Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 4:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Deangelo Blakely
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
DEC 8-6
L. Leonard
Benjamin Russell
AHSAA State Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
6A 113
02/14
L
F 5-0 2:00
I. Powe
Gardendale
AHSAA State Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
6A 113
02/13
W
F 10-11 4:20
B. Maxwell
Chelsea
AHSAA State Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
6A 113
02/08
W
FOR 0-0
T. Simms
---
AHSAA 6A North Super Section
Placement Matches 5th/6th and 7th/8th
113
02/08
L
F 16-9 4:34
K. Shelton
---
AHSAA 6A North Super Section
Consolation Round Semis (16/4 & 32/6)
113
02/08
W
F 4-2 2:52
B. Sheppard
---
AHSAA 6A North Super Section
Consolation Round Quarters-Finals (16/3 & 32/5)
113
02/07
L
F 2-0 0:17
T. Simms
---
AHSAA 6A North Super Section
Championship Round of 8 Quarters (16 and 32)
113
01/25
L
DEC 5-2
G. Miner
Homewood Hs
Mortimer Jordan Invitational
Placement Matches (32 Man)
113
01/25
W
DEC 9-7 SV
S. McGrew
---
Mortimer Jordan Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
113
01/25
W
F 18-5 4:53
E. Gunter
---
Mortimer Jordan Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
113
01/25
W
F 18-4 3:53
H. Hopper
Homewood Hs
Mortimer Jordan Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
01/20
W
F 0-0
W. Miller
---
Jefferson County Championships
1st & 3rd (16 Man)
115
01/20
W
F 0-0
S. STARKEY
Mortimer Jordan HS
Jefferson County Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
115
01/20
W
F 0-0
A. VALADEZ
Fultondale
Jefferson County Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
115
12/28
L
DEC 2-0 SV
K. Mathews
Alexandria HS
Oxford Invitational
Placement
113
12/28
L
F 6-1 1:06
C. Hunt
Dalton
Oxford Invitational
Round 5 (10 Man)
113
12/28
L
DEC 5-3
K. Shelton
---
Oxford Invitational
Round 3 (10 Man)
113
12/28
W
F 4-1 1:49
R. HOWARD
---
Oxford Invitational
Round 1 (10 Man)
113
12/21
L
F 9-2 1:55
L. NICHOLS
Homewood
Pelham Invitational
Champ FInals (Mat 1)
120
12/21
W
F 4-3 2:36
C. Bland
---
Pelham Invitational
Round 6 - Semis
120
12/21
W
F 5-8 4:41
J. Bratina
Helena
Pelham Invitational
Round 4 - First Round of Bracket
120
12/21
W
DEC 7-3
M. McGrew
Helena
Pelham Invitational
Round 3 (Friday Night)
120
12/21
W
F 7-0 2:18
R. Hill
McAdory
Pelham Invitational
Round 2 (Friday Night)
120
12/14
W
F 16-4 5:30
D. Blohm
Spanish Fort
Hornet Duals 2019
Round 1 (16 Team)
120
12/14
W
F 2-0 0:19
C. RIGNEY
Shelby County
Hornet Duals 2019
Round 3 (16 Team)
113
12/14
W
F 2-0 0:22
H. Hopper
Homewood Hs
Hornet Duals 2019
Round 2 (16 Team)
113
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
MD 14-3
P. Henderson
---
AHSAA State Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
6A 106
02/15
W
F 6-4 3:37
M. Nelson
Decatur
AHSAA State Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
6A 106
02/14
W
F 1-2 2:45
L. Leonard
Benjamin Russell
AHSAA State Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
6A 106
02/14
L
F 10-2 5:14
I. Wysong
---
AHSAA State Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
6A 106
02/09
L
DEC 12-11
M. Nelson
Decatur
AHSAA 6A North Super Section
Placement Matches 5th/6th and 7th/8th
106
02/09
L
F 10-1 4:34
L. Bryant
Hartselle
AHSAA 6A North Super Section
Consolation Round Semis (16/4 & 32/6)
106
02/09
L
F 14-5 5:13
M. Powe
Gardendale
AHSAA 6A North Super Section
Championship Semis
106
02/08
W
DEC 15-9
M. Nelson
Decatur
AHSAA 6A North Super Section
Championship Round of 8 Quarters (16 and 32)
106
01/05
L
MD 16-6
M. Powe
Gardendale Hs
2019 Jefferson County Championship`s
1st & 3rd (16 Man)
108
01/05
W
TF 21-4
W. Miller
---
2019 Jefferson County Championship`s
4th Wrestleback (16 Man)
108
01/05
L
MD 14-5
P. Henderson
---
2019 Jefferson County Championship`s
Semis & 3rd WB (16 Man)
108
01/05
W
F 0-0
D. Young
Shades Valley
2019 Jefferson County Championship`s
Quarters & 1st WB (16 Man)
108
12/19
W
F 2-0 0:15
L. Mitchell
Cherokee County
2018 Chelsea Duals
Round 3 (8 Team)
106
12/19
L
TF 15-0 4:00
P. Henderson
McAdory High School
2018 Chelsea Duals
Round 1 (8 Team)
106
12/14
W
F 2-0 0:26
J. Barnhill
Brookwood Jr-Sr
Quad match
Champ. Round 1
106
12/14
W
F 2-0 0:09
I. Crocker
Saint Clair County
Quad match
Champ. Round 1
106
12/13
L
F 13-7 3:49
J. Galvan
---
Quad match
Champ. Round 1
106
Related Content
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023