Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
Tomorrow · 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Trent Orlowski
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Northwestern
Northwoods Storm
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
W
F 2-0 0:27
M. Stone
Hayward/Northwood
WIAA D2 Reg. A2 @ Northwestern
1st, 3rd, 5th (8 Man)
285
01/30
L
F 2-2 3:10
I. Perrine
Spooner/Webster
WIAA D2 Reg. A2 @ Northwestern
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
01/30
L
NC 0-0
I. Perrine
Spooner/Webster
WIAA D2 Reg. A2 @ Northwestern
2nd Place Match (8 Man)
285
12/29
W
F 0-0 1:04
T. Mcnamara
---
Northwestern @ Glenwood City
Round 1
285
12/22
W
F 5-0 0:31
M. Stone
Hayward/Northwood
Hayward/Northwood @ Northwestern
Round 1
285
12/15
W
DEC 7-0
I. Perrine
Spooner/Webster
Spooner/Webster @ Northwestern
Round 1
285
12/09
L
F 2-1 4:45
W. Weise
---
Northwestern @ Barron
Round 1
285
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 7-5 2:44
W. Weise
Barron
WIAA D2 Reg.2 @ Ashland
1st, 3rd, 5th (8 Man)
285
02/15
L
DEC 4-2
J. Weiss
Ashland
WIAA D2 Reg.2 @ Ashland
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
02/15
W
F 2-0 0:17
I. Connell
Hayward/Northwood
WIAA D2 Reg.2 @ Ashland
Quarterfinals (8 Man)
285
02/08
L
DEC 10-1 TB1
W. Weise
---
2020 Heart O` North Conference
5th Place
285
02/08
W
F 0-0 2:27
J. Simon
Cumberland
2020 Heart O` North Conference
3rd WB (16 Man)
285
02/08
W
F 2-0 0:57
J. Lambert
Superior
2020 Heart O` North Conference
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/08
L
F 4-2 1:39
W. Stanger
Ladysmith
2020 Heart O` North Conference
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/08
W
F 2-0 0:22
J. Brady
Chetek-Weyerhauser-Prairie Farm
2020 Heart O` North Conference
Round 1 (16 Man)
285
02/01
L
F 2-0 3:16
T. Gaffey
Saint Croix Falls
Saint Croix Falls @ Northwestern
Round 1
285
01/25
L
DEC 4-2 SV
M. Thomas
Totino Grace
2020 St. Croix Falls Wrestling Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
285
01/25
W
F 0-0 1:30
A. Grubofski
Spencer
2020 St. Croix Falls Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/25
L
F 0-0 1:59
J. Berry
Princeton
2020 St. Croix Falls Wrestling Classic
Round 1 (16 Man)
285
01/11
L
FOR 0-0
P. Renken
Chequamegon
Superior Spartan Classic
Placements
285
01/11
L
FOR 0-0
J. Weiss
Ashland
Superior Spartan Classic
Round 5
285
01/11
L
F 4-0 2:46
W. Stanger
Ladysmith
Superior Spartan Classic
Round 4
285
01/11
W
F 4-1 1:14
D. Wuethrich
Grand Rapids
Superior Spartan Classic
Round 3
285
01/11
W
F 2-0 1:05
G. Stankiewicz
Cloquet-Esko
Superior Spartan Classic
Round 2
285
12/28
L
FOR 0-0
J. Simon
Cumberland
Northern Badger Wrestling Classic
Round H
285
12/28
L
FOR 0-0
S. Thomason
Prescott
Northern Badger Wrestling Classic
Round G
285
12/28
L
F 2-0 1:34
I. Perrine
Spooner/Webster
Northern Badger Wrestling Classic
Round F
285
12/27
W
F 1-0 5:05
R. Bauer
Regis/Altoona
Northern Badger Wrestling Classic
Round C
285
12/20
L
F 0-0 1:38
I. Perrine
Spooner/Webster
Northwestern @ Spooner/Webster
Round 1
285
12/14
W
F 6-0 5:11
L. Woodard
Waukesha West
2019 Devils Duals
Quarters & WB (16 Team)
285
12/14
L
DEC 4-2 SV
J. Johnson
DC Everest
2019 Devils Duals
Semis & WB (16 Team)
285
12/14
W
F 3-0 3:59
H. Steinle
Portage
2019 Devils Duals
Finals (2 Team)
285
12/14
W
F 4-1 1:48
J. Schmitz
Fond du Lac
2019 Devils Duals
Placement (16 Team)
285
12/13
W
DEC 7-2
W. Weise
---
Barron @ Northwestern
Round 1
285
12/07
W
F 3-0 2:59
S. Welsh
Dover-Eyota
Ellsworth Invitational
Placement Matches (12 Man)
285
12/07
W
F 3-2 4:22
S. Thomason
Prescott
Ellsworth Invitational
3rd WB
285
12/07
L
F 2-0 3:47
L. Peterson
---
Ellsworth Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
285
12/07
W
F 0-0 2:11
D. Nash
Eau Claire North
Ellsworth Invitational
Quarterfinals (12 Man)
285
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 4-0 2:35
J. Konvicka
Chetek-Wey./Pr. F.
