Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
job brown
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
T.C. Roberson
TC Roberson
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
Replay
DEC 6-0
A. Emmert
Mooresville Senior
NCHSAA State Championships
16 Cons Rd 3 and 8 Man Cons Rd 1
4A 144
02/16
W
Replay
DEC 7-6
B. Enoch
Cardinal Gibbons
NCHSAA State Championships
16 Man Cons Quarters
4A 144
02/16
W
Replay
DEC 5-4
J. Bradley
Green Hope
NCHSAA State Championships
16 man -1st Wrestleback
4A 144
02/15
L
Replay
DEC 5-1
L. Joyner
Grimsley
NCHSAA State Championships
16 Man Round 1 & 8 man Quarterfinals
4A 144
02/10
L
DEC 7-0
A. Emmert
Mooresville Senior
NCHSAA 4A West Regional
1st
144
02/10
W
DEC 6-4
W. Norton
East Mecklenburg
NCHSAA 4A West Regional
Semis
144
02/10
W
F 9-0 4:46
P. Wilkerson
Asheville
NCHSAA 4A West Regional
Quarters
144
02/09
W
TF 17-2 4:14
A. Santos
Olympic
NCHSAA 4A West Regional
Round 1 (16 Man)
144
01/24
W
F 0-0 1:53
B. Lewis
Hendersonville
Chase/ Hendo TRI
Round 1
144
01/23
W
MD 11-3
J. Yandle
Enka
2024 The Mountain 3A/4A Boys Conference
Placement Matches (8 Man)
144
01/23
W
MD 16-2
P. Wilkerson
Asheville
2024 The Mountain 3A/4A Boys Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
144
01/15
L
DEF 0-0
C. Bridges
T L Hanna
Roberson Ram duals
Round 1
144
01/15
W
F 0-0
K. Ellis
Bessemer City
Roberson Ram duals
Round 1
144
01/13
W
F 2-0 1:26
C. Cubbison
Brevard
Roberson Ram duals
Round 1
144
01/13
W
DEC 5-2
P. Wilkerson
Asheville
Roberson Ram duals
Round 1
144
01/04
W
F 0-0
G.
A.C. Reynolds
A.C. Reynolds Tri (North Buncombe) (T.C. Roberson)
Round 1
144
12/30
L
DEC 4-1
T. Klemmer
New Bern
2023 Gate City Grapple - Boys
Cons 6
138
12/30
L
DEC 4-3
L. Pratt
Pigeon Forge
2023 Gate City Grapple - Boys
Quarters
138
12/29
W
F 9-4 5:09
K. Bolte
Riverbend
2023 Gate City Grapple - Boys
Round of 16
138
12/29
W
F 2-0 3:31
J. Choi
Central Academy
2023 Gate City Grapple - Boys
Round of 32
138
12/27
W
F 0-0
W. Jacoby
Clyde A. Erwin
Quad @ NB vs Erwin.TC Roberson/ Murphy
Round 1
144
12/27
W
F 0-0
B. McFaddin
North Buncombe
Quad @ NB vs Erwin.TC Roberson/ Murphy
Round 1
144
12/13
W
F 0-0
R. Frisbee
McDowell
TC Roberson, Watauga, & McDowell Tri.
Round 1
144
12/13
W
F 2-0 1:09
L. Bishop
Watauga
TC Roberson, Watauga, & McDowell Tri.
Round 1
144
12/07
W
F 0-0
J. Devlin
Crescent
Traveler`s Rest Quad
Round 1
144
12/07
W
MD 9-1
J. Burns
Travelers Rest
Traveler`s Rest Quad
Round 1
144
12/06
L
F 2-0 1:10
H. Feagan
Rutherfordton-Spindale
Traveler`s Rest Quad
Round 1
144
12/06
L
F 2-0 1:10
H. Feagan
Rutherfordton-Spindale
Traveler`s Rest Quad
Round 1
150
12/01
W
F 0-0
Q. Gerstenacker
Chesnee
Crest Quad
Round 1
144
11/30
W
MD 9-0
B. McBride
Lincolnton
Crest Quad
Round 1
144
11/22
L
DEC 6-3
K. Wilson
Smoky Mountain
North Knight Invitational
Placement Matches (16 Man)
144
11/22
W
F 4-0 2:39
K. Kiser
Rosman
North Knight Invitational
16 man semis
144
11/22
W
F 4-0 3:18
M. Hills
Polk County
North Knight Invitational
Round 3 (16 Man)
144
11/22
W
TF 20-4 5:01
P. Wilkerson
Asheville
North Knight Invitational
Round 1 (16 Man)
144
11/18
W
DEC 8-5
H. Feagan
R-S Central
2023 Husky Invitational
Championship Finals
144
11/18
W
DEC 6-0
Z. Costantino
Hickory Ridge
2023 Husky Invitational
Semis
144
11/18
W
F 5-0 1:16
D. Owens
Anson County
2023 Husky Invitational
Quarterfinals
144
11/17
W
DEC 9-2
L. Hooper
Robbinsville
Roberson Quad
Round 1
144
11/17
W
F 0-0
J. McCrimmon
West Henderson
Roberson Quad
Round 1
144
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
MD 9-1
B. Sober
Asheville
2023 3A `The Mountain` Conference Tourn
Placement Matches (8 Man)
132
01/21
W
DEC 5-2
A. Gittings
T.C. Roberson
2023 3A `The Mountain` Conference Tourn
2nd Wrestleback (8 Man)
132
01/21
L
DEC 4-3 UTB
L. Wilson
Clyde A. Erwin
2023 3A `The Mountain` Conference Tourn
Semis & 1st WB (8 Man)
132
01/21
W
TF 17-0 2:50
G. Castillo
McDowell
2023 3A `The Mountain` Conference Tourn
Quarterfinals (8 Man)
132
01/07
W
F 4-0 2:34
T. Tedder
Clyde A. Erwin
2023 Enka Duals
Semis (4 Team)
132
01/07
W
F 2-0 0:29
M. King
Chase
2023 Enka Duals
Finals (2 Team)
132
01/07
L
MD 14-3
M. Maybin
East Henderson
2023 Enka Duals
Finals (2 Team)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024