Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Parker Kay
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
MAPLE MOUNTAIN
Maple Mountain
Maple Mountain
Maple Mountain A
maple mountain
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 8-0
C. Loveless
---
2017 UHSAA 4A/5A State Championships
Championship
4A 195
02/09
W
DEC 5-3
L. Clark
Highland
2017 UHSAA 4A/5A State Championships
Semis
4A 195
02/08
W
DEF 0-0
N. Ware
Timpanogos
2017 UHSAA 4A/5A State Championships
Quarters
4A 195
02/08
W
F 11-0 3:35
J. Nessen
Box Elder
2017 UHSAA 4A/5A State Championships
Champ Round 1
4A 195
02/02
W
DEC 4-2
K. Hall
ALTA
UHSAA 2017 4A DIVISION
Championship - Finals
A 195
02/02
W
F 10-3 1:58
K. Buckner
MOUNTAIN VIEW
UHSAA 2017 4A DIVISION
Round 4 - Semis
A 195
02/02
W
F 4-1 0:31
E. Cisneros
UINTAH
UHSAA 2017 4A DIVISION
Round 3 - Quarters (32 Man)
A 195
01/26
W
F 9-1 3:03
C. Mecham
---
UHSAA 4A Dual State Championships
Champ Round 1 (16 Team)
184
01/26
W
F 9-0 3:47
J. Quinteros
Alta
UHSAA 4A Dual State Championships
Quarters & WB (16 Team)
184
01/26
W
F 8-0 1:44
J. Meyer
Uintah
UHSAA 4A Dual State Championships
Placement (16 Team)
184
01/26
L
DEC 9-3
S. Gardner
Wasatch
UHSAA 4A Dual State Championships
Semis & WB (16 Team)
184
01/21
L
MD 12-1
J. Roubidoux
Box Elder
Rockwell Rumble
6th Wrestleback (64 Man)
182
01/21
L
DEC 3-2
N. Porter
North Sevier
Rockwell Rumble
Quarterfinals
182
01/21
W
DEC 7-5
A. Johnson
---
Rockwell Rumble
Round 4 Champ & WB (64 Man)
182
01/20
W
F 10-3 3:29
E. Conlon
Olympus
Rockwell Rumble
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
182
01/20
W
F 10-2 3:05
C. Mcbride
---
Rockwell Rumble
Round 1 (64 Man)
182
01/07
W
DEC 11-7
T. Mangelson
Juab
TOC - Tournament of Champions
3rd Place
182
01/07
W
DEC 6-5
J. Burton
---
TOC - Tournament of Champions
4th Wrestleback (16 Man)
182
01/07
L
DEC 3-2
C. Rule
Meeker
TOC - Tournament of Champions
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/07
W
MD 18-5
M. Hackford
Union
TOC - Tournament of Champions
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/07
W
MD 11-2
K. Jordan
---
TOC - Tournament of Champions
Round 1 (16 Man)
182
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
MD 11-3
M. McCann
---
UHSAA Super State Tournament
5th place
160
02/20
L
DEC 3-1
T. Hellstrom
Maple Mountain
UHSAA Super State Tournament
Conso Semis
160
02/20
L
DEC 7-1
J. Aagard
---
UHSAA Super State Tournament
Semifinals
160
02/20
W
DEC 6-3
A. Gonzales
Westlake
UHSAA Super State Tournament
Quarters & Conso
160
02/11
W
F 3-2 4:52
T. Manookin
---
2016 UHSAA 4A/5A Utah State Championship
3rd & 5th
4A 160
02/11
L
DEC 3-0
K. Larsen
---
2016 UHSAA 4A/5A Utah State Championship
Cons Semi-Finals
4A 160
02/11
L
MD 8-0
D. Cohen
---
2016 UHSAA 4A/5A Utah State Championship
Semis
4A 160
02/10
W
DEC 9-5
J. Shepherd
---
2016 UHSAA 4A/5A Utah State Championship
Quarters
4A 160
02/10
W
DEC 3-2
W. Pyatt
Box Elder
2016 UHSAA 4A/5A Utah State Championship
Champ Round 1
4A 160
02/04
L
DEC 4-3
T. Manookin
---
2016 USHAA 4A DIVISION B
Championship - Finals
160
02/04
W
F 5-2 3:41
J. Terry
---
2016 USHAA 4A DIVISION B
Round 4 - Semis
160
02/03
W
F 11-3 2:43
H. Judd
PAYSON
2016 USHAA 4A DIVISION B
Round 3 - Quarters (32 Man)
160
02/03
W
TF 17-0 2:00
G. Jensen
SPANISH FORK
2016 USHAA 4A DIVISION B
Round 2 Champ
160
01/22
W
DEC 7-0
T. Sorenson
---
Great Basin Grapple
Round 8 (10 Team)
160 lbs.
01/22
W
F 0-0 5:14
J. Gull
Tooele
Great Basin Grapple
Round 1 (10 Team)
160 lbs.
01/22
W
F 0-0 0:59
C. Dunne
Boulder
Great Basin Grapple
Round 5 (10 Team)
160 lbs.
01/22
W
F 0-0 3:22
C. Anderson
Cedar
Great Basin Grapple
Round 2 (10 Team)
160 lbs.
01/22
L
DEC 12-6
W. Jessen
Altamont
Great Basin Grapple
Round 3 (10 Team)
160 lbs.
01/22
W
TF 18-3
C. Smith
---
Great Basin Grapple
Round 7 (10 Team)
160 lbs.
