Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Barrett Doherty
Results
Videos
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Zimmerman
Zimmerman Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/06
W
TF 10-0 1:24
J. Naser
NRHEG Panther Youth Wrestling Club
MN/USA Thunderbolts Freestyle Open
Round 2
83-90
03/16
L
Replay
TF 18-2 3:27
B. Sturm
Pinnacle Wrestling Club
MN/USA 6U-16U Folkstyle State Tournament
Third Place
82
03/16
W
Replay
M FOR 0-0
J. Walker
MN Elite Wrestling Club
MN/USA 6U-16U Folkstyle State Tournament
Round 7
82
03/16
W
DEC 8-4
E. Busho
Owatonna Wrestling Academy
MN/USA 6U-16U Folkstyle State Tournament
Round 6
82
03/16
L
Replay
F 2-0 0:16
L. Maley
Minnesota
MN/USA 6U-16U Folkstyle State Tournament
Round 4
82
03/16
W
Replay
MD 9-1
O. Shockman
Minnesota
MN/USA 6U-16U Folkstyle State Tournament
Round 2
82
03/14
W
Replay
MD 12-2
R. Budach
NRHEG
MN/USA Folkstyle State Elem Team Duals
Round 3 (4 Team)
84
03/14
L
MD 13-1
C. Tolzman
New Prague
MN/USA Folkstyle State Elem Team Duals
Round 2 (4 Team)
84
03/14
W
Replay
F 2-0 1:00
C. Fernelius
Farmington
MN/USA Folkstyle State Elem Team Duals
Quarterfinals (8 Team)
84
02/25
L
MD 13-2
H. Houle
Zimmerman Wrestling Club
MN/USA Regional: Brainerd
Round 7
82
02/25
W
F 2-0 0:16
B. Schilling
Minnesota
MN/USA Regional: Brainerd
ROund 5
82
02/25
W
MD 8-0
M. Theisen
Anoka Youth Wrestling
MN/USA Regional: Brainerd
Round 3
82
01/06
W
DEC 9-8
D. Trakhtenberg
Wayzata Youth Wrestling
White Bear MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 4
79-81
01/06
W
F 2-0 0:39
O. Sieben
Hastings Wrestling Club
White Bear MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 3
79-81
01/06
L
F 9-0 3:54
L. Gilbert
Centennial Youth Wrestling
White Bear MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 2
79-81
12/30
W
F 10-0 1:49
Z. Diekman
Forest Lake Wrestling Club
Rogers MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 4
81-83
12/30
L
DEC 8-6
M. Austin
Minnesota
Rogers MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 3
81-83
12/30
W
F 9-5 3:37
E. Holmberg
Rum River Wrestling
Rogers MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 2
81-83
12/17
L
F 2-0 0:49
C. McNutt
Wayzata Youth Wrestling
St. Francis MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 4
81-85
12/17
W
DEC 6-4
R. Drexel
Stillwater Area Wrestling
St. Francis MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 3
81-85
12/17
W
F 2-0 0:19
K. Simonson
Minnesota
St. Francis MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 2
81-85
11/18
W
F 5-0 1:22
K. Nelson
Minnesota
Apple Valley MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 4
81-83
11/18
W
DEC 4-0
G. Reuvers
Forest Lake Wrestling Club
Apple Valley MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 3
81-83
11/18
W
F 7-3 2:06
J. Salas
Simley Wrestling Club
Apple Valley MN/USA Folkstyle Qualifier
Round 2
81-83
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/18
L
Replay
DEC 6-2
B. Luchsinger
New Prague Wrestling
2023 MN/USA (6U-16U) Ind. Folkstyle State
Fifth Place
77
03/18
L
Replay
F 7-2 2:45
C. McNutt
Wayzata Youth Wrestling
2023 MN/USA (6U-16U) Ind. Folkstyle State
Round 7
77
03/18
W
Replay
DEC 9-7
D. Roehl
Minnesota
2023 MN/USA (6U-16U) Ind. Folkstyle State
Round 6
77
03/18
W
Replay
F 2-0 1:08
K. Kleinschmidt
Minnesota
2023 MN/USA (6U-16U) Ind. Folkstyle State
Round 5
77
03/18
L
Replay
DEC 8-5
D. Trakhtenberg
Wayzata Youth Wrestling
2023 MN/USA (6U-16U) Ind. Folkstyle State
Round 4
77
03/18
W
Replay
DEC 11-4
D. Thurston
Minnesota
2023 MN/USA (6U-16U) Ind. Folkstyle State
Round 2
77
02/26
L
DEC 6-2
K. Ward
---
MN/USA Regional Qualifier - Brainerd
Round 8
77
02/26
W
F 7-0 2:07
D. Thurston
---
MN/USA Regional Qualifier - Brainerd
Round 7
77
02/26
L
F 13-0 3:41
T. Wilson
---
MN/USA Regional Qualifier - Brainerd
Round 6
77
02/26
W
F 6-4 2:53
D. Roehl
---
MN/USA Regional Qualifier - Brainerd
Round 3
77
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024