Mar 23-Dec 31 · Resumes Sunday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Josh Jones
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Cody
Cody
Cody, WY
Joliet (Catholic Academy)
Joliet Catholic Academy
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
L
DEC 1-0
J. Ziemniarski
Lincolnway West
IWCOA 2020 SC Sect Thornton
1st & 3rd (16 Man)
285
03/08
W
DEC 4-0
I. Scott
Joliet Central
IWCOA 2020 SC Sect Thornton
4th Wrestleback (16 Man)
285
03/08
L
DEC 4-3 UTB
E. Washington
Bolingbrook
IWCOA 2020 SC Sect Thornton
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/25
L
DEC 3-0
D. Cooper
Washington
IHSA 2A Team Sectional @ Rochelle
Semifinals (4 Team)
285
02/21
L
MD 13-2
N. Reese
West Albany
OSAA 5A Special District 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/21
L
F 2-0 1:04
O. Hess
---
OSAA 5A Special District 3
Round 1 (16 Man)
120
02/15
L
F 3-0 3:12
C. Collins
East Peoria
IHSA 2A Sectional @ Rochelle
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/14
L
F 2-3 2:54
T. Petty
Peoria (H.S.)
IHSA 2A Sectional @ Rochelle
Round 1 (16 Man)
285
02/08
L
DEC 3-2
M. Jennings
Crete (C.-Monee)
IHSA 2A Regional @ Rich East
Placement Matches
285
02/08
W
DEC 3-2 UTB
A. Rivera
Kankakee (Sr.)
IHSA 2A Regional @ Rich East
Semis and WB3
285
02/01
L
F 0-0 3:29
T. Munoz
Marist High School
East Suburban Catholic Conference 2020
Placement Matches (8 Man)
285
01/31
W
F 0-0 5:04
R. McGuire
---
East Suburban Catholic Conference 2020
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/25
L
F 12-5 3:31
E. Reyes
Tualatin
Winter Warriors Memorial Invitational
Semis & WB (32 Man)
120
01/25
L
F 7-2 2:32
E. Rebollido
Westview
Winter Warriors Memorial Invitational
Quarters & WB (32 Man)
120
01/25
L
F 4-0 0:51
N. Hekker
Sherwood
Winter Warriors Memorial Invitational
Round 2 Champ (32 Man)
120
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 7-2
D. Read
Douglas
WHSAA State Championships
3rd And 5th Place
3A-170
02/23
W
F 3-1 4:02
J. Kingsley
---
WHSAA State Championships
Consi Semis 4th Wrestleback (16 Man)
3A-170
02/23
L
DEC 5-3 SV
D. Taylor
Rawlins
WHSAA State Championships
Semis (16 Man)
3A-170
02/22
W
DEC 4-0
B. Clayson
Burns-Pine Bluffs
WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-170
02/22
W
F 5-0 1:25
R. Hendon
Wheatland
WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-170
02/16
L
DEC 2-1
K. DeLong
Star Valley
WHSAA 3A West Regional
Placement Matches
170
02/16
W
F 2-2 1:21
K. Castagno
Jackson
WHSAA 3A West Regional
Semis
170
02/15
W
F 2-0 1:50
K. Purser
Mountain View
WHSAA 3A West Regional
Quarters and WB1
170
02/15
W
F 4-0 1:53
M. McCoy
---
WHSAA 3A West Regional
Round 1 (16 Man)
170
02/02
W
F 0-0 5:29
R. Shaffer
Thermopolis
Greybull Memorial Invitational 2019
1st & 3rd (16 Man)
170
02/02
W
F 0-0 1:30
A. Barral
---
Greybull Memorial Invitational 2019
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
02/02
W
F 0-0 3:00
C. McCoy
Shoshoni
Greybull Memorial Invitational 2019
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
02/01
W
DEC 7-1
R. Hoffman
Riverton
Cody @ Riverton
Round 1
195
01/26
W
DEC 6-5
D. Read
Douglas
2019 Ron Thon Memorial Varsity
