Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dylan Russo
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2012-2013
Team Name
OLENTANGY LIBERTY
Olen. Liberty
Olentangy Liberty
Olentangy Liberty
Olentangy Orange
Olentangy Orange Crush
Powell Olentangy Liberty
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/13
W
Replay
DEC 7-0
M. Vanadia
Brecksville
OHSAA State Tournament
1st Place (16 Man)
D1-215
03/12
W
Replay
DEC 9-2
W. Adkins
Moeller
OHSAA State Tournament
Semis (16 Man)
D1-215
03/11
W
Replay
DEC 9-2
A. Bottiggi
Paine. Riverside
OHSAA State Tournament
Quarters (16 Man)
D1-215
03/10
W
Replay
F 9-1 2:42
W. Walker
Tre. Edgewood
OHSAA State Tournament
Round 1 (16 Man)
D1-215
01/22
W
Replay
F 4-1 1:51
A. Bottiggi
Painesville Riverside
2023 Wadsworth GIT
1st Place (12 Man)
215
01/21
W
Replay
F 7-1 3:04
C. Bercume
Detroit Catholic Central
2023 Wadsworth GIT
Round 5 Semis (12 Man)
215
01/21
W
Replay
MD 12-3
W. Adkins
Cincinnatti Moeller
2023 Wadsworth GIT
Round 4 Quarters (12 Man)
215
01/21
W
Replay
F 4-1 1:26
S. Nerone
Cuyahoga Valley Christian Academy
2023 Wadsworth GIT
Round 3 (12 Man)
215
01/21
W
Replay
F 4-1 0:25
A. Vonville
Parkersburg HS
2023 Wadsworth GIT
Round 2 (12 Man)
215
12/31
L
Replay
DEC 5-3
M. Shulaw
Columbus St. Francis DeSales
Brecksville Invitational Holiday Tourn
Placement Matches
215
12/30
W
DEC 3-2
K. Snider
Cuyahoga Valley Christian Academy
Brecksville Invitational Holiday Tourn
Round 10-Semi/WB Qtrs
215
12/29
W
Replay
TF 20-3 3:43
S. Garcia
Marysville
Brecksville Invitational Holiday Tourn
Quarter Finals
215
12/29
W
Replay
F 6-2 1:21
J. Smelcer
Mentor
Brecksville Invitational Holiday Tourn
Round 3 - Champ
215
12/29
W
Replay
F 7-1 1:31
W. Cole
Cincinatti LaSalle
Brecksville Invitational Holiday Tourn
Round 2 - Champ
215
12/17
W
DEC 8-1
C. Dickerson
---
2022 Liberty Classic
Placement Matches (32 Man)
215
12/17
W
F 11-2 2:44
D. Hay
JONATHAN ALDER
2022 Liberty Classic
Semis
215
12/17
W
F 10-0 1:55
J. Culver
WORTHINGTON KILBOURNE
2022 Liberty Classic
Quarterfinals
215
12/17
W
F 6-2 1:02
J. Lowe
MARYSVILLE
2022 Liberty Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
215
12/10
L
FOR 0-0
J. Robb
Bixby
Walsh Ironman 2022
3rd Place
215
12/10
W
Replay
DEC 1-0
Z. Delsanter
---
Walsh Ironman 2022
Conso Semi
215
12/10
L
Replay
MD 10-2
M. Shulaw
St. Francis Desales
Walsh Ironman 2022
Semi
215
12/10
W
Replay
DEC 5-3
E. Gallo
Minisink Valley
Walsh Ironman 2022
Quarter
215
12/10
W
Replay
DEC 5-2
E. Makel
---
Walsh Ironman 2022
ROUND 4
215
12/09
W
Replay
F 9-2 3:14
E. Perry
---
Walsh Ironman 2022
ROUND 2
215
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/14
W
Replay
DEC 5-3
T. Cobb
Oregon Clay
OHSAA State Tournament
1st Place (16 Man)
D1-215
03/13
W
Replay
DEC 5-2
L. Shephard
Mass. Perry
OHSAA State Tournament
Semis (16 Man)
D1-215
03/12
W
Replay
F 2-0 0:30
W. Walker
Tre. Edgewood
OHSAA State Tournament
Quarters (16 Man)
D1-215
03/12
W
Replay
F 14-2 5:23
G. Yackee
