Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
tanner harris
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2016-2017
Team Name
Sedalia
Sedalia Smith Cotton
Smith Cotton
Smith-Cotton
Smith-Cotton High School
Smith-cotton
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 4-2
A. Wetzel
Battle High School
MSHSAA Class 4 District 3
Semifinals
138
02/15
W
DEC 6-4
H. Holt
Kickapoo High School
MSHSAA Class 4 District 3
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/15
L
DEC 9-2
D. King
Carthage High School
MSHSAA Class 4 District 3
Quarterfinals
138
02/14
W
DEC 6-2
A. Elsasser
Hickman High School
MSHSAA Class 4 District 3
Round 1 (16 Man)
138
01/27
L
F 0-0 3:53
A. Salaz
Helias Catholic
Smith-Cotton @ Helias Catholic
Round 1
138
01/18
W
DEC 5-4
J. Odom
---
Warsaw Invitational
Placement Matches (16 Man)
138
01/18
W
F 8-7 5:11
H. Adams
Sherwood
Warsaw Invitational
Round 4 (16 Man)
138
01/18
L
DEC 8-4
Z. Wicks
Butler
Warsaw Invitational
rd3
138
01/18
W
F 0-0 2:40
W. VanGordon
El Dorado Springs
Warsaw Invitational
Rd1
138
01/15
L
DEC 13-9
C. Roark
---
Lebanon @ Smith-Cotton
Round 1
138
12/21
L
F 11-1 3:48
X. Jackson
St Charles
Harrisonville Christmas Tournament
3rd
145
12/21
L
F 9-1 2:10
R. Heimbach
Willard
Harrisonville Christmas Tournament
Semi
145
12/21
W
FOR 0-0
N. Pulliam
Rolla
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 2
145
12/21
W
DEC 10-4
W. Forck
Helias
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 1
145
12/21
W
F 5-5 1:12
J. Eslinger
Winnetonka
Harrisonville Christmas Tournament
Rd4
145
12/21
W
FOR 0-0
E. Sneed
Carthage
Harrisonville Christmas Tournament
Rd3
145
12/21
W
F 3-1 5:10
X. Arambula
St Joseph Benton
Harrisonville Christmas Tournament
Rd2
145
12/20
L
MD 9-1
J. O`Connell
Republic
Harrisonville Christmas Tournament
Rd1
145
12/14
W
DEF 0-0
C. Whisler
Tipton
Versailles Boys tournament
round5
152
12/14
L
F 7-0 3:00
A. Huddleston
---
Versailles Boys tournament
round4
152
12/14
L
F 3-0 5:18
Z. Radefeld
Versailles
Versailles Boys tournament
round3
152
12/14
W
F 2-0 0:46
J. Martin
---
Versailles Boys tournament
round2
152
12/14
W
F 2-0 0:43
H. Boyles
---
Versailles Boys tournament
round1
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 7-0
M. Alexander
---
MSHSAA Class 3 District 4
Cons. Semis
138
02/09
W
DEC 4-3
W. Forck
---
MSHSAA Class 3 District 4
Semifinals
138
02/09
W
F 11-2 1:58
J. Devol
Raytown South
MSHSAA Class 3 District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/09
L
DEC 11-4
G. Weber
Harrisonville
MSHSAA Class 3 District 4
Quarterfinals
138
02/01
W
F 0-0 3:27
J. Tandy
Hickman
Hickman @ Smith-Cotton
Round 1
138
01/26
W
F 6-1 3:19
C. Eastwood
---
Smith-Cotton vs. Nevada
Round 1
138
01/15
W
DEC 8-7
W. Forck
---
Helias Catholic @ Smith-Cotton
Round 1
138
01/09
L
F 0-0
R. Mowery
Lebanon
Smith-Cotton @ Lebanon
Round 1
138
12/21
W
F 0-0
J. Riley
---
Marshall Tri
Champ. Round 1
138
12/21
W
MD 10-0
Z. Fletcher
Warsaw
Marshall Tri
Champ. Round 1
138
12/19
W
F 0-0 3:44
C. Epema
Jefferson City
Jefferson City @ Smith-Cotton
Round 1
138
12/15
W
FOR 0-0
M. Armstrong
McCluer North
Lees Summit Holiday Tournament
7th Place Matches
145
12/15
L
DEC 6-2
L. Henderson
Centerville
Lees Summit Holiday Tournament
Main Gym Consolation Round
145
12/15
L
MD 13-2
D. Thomas
---
Lees Summit Holiday Tournament
Main Gym Quarterfinals
145
12/15
W
F 6-0 1:19
S. Johnson
Lee`s Summit High School
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 5
145
12/15
W
MD 10-2
C. Doyle
Ozark
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 4
145
12/15
W
F 3-2 2:23
R. Baker
---
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 3
145
12/15
L
F 4-0 2:44
G. Gross
Odessa
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 2
145
12/14
W
DEC 13-11
A. Denny
Francis Howell
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 1
145
12/12
W
MD 13-5
A. Rodriguez
Rock Bridge
Tri Meet Fulton/Smith-Cotton
Champ. Round 1
145
12/07
W
F 7-1 0:26
C. Gilmore
Lees Summit
Smith-Cotton @ Lees Summit
Round 1
145
12/01
L
DEC 7-3
C. Camacho
Winnetonka
Grain Valley Invite
Round 3
145
12/01
L
F 8-0 3:58
A. Sanchez
Fort Osage
Grain Valley Invite
Round 2
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
DEF 0-0
Z. Brown
Raymore-Peculiar
MSHSAA Class 4 - District 3
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/10
L
DEC 6-1
J. Moore
---
MSHSAA Class 4 - District 3
Round 1 (16 Man)
132
02/04
L
MD 15-5
G. Cook
Blue Valley West
Panther Classic
Place 5/7
132
02/04
W
F 5-0 1:12
E. Hall
Oak Grove
Panther Classic
ConsSemi/Rd 4
132
02/04
L
F 2-0 3:22
G. Bradley
Monett
Panther Classic
Round 2
132
02/04
L
MD 17-5
R. Hampton
Smithville
Panther Classic
Round 1
132
01/28
L
F 2-1 3:25
T. Christian
Lebanon
Warrensburg Tournament
Round 5
132
01/28
L
DEC 2-0
J. Careaga
Helias
Warrensburg Tournament
Round 4
132
01/28
W
F 4-0 1:38
J. Aquino
---
Warrensburg Tournament
Round 2
132
01/28
W
DEF 0-0
J. Chaky
Warrensburg
Warrensburg Tournament
Round 3
132
01/28
L
DEC 6-5
C. Getz
Webster Groves
Warrensburg Tournament
Round 1
132
12/21
L
DEC 10-3
C. Kusick
Jefferson City
Jefferson City @ Smith-Cotton
Round 1
132
12/03
W
DQ 1-0
M. Meador
Odessa
BSHS Freshman and Sophmore Tourney
Round 3 (4 Man)
138E
12/03
W
F 0-8 0:43
I. Gonzalez
Grandview High School
BSHS Freshman and Sophmore Tourney
Round 2 (4 Man)
138E
12/03
W
DEC 7-2
J. Aquino
Winnetonka
BSHS Freshman and Sophmore Tourney
Round 1 (4 Man)
138E
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024