Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joseph Armstrong
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/14
L
F 2-0 1:05
M. Johnson
Vidalia
AA Vidalia Sectional
Placement (4 Team)
106
12/04
L
F 9-1 4:34
B. Namahoro
Rabun Gap
2021 King of the Mountains
Placement (12 Man)
113
12/04
W
F 12-2 3:18
A. Moss
Towns County High School
2021 King of the Mountains
Semis (12 Man)
113
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/02
L
MD 13-2
D. Stanton
---
MHSAA Championships - D1 & D3
2nd Wrestleback (16 Man)
D3-112
04/02
W
F 8-0 1:53
C. Aebig
---
MHSAA Championships - D1 & D3
1st WB
D3-112
04/02
L
DEC 6-1
N. Harris
Richmond
MHSAA Championships - D1 & D3
Round 1 (16 Man)
D3-112
03/27
L
F 7-0 2:09
G. Merchant
---
MHSAA Regional 9-3
Placement Matches (8 Man)
112
03/27
W
F 2-0 1:09
G. Shepard
Freeland
MHSAA Regional 9-3
Semis & 1st WB (8 Man)
112
03/27
W
F 2-0 0:49
A. Lucas
Remus Chippewa Hills
MHSAA Regional 9-3
Quarterfinals (8 Man)
112
03/20
L
F 2-0 1:13
G. Merchant
---
MHSAA District 17-3
Placement
112
03/20
W
DEF 0-0
O. Dennis
Kalkaska
MHSAA District 17-3
Round 4 (16 and 32 Man)
112
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/07
W
MD 13-5
N. Harris
Richmond
MHSAA Championships
Placement Matches
D3-103
03/07
L
F 2-0 1:56
M. Brazeau
Gladstone
MHSAA Championships
3rd Wrestleback
D3-103
03/06
W
F 2-0 0:53
C. Wolf
Lake City
MHSAA Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
D3-103
03/06
L
DEC 12-5
J. Simpson
Dowagiac
MHSAA Championships
Quarters (16 Man)
D3-103
03/06
W
F 3-7 3:40
E. Kettle
Richmond
MHSAA Championships
Round 1 (16 Man)
D3-103
02/22
L
TF 18-0
M. Brazeau
---
MHSAA Regional 9-3
Placement Matches (8 Man)
103
02/22
W
F 0-0 5:00
R. VanVleet
Remus Chippewa Hills
MHSAA Regional 9-3
Semis & 1st WB (8 Man)
103
02/22
W
F 0-0 1:48
C. Talisic
Ogemaw Heights
MHSAA Regional 9-3
Quarterfinals (8 Man)
103
02/15
L
F 2-0 1:07
M. Brazeau
---
MHSAA District 17-3
Placement
103
02/15
W
F 7-4 2:53
C. Wolf
---
MHSAA District 17-3
Round 4 (16 and 32 Man)
103
02/15
W
F 2-0 1:05
E. Terrien
Gladstone
MHSAA District 17-3
Round 3 (16 and 32 Man)
103
01/26
W
F 2-0 0:47
C. Schelb
Midland A
Shepherd-John Harris Invitational
Placement Matches (32 Man)
103
01/25
L
DEC 3-1
J. Devaras
Owosso
Shepherd-John Harris Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
103
01/25
W
F 4-0 1:00
A. Escarilla
St. Charles
Shepherd-John Harris Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
103
01/11
W
F 2-0 0:23
N. Gardner
---
Grayling Team Tournament
Round 2 (6 Team)
103
01/11
W
F 2-0 0:47
I. Grahn
Kingsley Area HS
Grayling Team Tournament
Round 5 (6 Team)
103
01/11
W
F 2-0 0:26
K. Coltson
Mancelona HS
Grayling Team Tournament
Round 3 (6 Team)
103
01/04
L
F 0-0 2:53
M. Brazeau
---
Escanaba Elks, 2020
Placement Matches (16 Man)
103
01/04
W
F 0-0 1:03
R. Cuaz
Coopersville
Escanaba Elks, 2020
Semis & 3rd WB (16 Man)
103
01/04
W
F 0-0 0:20
R. Pruitt
Escanaba
Escanaba Elks, 2020
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
12/28
L
TF 15-0
M. Bennett
Marlette HS
2019 Freeland Wrestling Tournament
Placement Matches (16 Man)
103
12/28
W
DEC 11-4
A. Lupisella
---
2019 Freeland Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
103
12/28
W
F 0-0 1:21
A. Fragoso
Whittemore-Prescott HS
2019 Freeland Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
12/21
W
F 7-0 2:45
C. Thompson
Durand Area HS
Grayling Ind. Tournament
Placement Matches (8 Man)
103
12/21
W
F 5-0 2:13
H. Coxson
Montrose Hill-McCloy HS
Grayling Ind. Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
103
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/01
L
F 7-0 1:37
B. Ehle
Belding
MHSAA Championships
1st WB
D3-103
03/01
L
TF 18-3 1:38
C. Swiderski
Dundee
MHSAA Championships
Round 1 (16 Man)
D3-103
02/16
L
F 9-0 1:48
Z. Duncan
---
MHSAA Regional 9-3
Placement Matches (8 Man)
103
02/16
W
F 4-1 3:35
A. Torrez
---
MHSAA Regional 9-3
2nd Wrestleback (8 Man)
103
02/16
L
F 2-0 0:38
M. Brazeau
---
MHSAA Regional 9-3
Semis & 1st WB (8 Man)
103
02/16
W
F 23-12 4:58
M. Boyd
Carrollton
MHSAA Regional 9-3
Quarterfinals (8 Man)
103
02/09
