Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Patrick Dye
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Galena
Silver State Wrestling Academy
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/08
W
TF 8-0 2:01
I. Trigueros
Nevada
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
rr 3 and consi
132
06/08
W
TF 8-0 0:58
S. Jr.
Nevada Elite Wrestling
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
rr round 3
132
06/08
L
TF 9-0 0:46
J. Mackey
Legends of Gold Las Vegas
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
Round 6
132
06/08
L
TF 8-0 1:06
O. Cervera
Legends of Gold Las Vegas
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
Round 3
132
06/08
W
TF 18-8 3:35
P. Rogers
Gold Rush Wrestling
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
rr 3 and consi
132
06/08
W
F 8-0 0:54
S. Jr.
Nevada Elite Wrestling
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
Round 6
132
06/08
W
F 8-0 0:30
J. Albidrez
Nevada
USA NEVADA OLYMPIC STYLES STATE CHAMPs
Round 3
132
03/09
W
F 12-6 5:17
J. Williamson
Gold Rush Wrestling
USA NEVADA STATE FOLKSTYLE CHAMPIONSHIPS
rr 3 and consi
127-131
02/24
W
Replay
F 10-2 3:29
D. Mello
Durham Elite
RMN Events - Rumble In Reno
5th Place
130 lbs
02/24
L
Replay
F 9-1 3:00
M. Curtis
Mat Sense
RMN Events - Rumble In Reno
Consi-Semis
130 lbs
02/24
L
Replay
MD 14-6
I. Solis
Nevada Elite WC
RMN Events - Rumble In Reno
Semi-Finals
130 lbs
02/24
W
Replay
F 7-0 1:09
B. Barton
Motherlode WC
RMN Events - Rumble In Reno
Quarter-Finals
130 lbs
02/16
L
Replay
DEC 8-1
J. Zuniga
Shadow Ridge
NIAA 2024 NEVADA STATE CHAMPIONSHIPS
Wrestleback
126
02/16
L
Replay
MD 16-2
G. Austin
Centennial
NIAA 2024 NEVADA STATE CHAMPIONSHIPS
Round 1 (16 Man)
126
02/10
L
F 2-0 1:47
K. Blumenthal
Douglas
NIAA Class 5A Northern Region
3rd and 5th Matches and 7th
126
02/10
L
DEC 3-1
E. Cota
Reno
NIAA Class 5A Northern Region
CONSI SEMIS
126
02/10
L
F 11-4 5:37
K. Thomson
Mcqueen
NIAA Class 5A Northern Region
SEMIS AND WB
126
02/10
W
DEC 7-4
E. McKay
Reed
NIAA Class 5A Northern Region
Quarters and Consi 1(16man)
126
01/31
L
F 10-3 1:54
K. Russell
Reno
Tri Dual McQueen, Reno Galena
Round 1
132
01/31
L
F 13-0 3:23
E. Krantz
Mcqueen
Tri Dual McQueen, Reno Galena
Round 1
132
01/30
W
F 8-1 2:53
J. Carmelo
Reed
Tri-Meet Reed / Douglas / Galena
Round 1
132
01/29
W
F 2-0 0:43
V. Cereghino
Douglas
Tri-Meet Reed / Douglas / Galena
Round 1
132
01/27
L
F 4-0 1:25
K. Blumenthal
Douglas
Vaquero Classic
RD 4
126
01/27
W
F 14-0 3:23
M. Escajeda
North Valley
Vaquero Classic
RD 3
126
01/27
W
F 2-0 0:38
R. Jeffrey
Tonopah
Vaquero Classic
Round 2
126
01/26
L
MD 14-3
M. O`Brien
Wooster
Vaquero Classic
Round 1 (32 Man)
126
01/25
L
MD 11-3
B. Olson
Damonte Ranch
Tri Duals Damonte, Manogue, Galena
Round 1
132
01/24
W
F 2-0 0:15
J. Ditton
Bishop Manogue
Tri Duals Damonte, Manogue, Galena
Round 1
132
01/22
W
F 15-2 2:43
M. Bpock
Bear River
