Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
allen maxwell
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
89. Westside WC
Winter Springs
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
L
F 2-2 3:00
P. Campbell
Steinbrenner
FHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
3A 120
03/08
L
F 6-3 3:19
R. Johnson
---
FHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A 120
03/03
L
DEC 8-2
B. Perkins
Buchholz
FHSAA 3A R1
Placement Matches
120
03/02
W
MD 13-4
A. Escobar
Oakleaf
FHSAA 3A R1
Round 5 (consi semis)
120
03/02
W
F 5-0 2:39
V. Perez
Lake Howell
FHSAA 3A R1
Round 4 (semis and WB)
120
03/02
W
F 10-0 1:53
J. LOBELO
Cypress Creek
FHSAA 3A R1
Round 3 (16 man)
120
03/01
L
DEF 0-0
E. Vanz
Dr. Phillips
FHSAA 3A R1
Round 2 (quarters)
120
03/01
W
F 5-0 1:44
E. Pierre
Flagler Palm Coast
FHSAA 3A R1
Round 1 (16 Man)
120
02/23
W
F 0-0 1:10
N. Stewart
Hagerty
FHSAA 3A D3
Placement Matches
120
02/23
W
F 0-0 5:45
V. Perez
Lake Howell
FHSAA 3A D3
Round 4 (semis and WB)
120
02/03
L
F 5-3 3:33
M. Shannon
New Smyrna Beach Sr H S
33rd Annual Flagler Rotary
Placement Matches (32 Man)
120
02/02
W
DEC 4-1
S. Artman
Bayside
33rd Annual Flagler Rotary
Semis & 5th WB (32 Man)
120
02/02
W
F 13-18 5:40
Q. Cayden
Seabreeze
33rd Annual Flagler Rotary
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
02/01
W
F 4-0 1:47
T. Tagarelli
Bartram Trail H.S.
33rd Annual Flagler Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/19
L
MD 17-5
J. Fleitas
Fort Pierce Central
Milton Winter Memorial Invitational
Placement Matches (32 Man)
122
01/19
W
F 2-0 1:18
K. Ortiz
---
Milton Winter Memorial Invitational
Semis (32 Man)
122
01/19
W
DEC 10-7
C. Brown
McKeel
Milton Winter Memorial Invitational
Quarters (32 Man)
122
01/18
W
F 4-1 1:37
F. Diaz
---
Milton Winter Memorial Invitational
Round 2 Champ (32 Man)
122
01/18
W
F 4-1 0:35
B. Garzon
Coral Park
Milton Winter Memorial Invitational
Round 1 (32 Man)
122
12/28
L
F 8-3 2:50
D. O`Keefe
Hillcrest
Knockout Christmas Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
122
12/28
L
F 2-0 0:28
T. Crew
Camden County
Knockout Christmas Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
122
12/28
W
TF 23-6 5:30
S. Holtzclaw
North Gwinnett
Knockout Christmas Classic
Round 1 (32 Man)
122
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/25
L
F 1-2 2:50
T. Lamon
118. Valdosta Villians
2018 AAU Scholastic Duals Community 1
2nd Wrestleback (16 Team)
120
06/25
W
F 2-0 0:47
N. Mayorga
110. Team Blue Steel
2018 AAU Scholastic Duals Community 1
Round 5 (8 Team)
120
02/24
L
F 0-0 2:29
D. Kohn
Hagerty
FHSAA 3A R1
Round 5 (consi semis)
120
02/24
W
F 0-0 2:50
J. Knox
Fletcher
FHSAA 3A R1
Round 4 (semis and WB)
120
02/24
W
F 0-0 1:04
D. Londono
Colonial High School
FHSAA 3A R1
Round 3 (16 man)
120
02/23
L
F 0-0 1:21
J. Bradshaw
Boone
FHSAA 3A R1
Round 2 (quarters and WB)
120
02/23
W
DEC 18-14
C. Ward
Evans
FHSAA 3A R1
Round 1 (16 Man)
120
02/16
L
F 0-0 3:35
D. Kohn
Hagerty
FHSAA 3A-D3
Placement Matches
120
02/16
W
DEC 12-8
A. Vasquez
---
FHSAA 3A-D3
Round 4 (semis and WB)
120
02/16
W
F 0-0 0:38
N. Gorospoe
Seminole (Sanford)
FHSAA 3A-D3
Round 2 (quarters and WB)
120
02/03
W
F 0-0 1:45
B. Palmer
Lyman
2018 SAC Championships
Placement Matches (8 Man)
122
02/03
W
F 0-0 0:44
N. Gorospe
Seminole (Sanford)
2018 SAC Championships
2nd Wrestleback (8 Man)
122
02/03
L
F 0-0 1:45
A. Vazquez
---
2018 SAC Championships
Semis & 1st WB (8 Man)
122
01/19
L
F 2-0 0:36
A. Snedaker
Fleming Island
FHSAA STATE DUAL CHAMPIONSHIPS
Quarterfinals (8 Team)
120
01/18
W
F 0-0
J. Sheppard
Strawberry Crest
Johnny Rouse Duals
Champ. Round 1
120
01/06
L
MD 12-3
G. Wheeler
Bishop Moore
2018 Ron Peters Tournament of Champions
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/05
L
F 0-0 2:01
J. Bradshaw
Orlando Boone
2018 Ron Peters Tournament of Champions
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/05
W
F 0-0 1:15
D. Millheim
Orlando Olympia
2018 Ron Peters Tournament of Champions
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
12/29
L
F 7-1 2:25
J. Gonzalez
---
Knockout Christmas Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
122
12/29
L
F 2-0 0:22
A. Snedaker
---
Knockout Christmas Classic
Round 1 (32 Man)
122
12/23
L
DEC 11-4
G. Wheeler
---
44th Annual Bill Scott Memorial
Placement (16 Man)
120
12/23
L
F 0-0 0:24
J. Purcell
---
44th Annual Bill Scott Memorial
4th Wrestleback (16 Man)
120
12/23
W
DEC 8-3
H. Kraus
Deltona
44th Annual Bill Scott Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/22
W
F 0-0 5:35
L. Pasarell
Lake Howell
44th Annual Bill Scott Memorial
2nd Wrestleback (16 Man)
120
12/22
L
F 0-0 1:17
D. Kohn
Hagerty
44th Annual Bill Scott Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/22
W
F 0-0 3:25
M. Blackburn
Ocoee
44th Annual Bill Scott Memorial
Round 1 (16 Man)
120
12/12
W
F 0-0
j. justice
University (Orange City)
Clash of the Titans
Champ. Round 1
120
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020