Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Bunmi Abudu
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Mountain Island Charter
Mountain Island Charter School
Mt Island Charter
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/27
L
DEC 7-6
E. Becker
East Surry
NCHSAA State Championships
8 man 3rd
1A 182
06/27
L
DEC 7-4
D. Towe
Avery County
NCHSAA State Championships
Semis (8 Man)
1A 182
06/26
W
F 9-2 3:58
L. Davis
Manteo
NCHSAA State Championships
Quarters (8 Man)
1A 182
06/15
L
MD 13-3
E. Williams
---
NCHSAA 1A West Regional
1st
182
06/15
W
DEC 4-2 SV
D. Towe
Avery County
NCHSAA 1A West Regional
Semis
182
06/15
W
F 6-1 3:22
D. Hargo
Thomas Jefferson Classical Academy
NCHSAA 1A West Regional
Quarters
182
06/15
W
TF 21-4 4:18
K. Thompson
---
NCHSAA 1A West Regional
Champ. Round 1 (16 Man)
182
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
TF 15-0 3:39
T. Luther
Murphy
NCHSAA 1A West Regional
3rd Wrestleback
160
02/15
W
DEC 12-6
B. Ellis
---
NCHSAA 1A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
160
02/14
L
F 2-0 1:31
S. Blackledge
---
NCHSAA 1A West Regional
Consi-Semis (16 Man)
160
02/14
L
F 4-4 5:41
L. Leonard
Mount Airy
NCHSAA 1A West Regional
Round 1 (16 Man)
160
02/01
W
TF 15-0 4:53
B. Diaz
Bessemer City
2020 PAC 7/Southern Piedmont Conference
Round 3 (4 Man)
160
02/01
W
F 7-1 3:42
L. Plummer
Union Academy
2020 PAC 7/Southern Piedmont Conference
Round 2 (4 Man)
160
02/01
W
MD 13-1
B. Ellis
---
2020 PAC 7/Southern Piedmont Conference
Round 1 (4 Man)
160
12/21
L
DEC 8-7 TB1
A. Drum
East Gaston
2019 E.B. Memorial Clash at the Creek
Cons 4/Girls Round 2
170
12/21
W
F 10-3 4:23
N. Parker
Richmond County
2019 E.B. Memorial Clash at the Creek
Cons 3
170
12/21
W
F 5-2 2:50
N. Medders
Alexander Central
2019 E.B. Memorial Clash at the Creek
Cons 2
170
12/21
L
F 2-0 2:39
C. Salazar
---
2019 E.B. Memorial Clash at the Creek
Round of 16
170
12/07
W
DEC 10-4
J. Barrier
McDowell
Big Cat Invitational
1st & 3rd (16 Man)
182
12/07
W
DEC 5-1
T. Brewer
Trinity
Big Cat Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
12/07
W
DEC 5-1
T. Brewer
Trinity
Big Cat Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
12/07
W
MD 12-2
Z. Yang
East Burke
Big Cat Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
12/07
W
MD 12-2
Z. Yang
East Burke
Big Cat Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
11/23
L
DEC 7-3
L. Lowe
Hough
2019 Husky Invitational
Cons SF
182
11/23
L
DEC 3-0
C. Clark
Newton Conover
2019 Husky Invitational
Semis
182
11/23
W
F 6-4 4:40
W. Dunning
TC Roberson
2019 Husky Invitational
Quarterfinals
182
11/23
W
F 8-3 1:44
x. cooper
Jay M. Robinson
2019 Husky Invitational
Round 1
182
11/16
W
DEC 4-0
K. Archibald
Mallard Creek
2019 Western Scrimmage Tournament
Round 4
173-185
11/16
W
DEC 5-4
K. Smalls
Northwest Cabarrus
2019 Western Scrimmage Tournament
Round 3
173-185
11/16
W
DEC 7-5 SV
B. Foesch
---
2019 Western Scrimmage Tournament
Round 2
173-185
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
F 2-0 0:48
D. Cook
Starmount
NCHSAA 1A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
160
02/09
W
MD 17-5
Z. Chick
Cherryville
NCHSAA 1A West Regional
1st WB
160
02/08
L
F 2-0 2:34
D. Rector
Alleghany
NCHSAA 1A West Regional
Round 1 (16 Man)
160
01/26
W
DEC 8-2
B. Diaz
Bessemer City
PAC 7 / Southern Piedmont Conference
Round 3 (4 Man)
160
01/26
L
MD 12-2
E. Marlow
---
PAC 7 / Southern Piedmont Conference
Round 2 (4 Man)
160
01/26
L
F 4-0 1:30
M. Loving
Bradford Prep
PAC 7 / Southern Piedmont Conference
Round 1 (4 Man)
160
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024