01/20
L
DEC 6-2
K. Larsen
---
Salem Hills @ Maple Mountain
Round 1
160
01/16
L
DEC 6-2
J. Hardy
Fremont
The Rockwell Rumble Second Chance
Quarters (16 Man)
160c
01/16
W
F 4-0 2:58
D. Bulloch
Snow Canyon
The Rockwell Rumble Second Chance
Champ. Round 1 (16 Man)
160c
01/16
L
DEC 7-1
M. McCann
---
2016 Rockwell Rumble
4th Wrestleback (64 Man)
160
01/16
L
DEC 4-2
T. Treasure
Weber
2016 Rockwell Rumble
Round 4 Champ & WB (64 Man)
160
01/15
W
F 10-2 5:49
W. Scott
East Valley
2016 Rockwell Rumble
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
160
01/09
W
F 0-0 0:58
C. Rule
Meeker
TOC - Tournament of Champions
5th Place
160
01/09
L
DEC 3-2
C. Lawson
---
TOC - Tournament of Champions
Conso semis
160
01/09
W
F 4-0 2:51
R. Nate
Cokeville
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 5
160
01/09
W
F 4-2 3:44
W. Jessen
Altamont
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 4
160
01/09
L
DEC 5-0
T. Tomlinson
Uintah
TOC - Tournament of Champions
Quarters
160
01/08
W
F 5-0 2:00
C. Powers
---
TOC - Tournament of Champions
Champ 2 Conso 1
160
01/06
L
DEC 9-2
D. Cohen
---
Reno Tournament of Champions
Champ. Round 2
160
12/25
L
DEC 9-5
B. Lind
---
Reno Tournament of Champions
Cons. Round 4
160
12/17
L
F 4-2 2:47
D. Cohen
---
Wasatch @ Maple Mountain
Round 1
160
12/11
W
DEC 9-2
R. Bayles
South Summit
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 5 (10 Team)
160
12/11
W
F 1-0 5:55
Z. Colledge
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 7 (10 Team)
160
12/11
W
F 2-0 0:53
T. Tomlinson
Uintah
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 4 (10 Team)
160
12/11
W
F 6-1 4:41
A. Grabowski
Box Elder
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 3 (10 Team)
160
12/11
W
TF 19-4 4:40
T. Hansen
Pleasant Grove
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 6 (10 Team)
170
12/11
L
DEC 3-2
C. French
Herriman
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 9 (10 Team)
160
12/11
L
MD 11-3
C. Wengreen
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 1 (10 Team)
160
12/11
L
DEC 6-1
T. Manookin
---
Maple Mountain @ Payson
Round 1
160
12/09
W
DEC 12-5
B. Hohrein
Spanish Fork
Maple Mountain @ Spanish Fork
Round 1
160
12/04
L
DEC 7-2
T. Shields
Delta
Millard Ironman
Round 1 (8 Team)
160
12/04
L
DEC 10-5 SV
E. Andreasen
Pleasant Grove 2
Millard Ironman
Round 5 (8 Team)
160
12/04
L
DEC 4-2
K. Fails
Beaver
Millard Ironman
Round 3 (8 Team)
160
12/04
W
F 2-0 1:09
C. Anderson
Cedar City
Millard Ironman
Round 6 (8 Team)
160
12/04
W
F 2-1 2:48
C. Whitaker
---
Millard Ironman
Round 1 (6 Team)
160
12/04
L
DEC 3-2
J. Whitehead
---
Millard Ironman
Round 3 (6 Team)
160
12/04
W
F 2-0 1:21
W. Morrison
---
Millard Ironman
Round 4 (8 Team)
160
12/04
L
DEC 2-0
J. Aagard
---
Millard Ironman
Round 2 (6 Team)
160
12/04
W
DEC 7-1
T. Manookin
---
Millard Ironman
Round 7 (8 Team)
160
12/04
L
MD 13-5
T. Tomlinson
Uintah
Uintah @ Maple Mountain
Round 1
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
DEC 6-3
B. Findlay
---
Utah JV/Extras State (9-12 grade)
Placement Matches (32 Man)
148
02/07
W
DEC 6-6 UTB
B. Voorhees
Layton
Utah JV/Extras State (9-12 grade)
Semis & 5th WB (32 Man)
148
02/07
W
DEC 7-5
J. Haycock
Layton
Utah JV/Extras State (9-12 grade)
Quarters & 3rd WB (32 Man)
148
02/07
W
MD 17-4
H. Larsen
Lehi
Utah JV/Extras State (9-12 grade)
Round 2 Champ & WB (32 Man)
148
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/18
L
DEC 9-2
J. Miller
Herriman
2014 JV Rumble
Round 7 (ConsoRnd 6) 12:30pm- 1:30pm
120
01/18
L
MD 9-0
C. Weahkee
Monticello
2014 JV Rumble
Round 6 (Quarters, Conso Rnd 5) 10am - 12:30pm
120
01/18
W
DEC 9-2
D. Hirschi
Bear River
2014 JV Rumble
Round 4 (Champ of 16, ConsoRnd 3) 7:30pm-9:30pm
120
01/17
W
DEC 5-1
H. Heninger
Westlake
2014 JV Rumble
Round 2 (Champ of 32, Conso Rnd 1) 2pm-5:30pm
120
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
MD 11-0
T. Hellstrom
Champions Wrestling
Utah Youth Super State
4th Wrestleback (32 Man)
115
02/09
W
F 7-0 0:46
L. Barajas
Bruin Wrestling Club
Utah Youth Super State
Quarters & 3rd WB (32 Man)
115
02/09
W
TF 15-0 3:00
T. Anderton
Crusher Wrestling club
Utah Youth Super State
2nd Wrestleback (32 Man)
115
02/09
L
MD 13-2
R. Bingham
---
Utah Youth Super State
Round 2 Champ & WB (32 Man)
115
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024