Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27 · Resumes Today at 11:00 AM UTC
NHSCA National Duals
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
James Harris
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Lakeshore HS (Stevensville)
Springfield
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
L
F 2-0 0:53
J. Silvis
Allendale HS
MHSAA Team Wrestling Finals
Quarterfinals (8 Team)
152
03/27
L
DEC 13-9
B. Brandt
Charlotte
MHSAA Regional 7-2
2nd Wrestleback (8 Man)
152
03/27
L
DEC 11-8
J. Polk
---
MHSAA Regional 7-2
Semis & 1st WB (8 Man)
152
03/27
W
F 5-3 3:07
J. Davis
---
MHSAA Regional 7-2
Quarterfinals (8 Man)
152
03/20
L
DEC 12-5
J. HALSEY
---
MHSAA District 13-2
Placement
152
03/20
W
DEC 12-8
N. Martinez
Paw Paw
MHSAA District 13-2
Round 4 (16 and 32 Man)
152
03/20
W
F 5-0 1:23
T. Preuss
Plainwell
MHSAA District 13-2
Round 3 (16 and 32 Man)
152
09/13
L
DEC 4-3
J. Fox
Columbus East
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 3
155
09/13
W
F 2-0 1:05
J. Hartsough
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 1 64 Champ
155
09/13
L
DEC 12-5
J. Anderson
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 2
155
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
W
F 0-1 1:24
K. Fanson
---
MHSAA Team Wrestling Finals
Quarterfinals (8 Team)
145
02/28
L
F 0-0 0:53
C. LaJoie
Gaylord
MHSAA Team Wrestling Finals
Semifinals (8 Team)
145
02/22
L
F 0-0 0:28
C. Munson
---
MHSAA Regional 7-2
2nd Wrestleback (8 Man)
145
02/22
L
DEC 12-6
J. Reece
---
MHSAA Regional 7-2
Semis & 1st WB (8 Man)
145
02/22
W
F 2-6 5:40
R. Mayes
Mason
MHSAA Regional 7-2
Quarterfinals (8 Man)
145
02/15
W
F 2-0 1:30
T. Brooks
Battle Creek Harper Creek
MHSAA District 13-2
Placement
145
02/15
W
F 2-0 0:24
M. Wassink
---
MHSAA District 13-2
Cons. Semis (16 and 32 Man)
145
02/15
L
DEC 6-5
J. Reece
---
MHSAA District 13-2
Round 4 (16 and 32 Man)
145
02/15
W
F 4-0 1:45
J. Bruin
Allegan
MHSAA District 13-2
Round 3 (16 and 32 Man)
145
02/08
W
F 4-8 2:43
W. Prowse
---
SMAC Conference Tournament 2020
Placement Matches (8 Man)
145
02/08
W
DEC 13-8
J. Quispe
Lakeview
SMAC Conference Tournament 2020
Semis & 1st WB (8 Man)
145
02/08
W
F 8-0 3:43
X. Warner
Gull Lake
SMAC Conference Tournament 2020
Quarterfinals (8 Man)
145
01/11
W
F 2-0 0:36
B. Brandt
Charlotte
Jim Dewland Classic
Round 5
145
01/11
W
F 2-0 0:57
O. Edgar
Hartland
Jim Dewland Classic
Round 4
145
01/11
W
F 2-0 0:26
C. Plotts
Otsego
Jim Dewland Classic
Round 3
145
01/11
L
FOR 0-0
G. Bartley
---
Jim Dewland Classic
Round 2
145
01/11
W
F 2-0 0:49
J. Converse
Charlotte
Jim Dewland Classic
Round 1
145
12/20
L
F 6-2 1:36
S. Fay
Auburn
Auburn Duals
Champ. Round 1
160
12/20
L
F 2-1 0:03
A. Carter
Auburn
Auburn Duals
Champ. Round 1
160
12/14
W
F 0-0 0:42
W. DIEKMAN
---
Allegan Southwest Classic
Placement Matches (16 Man)
152
12/14
W
F 0-0 2:13
M. Moore
Whitehall HS
Allegan Southwest Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/14
W
F 0-0 0:57
T. Mead
Allegan HS
Allegan Southwest Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/07
L
F 4-10 3:50
M. LeNoble
Quincy
Lincoln JV Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/07
W
F 2-0 0:15
N. Jones
Quincy
Lincoln JV Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
152
12/07
L
F 8-5 2:59
K. Benton
Rochester
Lincoln JV Tournament
Round 1 (16 Man)
152
12/07
W
F 2-0 1:45
g. Peney
Petersburg (PORTA)
Springfield (H.S.) @ Petersburg (PORTA)
Round 1
145
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 6-5
E. TAYLOR
---
MHSAA District 13-2
Cons. Semis (16 and 32 Man)
152
02/09
L
F 1-2 1:22
R. Buckland
Niles
MHSAA District 13-2
Round 4 (16 and 32 Man)
152
02/09
W
F 10-5 2:50
J. Wiley
---
MHSAA District 13-2
Round 3 (16 and 32 Man)
152
02/09
W
F 5-0 3:13
M. Morris
---
MHSAA District 13-2
Round 2 (16 and 32 Man)
152
12/08
L
DEC 10-9
K. VanNest
Byron Center HS
Allegan Southwest Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/08
W
F 0-0 2:40
M. Drummond
Airport HS
Allegan Southwest Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
160
12/08
L
F 0-0 5:48
J. Sereno
Hudson Area HS
Allegan Southwest Classic
Round 1 (16 Man)
160
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020