
W
F 2-0 0:47
J. Scheck
Birdville
TCA Invitational
Round 2
138
01/12
W
F 6-4 2:22
A. Feste
Frisco Lone Star
TCA Invitational
Round 1 (16 Man)
138
12/22
L
F 7-0 1:58
D. Hernandez
---
Santa Slam
1st (16 Man)
138
12/22
W
MD 16-6
P. Trejo
Katy Morton Ranch
Santa Slam
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/22
W
F 2-0 0:44
R. Franks
Lewisville Marcus
Santa Slam
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/22
W
DEC 10-7
C. Smith
Rockwall
Santa Slam
Round 1 (16 Man)
138
12/21
W
MD 12-2
C. Mayo
Keller Fossil Ridge Hs
Santa Duals
Round 1 (4 Team)
138
12/21
W
F 2-0 0:40
C. Hukill
Putnam City
Santa Duals
Round 2 (4 Team)
138
12/15
W
F 9-1
J. Jennings
South Grand Prairie
South Grand Prairie Tri
Champ. Round 1
138
12/01
W
F 7-0 1:18
J. Crump
Dallas Highland Park Hs
Heritage Duals
Round 2 (8 Team)
138
12/01
W
F 2-0 1:31
G. Hardin
Coppell Hs
Heritage Duals
Cross Bracket (8 Team)
138
12/01
W
F 9-0 5:49
A. Thuenemann
Lone Star
Heritage Duals
Placement Matches (8 Team)
138
12/01
W
F 8-1 2:55
M. Eguve
Frisco Heritage
Heritage Duals
Round 3 (8 Team)
138
11/17
L
DEC 11-6
S. McCoy
---
Warrior Invite Boys 2018
3rd Place
138
11/17
W
DEC 6-2
D. Melendez
El Paso Pebble Hills
Warrior Invite Boys 2018
Consolation Semis
138
11/17
L
DEC 6-1
J. Zamora
---
Warrior Invite Boys 2018
Semis Only
138
11/16
W
F 7-3 5:26
C. Kern
Weatherford High School
Warrior Invite Boys 2018
Round 3 (All)
138
11/16
W
F 2-0 0:49
R. Bahana
Cy Lakes
Warrior Invite Boys 2018
Round 2 (All)
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 4-0 2:25
S. Smith
Liberty Christian School-TX
TAPPS State Wrestling Tournament
Round 6, Finals
120
02/17
W
MD 15-1
R. Villa
Bishop Lynch Hs
TAPPS State Wrestling Tournament
Round 4, Semis and 1st wrestle back 8, 3 WB 16
120
02/03
L
TF 16-1 4:36
S. Smith
Liberty Christian School-TX
Texas Prep State Wrestling Championships
1st & 3rd (16 Man)
120
02/03
W
MD 13-0
M. Daichman
St. John`s School Houston
Texas Prep State Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/03
W
F 2-0 0:56
G. Barber
All Saints Episcopal School
Texas Prep State Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/13
L
F 4-0 2:40
J. Rush
South Grand Prairie
Rumble at the Ridge boys varsity
1st & 3rd (16 Man)
126
01/13
W
F 0-2 3:31
N. Gers
Lewisville
Rumble at the Ridge boys varsity
4th Wrestleback (16 Man)
126
01/13
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
Rumble at the Ridge boys varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/13
L
DEC 2-0
Z. Campanini
McKinney Boyd
Rumble at the Ridge boys varsity
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/06
L
MD 11-1
Z. Campanini
McKinney Boyd
2018 TCA Invitational
Round 6
126
01/06
W
DEC 9-4 SV
A. Nunn
Wylie
2018 TCA Invitational
Round 5
126
01/06
W
F 5-0 3:43
A. Veloz
Skyline
2018 TCA Invitational
Round 4
126
01/06
L
F 9-0 4:53
B. Baller
---
2018 TCA Invitational
Round 1 (16 Man)
126
01/03
W
DEC 14-12
N. Scully
---
Prep Slam
Cons. Round 2
120
01/02
L
F 0-0 2:56
M. Lundin
---
Prep Slam
Champ. Round 1
120
12/31
L
F 0-0
K. Nadal
Mt. Pisgah Christian School
Prep Slam X
Champ. Round 1
120
12/31
L
F 0-0 2:00
K. Nadal
Mt. Pisgah Christian School
Prep Slam X
Cons. Round 3
120
12/31
W
DEC 14-12
N. Scully
---
Prep Slam X
Cons. Round 2
120
12/31
L
F 7-0 2:00
M. Lundin
---
Prep Slam X
Champ. Round 2
120
12/31
W
DEC 9-2
R. Villa
Bishop Lynch Hs
Prep Slam X
Champ. Round 1
120
12/16
L
F 2-0 1:30
J. Rush
South Grand Prairie Hs
Santa Slam
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/16
W
DEC 5-3 SV
J. Baird
---
Santa Slam
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/16
W
F 11-5 2:13
S. Cook
Keller Fossil Ridge Hs
Santa Slam
2nd Wrestleback (16 Man)
126
12/16
L
MD 10-0
L. Vasquez
Arlington
Santa Slam
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/15
W
F 4-2 1:27
D. Harrington
Lewisville Marcus Hs
Santa Duals
Round 1 (4 Team)
126
12/15
W
F 4-8 1:35
S. Cook
Keller Fossil Ridge Hs
Santa Duals
Round 2 (4 Team)
126
12/09
W
MD 24-13
J. Laborde
Rockwall
Raider Invitational
Medals
126
12/09
W
F 5-0 1:22
B. Henderson
Highland Park
Raider Invitational
Cons Semi
126
12/09
L
F 7-0 3:12
J. Aragon
---
Raider Invitational
Semi-Finals
126
12/09
W
F 5-0 1:57
J. Laborde
Rockwall
Raider Invitational
Round 2
126
12/02
W
F 2-0 1:08
B. Henderson
Dallas Highland Park Hs
Heritage Duals
Round 1 (8 Team)
126
12/02
W
F 4-0 0:51
A. Abdi
Plano West
Heritage Duals
Placement Matches (8 Team)
126
12/02
W
F 2-0 0:54
J. Lopez
The Colony
Heritage Duals
Round 3 (8 Team)
126
12/02
W
F 2-0 1:39
G. Ordieres
---
Heritage Duals
Round 2 (8 Team)
126
11/18
L
MD 10-2
I. Costa
Prosper
Warrior Invite Boys 2017
Semi-Finals
126
11/18
W
F 10-4 4:59
M. adrian
El Paso Eastwood Hs
Warrior Invite Boys 2017
4th Wrestleback (32 Man)
126
11/18
L
TF 17-0 1:19
A. Rodriguez
---
Warrior Invite Boys 2017
Round 3 (All)
126
11/17
W
TF 17-0 6:00
N. Thompson
All Saints Episcopal School
Warrior Invite Boys 2017
Round 2 (All)
126
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
The Bader Show
Apr 14, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2023-24 Ohio State Wrestling
Dec 13, 2023
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023