Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cody Hughes
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Mitchell
Mitchell
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 5-0 2:18
J. Wright
Elkin
NCHSAA 1A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/11
L
F 2-0 0:31
G. Mann
---
NCHSAA 1A West Regional
Quarters
132
02/10
W
F 6-16 5:18
B. Moore
Robbinsville
NCHSAA 1A West Regional
Round 1 (16 Man)
132
01/28
L
F 2-0 1:11
R. Bowman
Cherryville
NCHSAA 1A Dual Team Rd. 1 & 2 @Cherryville
Round 1
132
01/25
W
F 7-1 3:42
B. Taylor
McDowell
McDowell Quad. (South Caldwell, Mitchell, St. Stephens, McDowell)
Round 1
132
01/25
W
DEF 0-0 0:39
B. Connell
St. Stephens
McDowell Quad. (South Caldwell, Mitchell, St. Stephens, McDowell)
Round 1
132
01/24
L
F 6-2 3:00
M. Harkey
South Caldwell
McDowell Quad. (South Caldwell, Mitchell, St. Stephens, McDowell)
Round 1
126
01/21
L
F 2-0 2:14
T. Fox
Mountain Heritage
Western Highlands Conference Tournament
3rd Place
132
01/20
L
F 2-0 0:34
G. Reece
Avery County
Western Highlands Conference Tournament
Semis & 1st WB
132
01/07
W
DEC 6-3
J. Church
Rockingham County
2nd Annual Gavin Sharpe Memorial JV
3rd round
120-120
01/07
W
MD 9-0
B. Bassirou
Ragsdale
2nd Annual Gavin Sharpe Memorial JV
2nd round
120-120
01/07
W
F 4-0 2:00
N. Oles
West Rowan
2nd Annual Gavin Sharpe Memorial JV
1st round
120-120
11/30
W
DEC 8-5
T. Brockwell
Clyde A. Erwin
Erwin, Hendersonville, Cherokee
Champ. Round 1
132
11/23
L
F 2-0 1:13
C. Nutter
Science Hill
North Knight Invitational 2022
Round 3 (16 Man)
132
11/23
W
MD 12-2
C. Kleman
Watauga
North Knight Invitational 2022
Round 2 (16 Man)
132
11/23
L
F 2-0 1:02
M. Mehaffey
---
North Knight Invitational 2022
Round 1 (16 Man)
132
11/12
W
TF 18-2 1:00
N. Hippe
Mitchell
Nothing But Neutral Takedown Tournament
Round 2 (Best of 3)
120/126
11/12
W
TF 20-0
N. Hippe
Mitchell
Nothing But Neutral Takedown Tournament
Round 1 (Best of 3)
120/126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
L
F 8-1 1:15
T. Reda
---
Western Highlands Conference Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
126
01/25
L
F 2-0 0:36
W. Cole
---
Western Highlands Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
126
01/08
W
MD 14-2
J. Golindo
West Rowan
Gavin Sharpe Memorial JV Tournament
4
124-128
01/08
W
F 2-2 0:54
B. Hayes
Piedmont
Gavin Sharpe Memorial JV Tournament
3
124-128
01/08
W
DEC 8-3
J. Mattingly
Pinecrest
Gavin Sharpe Memorial JV Tournament
2
124-128
01/08
W
F 10-2 2:50
F. Canchola
West Cabarrus
Gavin Sharpe Memorial JV Tournament
1
124-128
12/02
L
F 13-0 2:45
C. Williamson
Tuscola
Tri Meet at Mitchell (Swain, West Henderson)
Champ. Round 1
120
11/18
L
F 5-0 2:30
A. Phillips
---
Mitchell @ Robbinsville
Round 1
126
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/15
L
F 5-0 1:37
B. Church
---
NCHSAA 1A West Regional
Champ. Round 1 (16 Man)
126
06/10
W
DEC 9-4
W. Wilson
Avery County
2021 Western Highlands Conference
Placement (8 Man)
126
06/10
L
F 2-0 0:44
S. McCoy
Polk County
2021 Western Highlands Conference
Semis (8 Man)
126
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 7-4
B. Splawn
Bessemer City
NCHSAA 1A West Regional
1st WB
126
02/14
L
F 2-0 1:28
S. Truesdale
Union Academy
NCHSAA 1A West Regional
Round 1 (16 Man)
126
01/24
L
F 11-2 5:54
D.
Mountain Heritage
Mountain Heritage @ Mitchell
Round 1
120
12/21
L
F 6-0 1:40
N. Allen
Hoke County
2019 Great Smoky Mtn. Grapple: JV
Round 3
120
12/21
L
F 5-4 3:52
C. Phillips
Swain County
2019 Great Smoky Mtn. Grapple: JV
Qtrs
120
12/21
W
F 5-5 3:36
J. Cross
Robbinsville
2019 Great Smoky Mtn. Grapple: JV
Round 1
120
12/10
W
F 0-2 0:53
C. Wyatt
Patton
Quad @ Mitchell (Patton, Mt. Heritage, Watauga, Bandys)
Champ. Round 1
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024