Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jack Dubach
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2019-2020
2016-2017
Team Name
Monroe
Monroe Mat Rats
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
F 4-0 3:20
G. Losiewicz
Medford Area
2023 WIAA Individual State
D2/D3 Prelim Round 1 (Thurs. 7:15 p.m.)
D2-145
01/28
W
F 2-0 1:43
T. Lara
Sauk Prairie
Sauk Prairie @ Monroe
Round 1
152
01/21
W
F 4-0 2:46
J. Dutton
Delavan Darien
Monroe Invite 2023
Round 6
145
01/21
W
F 2-0 0:37
B. Buxton
Cuba City/Benton/Southwestern
Monroe Invite 2023
Round 2
145
01/14
L
DEC 5-2
T. Imhoff
Iowa-Grant/Highland
Norski Invite 2023
Placement 1, 3, 5
145
01/14
W
F 11-2 4:58
J. Denman
Monona Grove/McFarland
Norski Invite 2023
Semis
145
01/14
W
MD 11-1
E. Stevenson
Lodi
Norski Invite 2023
Quarters and WB 1
145
01/14
W
F 0-0 0:28
T. Blake
Oregon
Monroe @ Oregon
Round 1
145
01/08
W
DEC 5-3
L. Radtke
River Valley
2023 Sauk Prairie Eagle Invite
Placement Matches (16 Man)
145
01/07
W
F 2-0 3:53
T. Udelhoven
Belleville/Mont/New Glarus
2023 Sauk Prairie Eagle Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/07
W
DEC 7-3
F. Grauwels
Middleton
2023 Sauk Prairie Eagle Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/07
W
F 2-0 0:30
E. Bello-Mercado
Beloit Memorial
2023 Sauk Prairie Eagle Invite
Round 1 (16 Man)
145
01/07
W
F 7-2 3:41
D. Purifoy
Reedsburg Area
Reedsburg Area @ Monroe
Round 1
145
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
W
F 2-0 0:59
A. Keller
Janesville Parker
Monroe Invite 2023
Round 4
145
01/22
W
DEC 4-3
T. Paulson
Belmont/Platteville
Monroe Invite 2022
Round 6
138
01/22
W
F 2-0 1:44
C. Duncan
Parkview/Albany
Monroe Invite 2022
Round 4
138
01/22
W
F 2-0 0:19
W. Burt
Clinton
Monroe Invite 2022
Round 2
138
01/08
W
F 7-0 3:18
C. Henschel
West Bend East
2022 Sauk Prairie Eagle Invite
Placement Matches (16 Man)
138
01/08
W
F 7-0 3:19
W. Burnley
Ithaca/Weston
2022 Sauk Prairie Eagle Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/08
W
DEC 10-4
D. Llanas
Waukesha North
2022 Sauk Prairie Eagle Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/18
W
DEC 4-1
T. Thielmann
Richland Center
Richland Center Invite
Placement Matches (16 Man)
138
12/18
L
MD 14-2
T. Andersen
Gale-Ett-Tremp./Melrose
Richland Center Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/18
W
MD 13-3
B. Bemis
Tomah
Richland Center Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
DEC 2-0
K. Neuberger
Beaver Dam
Badger Conference Tournament 2020
Finals
106
02/08
L
DEC 6-1
C. Suddeth
Stoughton
Badger Conference Tournament 2020
Round 4
106
02/08
W
F 7-0 1:57
J. Freie
Waunakee
Badger Conference Tournament 2020
Round 3
106
02/08
L
MD 10-2
J. Pernot
Mount Horeb
Badger Conference Tournament 2020
Round 2
106
01/25
W
F 15-4 4:44
E. Suer
Orfordville-Parkview
Monroe Invite 2020
Round 6
106
01/25
W
F 8-0 2:27
C. Tomomitsu
Whitewater
Monroe Invite 2020
Round 4
106
01/25
W
F 2-0 0:35
N. Koch
Belmont/Platteville
Monroe Invite 2020
Round 2
106
12/28
L
DEC 5-2 TB1
C. Koss
Gale-Ett.-Tremp./Melrose-Mind.
Bi-State Classic
Round 6 WB (Session #3A)
106
12/27
L
DEC 6-0
N. McKittrick
Royall
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
106
12/27
W
MD 9-0
A. Henn
Hudson
Bi-State Classic
Round 2 (Session #1B)
106
12/21
W
F 7-0 2:21
B. Hoskins
Westby
Richland Center Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
12/21
L
DEC 7-5
C. Koss
Gale-Ett-Tremp./Melrose
Richland Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
12/21
W
F 4-0 0:33
J. Parker
River Ridge
Richland Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/14
L
DEC 6-4
C. Suddeth
Stoughton Wrestling Club
Stoughton `Toughman` Tournament
Placement Matches (8 Man)
80-86
01/14
W
MD 8-0
P. Kersten
Milton Monster Youth Wrestling
Stoughton `Toughman` Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
80-86
01/14
W
F 5-0 0:50
R. Wildenauer
fort atkinson youth wrestling
Stoughton `Toughman` Tournament
Quarterfinals (8 Man)
80-86
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023