Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Julian Martinez
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Bettendorf
Bettendorf-Morningstar-River
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
F 0-0 0:14
M. Burghoffer-Enriquez
Muscatine
JV MAC Tournament
Fifth Place
160
02/08
W
F 7-1 2:05
Y. Younis
Pleasant Valley
JV MAC Tournament
Round 4
160
02/08
W
F 2-0 0:33
N. Young
North Scott
JV MAC Tournament
Round 3
160
02/08
L
F 2-0 1:33
J. Fahrenkrug
---
JV MAC Tournament
Round 2
160
01/25
W
F 4-2 3:21
E. Blair
Western Dubuque Epworth
Bettendorf JV Tournament
First Place
160
01/25
W
F 5-0 3:52
P. Morgan
Central Clinton, DeWitt
Bettendorf JV Tournament
Round 4
160
01/25
W
DEC 13-10
E. Surface
Western Dubuque Epworth
Bettendorf JV Tournament
Round 2
160
01/25
W
DEC 11-7
S. Miller
---
Bettendorf JV Tournament
Round 1
160
01/10
W
F 11-2 2:23
Y. Younis
Pleasant Valley
Pleasant Valley @ Bettendorf
Round 1
160
12/05
W
F 5-0 1:03
Y. Younis
Pleasant Valley
Cougar JV Wrestling Invitational 2019
Round 3 (4 Man)
35
12/05
W
F 2-0 0:29
P. Robinson
Cedar Rapids Jefferson
Cougar JV Wrestling Invitational 2019
Round 2 (4 Man)
35
12/05
W
F 9-0 3:31
S. Miller
---
Cougar JV Wrestling Invitational 2019
Round 1 (4 Man)
35
12/03
W
F 2-0 1:03
G. Moeller
North Scott
Gene Knight Invitational
Round 3 (4 Man)
160C
12/03
W
F 2-0 0:20
M. Huang
Pleasant Valley
Gene Knight Invitational
Round 2 (4 Man)
160C
12/02
W
F 4-0 1:26
M. Burghoffer-Enriquez
Muscatine
Gene Knight Invitational
Round 1 (4 Man)
160C
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
W
DEC 8-5
J. Argo
---
JV MAC Invitational
Third Place
160
02/02
L
F 19-5 4:27
T. Gottschalk
North Scott
JV MAC Invitational
Round 4
160
02/02
W
F 4-12 4:59
I. Penzol
Davenport Central
JV MAC Invitational
Round 2
160
02/02
W
F 11-2 4:09
L. Stevens
---
JV MAC Invitational
Round 1
160
01/12
L
MD 16-8
T. Brown
---
Bettendorf Midwest Shootout
9th - 15th Placement
160
01/12
L
DEC 7-5 SV
J. Dixon
---
Bettendorf Midwest Shootout
Sat Round 2 - Semis and WB`s
160
01/12
L
F 7-0 2:28
B. Angle
Burlington
Bettendorf Midwest Shootout
Sat Round 1 - Quaterfinals
160
01/12
L
DEC 7-4
N. Simester
---
Bettendorf Midwest Shootout
Round 3 (16 Man)
160
01/12
L
F 4-0 2:32
M. Volkmar
---
Bettendorf Midwest Shootout
Round 2 (16 Man)
160
01/11
L
F 2-0 1:36
B. Crigger
Camanche
Bettendorf Midwest Shootout
Round 1 (16 Man)
160
01/10
W
F 0-0 2:30
J. Argo
---
Assumption @ Bettendorf
Round 1
160
12/21
W
F 4-0 0:56
M. Ray
Davenport West
Davenport West / Bettendorf / Burlington
Champ. Round 1
160
12/15
W
F 2-0 1:36
C. Chapman
---
Wilton JV Invitational Tournament
Round 3 (4 Man)
48
12/15
W
TF 16-1 3:25
M. Hanson
Anamosa
Wilton JV Invitational Tournament
Round 2 (4 Man)
48
12/15
W
F 5-0 1:11
D. Bartels
Cedar Rapids Kennedy
Wilton JV Invitational Tournament
Round 1 (4 Man)
48
12/14
L
F 2-0 1:05
M. Solis
North Scott
Bettendorf / Davenport Central / North Scott JV
Champ. Round 1
160
12/08
W
DEC 4-0
V. Boyal
Mt. Vernon
Marion JV 2018
Round 3 (4 Man)
Div#24
12/08
W
F 0-0 1:12
R. Young
CR Washington
Marion JV 2018
Round 2 (4 Man)
Div#24
12/08
W
F 6-1 3:58
A. Elizalde
West Liberty
Marion JV 2018
Round 1 (4 Man)
Div#24
12/01
W
MD 13-2
Z. Lind
Linn-Mar
Cougar JV Wrestling Invitational 2018