Placement Matches
170
01/26
L
DEC 8-6
R. Mitchell
Thunder Basin High School
2019 Ron Thon Memorial Varsity
Consi Semis
170
01/26
W
F 7-0 2:17
C. Schmidt
Powell
2019 Ron Thon Memorial Varsity
Semis with WB
170
01/26
W
F 2-2 2:05
A. Gauthier
Cheyenne Central
2019 Ron Thon Memorial Varsity
4th and 6th WB
170
01/26
L
DEC 6-0
K. DeLong
Star Valley
2019 Ron Thon Memorial Varsity
Quarters with WB
170
01/25
W
DEC 10-4
J. Kingsley
Torrington
2019 Ron Thon Memorial Varsity
Round 4 Champ & WB (64 Man)
170
01/25
W
F 5-0 3:11
C. Schmidt
Powell
2019 Ron Thon Memorial Varsity
Round 2
170
01/23
W
TF 16-0
K. Powell
Lovell
Battle of the Big Horns Best of the Best
Champ. Round 1
195
01/19
W
DEC 3-1 SV
K. DeLong
Star Valley
2019 Lander Valley HS Invite
Placement Matches
170
01/19
W
F 6-4 4:28
D. Read
Douglas
2019 Lander Valley HS Invite
Semis with WB
170
01/18
W
F 9-0 5:05
C. Schmidt
Powell
2019 Lander Valley HS Invite
Quarterfinals with WB
170
01/18
W
F 4-0 1:02
K. Gantenbein
Riverton
2019 Lander Valley HS Invite
Champ Rd 2 & WB Rd 1 32-man, Rd 1 16-man
170
01/12
L
DEC 6-1
B. Bushfield
---
61st Cowboy Invitational Tournament
5th and 7th place matches (32 Man)
182
01/12
L
DEC 6-2
C. Younger
---
61st Cowboy Invitational Tournament
Round 10 WB 6 (32 Man)
182
01/12
W
F 2-2 2:27
D. Porter
Thunderbasin
61st Cowboy Invitational Tournament
Round 9 WB 5
182
01/12
W
F 5-0 4:00
J. Hoff
Billings West High School
61st Cowboy Invitational Tournament
Round 7 WB 4 (32 Man)
182
01/11
L
F 14-5 5:09
J. Jones
---
61st Cowboy Invitational Tournament
Round 5 Quarters (32 Man)
182
01/11
W
FOR 0-0
C. Shoulder
Hardin
61st Cowboy Invitational Tournament
Round 2 Champ (32 Man)
182
01/05
W
MD 12-0
J. Robinson
Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
Tom LeProwse JV Tournament
Finals (8 Man)
182A
01/05
W
DEC 2-1
J. Manibusan
Helena High
Tom LeProwse JV Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
182A
01/05
L
TF 16-0 3:36
H. Koch
Huntley Project HS
Tom LeProwse
4th Wrestleback (32 Man)
182
01/05
L
DEC 7-5
C. Younger
---
Tom LeProwse
Championship Quarterfinals
182
01/04
W
MD 16-6
P. Boyce
Flathead
Tom LeProwse
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
01/04
W
F 2-1 0:45
D. Pallone
---
Tom LeProwse
Round 1 (32 Man)
182
12/14
W
F 2-0 0:56
G. Cash
Shoshoni
2018 Battle in the Big Horns
Round 2 (4 Team)
195
12/14
W
F 7-0 1:30
J. Womack
Newcastle/Upton
2018 Battle in the Big Horns
---
195
12/14
W
DEC 3-0
R. Hoffman
Riverton High School
2018 Battle in the Big Horns
---
195
12/14
W
F 4-1 4:20
A. Moreno
Glenrock
2018 Battle in the Big Horns
Round 3 (4 Team)
195
12/14
W
DEC 9-2
C. Watt
Thermopolis High School
2018 Battle in the Big Horns
Round 1 (4 Team)
195
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 14-8
D. Case
Douglas
2018 WHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-170
02/24
L
DEC 6-4 SV
T. Clark
---
2018 WHSAA State Championships
Consi Semis 4th Wrestleback (16 Man)
3A-170
02/24
L
MD 13-3
W. Atnip
Lander
2018 WHSAA State Championships
Semis (16 Man)
3A-170
02/23
W
F 7-7 5:06
D. Case
Douglas
2018 WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-170
02/23
