Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Isaac Woods
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
California
KTWA-FR
KTWA-GR
Mt Whitlney High School
Mt Whitney
Mt Whitney High School
Mt. Whitlney
Mt. Whitney
North Ferris
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/17
W
Replay
F 4-0 0:12
J. Newton-Busalacchi
BAWA-GR
2024 CAUSA Association Duals - BOYS
Round 3 (16 Team)
144
05/17
L
Replay
TF 8-0 0:28
D. Rundle
TCWA-GR
2024 CAUSA Association Duals - BOYS
Placement Matches (16 Team)
150
05/17
L
Replay
TF 10-0 1:38
C. Bartley
REWA-FR
2024 CAUSA Association Duals - BOYS
Round 4 (16 Team)
144
05/17
L
Replay
TF 12-1 2:03
J. Malinconico
SDIKWA-FR
2024 CAUSA Association Duals - BOYS
Round 2 (16 Team)
144
02/09
L
F 2-0 0:56
R. Evans
liberty
Central Section Div. IV Championships 2024
Quarters & WB 3 (24 Man)
146
02/09
L
DEC 5-3
J. Silva
Mendota
Central Section Div. IV Championships 2024
Quarters & WB 3 (24 Man)
146
02/09
W
F 2-0 0:49
P. Madding
Stockdale
Central Section Div. IV Championships 2024
Round 2 (24 Man)
146
02/01
L
F 5-0 1:29
I. Welsh
Porterville High School
EYL League Championships 2024
Placement Matches (8 Man)
144
01/31
W
DEC 8-7
D. Viveros
Redwood High School
EYL League Championships 2024
Semis & 1st WB (8 Man)
144
01/31
W
F 5-0 3:25
C. Clark
El Diamante High School
EYL League Championships 2024
Quarterfinals (8 Man)
144
01/27
L
DEC 6-3
R. Flores
Hoover High School
19th Annual Central Valley Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
138
01/27
L
F 2-0 1:12
I. Martinez
Bullard High School
19th Annual Central Valley Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/27
W
TF 21-5 6:00
D. Berrocales
El Diamante HIgh School
19th Annual Central Valley Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/19
W
F 5-0 3:00
M. Avila
Porterville
Porterville @ Mt Whitney
Round 1
144
01/10
W
F 2-0 1:00
A. Janeway
Monache
Monache @ Mt Whitney
Round 1
144
01/06
W
DEF 0-0
F. Lopez
Golden West
2024 Redwood Invitational
Placement Matches
138
01/06
L
F 0-2 0:23
M. Stamp
Bakersfield
2024 Redwood Invitational
Semis Cons 5
138
01/06
W
DEC 5-4
R. Vargas
Bakersfield
2024 Redwood Invitational
Cons 4
138
01/06
W
DEC 3-1
B. Marroquin
Redwood -Visalia
2024 Redwood Invitational
Quarters Cons 3
138
01/05
W
F 7-0 4:08
J. Binu
Centennial
2024 Redwood Invitational
Cons 2
138
01/05
W
F 5-0 0:33
J. Leon
Avenal
2024 Redwood Invitational
Champ 2 Cons 1
138
01/05
L
MD 9-0
T. Neighbors
Frontier
2024 Redwood Invitational
Champ 1
138
12/30
L
F 5-0 2:20
L. Acosta-Tackett
Frontier High School
The Bash (Don Olson Memorial)
Placement Matches (32 Man)
138
12/30
W
F 2-0 1:47
M. Peinado
Santa Maria High School
The Bash (Don Olson Memorial)
Semis & 5th WB (32 Man)
138
12/29
W
F 2-0 0:18
J. Arroyo
Kerman High School
The Bash (Don Olson Memorial)
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
12/29
W
DEC 5-4
D. Cosme
Tulare Western High School
The Bash (Don Olson Memorial)
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
12/21
W
F 8-1 1:33
G. Serrano
El Diamante
Mt Whitney @ El Diamante
Round 1
144
