Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Today · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kole Hutcheson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2019-2020
2018-2019
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
FOR 0-0
J. Kissel
Lowell
IHSAA Sectional @ Crown Point Sectional
Semis and WB
220
01/29
L
DEC 5-3
A. Padilla
Hanover Central
IHSAA Sectional @ Crown Point Sectional
Quarters
220
01/29
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Illiana Christian
IHSAA Sectional @ Crown Point Sectional
Champ Round 1 (16 Man)
220
01/15
W
F 2-0 0:28
T. Hoffman
Hebron
Greater South Shore Conference (GSSC)
Placement Matches (16 Man)
220
01/15
W
F 5-0 1:11
A. Stankus
Calumet
Greater South Shore Conference (GSSC)
4th Wrestleback (16 Man)
220
01/15
L
F 7-1 2:31
A. Padilla
Hanover Central
Greater South Shore Conference (GSSC)
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/15
W
F 6-3 2:55
K. Alzeer
Boone Grove
Greater South Shore Conference (GSSC)
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
01/15
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Griffith
Greater South Shore Conference (GSSC)
Round 1 (16 Man)
220
12/29
W
F 0-0
P. Hershman
Kankakee Valley
KV Invite
Champ. Round 1
215
12/20
L
F 2-0 1:07
E. Silver
River Forest
Wheeler @ River Forest
Round 1
220
12/18
L
Replay
F 2-0 1:31
S. Scheck
Marmion Academy
Carnahan Memorial Invitational 2021
2nd Wrestleback (16 Man)
220
12/18
L
Replay
F 9-2 2:51
S. Lapadat
---
Carnahan Memorial Invitational 2021
Round 1 (16 Man)
220
12/11
L
F 2-0 1:04
Z. Kennedy
South Bend St Joe
40th Annual Jim Nicholson Invitational
Placement Matches (8 Man)
220
12/11
W
F 2-0 0:28
M. Mobley
Mississinew
40th Annual Jim Nicholson Invitational
Cross Bracket (8 Man)
220
12/11
W
F 2-0 0:30
O. Gonzalez
---
40th Annual Jim Nicholson Invitational
Round 3 (8 Man)
220
12/11
L
F 11-3 5:01
N. Shupert
Elkhart
40th Annual Jim Nicholson Invitational
Round 2 (8 Man)
220
12/11
L
F 5-4 4:19
B. Maran
Fairfield
40th Annual Jim Nicholson Invitational
Round 1 (8 Man)
220
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
DEF 0-0
C. Morgan
Crown Point
IHSAA Sectional @ Crown Point
Placement Matches (8 Man)
170
02/01
L
F 10-1 2:42
j. sues
Lake Central
IHSAA Sectional @ Crown Point
2nd Wrestleback (8 Man)
170
02/01
W
F 2-0 0:31
C. Somervell
Hanover Central
IHSAA Sectional @ Crown Point
Semis & 1st WB (8 Man)
170
02/01
L
F 2-0 1:45
P. Adamczyk
---
IHSAA Sectional @ Crown Point
Quarterfinals (8 Man)
170
01/11
L
F 0-3 2:18
K. Paceley
River Forest
Lake County Championships
Quarter Final Wrestleback-(4th WB) ONLY
170
01/11
W
F 2-0 0:48
T. Yoways
Hanover Central
Lake County Championships
3rd Round Wrestlebacks ONLY
170
01/11
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Hammond HS
Lake County Championships
2nd Wrestleback ONLY
170
01/11
L
F 4-3 2:31
Y. Alshalaladeh
Hammond Clark
Lake County Championships
Round of 16 (Round 2 Champ) & 1st Rd WB
170
12/21
W
DEC 6-5
K. Paceley
River Forest
Carnahan Memorial Invitational
Placement Matches (16 Man)
170
12/21
W
F 9-2 2:20
C. Woodward
Hammond Morton
Carnahan Memorial Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
170
12/21
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Boone Grove
Carnahan Memorial Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/21
L
F 4-1 2:37
C. Reece
Benton Central
Carnahan Memorial Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
170
12/14
L
F 3-2 1:37
J. Williams
Penn Gold
38th Annual Jim Nicholson
Placement Matches (8 Man)
170
12/14
W
F 2-0 1:33
H. Jones
Mississinew
38th Annual Jim Nicholson
Cross Bracket (8 Man)
170
12/14
W
FOR 0-0
*. Polich
Penn-Black
38th Annual Jim Nicholson
Round 3 (8 Man)
170
12/14
L
F 0-2 1:04
J. Blake
Maconoquah
38th Annual Jim Nicholson
Round 2 (8 Man)
170
12/14
L
F 2-0 1:47
T. Hunter
---
38th Annual Jim Nicholson
Round 1 (8 Man)
170
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
F 11-12 4:34
T. Hoffman
Hebron
IHSAA Sectional @ Crown Point
Placement Matches (8 Man)
182
01/26
L
F 0-0 0:37
B. DeYoung
---
IHSAA Sectional @ Crown Point
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/26
W
FOR 0-0
f. forfeit
Boone Grove
IHSAA Sectional @ Crown Point
Semis & 1st WB (8 Man)
182
01/26
L
F 2-0 1:08
M. Degrado
---
IHSAA Sectional @ Crown Point
Quarterfinals (8 Man)
182
01/12
L
F 4-0 1:34
R. Silvas
Whiting
Greater South Shore Championships (GSSC)
Placement Matches (16 Man)
182
01/12
L
F 4-5 1:19
E. Silver
River Forest
Greater South Shore Championships (GSSC)
4th Wrestleback (16 Man)
182
01/12
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
Greater South Shore Championships (GSSC)
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/12
L
F 2-0 0:52
C. Salinas
---
Greater South Shore Championships (GSSC)
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/05
L
F 5-0 1:38
A. Lizardi
Calumet
Lake County Championships
Quarter Final Wrestleback-(4th WB) ONLY
182
01/05
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
Lake County Championships
3rd Round Wrestlebacks ONLY
182
01/05
L
F 2-0 0:44
R. Silvas
Whiting
Lake County Championships
Round of 16 (Round 2 Champ) & 1st Rd WB
182
12/15
L
F 8-9 4:40
J. Byars
Hebron
Carnahan
Placement Matches (8 Man)
182
12/15
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
Carnahan
2nd Wrestleback (8 Man)
182
12/15
L
F 2-0 0:35
A. Schreiber
Fairhaven Christian
Carnahan
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/15
W
F 2-0 1:42
D. Perez
Hammond High
Carnahan
Quarterfinals (8 Man)
182
12/08
L
F 0-0 0:39
C. Ramos
Elkhart Central
37th Annual Jim Nicholson
Placement Matches (8 Man)
182
12/08
W
FOR 0-0
F. FF-Fair
Fairfield
37th Annual Jim Nicholson
Cross Bracket (8 Man)
182
12/08
W
F 6-0 1:31
T. Steigmeyer
Bremen
37th Annual Jim Nicholson
Round 3 (8 Man)
182
12/08
L
F 2-0 1:08
H. Gratzol
Jimtown
37th Annual Jim Nicholson
Round 2 (8 Man)
182
12/08
L
F 11-3 3:54
N. Sabas
Elkhart Memorial
37th Annual Jim Nicholson
Round 1 (8 Man)
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024