Tol. St. John`s Jesuit
OHSAA State Tournament
Round 1 (16 Man)
D1-215
01/31
W
F 0-0
L. Sparkman
HILLIARD DAVIDSON
OLENTANGY LIBERTY @ HILLIARD DAVIDSON
Round 1
215
01/23
L
Replay
DEC 3-1
K. Snider
Cuyahoga Valley Christian Academy
2022 Wadsworth GIT
3rd Place (12 Man)
215
01/22
L
Replay
DEC 9-3
C. Neves
Graham
2022 Wadsworth GIT
Round 5 Semis (12 Man)
215
01/22
W
Replay
F 11-2 2:39
M. Millin
Perry (Massillon)
2022 Wadsworth GIT
Round 4 Quarters (12 Man)
215
01/22
W
Replay
F 12-2 3:00
B. Ridenour
Cloverleaf
2022 Wadsworth GIT
Round 3 (12 Man)
215
01/22
W
Replay
TF 17-2 2:25
t. Treft
Findlay
2022 Wadsworth GIT
Round 2 (12 Man)
215
12/18
W
F 7-2 3:21
C. Dickerson
---
2021 Liberty Classic
Placement Matches (32 Man)
215
12/18
W
F 7-0 2:21
J. Tompkins
OLENTANGY BERLIN
2021 Liberty Classic
Semis
215
12/18
W
MD 11-3
I. Carter
GROVE CITY
2021 Liberty Classic
Quarterfinals
215
12/18
W
F 4-1 0:44
K. Rowe
PLEASANT
2021 Liberty Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
215
12/11
L
Replay
DEC 6-5
P. Ferrell
Christianburg
Walsh Ironman 2021
Round 7 (Conso)
215
12/11
W
Replay
DEC 9-2
J. Gholson
Nixa
Walsh Ironman 2021
Round 6 (Conso)
215
12/11
W
Replay
TF 16-0 2:13
B. Connolly
Point Pleasant
Walsh Ironman 2021
ROUND 5
215
12/10
L
Replay
F 7-3 1:15
E. Jr.
Wheeling Park
Walsh Ironman 2021
ROUND 4
215
12/10
W
Replay
F 2-0 0:57
D. Schmitt
Reynolds
Walsh Ironman 2021
ROUND 2
215
12/10
W
Replay
TF 17-2 3:02
N. Spezza
Bethlehem Catholic
Walsh Ironman 2021
Round 1 (64 Man)
215
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/14
W
DEC 3-2
B. Smith
Fairfield
OHSAA D1 State Tournament
1st Place (16 Man)
220
03/14
W
DEC 5-3 SV
L. Shephard
Perry (Massillon)
OHSAA D1 State Tournament
Semis (16 Man)
220
03/14
W
DEC 5-1
T. Cobb
Clay (Oregon)
OHSAA D1 State Tournament
Quarters (16 Man)
220
03/13
W
DEC 7-2
R. Prusinowski
HOOVER
OHSAA D1 State Tournament
Round 1 (16 Man)
220
03/07
L
DEC 5-2
J. Nelson
Groveport-Madison
Hilliard Darby D1 Districts 2021
1st Place
220
03/07
W
MD 11-3
J. Mair
Wester. Central
Hilliard Darby D1 Districts 2021
Semis
220
03/07
W
F 6-2 3:52
M. Blocher
Dub. Coffman
Hilliard Darby D1 Districts 2021
Quarters
220
03/06
W
F 6-1 1:24
C. Griffith
Pick. Central
Hilliard Darby D1 Districts 2021
Round 1 (16 Man)
220
02/28
W
F 11-2 5:14
T. O`Reilly
---
OHSAA Sectional Division 1-Marysville
1st
220
02/27
W
F 4-0 0:31
Q. Loel
Briggs
OHSAA Sectional Division 1-Marysville
Semis and consi quarters
220
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
MD 13-0
C. Grimm
---
2020 Wadsworth GIT
5th
195
01/25
W
MD 18-4
D. Pitz
Ashland
2020 Wadsworth GIT
Conso Semis (16 Man)
195
01/25
L
DEC 7-0
E. Sevastos
---
2020 Wadsworth GIT
Round 3 (16 Man)
195
01/18
L
F 4-0 2:56
J. Greer
AVON
2020 Bill Dies Memorial
First Place Matches
195
01/18
W
DEC 3-1 SV
K. Kidd
NORWAYNE
2020 Bill Dies Memorial
Sat Rd 3 -- Semis
195
01/18
W
F 11-1 3:45
K. Baker
WOODRIDGE
2020 Bill Dies Memorial
Friday Rd 4-Champ Quarters
