Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Raif Baack
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Clear Lake
Clear Lake Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
Replay
F 0-0 3:25
O. Klocke
Carroll
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
2A-157
02/14
L
Replay
MD 11-2
T. Mahler
Hampton-Dumont-CAL
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
2A-157
02/10
L
MD 11-2
T. Zinnel
Algona
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Placement (12 Man)
157
02/10
W
DEC 7-3
W. Duitsman
Estherville Lincoln Central
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Semis & WB (12 Man)
157
02/10
W
DEC 8-1
A. Rouse
Okoboji/HMS
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Quarters (12 Man)
157
02/10
W
NC 0-0
W. Duitsman
Estherville Lincoln Central
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
2nd Place Match (12 Man)
157
02/03
W
DEC 7-3
G. Lewerke
Newman Catholic
Cougar Invite (AGWSR)
Round 5 (6 Man)
157
02/03
W
F 2-0 1:30
C. Willems
AGWSR
Cougar Invite (AGWSR)
Round 4 (6 Man)
157
02/03
W
F 2-0 1:17
T. Eastin
Monticello
Cougar Invite (AGWSR)
Round 3 (6 Man)
157
02/03
W
F 5-0 1:57
B. Dolph
Saint Ansgar
Cougar Invite (AGWSR)
Round 2 (6 Man)
157
02/02
W
F 2-2 5:26
A. Boege
Nevada
Nevada vs Clear Lake, GHV & South Tama
Round 1
157
02/02
W
DEC 6-1
K. Jaennette
South Tama County
Nevada vs Clear Lake, GHV & South Tama
Round 1
157
01/20
W
F 10-4 5:57
S. Gonzalez
Clarion-Goldfield-Dows
NCC Varsity Boy Tournament
5th Place Matches
165
01/20
L
DEC 7-3
C. Jennings
Algona
NCC Varsity Boy Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
165
01/20
W
F 3-2 3:31
W. Henle
Iowa Falls-Alden
NCC Varsity Boy Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
165
01/20
L
DEC 8-7
I. Firsching
Webster City
NCC Varsity Boy Tournament
Quarterfinals (8 Man)
165
01/17
W
F 12-1 5:43
C. Rockwell
Mason City
Waterloo East, Clear Lake @Mason City
Round 1
157
01/12
L
DEC 6-4
C. Jennings
Algona
Algona/Clear Lake/ Hampton
Round 1
165
01/11
L
DEC 7-3
C. Janssen
Hampton-Dumont-CAL
Algona/Clear Lake/ Hampton
Round 1
175
01/06
L
M FOR 0-0
T. Zinnel
algona
Clear Lake Invitational
Placement Matches (8 Man)
157
01/06
W
DEC 7-0
B. Yates
Emmetsburg
Clear Lake Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
157
01/06
W
F 2-0 1:11
T. Strantz
Okoboji
Clear Lake Invitational
Quarterfinals (8 Man)
157
01/05
L
F 4-2 0:52
L. Powers
Roland-Story
Clear Lake/CGD/Humboldt/RS
Round 1
165
12/20
W
F 6-2 5:30
A. Richards
Iowa Falls-Alden
IFA/Clear Lake/St. Ed`s
Round 1
175
12/15
W
DEC 5-0
G. Carmer
Lisbon
2023 Battle of Waterloo - Boys
Semis & 1st Wrestleback (6:00 PM)
165
12/15
L
DEC 5-3
D. Warrior
Denver
2023 Battle of Waterloo - Boys
Round 3 (4 Team)
175
12/15
W
F 3-0 5:26
K. Moore
Cedar Falls
2023 Battle of Waterloo - Boys
Finals (8:00 PM)
165
12/15
L
F 2-0 1:12
M. Magayna
Waterloo East
2023 Battle of Waterloo - Boys
Round 2 (4 Team)
175
12/15
L
F 6-0 2:18
C. Seaba
Clarion-Goldfield-Dows
2023 Battle of Waterloo - Boys
Round 1 (4 Team)
165
12/09
W
DEF 9-2 4:26
J. Battershell
JV All Stars
Ankeny Centennial Duals - Boys
Cross Bracket (8 Team)
175
12/09
W
F 2-0 1:33
B. Perkins
Des Moines Roosevelt
Ankeny Centennial Duals - Boys
Placement Matches (8 Team)
175
12/09
L
F 5-0 3:23
D. Dhabolt
Ankeny Centennial
Ankeny Centennial Duals - Boys
Round 2 (8 Team)
175
12/09
L
TF 15-0 5:38
J. Hatchitt
ADM
Ankeny Centennial Duals - Boys
Round 3 (8 Team)
175
12/04
W
F 5-3 4:00
I. Smith
Iowa Valley, Marengo
Jesup Dual Tournament
Round 1
175
12/03
W
F 0-0 0:50
D. Blickenderfer
Central Springs
Jesup Dual Tournament
Round 1
175
12/02
L
F 8-9 5:47
M. Solie
Jesup
Jesup Dual Tournament
Round 1
165
11/29
W
F 5-0 3:25
D. Maloy
NH/TV
Central Elkader/Clear Lake/South Winn @ NH/TV
Round 1
165
11/21
L
DEC 6-0
C. Dunning
Clear Lake
Clear Lake
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
DEC 3-0
J. Verschoor
WC Takedown Club
Iowa AAU Kids State Championship
Round4
152
02/26
W
MD 8-0
L. Daye
Moen Wrestling Academy
Iowa AAU Kids State Championship
Round3
152
02/26
L
DEC 3-0
K. Obermeier
Viking Wrestling Club
Iowa AAU Kids State Championship
Round2
152
02/25
W
F 8-0 4:26
J. Cruz
---
Iowa AAU Kids State Championship
Round1
152
02/05
W
F 13-1 3:59
C. Carpenter
Chickasaw Elite Wrestling Club
Iowa AAU NE District 3 @ Waverly
Placement (8 Man)
152
02/05
W
F 4-0 2:42
B. Berinobis
IAWC
Iowa AAU NE District 3 @ Waverly
Cons. Semis (8 Man)
152
02/05
W
F 6-2 0:35
J. Tiedt
Waverly Area Wrestling Club
Iowa AAU NE District 3 @ Waverly
Semis & WB (8 Man)
152
02/05
L
DEC 7-2
G. Muller12
---
Iowa AAU NE District 3 @ Waverly
Quarterfinals (8 Man)
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024