Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cynthia Rowley
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
Lowndes
Lowndes HS
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/21
L
FOR 0-0
J. Paredes
Berrien County
JV Allstate Wildcat Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
126
12/21
L
DEC 11-10
J. Thomas
Columbia
JV Allstate Wildcat Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/21
W
F 2-0 1:23
G. Woods
Berrien County
JV Allstate Wildcat Invitational
Round 1 (16 Man)
126
11/26
L
F 5-0 1:18
D. Hart
Locust Grove
Grapple On The Gridiron
Round 3 (6 Team)
132
11/26
L
F 6-1 0:57
Q. Goldsborough
Tift County
Grapple On The Gridiron
Round 1 (6 Team)
126
11/26
L
F 2-0 0:46
D. Brewer
Lee County
Grapple On The Gridiron
Round 4 (6 Team)
132
11/26
L
F 4-5 2:34
D. Navarro
Lamar County
Grapple On The Gridiron
Round 2 (6 Team)
126
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 6-4
K. Shropshire
Mountain View
GHSA Class 7A Section B Girls
1st Place
116
02/09
W
F 5-0 1:41
Z. Lynch
Collins Hill
GHSA Class 7A Section B Girls
Semis and WB3
116
01/05
W
FOR 0-0
C. Bruner
Lee County
Colquitt Co JV Packer Classic
Fifth Place
120
01/05
L
DEC 7-2
Z. Victrum
Valdosta
Colquitt Co JV Packer Classic
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/05
W
F 5-2 1:51
D. Hamilton
Colquitt County
Colquitt Co JV Packer Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/05
L
MD 13-4
C. Bruner
Lee County
Colquitt Co JV Packer Classic
Quarterfinals (8 Man)
120
12/22
L
F 2-0 1:25
T. Fields
Thomas Co. Central
JV Allstate Wildcat Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/22
L
F 7-0 3:47
B. Chancellor
Columbia
JV Allstate Wildcat Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/22
W
FOR 0-0
D. Myers
Valdosta
JV Allstate Wildcat Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/22
W
F 2-2 3:54
C. Barnes
Lowndes
JV Allstate Wildcat Invitational
Round 1 (16 Man)
126
11/10
L
MD 18-4
C. Bruner
Lee County
Viking Challenge
1st Round Wrestleback
120
11/10
L
F 2-0 1:21
J. Dawson
Brunswick
Viking Challenge
Quarterfinals (8 Man)
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024