195
01/18
W
F 14-3 2:36
J. Kusar
REVERE
2020 Bill Dies Memorial
Friday-Rd 2-Champ 2 + Consi 1
195
01/17
W
TF 20-5 4:44
a. vernon
Jackson (Massillon)
2020 Bill Dies Memorial
Friday Rd 1-Champ 1
195
12/28
W
DEF 0-0
T. Carter
Perkins (Sandusky)
Medina Invitational Tournament
Placement Matches - 1st, 3rd, 5th
195
12/28
L
F 0-0 4:16
C. Tackett
Lebanon
Medina Invitational Tournament
Rd 13 - Consi Semi Final
195
12/28
W
DEC 3-1
C. Graham
River Valley (Caledonia)
Medina Invitational Tournament
Rd 12 - Consi
195
12/28
W
F 0-0 0:45
D. Winner
Miami East (Casstown)
Medina Invitational Tournament
Rd 10 - Consi
195
12/27
L
DEC 9-4
T. Carter
Perkins (Sandusky)
Medina Invitational Tournament
Rd 7- Champ Quarters
195
12/27
W
DEC 5-4
N. Mansor
Oak Harbor
Medina Invitational Tournament
Rd 3 Champ
195
12/27
W
MD 13-1
R. Johnson
Westerville North
Medina Invitational Tournament
Round 2 - Champ
195
12/15
W
DEC 6-5
G. Baisden
PLEASANT
2019 Liberty Classic
Placement Matches (32 Man)
195
12/14
W
DEC 8-4
J. George
PICKERINGTON HIGH SCHOOL NORTH
2019 Liberty Classic
Semis & 5th WB (32 Man)
195
12/14
W
DEC 5-3
C. Wilson
LICKING HEIGHTS
2019 Liberty Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
12/14
W
DEC 10-3
B. Benson
GROVE CITY
2019 Liberty Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
12/07
W
MD 14-4
M. Johnson
WATKINS MEMORIAL
WATKINS MEMORIAL @ OLENTANGY LIBERTY
Round 1
195
12/07
W
F 2-0
B. McKenzie
BUTLER
BUTLER @ OLENTANGY LIBERTY
Round 1
195
10/26
L
F 2-0 1:09
S. Little
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
1st Place
182
10/26
W
DEC 2-1
L. Rasmussen
Legends of Gold
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Semi Finals
182
10/26
W
MD 10-0
D. Carlton
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 11 QFs
182
10/26
W
DEC 7-0
Z. Lewicki
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 4
182
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/24
W
FOR 0-0
M. Vanadia
Brecksville
2013 OHIOWAY State Championships
Placement Matches (16 Man)
77
03/23
L
DEC 15-10
N. Newman
Southeastern
2013 OHIOWAY State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
77
03/23
W
F 0-0 0:36
T. Ryan
West End YMCA
2013 OHIOWAY State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
77
03/23
L
F 0-0 0:19
H. Melchor
Fremont
2013 OHIOWAY State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
77
03/23
W
F 0-0 0:14
P. Flinn
Olentangy Liberty
2013 OHIOWAY State Championships
Round 1 (16 Man)
77
02/10
W
F 2-0 0:46
T. Chastain
Mason
2013 Ohio Novice State Tournament
Placement Matches (8 Man)
77
02/10
W
F 4-1 1:00
T. Ryan
West End Y
2013 Ohio Novice State Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
77
02/10
W
MD 9-0
B. Puckett
Beavercreek Elite
2013 Ohio Novice State Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
77
02/10
L
DEC 14-9
E. Baldridge
West Holmes
2013 Ohio Novice State Tournament
Quarterfinals (8 Man)
77
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024