W
TF 16-1 3:56
T. Bowman
Boyne City
MHSAA District 17-3
Cons. Semis (16 and 32 Man)
103
02/09
L
F 2-0 0:36
L. Matzke
Gladstone
MHSAA District 17-3
Placement
103
02/09
L
F 0-0 0:17
M. Brazeau
---
MHSAA District 17-3
Round 4 (16 and 32 Man)
103
02/09
W
F 4-0 1:33
T. Martindale
Kingsley Area HS
MHSAA District 17-3
Round 3 (16 and 32 Man)
103
01/26
L
F 5-0 2:00
J. Devaras
Owosso HS
Shepherd-John Harris Invitational
Placement Matches (32 Man)
103
01/26
L
F 2-0 1:02
I. Mullins
---
Shepherd-John Harris Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
103
01/26
W
MD 10-2
S. Kutzke
---
Shepherd-John Harris Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
103
01/26
W
F 2-0 1:20
C. Thompson
Durand Area HS
Shepherd-John Harris Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
103
01/12
W
F 2-2 1:02
C. Wolf
---
Grayling Team Tournament
Round 2 (10 Team)
103
01/12
W
F 2-0 0:10
N. GARDNER
Onaway
Grayling Team Tournament
Round 4 (10 Team)
103
01/12
W
F 5-3 1:36
L. Cash
Ithaca
Grayling Team Tournament
Placement
112
01/12
W
F 7-2 2:20
R. Baske
Manton
Grayling Team Tournament
Round 5 (10 Team)
103
01/05
W
F 0-0 2:55
A. Corrigan
---
Escanaba Elks (2019)
Placement Matches (16 Man)
103
01/05
W
F 0-0 0:34
E. Tallent
Benzie Central
Escanaba Elks (2019)
Semis & 3rd WB (16 Man)
103
01/05
W
F 0-0 0:49
C. Ryan
---
Escanaba Elks (2019)
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
12/28
L
TF 17-1
C. Everett
---
2018 Freeland Wrestling Tournament
Placement Matches (16 Man)
112
12/28
W
TF 15-0
I. Boboltz
Oscoda HS
2018 Freeland Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
112
12/28
W
F 0-0 1:43
L. Revord
---
2018 Freeland Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
112
12/28
L
F 10-2 2:07
A. Colmus
HH Dow HS
2018 Freeland Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
112
12/15
W
F 2-2 0:34
T. Robbins
Montrose Hill-McCloy HS
Grayling Ind. Tournament
Placement Matches (8 Man)
103
12/15
W
F 2-0 0:35
M. Chiles
Pellston HS
Grayling Ind. Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
103
12/15
W
F 2-0 0:36
T. Stahl
Farwell Area HS
Grayling Ind. Tournament
Quarterfinals (8 Man)
103
12/13
W
F 0-0 0:11
D. McLean
Ogemaw Heights HS
Ogemaw Quad
Champ. Round 1
103
12/09
W
F 2-0 0:29
J. London
Oscoda HS
Oscoda Team Tournament
Champ. Round 1
103
12/08
W
F 8-1 2:46
R. Adams
Beaverton HS
Oscoda Team Tournament
Champ. Round 1
103
12/08
W
F 0-0 2:24
A. Bessey
Tawas Area HS
Oscoda Team Tournament
Champ. Round 1
112
12/07
W
F 2-0
D. Lowell
Petoskey HS
Grayling Quad
Champ. Round 1
112
12/06
W
F 2-0 0:53
D. Lowell
Petoskey HS
Grayling Quad
Champ. Round 1
112
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 10-2
S. Vanderzwaag
Hart
MHSAA District 17-3
Cons. Semis (16 and 32 Man)
103
02/10
W
F 6-0 2:53
M. Alcayde-Wiltse
*Manistee (Onekama )
MHSAA District 17-3
Round 4 (16 and 32 Man)
103
02/10
L
DEC 4-0
Z. Duncan
---
MHSAA District 17-3
Round 3 (16 and 32 Man)
103
01/27
L
F 17-3 2:57
J. Clemens
Gaylord HS
Gaylord J.V. Invitational
Round 4
110
01/27
W
MD 8-0
S. Iwinski
Ogemaw Heights HS
Gaylord J.V. Invitational
Round 3
110
01/27
W
F 15-13 4:20
G. Tipton
Mancelona HS
Gaylord J.V. Invitational
Round 2
110
01/27
L
MD 10-1
B. Rooker
---
Gaylord J.V. Invitational
Round 1
110
01/13
W
F 2-0 0:36
D. Judd
Oscoda
Grayling Team Tournament
Round 2 (10 Team)
103
01/13
W
F 17-8 5:25
G. Tipton
Mancelona
Grayling Team Tournament
Round 4 (10 Team)
103
01/13
W
F 2-0 0:18
C. Provo
Frankfort
Grayling Team Tournament
Round 5 (10 Team)
103
01/13
W
F 12-0 2:48
S. Iwinski
Ogemaw
Grayling Team Tournament
Round 3 (10 Team)
103
01/06
W
F 0-0 2:22
P. Curns
LaSalle HS
Escanaba Elks (2018)
Placement Matches (16 Man)
103
01/06
W
F 0-0 2:06
E. Winkler
Gwinn
Escanaba Elks (2018)
Semis & 3rd WB (16 Man)
103
01/06
L
F 0-0 3:24
J. Derocha
Westwood
Escanaba Elks (2018)
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
01/05
W
F 0-0 0:27
W. Green
Vassar HS
Caro JV Invitational
Semifinals
103
12/21
W
F 0-0 0:30
C. Arquette
Standish-Sterling HS
Caro JV Invitational
1st Place Match
103
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024