Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jed Wester
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Minnesota
Minnesota Blue
Minnesota Gold
PINnacle Wrestling
Saint Michael Albertville
St. Michael-Albertville
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
W
MD 16-3
S. Cruze
Willmar
MSHSL Team State
Quarterfinals
172
02/24
W
F 4-1 1:47
C. Hamilton
Rogers
MSHSL Section 5AAA Individual
1st Place
172
02/24
W
F 6-2 1:32
A. Oseth
Robbinsdale Armstrong
MSHSL Section 5AAA Individual
Semifinals
172
02/09
W
F 13-3 2:40
J. Mueller
Minnetonka
Minnetonka Quad
Finals (2 Team)
172
02/05
W
F 0-0
J. Vetsch
Perham
Battle for the Bolt Duals
Round 1
172
02/03
W
F 0-0 0:15
B. Duke
New London-Spicer
Battle for the Bolt Duals
Round 1
172
02/03
W
F 4-1 0:28
W. Chavez
Willmar
Battle for the Bolt Duals
Round 1
172
01/26
W
F 2-0 0:22
S. Nemitz
Waconia
St. Michael-Albertville @ Waconia
Round 1
189
01/05
W
Replay
F 11-3 1:46
T. Bower
Staley
The Clash XXI Wrestling Duals
Finals (8 Team)
172
01/05
W
Replay
TF 18-1 4:47
B. Carrier
Chatfield
The Clash XXI Wrestling Duals
Round 1 (4 Team)
172
01/05
W
Replay
F 2-0 0:24
W. Nordquist
Zumbrota-Mazeppa
The Clash XXI Wrestling Duals
Round 3 (4 Team)
172
01/05
W
Replay
F 4-1 0:50
S. Gal
Loyola Academy
The Clash XXI Wrestling Duals
Quarterfinals (8 Team)
172
01/05
W
Replay
MD 15-2
A. Nagra
Vacaville
The Clash XXI Wrestling Duals
Round 2 (4 Team)
172
01/05
W
Replay
F 8-3 1:10
J. Higbie
Menomonie
The Clash XXI Wrestling Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
172
12/09
W
F 0-0 3:41
A. Garcia
Apple Valley
Raider Duals
Round 1
172
10/07
W
Replay
MD 12-1
T. Steldt
Askren Wrestling Academy
PNL Omaha Regional
Round 5
172
10/07
W
Replay
F 2-0 0:50
S. Howard
Maurer & Coughlin Wrestling Club
PNL Omaha Regional
Round 4
172
10/07
W
Replay
DEC 11-4
T. Vandenbush
Askren Wrestling Academy
PNL Omaha Regional
Round 3
172
10/07
W
F 8-3 1:22
C. Barges
MWC Wrestling Academy
PNL Omaha Regional
Round 2
172
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/18
L
Replay
VFA 2:56 6-0
N. Fox
Iowa
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 16 #2
170 lbs
07/18
L
Replay
VFA 2:54 8-2
A. Posada
California
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 16
170 lbs
07/18
W
Replay
VPO1 10-7
D. Diaz
Iowa
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 32
170 lbs
07/17
W
Replay
VSU 12-0 4:41
B. Morgan
Pennsylvania
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
170 lbs
07/17
W
Replay
VSU 10-0 0:31
J. Jordan
Ohio
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 128
170 lbs
06/13
W
TF 8-0 1:12
J. Manibog
Texas Red
2023 Junior National Duals - Greco Roman
Placement Matches (8 Team)
170
06/13
W
F 8-0 0:40
B. Russell
Indiana
2023 Junior National Duals - Greco Roman
Quarterfinals (8 Team)
170
06/13
W
TF 12-4 4:07
D. Lamer
Oregon
2023 Junior National Duals - Greco Roman
Placement Matches (8 Team)
170
06/13
W
TF 8-0 1:52
D. Bambinelli
Georgia Red
2023 Junior National Duals - Greco Roman
Round 2 (8 Team)
170
06/13
W
F 5-0 1:24
C. III
Georgia Blue
