Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Devin Tate
Results
High School Results
Team Name
BV Southwest
Blue Valley Southwest
BlueValley Southwest
OP-Blue Valley SW
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/01
L
DEC 8-6
K. Biddle
Arkansas City
2014 KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
5A - 152
02/28
L
DEC 4-2
D. Butler
Leavenworth
2014 KSHSAA 6A/5A Championships
Round 2 (16 Man)
5A - 152
02/22
L
TF 17-0 2:41
B. Burnett
Shawnee-Mill Valley
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional
3rd Place (8 man)
152
02/22
W
DEC 3-2
v. john
---
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional
2nd Wrestleback (8 Man)
152
02/22
W
DEC 9-2
L. Maltbia
KC-fl Schlagle
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional
1st WB (8 man)
152
02/22
L
F 2-0 0:26
L. Henes
OP-St. Thomas Aquinas
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional
Quarterfinals (8 Man)
152
02/15
L
DEC 4-3
D. Carstens
---
EKL 2014
3rd Place matches
152
02/15
W
F 3-0 2:22
M. DiGiorgio
BV North
EKL 2014
Cons Semis (8 Man)
152
02/15
L
DEC 5-2
M. Tierney
BV Northwest
EKL 2014
Semis (8 Man)
152
02/15
W
F 4-0 4:51
L. Wassel
BV West
EKL 2014
Quarterfinals (8 Man)
152
02/12
W
F 10-4 4:26
Z. Norton
---
Gardner Edgerton High School @ BlueValley Southwest
Round 1
152
01/31
W
DEC 8-7
E. Ryser
Salina High School Central
BlueValley Southwest @ Salina High School Central
Round 1
152
01/18
L
DEC 3-2
L. Lovvorn
---
51st Newton Tournament of Champions
Cons Round 2
152
01/17
L
TF 17-2 4:33
B. Moon
Maize High School
51st Newton Tournament of Champions
Champ Round 1
152
01/11
W
F 7-0 3:44
R. Kohl
Hays
Seaman Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
152
01/11
W
DEC 7-0
J. Frederick-Munsell
Royal Valley
Seaman Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
152
01/11
W
DEC 4-2
M. Ray
Seaman High School
Seaman Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
152
01/11
L
DEC 3-1 SV
v. john
---
Seaman Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
152
01/09
W
DEC 4-3
C. Burghart
---
Lawrence High Lions, KS. @ BlueValley Southwest
Round 1
152
01/04
W
F 0-0 5:38
B. Lewis
---
Spring Hill @ BlueValley Southwest
Round 1
152
12/21
W
FOR 0-0
M. McLeod
BV North
Johnson County Classic 2013
Ch7thPl_mat3
160
12/21
L
F 8-0 4:46
S. Crookston
Spring Hill
Johnson County Classic 2013
ChWBrd1_mat3
160
12/21
L
F 5-0 1:36
L. Henes
St Thomas Aquinas
Johnson County Classic 2013
Champ1stRD_mats1-2-3
160
12/21
W
DEC 9-6
A. Quinn
SM Northwest
Johnson County Classic 2013
PoolRD5_AllMats
160
12/21
L
DEC 5-1
M. McLeod
BV North
Johnson County Classic 2013
PoolRD4_AllMats
160
12/21
W
F 12-4 5:39
J. Belfield
Bishop Miege
Johnson County Classic 2013
PoolRD3_AllMats
160
12/20
W
DEC 4-3
C. Albrecht
Olathe Northwest
Johnson County Classic 2013
PoolRD2_AllMats
160
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024