May 2-3, 6:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Tomorrow · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Tomorrow · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Tomorrow · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Tomorrow · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Tomorrow · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Tomorrow · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Tomorrow · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Tomorrow · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Tomorrow · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
May 5, 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
john dobie
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2022-2023
2021-2022
Team Name
East Valley
East Valley (Yakima)
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
DEC 5-2
A. Perez
Tahoma
Rumble In the Valley - 2023
2nd Wrestleback (32 Man)
145
01/21
W
Replay
F 2-0 2:10
A. Greenough
Columbia (Burbank)
Rumble In the Valley - 2023
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/20
L
Replay
F 8-3 2:38
M. Torrez
Toppenish
Rumble In the Valley - 2023
Round 1 (32 Man)
145
01/14
L
Replay
DEC 2-0
C. III
Othello
Ray Westberg Invitational
3rd
145
01/14
W
Replay
DEC 7-3
T. Duvall
Burlington
Ray Westberg Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
145
01/14
L
Replay
TF 17-2 4:23
C. Villanueva
Sunnyside
Ray Westberg Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/14
W
Replay
DEC 1-0
H. Larson
Hermiston
Ray Westberg Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/14
W
Replay
TF 17-0 3:04
G. Rice
Ellensburg
Ray Westberg Invitational
Round 1 (16 Man)
145
12/10
L
Replay
DEC 7-0
C. Busching
Okanogan
Tony Saldivar Ironman - Men
Placement Matches (32 Man)
152
12/10
W
Replay
DEC 4-2 SV
K. Blanton
Forks
Tony Saldivar Ironman - Men
Semis & 5th WB (32 Man)
152
12/10
W
Replay
F 7-1 1:33
J. Palacios
Cascade Leavenworth
Tony Saldivar Ironman - Men
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
12/10
W
Replay
MD 10-0
N. Hinojosa
Zillah
Tony Saldivar Ironman - Men
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
W
Replay
DEC 6-0
J. Bonilla
Othello
WIAA 2A Region 4
5th Place
152
02/12
L
Replay
F 2-0 0:35
E. Carrell
West Valley (Spokane)
WIAA 2A Region 4
2nd Wrestleback (8 Man)
152
02/12
W
Replay
DEC 5-1
Z. Pugh
Shadle Park
WIAA 2A Region 4
Semis & 1st WB (8 Man)
152
02/12
L
Replay
F 16-1 2:21
G. Smith
Pullman
WIAA 2A Region 4
Quarterfinals (8 Man)
152
02/05
L
DEC 3-1
A. Anderson
Prosser
2A CWAC District
Placement Matches (16 Man)
152
02/05
W
DEC 4-0
J. Bonilla
Othello
2A CWAC District
4th Wrestleback (16 Man)
152
02/05
L
F 2-0 1:10
A. Lopez
Selah
2A CWAC District
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/05
W
DEC 8-1
D. Freeman
Othello
2A CWAC District
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/18
W
DEC 7-1
J. Olivera
Eisenhower
Eisenhower Cadet Classic
Placement Matches (16 Man)
152
12/18
W
TF 15-0 3:47
B. Perez
Wapato
Eisenhower Cadet Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/18
W
F 2-0 0:34
K. Jones
Eisenhower
Eisenhower Cadet Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
152
12/18
L
DEC 2-1
J. Schuyleman
---
Eisenhower Cadet Classic
Round 1 (16 Man)
152
12/11
W
Replay
DEC 6-1
R. Baker
Cascade Leavenworth
Tony Saldivar Ironman - Men
Placement Matches (16 Man)
152
12/11
W
Replay
DEC 6-3
J. Skindzier
Kittitas
Tony Saldivar Ironman - Men
4th Wrestleback (16 Man)
152
12/11
W
Replay
DEC 6-3
D. DeTro
Okanogan
Tony Saldivar Ironman - Men
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/11
W
Replay
MD 10-0
C. Reyes
Cascade Leavenworth
Tony Saldivar Ironman - Men
2nd Wrestleback (16 Man)
152
12/11
L
Replay
DEC 10-6
D. Trupp
Warden
Tony Saldivar Ironman - Men
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/11
W
Replay
F 4-0 4:22
N. Hinojosa
Zillah
Tony Saldivar Ironman - Men
Round 1 (16 Man)
152
12/04
L
F 2-0 1:25
M. Almaguer
Sunnyside
Davis Invite
Champ. Round 3
152
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022