Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Justin Shayew
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2022-2023
2021-2022
Team Name
East Islip
East Islip HS
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
W
DEC 4-3 TB1
J. Dimaggio
---
Section XI Division 1
Consi Qtr
138
02/04
L
F 0-0 2:36
N. LaMorte
Rocky Point
SECTION 11 D1 LEAGUE 5 QUALIFIER
1st Place
138
02/04
W
F 0-0 3:27
A. Barry
Rocky Point
SECTION 11 D1 LEAGUE 5 QUALIFIER
Semis (16 Man)
138
02/04
W
F 0-0 1:11
C. Esposito
Westhampton Beach
SECTION 11 D1 LEAGUE 5 QUALIFIER
Quarters (16 Man)
138
01/28
W
Replay
F 2-0 1:24
A. Chirdo
Hilton
NYSPHSAA Dual Meet Championships
Round 2 (3 Team)
138
01/28
L
Replay
DEC 6-4
Z. McKernan
Minisink Valley
NYSPHSAA Dual Meet Championships
Semifinals (4 Team)
138
01/28
W
Replay
F 2-0 0:58
W. O`Connor
Ballston Spa Sr HS
NYSPHSAA Dual Meet Championships
Round 1 (3 Team)
138
01/07
L
MD 10-0
B. Fahrbach
Mount Sinai Sr HS
Rocky Gilmore Classic
Placement Matches (16 Man)
138
01/07
W
F 5-0 2:31
S. O`Shea
East Islip HS
Rocky Gilmore Classic
Semis, WB, & 2nd Cons (16 Man)
138
01/07
W
F 10-1 1:57
J. Burgess
Bay Shore Sr HS
Rocky Gilmore Classic
Quarters & 1st Cons (16 Man)
138
01/07
W
F 2-0 0:53
R. Liberman
Half Hollow Hills HS-East
Rocky Gilmore Classic
Round 1 (16 Man)
138
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
DEC 8-6 SV
T. Pescatore
North Babylon
Section XI Championships-D1
WB 1
118
02/12
W
NC 0-0
M. Frueh
Miller Place
Section XI Championships-D1
---
118
02/12
L
MD 14-6
L. Mongiello
Sayville
Section XI Championships-D1
Round of 16
118
02/12
W
F 6-0 2:41
R. Obert-Thorn
Connetquot
Section XI Championships-D1
Prelims
118
02/05
W
MD 16-3
N. Morbillo
Eastport-South Manor Jr-Sr HS
SECTION 11 D1 LEAGUE 5 QUALIFIER
3rd Place
118
02/05
L
DEC 7-4
C. Sehlmeyer
Half Hollow Hills HS-West
SECTION 11 D1 LEAGUE 5 QUALIFIER
Semis (16 Man)
118
02/05
W
F 2-0 1:37
J. Ayres
Kings Park
SECTION 11 D1 LEAGUE 5 QUALIFIER
Quarters (16 Man)
118
12/29
W
F 0-0 1:52
J. Spahn
Islip
Joe Davidson Memorial Tournament
ConsolationFinal/Final Rounds
126
12/29
L
DEC 7-2
R. Patanjo
---
Joe Davidson Memorial Tournament
Semi Finals
126
12/29
W
F 0-0 0:55
J. Marotta
Sachem North
Joe Davidson Memorial Tournament
Quarter Finals
126
12/28
W
DEC 4-1
J. Spahn
Islip
Joe Davidson Memorial Tournament
5th Round
126
12/28
W
F 0-0 2:38
A. Macchio
Sachem North
Joe Davidson Memorial Tournament
4th Round
126
12/28
W
F 0-0 0:45
M. Echevarria
Bayport-Blue Point HS
Joe Davidson Memorial Tournament
3rd Round
126
12/28
W
TF 17-1 4:35
E. O`Donnell
Sayville
Joe Davidson Memorial Tournament
2nd Round
126
12/06
W
DEC 7-3
M. Lozano
Connetquot
Gray/Fitzgerald Holiday Tournament
1st-2nd
118
12/05
W
MD 8-0
K. Pellicci
Brentwood High Sch
Gray/Fitzgerald Holiday Tournament
Semis
118
12/05
W
F 2-0 1:30
A. Amarando
Connetquot
Gray/Fitzgerald Holiday Tournament
Round 2
118
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024