Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Zachary Cronk
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Joliet (West)
Joliet West
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/09
L
Replay
DEC 5-1 TB1
C. Robinson
East St. Louis Sr
IWCOA FroshSoph & Girls 2024 State
Consi Round 1 -32 man (mats 7-12)
165
03/03
L
DEC 7-3
C. Zvonar
Lincolnway East
IWCOA 2024 SC Sect Thornton
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
03/03
W
F 8-6 4:49
T. Woodring
T. F. South
IWCOA 2024 SC Sect Thornton
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
02/25
L
F 4-1 0:59
J. Cobbs
Lincoln-Way Central
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
1st & 3rd (16 Man)
165
02/25
W
DEC 8-5
R. Vogel
Plainfield East
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
02/25
W
DEC 6-3
B. Johnson
Minooka
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
02/25
W
DEC 7-0
M. Laudadio
Plainfield Central
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
Round 1 (16 Man)
165
02/03
L
F 2-0 1:28
M. Boles
Minooka
IHSA 3A Regional @ Joliet (Central)
Semifinals & 3rd Round WB`s
165
02/03
L
DEC 10-3
V. Reyes
Normal (Community)
IHSA 3A Regional @ Joliet (Central)
Quarterfinals & 1st Round WB`s
165
02/01
L
DEC 14-12
S. Shaw
Metamora
Joliet West Quad
Round 1
165
01/27
W
DEC 7-4
A. Carrillo
Aurora (West Aurora)
SPC JV1 and JV2 Wrestling Tournament
Placement Matches (16 Man)
165
01/27
W
F 7-0 3:11
J. Grote
Yorkville (H.S.)
SPC JV1 and JV2 Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
01/27
W
F 10-0 2:41
A. Machalski
Plainfield (Central)
SPC JV1 and JV2 Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
165
01/27
L
F 3-2 1:33
J. Arnold
Minooka
SPC JV1 and JV2 Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
165
01/24
L
F 4-0 5:27
C. Darnell
Frankfort (Lincoln-Way East)
Frankfort (Lincoln-Way East) @ Joliet (West)
Round 1
165
01/16
W
F 0-0 2:57
F. Ford
Flossmoor (Homewood-F.)
Flossmoor (Homewood-F.) @ Joliet (West)
Round 1
165
01/06
L
DEC 9-5
V. Reyes
Normal (Community)
Joliet (West) @ Normal (Community)
Round 1
165
12/15
W
DEC 10-3
J. Holmes
Romeoville (H.S.)
Joliet (West) @ Romeoville (H.S.)
Round 1
165
12/07
L
TF 18-3
C. Pierceall
Plainfield (South)
Plainfield (South) @ Joliet (West)
Round 1
165
12/02
W
F 4-4 3:07
I. Wills
Morris
Plainfield North Dual Team Tournament
Round 3 (16 Team)
165
12/02
L
F 0-0
Z. Ealy
Moline (H.S.)
Plainfield North Dual Team Tournament
Round 4 (16 Team)
165
12/02
W
F 2-0 1:37
W. Howard
Hinsdale (Central)
Plainfield North Dual Team Tournament
Round 1 (16 Team)
165
12/02
W
F 6-2 3:56
J. Latimer
Canton
Plainfield North Dual Team Tournament
Placement Matches (16 Team)
165
12/02
L
F 2-0 1:32
C. Zvonar
Frankfort (Lincoln-Way East)
Plainfield North Dual Team Tournament
Round 2 (16 Team)
165
11/30
W
F 2-0 1:52
k. zamudlo
Tinley Park (Andrew)
Tinley Park (Andrew) @ Joliet (West)
Round 1
165
11/22
L
F 2-2 0:47
J. Keigher
Coal City
CCHS quad
Round 1
165
11/22
L
F 2-2 0:51
J. Keigher
Coal City
CCHS quad
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
DEF 0-0
J. Gray
Bolingbrook
Raptor F/S Wrestling Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/21
L
F 2-3 5:20
E. Villagomez
Lincoln Way East
Raptor F/S Wrestling Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/14
W
F 6-0 3:30
D. Brooks
Lombard (Glenbard East)
Oswego Freshmen/JV Tournament
Placement Matches (8 Man)
170
01/14
L
F 2-0 1:41
C. Murray
St. Charles (East)
Oswego Freshmen/JV Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
170
12/17
W
F 4-2 1:30
L. Hammond
Naperville (Neuqua Valley)
Ryan Burke Memorial Tournament
Placement Matches (8 Man)
170
12/17
W
F 2-0 1:47
D. Arias
LaGrange (Lyons)
Ryan Burke Memorial Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
170
12/17
L
F 12-1 3:17
J. Mansker
New Lenox (Lincoln-Way West)
Ryan Burke Memorial Tournament
Quarterfinals (8 Man)
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024