Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jimmie Huffman
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
Burns
Burns HS
Burns Union High School
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
F 4-0 2:16
G. Romero
Irrigon
OSAA/OnPoint State Championships
Last Friday Conso
3A-113
02/22
L
F 4-0 1:38
J. Connor
Pleasant Hill
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
3A-113
02/16
L
DEC 7-0
G. Romero
Irrigon
OSAA 3A Special District 4
Placement
113
02/16
W
FOR 0-0
S. Phillips
Vale
OSAA 3A Special District 4
Conso Semis
113
02/16
L
F 6-2 1:51
L. Cox
Vale
OSAA 3A Special District 4
Semis and Conso
113
02/02
L
F 7-0 1:37
D. Curry
Filer HS
30th Annual Weiser Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
113
02/02
W
MD 14-3
B. Leckenby
Kimberly HS
30th Annual Weiser Invitational
1st Wrestleback
113
02/02
W
DEC 6-4
H. Montes
Payette HS
30th Annual Weiser Invitational
Prelims 2
113
02/01
L
F 2-0 1:20
C. Marsh
---
30th Annual Weiser Invitational
Round 1 (16 Man)
113
01/30
W
DEC 8-3
B. Stanton
Lakeview
Lakeview @ Burns
Round 1
120
01/27
L
F 0-0
S. Beckman
Joseph / Wallowa
Grant Union Tournament 2019
Round 4 (5 Man)
113A
01/27
L
F 0-0
W. Seggerman
Pine Eagle
Grant Union Tournament 2019
Round 3 (5 Man)
113A
01/27
L
F 0-0
I. Duran
Baker/Powder Valley
Grant Union Tournament 2019
Round 2 (5 Man)
113A
01/27
L
F 0-0
J. Otley
Crane
Grant Union Tournament 2019
Round 1 (5 Man)
113A
01/12
W
DEC 5-4
T. Kirkpatrick
Hermiston HS
Farm City Invitational
Placing 5th and 6th
113
01/12
W
F 2-0 1:02
J. Zhang
Baker/Powder Valley
Farm City Invitational
Consolation Round 3 (Cons Semi Finals)
113
01/12
L
F 10-0 3:24
R. Jerome
Ridgevue
Farm City Invitational
Championship Round 2 (Quarter Finals)
113
01/05
L
F 2-0 0:17
H. Skelly
Fruitland
2019 Rollie Lane Inv 2nd Chance
Round 1 (32 Man)
113
01/04
L
F 12-0 3:53
D. Gonzalez
Nampa
2019 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 2
113
01/04
L
F 4-1 1:29
N. Tovar
Pasco
2019 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd 1 32 Rnd 2 64 Cons Rnd 1 64
113
12/27
L
F 13-2 2:21
J. Vanerwegen
---
2018 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 3 - Cons Rd 2
113
12/27
L
F 4-0 1:05
N. Navarro
Culver
2018 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 2 - Champ Rd 2, Cons Rd 1
113
12/22
L
F 6-0 1:38
T. Maryanski
Crook County
Adrian Irwin Memorial Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
122
12/21
L
F 2-0 0:47
L. Childers
Grants Pass High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
122
12/17
W
F 0-0
S. Guerrero
Nyssa
J.V. Matches Burns/Nyssa @ Vale
Round 2
126
12/17
W
F 0-0
S. Ballantyne
Nyssa
J.V. Matches Burns/Nyssa @ Vale
Round 1
126
12/08
L
DEC 6-5
G. Browning
Pendleton HS
Muilenburg
Round 6 (Consolation 46,48,49,50,51,52)
120
12/07
L
F 2-0 0:50
S. Harris
Weiser
Muilenburg
Round 2 (Championship 17,19,21,23,25,27,29,31)
120
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/09
L
FOR 0-0
B. Bisenius
La Grande
Muilenburg
Round 5 (Consolation 34,35,37,38,40,41,43,44
113
12/09
L
F 6-2 1:49
A. Barbot
Weiser
Muilenburg
Round 2 (Championship 17,19,21,23,25,27,29,31)
113
12/02
W
F 3-2 1:55
B. Juarez-Gonzalez
Vale
Woodfin Robinson Duals
Champ. Round 1
113
12/02
L
F 4-1 2:00
E. Sheedy
Grant Union / Prairie City
Woodfin Robinson Duals
Champ. Round 1
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024