12/14
W
F 6-1 2:42
H. Gonzales
Lemoore
Lemoore @ Mt Whitney
Round 1
144
12/07
W
F 6-2 1:57
A. Ruiz
Mission Oaks
Mt Whitney @ Mission Oaks
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
Replay
F 9-0 1:38
M. Eligio
Ayala Smash Wrestling
2023 CAUSA Cadet-JR B/G Folkstyle State
Placement Matches (64 Man)
145
03/04
L
Replay
DEC 10-4
B. Camara
Elk Grove Wrestling Academy
2023 CAUSA Cadet-JR B/G Folkstyle State
8th Wrestleback (64 Man)
145
03/04
L
Replay
TF 17-2 5:52
S. Gomez
Sunkist Kids/Monster Garage
2023 CAUSA Cadet-JR B/G Folkstyle State
Semis & 7th WB (64 Man)
145
03/04
W
Replay
F 7-1 2:26
W. Bassett
Bakersfield High School Wrestling
2023 CAUSA Cadet-JR B/G Folkstyle State
Quarters & 5th WB (64 Man)
145
03/04
W
Replay
F 2-0 0:36
T. Salas
Matilda Torres High School Wrestling
2023 CAUSA Cadet-JR B/G Folkstyle State
Round 4 - Champ & WB (64 Man)
145
03/04
W
Replay
F 2-0 0:32
M. Farukh
Swamp Monsters Wrestling Club
2023 CAUSA Cadet-JR B/G Folkstyle State
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
145
02/11
L
F 5-0 0:36
S. Gladders
Liberty Madera Rancho
Central Section Div. IV Championships
Placement Matches (32 Man)
147lbs
02/10
W
DEC 6-4
J. Garcia
Cesar Chavez
Central Section Div. IV Championships
6th Wrestleback (32 Man)
147lbs
02/10
L
TF 18-1 3:04
J. Farias
---
Central Section Div. IV Championships
Semis
147lbs
02/10
W
DEC 8-7
S. Gladders
Liberty Madera Rancho
Central Section Div. IV Championships
Quarters & 3rd WB (32 Man)
147lbs
02/10
W
F 5-1 2:36
J. Venegas
Justin Garza
Central Section Div. IV Championships
Round 2 Champ & WB (32 Man)
147lbs
02/04
L
DEC 11-7
M. Brannon
Mead
GSL District Tournament 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
152 3A
02/03
L
F 6-0 5:12
I. Ramirez
University
GSL District Tournament 2023
Round 1 (16 Man)
152 3A
01/21
L
F 2-0 0:49
X. Sanders
University
Tiger JV Dual Meet Championship
Round 2 (8 Team)
152
01/21
W
F 2-0 1:04
Z. Canter
Gonzaga Prep
Tiger JV Dual Meet Championship
Placement Matches (8 Team)
152
01/21
L
DEC 7-4
R. Ebert
Coeur d Alene
Tiger JV Dual Meet Championship
Round 3 (8 Team)
152
01/21
W
F 5-2 2:22
M. Riggs
Cheney
Tiger JV Dual Meet Championship
Round 1 (8 Team)
152
01/11
W
DEC 7-5
I. Elias
Golden West
Golden West @ Mt Whitney
Round 1
145
12/30
W
DEC 11-9
E. Trevino
Foothill High School
The Bash Don Olson Memorial
Placement Matches (32 Man)
145
12/30
L
F 2-0 2:42
J. Mendoza
Hanford High School
The Bash Don Olson Memorial
6th Wrestleback (32 Man)
145
12/30
W
F 0-0 2:48
M. Alaniz
Firebaugh High School
The Bash Don Olson Memorial
Semis & 5th WB (32 Man)
145
12/29
W
F 2-0 1:26
T. Floyd
Garces High School
The Bash Don Olson Memorial
4th Wrestleback (32 Man)
145
12/29
L
F 3-2 1:31
R. Marines
Madera South High School
The Bash Don Olson Memorial
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/29
W
F 14-4 4:23
C. Hunt
Liberty HS Bakersfield
The Bash Don Olson Memorial
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
12/22
L
F 5-2 2:51
T. Juhnke
Freeman
Tri-County Classic Invite
3rd WB (32 Man)
152Boys
12/22
W
MD 14-0
J. Lewis