W
MD 11-3
T. Clark
---
2018 WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-170
02/17
L
F 0-2 1:21
B. Dearcom
---
WHSAA 3A West Regional
Consi Semis
170
02/17
L
F 16-4 4:26
D. Baldes
---
WHSAA 3A West Regional
Semis and WB3
170
02/17
W
F 2-3 3:17
D. Walker
---
WHSAA 3A West Regional
Quarters and WB1
170
02/09
W
F 4-0
K. Gantenbein
Riverton
Cody @ Riverton
Round 1
170
02/07
W
F 1-2 1:58
B. Dearcom
---
Cody @ Powell
Round 1
170
02/03
W
F 0-0 1:41
N. Hatch
---
Greybull Memorial Invitational 2018
1st & 3rd (16 Man)
170
02/03
W
F 0-0 1:56
T. Schlater
Moorcroft
Greybull Memorial Invitational 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
02/03
W
F 0-0 0:27
D. Yates
Wind River
Greybull Memorial Invitational 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/27
L
DEC 10-8
A. Petersen
Cokeville
2018 Ron Thon Memorial Varsity
Semis with WB
170
01/27
W
F 4-4 4:54
K. Lloyd
---
2018 Ron Thon Memorial Varsity
4th and 6th WB
170
01/27
W
F 9-5 3:51
P. Schlater
Moorcroft
2018 Ron Thon Memorial Varsity
Quarters with WB
170
01/26
L
TF 15-0 5:40
R. Mitchell
Thunder Basin High School
2018 Ron Thon Memorial Varsity
Round 4 Champ & WB (64 Man)
170
01/26
L
TF 18-2 5:56
W. Atnip
Lander Valley
Cody @ Lander Valley
Round 1
170
01/20
W
MD 10-2
B. Dearcom
---
2018 Lander Valley HS Invite
Placement Matches
170
01/20
W
FOR 0-0
C. Beaudrie
Cody
2018 Lander Valley HS Invite
Consi Semis
170
01/20
L
TF 15-0 5:01
H. Walker
Kemmerer
2018 Lander Valley HS Invite
Semis with WB
170
01/19
W
F 2-0 3:09
J. Hofmann
Worland
2018 Lander Valley HS Invite
Quarterfinals with WB
170
01/19
W
F 0-2 1:22
N. Halsey
---
2018 Lander Valley HS Invite
Champ Rd 2 & WB Rd 1 32-man, Rd 1 16-man
170
01/19
W
F 2-0 1:42
P. Woffindon
Worland
Worland @ Cody
Round 1
170
01/12
L
F 4-1 2:42
T. Aune
Glasgow
60th Annual Cowboy Invitational
Round 4 WB 2 (32 Man)
170
01/12
W
MD 13-1
T. Geiss
Huntley Project
60th Annual Cowboy Invitational
Round 3 WB 1
170
01/12
L
TF 16-1 4:35
R. Mitchell
Thunderbasin
60th Annual Cowboy Invitational
Round 1 (32 Man)
170
01/06
W
F 2-0 1:15
K. Aiken
Belgrade HS
Tom LeProwse JV Tournament
Finals (8 Man)
170A
01/06
W
F 2-0 1:22
C. Siphakis
Belgrade HS
Tom LeProwse JV Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170A
01/06
W
FOR 0-0
D. Lannon
Bozeman High School
Tom LeProwse JV Tournament
Quarterfinals (8 Man)
170A
01/06
L
DEC 7-0
M. Corcoran
Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
Tom LeProwse
4th Wrestleback (32 Man)
170
01/06
L
F 11-2 3:07
N. Siegel
---
Tom LeProwse
Championship Quarterfinals
170
01/05
W
F 2-2 2:27
K. Patten
Bozeman JV
Tom LeProwse
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/05
W
MD 14-4
K. Aiken
Belgrade HS
Tom LeProwse
Round 1 (32 Man)
170
01/01
L
TF 17-2 4:12
W. Atnip
Lander Valley
Powell Invite
Round 3
170
12/15
W
F 2-0 1:07
A. Walther
Rock Springs 1
2017 Battle in the Big Horns
Round 1 (4 Team)
170
12/15
W
DEC 7-6
P. Woffindon
Worland High School
2017 Battle in the Big Horns
---
170
12/15
W
DEC 5-3
S. Avery
Sheridan
2017 Battle in the Big Horns
---
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
DEC 10-8
B. Dearcom
---