2023 Junior National Duals - Greco Roman
2nd Wrestleback (8 Team)
170
02/16
W
F 15-2 3:35
O. Winston
Wayzata
MSHSL Team Section 5AAA
Finals (8 Team)
160
02/05
W
DEC 5-3
A. Jurek
Becker
Becker @ St. Michael-Albertville
Round 1
160
02/03
W
TF 16-1
J. Anderson
Buffalo
Buffalo @ St. Michael-Albertville
Round 1
160
01/13
L
DEC 3-2
Z. Hanson
Lakeville North
Lakeville North vs. St. Michael-Albertville
Round 1
170
01/06
W
Replay
TF 20-5 5:24
A. Williams
Bettendorf
The Clash XX Wrestling Duals
Round 1 (4 Team)
170
01/06
W
Replay
TF 24-9 4:52
M. Vela
Joliet Catholic
The Clash XX Wrestling Duals
Round 2 (4 Team)
182
01/06
W
Replay
F 4-1 0:27
H. Vanek
Oak Park & River Forest
The Clash XX Wrestling Duals
Quarterfinals (8 Team)
170
01/06
W
Replay
F 13-3 3:54
I. Pepple
Hastings
The Clash XX Wrestling Duals
Round 3 (4 Team)
170
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/17
W
Replay
DEC 7-3
M. Espinoza-Owens
Utah
2022 Junior National Duals - FS
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
160
06/17
W
Replay
TF 13-1 3:22
E. McCown
California Gold
2022 Junior National Duals - FS
Placement Matches (8 Team)
160
06/17
W
Replay
DEC 8-3
J. Williams
Oklahoma Blue
2022 Junior National Duals - FS
Round 1 (8 Team)
160
06/17
L
Replay
DEC 10-3
C. Moore
Illinois
2022 Junior National Duals - FS
Round 2 (8 Team)
160
06/15
W
Replay
TF 13-0 3:31
J. Williams
Oklahoma Red
2022 Junior National Duals - Greco Roman
Round 3 (8 Team)
160
06/15
L
Replay
DEC 8-2
A. Miess
Wisconsin
2022 Junior National Duals - Greco Roman
Round 2 (8 Team)
160
06/15
W
Replay
TF 9-0 1:51
G. Carver
Iowa
2022 Junior National Duals - Greco Roman
Placement Matches (8 Team)
160
06/15
L
Replay
DEC 4-2
T. Michaelson
Washington
2022 Junior National Duals - Greco Roman
Placement Matches (8 Team)
160
06/15
W
Replay
TF 10-1 0:50
D. Bowers
Tennessee
2022 Junior National Duals - Greco Roman
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
160
06/15
L
Replay
DEC 6-2
B. Abdon
Florida
2022 Junior National Duals - Greco Roman
Round 1 (8 Team)
160
12/30
W
Replay
F 2-0 1:00
J. Greseth-Clendening
Blaine
Rogers Holiday Matness 2021
8: 1st Place
160
12/30
W
Replay
MD 12-4
M. Doucette
Becker
Rogers Holiday Matness 2021
Semis and WB Quarters
160
12/29
W
Replay
MD 17-6
T. Cassidy
Rogers
Rogers Holiday Matness 2021
4: Quarterfinals
160
12/29
W
Replay
F 11-3 1:15
T. Miller
Wabasha-Kellogg
Rogers Holiday Matness 2021
2: Champ Round of 16
160
12/18
W
Replay
DEC 7-2
J. Harvey
Lake City
2021 Minnesota Christmas Tournament
3rd Place
160
12/18
W
Replay
DEC 6-2
T. Smith
Simley
2021 Minnesota Christmas Tournament
Cons Semis
160
12/18
L
Replay
DEC 5-2
A. Tuttle
Stillwater
2021 Minnesota Christmas Tournament
Semis
160
12/18
W
Replay
F 14-4 5:22
R. Routhieaux
Luxemburg-Casco
2021 Minnesota Christmas Tournament
Quarters
160
12/17
W
Replay
MD 13-4
A. Carlson
St. Francis
2021 Minnesota Christmas Tournament
Round 2
160
12/17
W
Replay
F 13-3 1:49
J. Henderson
Cambridge-Isanti
2021 Minnesota Christmas Tournament
Round 1
160
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020