Central Valley
Tri-County Classic Invite
Quarters & WB (32 Man)
152Boys
12/22
L
F 2-2 1:55
A. Vasquez
North Central
Tri-County Classic Invite
Round 2 Champ (32 Man)
152Boys
12/10
L
DEC 1-0
I. Betancourt
Washington Union
California Classic 2022
Semis & 5th WB (32 Man)
145
12/10
W
MD 11-1
I. Costa
Tulare Union
California Classic 2022
4th Wrestleback (32 Man)
145
12/10
L
F 1-0 3:25
M. Alaniz
Firebaugh
California Classic 2022
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/10
W
DEC 13-6
I. Betancourt
Washington Union
California Classic 2022
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
MD 10-2
I. Elias
---
Central Section Div. IV Championships
Round 3 - Consos 2
140lbs
02/11
W
F 10-0 3:49
B. Smiley
Tulare Western
Central Section Div. IV Championships
Round 2 - Champ 2-Consos 1
140lbs
02/11
L
DEC 8-1
D. Arroyo
Reedley
Central Section Div. IV Championships
Round 1
140lbs
01/07
L
F 2-0 0:39
S. Rodriguez
Woodlake Union
2022 Dinuba Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
140
01/07
W
F 4-0 2:16
N. Kampa
Paso Robles
2022 Dinuba Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
140
01/07
L
DEC 9-4
M. Aguirre
---
2022 Dinuba Invitational
Round 1 (32 Man)
140
12/30
L
F 2-0 0:52
N. Ochoa
Reedley HS
The Bash- Don Olson Memorial
Placement Matches (16 Man)
138
12/30
W
DEC 7-2
D. Rojas
Cabrillo HS
The Bash- Don Olson Memorial
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/30
L
F 4-0 0:28
H. Good
---
The Bash- Don Olson Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/30
W
F 1-3 4:58
M. Rogers
Wasco HS
The Bash- Don Olson Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/30
W
F 8-1 2:42
R. Rios
Mission Oak HS
The Bash- Don Olson Memorial
Round 1 (16 Man)
138
12/11
L
F 4-0 1:27
J. Aguirre
Sanger
California Classic 2021
Semis & 3rd WB (16 Man)
140
12/11
W
F 2-0 0:46
E. Mora
Coalinga
California Classic 2021
2nd Wrestleback (16 Man)
140
12/11
L
F 6-0 2:00
D. Arroyo
Reedley
California Classic 2021
Quarters & 1st WB (16 Man)
140
12/11
W
F 2-0 1:36
H. Carroll
Coalinga
California Classic 2021
Round 1 (16 Man)
140
12/04
W
F 4-0 1:11
M. Villarreal
Independence (Bakersfield)
Soaring Hawk JV Duals
Placement
138
12/04
L
F 11-3 5:03
D. Hinsley
Justin Garza HS
Soaring Hawk JV Duals
Round 3 (10 Team)
138
12/04
W
F 3-2 0:54
J. Peralta
Golden Valley
Soaring Hawk JV Duals
Round 5 (10 Team)
138
12/03
L
DEC 11-6
J. Magana
Los Banos
Chukchansi Invitational 2021
Champ Round 2 & WB (32 Man)
140
12/03
L
F 2-0 1:31
L. Leiser
Pitman
Chukchansi Invitational 2021
Champ Round 1 (32 Man)
140
12/03
W
F 5-1 5:14
W. Ortega
Centennial
Chukchansi Invitational 2021
Prelim Round 1 (32 Man)
140
11/27
L
F 2-0 1:45
R. Perez
Dinuba High School
Dinuba JV Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
11/27
W
MD 9-1
D. Hodges
Clovis
Dinuba JV Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
11/27
W
F 2-0 0:24
A. Ramirez
Exeter HS
Dinuba JV Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
11/27
W
FOR 0-0
T. Hoffman
Redwood HS
Dinuba JV Invitational
Round 1 (16 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024