2017 WHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-145
02/25
L
TF 19-2
T. Clark
Star Valley
2017 WHSAA State Championships
Consi Semis 4th Wrestleback (16 Man)
3A-145
02/25
W
F 0-0 4:19
K. Myers
Thermopolis
2017 WHSAA State Championships
Third Round Wrestlebacks
3A-145
02/25
W
DEC 15-13
C. Britton
---
2017 WHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A-145
02/24
L
MD 13-2
J. Waterson
Buffalo
2017 WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-145
02/24
W
F 0-0 4:24
b. hines
---
2017 WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-145
02/18
W
F 0-0 3:24
B. Dearcom
---
WHSAA 3A West Regional
Placement Matches
145
02/18
W
F 0-0 1:32
B. Nelson
Lyman
WHSAA 3A West Regional
Consi Semis
145
02/18
L
TF 20-4
W. Atnip
Lander
WHSAA 3A West Regional
Semis and WB3
145
02/18
W
F 0-0 3:30
G. Hunsaker
Star Valley
WHSAA 3A West Regional
Quarters and WB1
145
02/04
L
TF 16-0 2:54
A. Schlattmann
---
2017 Ron Thon Memorial Varsity
4th and 6th WB
145
02/04
W
F 2-6 2:52
C. Quarterman
Sheridan
2017 Ron Thon Memorial Varsity
Quarters with WB
145
02/03
W
F 8-6 3:50
L. Eldridge
Cheyenne East
2017 Ron Thon Memorial Varsity
2nd and 4th WB
145
02/03
W
F 4-0 4:41
E. Kimmel
Evanston
2017 Ron Thon Memorial Varsity
Round 4 Champ & WB (64 Man)
145
02/03
L
DEC 7-0
T. Profaizer
---
2017 Ron Thon Memorial Varsity
Round 2
145
01/28
L
TF 15-0
D. Sandstedt
Douglas Wyoming
2017 Bison Invitational
Round 3 (6 Team)
145
01/28
L
DEC 11-8
J. Waterson
Buffalo Bison
2017 Bison Invitational
Round 2 (6 Team)
145
01/28
W
F 0-0 3:50
N. Brost
Natrona County
2017 Bison Invitational
Round 1 (6 Team)
145
01/25
W
F 5-0 2:34
T. Lloyd
---
Cody @ Worland
Round 1
152
01/21
L
F 9-7 3:36
K. Myers
Thermopolis
2017 Lander Valley HS Invite
Placement Matches
145
01/21
L
DEC 11-4
J. Waterson
Buffalo
2017 Lander Valley HS Invite
Consi Semis
145
01/21
W
F 2-4 2:23
B. Dearcom
---
2017 Lander Valley HS Invite
Semis with WB
145
01/21
W
F 0-2 4:00
T. Profaizer
---
2017 Lander Valley HS Invite
Rd 4 WB 32-man, Rd 2 WB 16-man
145
01/20
L
DEC 12-6
K. Myers
Thermopolis
2017 Lander Valley HS Invite
Champ Rd 2 & WB Rd 1 32-man, Rd 1 16-man
145
01/14
W
F 2-0 0:44
J. Raisler
Miles City
Cowboy 2nd Chance Tournament
Round 2
152B
01/14
W
DEF 0-0
B. Ackerman
Dawson County High School
Cowboy 2nd Chance Tournament
Round 4
152B
01/14
W
F 12-2 3:31
D. Cassady
---
Cowboy 2nd Chance Tournament
Round 1
152B
01/13
L
F 4-4 4:04
B. Ackerman
Dawson County High School
59th Cowboy Invitational Tournament
Round 4 WB 2 (32 Man)
152
01/13
L
MD 11-3
A. Gurney
Sidney
59th Cowboy Invitational Tournament
Round 1 (32 Man)
152
01/07
L
F 4-4 2:47
C. Blaede
Colstrip HS
Tom LeProwse
4th Wrestleback (32 Man)
152
01/07
L
F 6-1 3:33
C. Kistler
---
Tom LeProwse
Championship Quarterfinals
152
01/06
W
F 7-0 2:59
D. Ramsey
Helena Capital HS
Tom LeProwse
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
12/16
W
F 2-2 1:38
N. Motherway
Lander Valley
Lander Valley @ Cody
Round 1
152
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
W
F 0-0 3:27
D. Read
Douglas
2016 WHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-145
02/27
L
F 0-0 1:41
T. Rodriguez
Torrington