Round 3 (4 Man)
JV-32
12/01
W
DEC 6-4 SV
D. Bartels
CR Kennedy
Cougar JV Wrestling Invitational 2018
Round 2 (4 Man)
JV-32
12/01
W
F 2-0 1:34
J. Gonzalez
Iowa City West
Cougar JV Wrestling Invitational 2018
Round 1 (4 Man)
JV-32
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
L
MD 10-0
K. Diep
North Scott
JV MAC Tournament
Fifth Place
145
02/03
W
F 4-0 1:48
G. Kuhrt
Bettendorf
JV MAC Tournament
Round 4
145
02/03
W
MD 11-3
Z. Johnson
Davenport Central
JV MAC Tournament
Round 3
145
02/03
W
F 7-0 1:53
J. Rubio
---
JV MAC Tournament
Round 2
145
02/03
L
F 13-2 3:24
T. Brown
Pleasant Valley
JV MAC Tournament
Round 1
145
01/25
W
F 6-0 4:43
j. walsh
Assumption
Bettendorf-Morningstar-River @ Assumption
Round 1
152
01/13
L
F 5-2 1:56
M. Jackley
Sterling
Bettendorf Midwest Shootout
Semis & WB (16 Man)
145
01/13
L
F 5-0 3:06
e. mccracken
Assumption
Bettendorf Midwest Shootout
Quarterfinals (16-man)
145
01/13
L
F 13-3 5:03
M. Webster
Davenport West
Bettendorf Midwest Shootout
Round 3 (16 Man)
145
01/12
L
TF 17-1 4:00
E. Campie
Camanche
Bettendorf Midwest Shootout
Round 2 (16 Man)
145
01/12
L
F 11-3 3:36
B. Parker
Waukee
Bettendorf Midwest Shootout
Round 1 (16 Man)
145
01/06
L
DEC 7-1
K. Diep
North Scott
Gene Knight
Round 3 (4 Man)
145A
01/06
W
DEC 9-5
T. Allen
Dubuque Hempstead
Gene Knight
Round 1 (4 Man)
145A
12/22
W
F 2-0 1:08
L. Humphry
Davenport West
Davenport West / Burlington @ Bettendorf
Champ. Round 1
152
12/16
L
F 2-0 1:10
J. Luckritz
Clinton
Wilton JV Invitational
Round 3 (4 Man)
033
12/16
L
MD 14-4
E. Benion
---
Wilton JV Invitational
Round 2 (4 Man)
033
12/16
W
F 2-0 1:40
K. Pendergrass
Mount Vernon
Wilton JV Invitational
Round 1 (4 Man)
033
12/15
L
F 2-0 1:08
J. Fahrenkrug
---
Bettendorf/ Davenport Central @ North Scott
Champ. Round 1
126
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
F 5-0 2:59
Z. Campbell
---
JV MAC Tournament
Third Place
138
02/04
L
MD 9-1
T. Ketcham
Bettendorf
JV MAC Tournament
Round 4
138
02/04
W
DEC 5-0
A. Troje
North Scott
JV MAC Tournament
Round 2
138
01/27
W
F 2-0 1:15
A. Zinke
Clinton
Bettendorf @ Clinton
Round 1
138
01/21
L
F 2-0 1:20
C. Masters
Burlington
Bettendorf JV Tournament
Round 2
138
01/21
L
DEC 9-7
E. McCaulley
Central Clinton, DeWitt
Bettendorf JV Tournament
Round 1
138
01/07
W
F 2-0 0:52
K. Burrage
North Scott
Gene Knight
Round 3 (4 Man)
138C
01/07
L
F 2-0 1:14
T. Maiers
Dubuque Hempstead
Gene Knight
Round 2 (4 Man)
138C
01/07
L
F 2-0 1:16
T. Sparbell
Pleasant Valley
Gene Knight
Round 1 (4 Man)
138C
01/02
L
F 2-0 1:12
B. Fritz
Seckman
KC Stampede
Champ. Round 5
152
12/18
W
DEC 7-1
D. Hussey
Thompson HS
KC Stampede
Champ. Round 1
152
12/10
W
F 2-0 1:00
T. Buzynski
CR Jefferson
Marion JV Invite 2016
Round 3 (4 Man)
#19
12/10
L
F 2-0 1:16
C. Drury
Xavier, CR
Marion JV Invite 2016
Round 2 (4 Man)
#19
12/10
W
F 5-1 3:53
J. Fritz
Sigourney-Keota
Marion JV Invite 2016
Round 1 (4 Man)
#19
12/03
W
DEC 5-3
L. Wenck
Iowa City West
Cougar JV Wrestling Invitational 2016
Round 3 (4 Man)
16
12/03
W
F 7-1 2:40
T. Brown
Pleasant Valley
Cougar JV Wrestling Invitational 2016
Round 2 (4 Man)
16
12/03
L
F 2-0 1:19
L. Burds
Western Dubuque
Cougar JV Wrestling Invitational 2016
Round 1 (4 Man)
16
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024