Placer Duals
Round 1
132
01/22
W
F 8-5 4:00
U. Fear
Casa Roble
Placer Duals
Round 1
132
01/22
W
F 9-0 3:10
R. Mendez
Central Valley (Ceres)
Placer Duals
Round 1
132
01/22
L
F 4-0 1:07
L. Hancock
Lincoln (Lincoln)
Placer Duals
Round 1
132
01/22
W
DEC 15-8
C. Schutte
Granite Bay
Placer Duals
Round 1
132
01/18
L
MD 15-3
L. Wold
Carson
Tri-Dual Carson, Spanish Springs, Galena
Round 1
132
01/17
W
DEC 12-11
L. Simpson
Spanish Springs
Tri-Dual Carson, Spanish Springs, Galena
Round 1
132
01/15
W
F 5-4 1:41
C. Sae-Wong
Wooster
King Duals 2024
Placement (12 Team)
132
01/15
W
F 5-0 1:10
M. Kuckenmeister-Jones
Douglas
King Duals 2024
Round 3 (12 Team)
132
01/15
W
F 6-2 1:00
S. Martinez
Coral Academy - North
King Duals 2024
Round 1 (12 Team)
132
01/13
W
DEC 8-4
H. Bagler
San Juan
Armijo Invitational 51
Placement Matches (32 Man)
129
01/13
W
F 0-0 2:00
A. Khaliqi
Mira Loma
Armijo Invitational 51
6th Wrestleback (32 Man)
129
01/13
L
F 0-0 0:53
K. Thomson
Mcqueen
Armijo Invitational 51
Semis & 5th WB (32 Man)
129
01/13
W
F 0-0
H. Bagler
San Juan
Armijo Invitational 51
Quarters & 3rd WB (32 Man)
129
01/13
W
DEC 9-3
M. Herrera
Amador
Armijo Invitational 51
Round 2 Champ & WB (32 Man)
129
01/10
W
F 2-0 0:45
V. Cereghino
Douglas
Tri-Meet Reed / Douglas / Galena
Round 1
132
01/06
W
DEC 6-4
M. Kirn
Galena
Sparks High School Invitational
Placement Matches (32 Man)
126
01/06
W
F 11-1 4:33
R. Segura
Churchill County
Sparks High School Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
126
01/06
L
MD 12-4
M. O`Brien
Wooster
Sparks High School Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
126
01/05
W
F 9-2 1:45
T. Sandoval
Spanish Springs
Sparks High School Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
01/05
W
F 11-2 5:56
R. Segura
Churchill County
Sparks High School Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
01/05
L
NC 0-0
M. O`Brien
Wooster
Sparks High School Invitational
2nd Place Match (32 Man)
126
12/29
L
Replay
F 12-4 4:45
O. Hooper
Nevada Union
2023 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 4 - Cons Only
126
12/28
W
Replay
F 6-2 2:12
M. Ellis
White Pine
2023 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 3 - Champ and WB
126
12/28
L
Replay
F 10-0 3:56
C. Plascencia
Central
2023 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
126
12/28
W
Replay
F 2-0 1:28
E. Cota
Reno
2023 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 1 (64 Man)
126
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
F 5-3 4:12
Z. Kayl
Galena
Vaquero Classic
Round 6 - Semi Finals, Cons
126
01/20
L
F 2-0 0:40
J. McFadden
Churchill County
Vaquero Classic
Round 4 - Quarters WB 16, WB 32, 32 Cons
126
01/20
W
F 13-1 2:16
A. Adams
Eureka
Vaquero Classic
Round 2 -2nd Round Champ/WB 32 Round 1 16 Man
126
01/20
W
F 7-2 2:12
J. Howard
Lowry Blue
Vaquero Classic
Round 1 (32 Man)
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024