Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Apr 24-28 · Resumes Today at 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Today · 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Today · 12:00 PM UTC
Poseidon
Today · 2:00 PM UTC
2024 Jet Ironman
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4, TBD
2024 Missouri USA Girls Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sarah Higgins
Results
High School Results
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
L
F 1-0 4:43
J. McLaren
Winterset
IGHSAU Regional Qualifier 3
Round 6: Semifinals & 5th WB
130
01/26
W
F 11-2 3:06
G. Vodenik
Boone
IGHSAU Regional Qualifier 3
Round 5: 4th WB
130
01/26
L
DEC 8-1
H. Anglo
Johnston
IGHSAU Regional Qualifier 3
Round 4: Quarterfinals & 3rd WB
130
01/26
W
F 2-0 1:32
S. Frantz
Ottumwa
IGHSAU Regional Qualifier 3
Round 2: 2nd Round & 1st WB
130
01/20
W
F 5-3 5:03
G. Vodenik
Boone
Colfax Girls Varsity Tournament
Finals
130
01/20
W
F 3-0 4:38
M. Yakobson
Ames
Colfax Girls Varsity Tournament
Round 5
130
01/20
W
DEC 5-2
E. Shinn
Clarke
Colfax Girls Varsity Tournament
Round 4
130
01/20
W
F 5-0 2:59
N. Usmonova
Ankeny
Colfax Girls Varsity Tournament
Round 3
130
01/20
L
F 2-0 0:34
M. Mitchell
Raccoon River-Northwest
Colfax Girls Varsity Tournament
Round 2
130
01/20
W
F 0-0 2:42
L. Spier
Valley, West Des Moines
Colfax Girls Varsity Tournament
Round 1
130
01/12
L
F 2-0 0:44
M. Benedict
Fort Dodge
Ames @ Fort Dodge
Round 1
135
01/06
L
F 7-1 3:15
L. Gute
Missouri Valley
2024 SWAT Dual Tournament
Round 1
130
01/06
L
F 2-0 0:57
B. Lillard
S.W.A.T. Valkyrie
2024 SWAT Dual Tournament
Round 1
130
01/05
W
DEC 9-4
L. Tamayo
Lewis Central
2024 SWAT Dual Tournament
Round 1
130
12/19
L
F 4-0 2:36
K. Gibbons
Mason City
Ames/Mason City/Ottumwa
Round 1
130
12/19
W
F 2-0 1:24
S. Frantz
Ottumwa
Ames/Mason City/Ottumwa
Round 1
130
12/14
L
F 2-0 1:51
H. Griffith
Independence
2023 Battle of Waterloo - Girls
Finals (8 Team)
130
12/14
L
F 2-0 1:43
K. Gibbons
Mason City
2023 Battle of Waterloo - Girls
Round 3 (3 Team)
130
12/14
W
F 6-0 5:08
R. Roberts
Linn-Mar
2023 Battle of Waterloo - Girls
Quarterfinals (8 Team)
130
12/14
L
F 4-0 3:44
E. Daggett
Ankeny
2023 Battle of Waterloo - Girls
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
130
12/09
L
DEC 4-3
D. Hastings
Nevada
Valley Girls Invite
Round 4
135
12/09
L
F 2-0 1:35
B. Lillard
SWAT
Valley Girls Invite
Round 2
135
12/08
W
DEC 7-2
H. Govea
Waterloo East
IAC Confrrence Quad Dual
Round 1
135
12/02
W
F 2-1 1:42
M. Sunkle
BGM, Brooklyn
BGM Duals (Girls) 2023
Round 1 (8 Team)
135
12/02
W
F 14-3 3:28
A. Lovelace
Marshalltown
BGM Duals (Girls) 2023
Placement Matches (8 Team)
135
12/02
L
F 2-0 1:14
D. Hastings
Nevada
BGM Duals (Girls) 2023
Round 3 (8 Team)
135
12/02
W
F 4-0 1:50
S. Dolan
Cedar Rapids Kennedy
BGM Duals (Girls) 2023
Round 2 (8 Team)
135
12/01
W
F 4-0 2:37
A. Lovelace
Marshalltown
Ames/Marshalltown/Valley
Round 1
135
12/01
W
F 2-0 0:37
L. Spier
Valley, West Des Moines
Ames/Marshalltown/Valley
Round 1
135
11/17
L
F 1-2 3:06
E. Shinn
Clarke, Osceola/Murray
Ballard Girls Invitational
Round 5
130
11/17
W
F 8-0 5:23
Z. Gatewood
Ankeny
Ballard Girls Invitational
Round 4
130
11/17
W
F 4-1 1:59
A. Fynaardt
Pella
Ballard Girls Invitational
Round 2
130
11/17
W
F 2-0 1:25
B. Tadlock
Winterset
Ballard Girls Invitational
Round 1
130
11/15
L
F 2-0 0:54
L. Schafer
Cedar Falls
Ames/Carroll/Cedar Falls/Perry
Round 1
135
11/15
L
F 2-0 1:48
A.
Carroll
Ames/Carroll/Cedar Falls/Perry
Round 1
135
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
F 2-0 2:40
M. Blades
Urbandale
IGHSAU Regional Qualifier 4
Round 6: Semifinals & 5th WB
130
01/27
W
F 2-0 0:45
E. Hummel
Carlisle
IGHSAU Regional Qualifier 4
Round 5: 4th WB
130
01/27
L
F 7-0 4:40
C. Mickles
Perry
IGHSAU Regional Qualifier 4
Round 4: Quarterfinals & 3rd WB
130
01/27
W
F 2-0 0:57
A. Becthold
Southeast Polk
IGHSAU Regional Qualifier 4
Round 2: 2nd Round & 1st WB
130
01/21
L
F 2-0 0:52
T. Sincox
BGM, Brooklyn
Colfax- Mingo Girls Tournament
Round 3
125
01/21
W
DEC 4-2 SV
L. Leininger
Boone
Colfax- Mingo Girls Tournament
Round 2
125
01/21
L
F 7-0 3:55
D. Hastings
Nevada
Colfax- Mingo Girls Tournament
Round 1
125
01/07
L
F 2-1 2:29
M. Brown
Fort Dodge
Jack Mendenhall Invitational - Girls
Round 4
130
01/07
W
DEC 12-9
J. Olson
Pella
Jack Mendenhall Invitational - Girls
Round 2
130
01/07
L
F 2-1 3:04
A. Hoeft
Mason City
Jack Mendenhall Invitational - Girls
Round 1
130
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
The Bader Show
Apr 14, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2023-24 Ohio State Wrestling
Dec 13, 2023
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023