WIAA D2 Sect @ Neillsville
Quarterfinals (8 Man)
285
02/09
W
F 2-0 3:02
J. Weiss
Ashland
WIAA D2 Reg 1 @ Barron
2nd Place Match (8 Man)
285
02/09
W
F 2-0 3:18
W. Weise
---
WIAA D2 Reg 1 @ Barron
1st, 3rd, 5th (8 Man)
285
02/09
L
F 2-0 2:44
B. Jepson
Spooner/Webster
WIAA D2 Reg 1 @ Barron
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
02/03
W
DEF 0-0 0:18
J. Konvicka
Chetek-Weyerhauser-Prairie Farm
2019 Heart O North Conference Tournament
3rd Place
285
02/02
W
F 0-0 2:26
J. Simon
Cumberland
2019 Heart O North Conference Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
285
02/02
W
F 2-0 2:03
W. Weise
---
2019 Heart O North Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
285
02/02
L
F 6-0 4:51
W. Stanger
Ladysmith
2019 Heart O North Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
285
02/02
W
F 2-0 0:32
D. Steuerwald
Hayward
2019 Heart O North Conference Tournament
Prelim Round 1
285
01/25
W
F 2-0 1:12
J. Simon
Cumberland
2019 Heart O` North Conference Duals
Finals (2 Team)
285
01/19
W
F 0-0 0:29
J. Simon
Cumberland
2019 St. Croix Falls Wrestling Classic
5th and 7th Place Matches
285
01/19
L
F 0-0 0:46
J. Marzofka
Boyceville
2019 St. Croix Falls Wrestling Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/19
L
F 0-0 5:27
R. Decker
Pine City
2019 St. Croix Falls Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/17
W
DEC 2-1
W. Weise
---
Northwestern @ Barron
Round 1
285
01/14
W
F 2-0 0:53
M. Fleishman
Virginia Area
Northwestern vs. Virginia Area
Round 1
285
01/11
L
MD 11-2
M. Nelson
Unity
Unity @ Northwestern
Round 1
285
01/06
L
DEC 3-0
B. Jepson
Spooner/Webster
Northwestern @ Spooner/Webster
Round 1
285
01/06
L
F 5-0 2:37
W. Stanger
Ladysmith
Superior Spartan Classic
Placements
285
01/05
W
F 2-0 1:20
G. Stankiewicz
Cloquet-Esko
Superior Spartan Classic
Round 5
285
01/05
W
F 1-0 4:43
Z. Riendeau
Grand Rapids
Superior Spartan Classic
Round 3
285
01/05
W
F 2-0 1:46
B. Long
Superior
Superior Spartan Classic
Round 2
285
12/29
W
F 2-0 1:38
V. Jimenez
Rice Lake
Northern Badger Wrestling Classic
Round J (placing)
285
12/29
L
MD 15-4
C. Redmond
Rhinelander
Northern Badger Wrestling Classic
Round H
285
12/29
L
DEC 2-0
A. Martell
Oshkosh West
Northern Badger Wrestling Classic
Round G
285
12/28
W
F 5-0 2:44
J. Baumgartner
Neillsville-Greenwood-Loyal
Northern Badger Wrestling Classic
Round E
285
12/28
W
F 4-0 3:47
C. Schroeder
Amery
Northern Badger Wrestling Classic
Round D
285
12/28
L
DEC 4-2 SV
M. Gunderson
Cadott
Northern Badger Wrestling Classic
Round C
285
12/28
W
F 2-0 0:56
E. Gomez
---
Northern Badger Wrestling Classic
Round A
285
12/15
L
F 4-0 3:06
R. Decker
---
The Robert Mackey Memorial Invitational
Champ. Round 1
285
12/15
W
F 2-0 0:39
L. Persons
Superior
The Robert Mackey Memorial Invitational
Champ. Round 1
285
12/14
L
DEC 5-2
J. Weiss
Ashland
Ashland @ Northwestern
Round 1
285
12/01
W
F 2-0 0:38
S. Nikoloski
Filmore Central
Ellsworth Invitational
Placement Matches (12 Man)
285
12/01
W
F 0-0 1:47
D. Nash
Eau Claire North
Ellsworth Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
285
12/01
L
DEC 8-1
S. Thomason
Prescott
Ellsworth Invitational
1st Wrestleback (12 Man)
285
12/01
L
DEC 9-2
L. Peterson
---
Ellsworth Invitational
Quarterfinals (12 Man)
285
12/01
W
F 0-0 2:32
J. Morneau
Mora
Ellsworth Invitational
Round 1 (12 Man)
285
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020