2016 WHSAA State Championships
Consi Semis 4th Wrestleback (16 Man)
3A-145
02/27
L
F 0-0 2:34
K. Catlin
Powell
2016 WHSAA State Championships
Semis (16 Man)
3A-145
02/26
W
DEC 9-2
D. Read
Douglas
2016 WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-145
02/26
W
F 0-0 2:55
Z. Moore
Glenrock
2016 WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-145
02/20
W
DEC 8-4
C. Iobst
Jackson
WHSAA 3A West Regional
1st & 3rd (16 Man)
145
02/20
W
FOR 0-0
S. Lance
Mountain View
WHSAA 3A West Regional
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/19
W
F 1-2 1:47
N. Robinson
Star Valley
WHSAA 3A West Regional
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/19
L
DEC 8-2
C. Iobst
Jackson
WHSAA 3A West Regional
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/06
W
F 0-0 1:20
C. Quarterman
Sheridan
Ron Thon Memorial JV Tournament
Placement Matches (64 Man)
145
02/06
L
MD 16-6
J. Austin
Campbell County
Ron Thon Memorial JV Tournament
8th Wrestleback (64 Man)
145
02/06
L
F 0-0 1:59
K. Myers
Thermopolis
Ron Thon Memorial JV Tournament
Semis & 7th WB (64 Man)
145
02/06
W
DEC 9-6
B. Graeff
Laramie
Ron Thon Memorial JV Tournament
Quarters & 5th WB (64 Man)
145
02/06
W
DEC 7-3
D. Read
Douglas
Ron Thon Memorial JV Tournament
Round 4 Champ & WB (64 Man)
145
02/05
W
DEC 9-8
J. Mondragon
Cheyenne South
Ron Thon Memorial JV Tournament
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
145
01/30
L
DEF 0-0
C. Watt
Buffalo
Buffalo Invitational 2016
Placement Matches
145
01/30
L
DEF 0-0
O. Oilar
Cody
Buffalo Invitational 2016
Cons Semi
145
01/29
L
DEF 0-0
J. Logar
---
Buffalo Invitational 2016
Semis
145
01/29
W
F 0-0 3:41
C. Watt
Buffalo
Buffalo Invitational 2016
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/23
W
MD 16-2
M. Guina
Wyoming Indian
2016 Lander Valley Second Chance
Round 2
145B
01/23
W
F 2-0 0:58
D. Moore
Glenrock
2016 Lander Valley Second Chance
Round 1
145B
01/23
W
F 2-0 1:03
O. Oilar
Cody
2016 Lander Valley JV HS Invite
1st & 3rd (16 Man)
145
01/22
W
F 3-2 2:29
R. Killpack
Laramie
2016 Lander Valley JV HS Invite
Round 4
145
01/22
W
F 7-0 1:43
M. Guina
Wyoming Indian
2016 Lander Valley JV HS Invite
Round 2
145
01/22
W
F 9-6 5:05
B. Graeff
Laramie
2016 Lander Valley JV HS Invite
Round 1 (16 Man)
145
01/16
L
F 0-0 0:40
J. Kottke
Buffalo
Cowboy 2nd Chance Tourney
Round 2
145-145 C
01/16
L
DEC 12-9
C. Axelson
Williston
Cowboy 2nd Chance Tourney
Round 1
145-145 C
01/15
L
F 0-0 1:13
B. Bondeson
Bismarck Century
58th Cowboy Invitational
Round 4 WB 2 (32 Man)
145
01/15
W
F 1-5 3:41
C. Quarterman
Sheridan
58th Cowboy Invitational
Round 3 WB 1
145
01/15
L
DEC 22-16
M. Contreraz
Billings Senior High School
58th Cowboy Invitational
Round 1 (32 Man)
145
01/09
W
F 2-0 1:16
D. Newby
Custer County High School
Bozeman JV Tournament
Round 1 JV
145D
01/08
L
MD 12-4
G. Ramirez
Billings Central HS
Tom LeProwse
2nd Wrestleback (32 Man)
145
01/08
W
FOR 0-0
T. Farren
Charles M. Russell HS
Tom LeProwse
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/08
L
F 8-3 1:39
J. Degen
---
Tom LeProwse
Round 1 (32 Man)
145
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021