Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Javier Medina
Results
High School Results
Team Name
Denison
Denison-Schleswig
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 2-0 0:45
B. Backes
Cedar Falls
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Cons. Semis (12 Man)
157
02/10
L
F 2-0 0:33
R. Fetter
Marion
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Quarters (12 Man)
157
02/02
W
F 2-0 0:56
S. Moo
Storm Lake
DS/ Storm Lake/ MVAOCOU/ East Sac/ Ridge View
Round 1
157
02/02
L
F 8-5 3:38
K. Linkenhoker
MVAOCOU
DS/ Storm Lake/ MVAOCOU/ East Sac/ Ridge View
Round 1
157
02/01
L
F 4-2 3:54
N. Shepherd
Ridge View
DS/ Storm Lake/ MVAOCOU/ East Sac/ Ridge View
Round 1
157
01/27
W
MD 15-1
J. Perdue
Red Oak
Hawkeye 10 Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
157
01/27
L
F 7-1 2:15
H. Trotter
Lewis Central, Council Bluffs
Hawkeye 10 Conference Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
01/27
L
TF 15-0 3:27
J. Irlbeck
Kuemper Catholic, Carroll
Hawkeye 10 Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
01/24
W
F 2-4 3:15
C. Wear
Glenwood
Glenwood/Atlantic/Clarinda/Denison/Kuemper
Round 1
157
01/23
L
F 5-0 1:57
J. Irlbeck
Kuemper Catholic
Glenwood/Atlantic/Clarinda/Denison/Kuemper
Round 1
157
01/20
L
F 14-12 5:39
A. Martinez
Adair Casey/Guthrie Center
John J Harris Invitational
Quarters & WB (32 Man)
157
01/19
L
F 10-1 3:03
C. England
Lenox
John J Harris Invitational
Champ. Round 2 (32 Man)
157
01/12
W
F 2-0 1:44
A. Graeve
Lewis Central
Denison/Clarinda/LC/Logan
Round 1
157
01/11
L
F 13-6 5:07
L. Woodruff
Clarinda
Denison/Clarinda/LC/Logan
Round 1
157
01/11
W
F 4-4 3:10
L. Bratetic
Logan-Magnolia
Denison/Clarinda/LC/Logan
Round 1
157
01/06
L
F 7-1 0:58
L. Flynn
Central DeWitt
Rollin Dyer Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
01/06
L
F 8-3 1:40
O. Klocke
Carroll
Rollin Dyer Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
157
01/05
L
F 8-5 4:57
B. Bendorf
Harlan Community
Atlantic/ Denison/ Harlan
Round 1
157
12/16
L
F 5-0 1:18
T. Oleson
Westwood
Carroll Invitational
Placement (12 Man)
165
12/16
L
F 4-0 1:23
M. Long
Council Bluffs Abraham Lincoln
Carroll Invitational
Semis & WB (12 Man)
165
12/16
L
F 2-0 0:36
R. Panbecker
Pocahontas
Carroll Invitational
Quarters (12 Man)
165
12/15
W
DEC 3-1 SV
C. Hamilton
St. Albert
Red Oak/St. Albert
Round 1
165
12/15
L
DEC 7-6
B. Clear
Red Oak
Red Oak/St. Albert
Round 1
165
12/13
W
F 5-3 1:34
L. Dunn
Sergeant Bluff-Luton
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
165
12/13
L
F 9-1 3:19
M. Fischer
Sheldon/South O`Brien
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
165
12/12
W
F 2-2 0:51
J. Mullins
Cherokee, Washington
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
165
12/01
L
F 19-6 3:59
B. Hansen
Missouri Valley
Missouri Valley/Denison/Tri-Center/West Monona
Round 1
165
12/01
W
F 6-4 2:45
A. Goldapp
Tri-Center, Neola
Missouri Valley/Denison/Tri-Center/West Monona
Round 1
165
12/01
L
F 4-2 1:53
C. Richards
West Monona-Whiting
Missouri Valley/Denison/Tri-Center/West Monona
Round 1
165
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024