Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Royal Crow
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
Minnesota
Minnesota Blue
WCA/ABE
West Central Area
West Central Area-Ashby-Evansville
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
09/06
W
DEC 3-2
M. Kummet
Pierz
West Central Area vs. Pierz
Round 1
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/20
W
DEC 8-4
D. Helgoe
---
Big Bear
Placement Matches (32 Man)
160
12/20
W
DEC 3-1
C. Lundeen
RLCC
Big Bear
6th Wrestleback- All brackets
160
12/20
L
MD 11-3
E. Kimber
BHV
Big Bear
Semis & 5th WB (32 Man)
160
12/19
W
DEC 5-0
N. Francis
Detroit Lakes
Big Bear
Quarters & 3rd WB (32 Man)
160
12/19
W
DEC 11-6
B. Skogstad
Roseau
Big Bear
Round 2- All brackets
160
12/19
W
DEC 7-3
J. Knettel
Holdingford
Big Bear
Round 1- All brackets
160
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/22
L
DEC 9-1
D. Greene
Florida
2014 USAW Junior Greco Nationals
Cons. Round 6
160
07/22
W
DEC 4-1
J. Edwards
---
2014 USAW Junior Greco Nationals
Cons. Round 5
160
07/22
W
DEC 5-4
E. Weneck
Pennsylvania
2014 USAW Junior Greco Nationals
Cons. Round 4
160
07/21
W
DEC 9-8
M. Smith
Wisconsin
2014 USAW Junior Greco Nationals
Champ Round 3 & 3rd WB
160
07/21
L
DEC 9-1
W. Taylor
Arizona
2014 USAW Junior Greco Nationals
Champ Round 2 & 1st WB
160
01/15
W
MD 9-1
J. Berning
Morris Area Hancock Chokio Alberta
Morris Area Hancock Chokio Alberta @ West Central Area
Round 1
152
12/21
W
DEC 5-0
j. dravis
---
Big Bear
Placement Matches (32 Man)
152
12/21
L
DEC 7-4
T. Deegan
Willmar
Big Bear
6th Wrestleback (32 Man)
152
12/21
L
MD 11-3
P. Jackson
Detroit Lakes
Big Bear
Semis & 5th WB (32 Man)
152
12/21
W
DEC 4-1
j. dravis
---
Big Bear
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
12/20
W
DEC 3-1 SV
j. magnell
---
Big Bear
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
12/07
W
F 11-3 2:36
A. Peppel
Barnesville
Barnesville @ West Central Area
Round 1
152
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/14
L
TF 7-0 1:05
K. Bey
Illinois
2013 USAW Cadet Greco Nationals
Cadet Schedule
160
07/14
L
TF 8-0 1:08
M. Hall
Colorado
2013 USAW Cadet Greco Nationals
Cadet Schedule
160
07/14
W
TF 8-0 3:27
T. Selemaea
Missouri
2013 USAW Cadet Greco Nationals
Cadet Schedule
160
07/14
W
DEC 4-1
C. LaBombard
New York
2013 USAW Cadet Greco Nationals
Cadet Schedule
160
06/25
L
F 3-0 1:07
M. Thompson
Oklahoma
2013 Junior National Duals - GR
2nd Wrestleback (8 Team)
170
06/25
L
TF 11-1
E. Coleman
Texas Red
2013 Junior National Duals - FS
Round 2 (10 Team)
170
06/25
L
TF 10-0 1:41
M. Thompson
Oklahoma Blue
2013 Junior National Duals - FS
Placement
170
06/25
W
F 19-10 5:47
T. Ogunyale
Georgia Blue
2013 Junior National Duals - FS
Round 4 (10 Team)
170
06/25
W
DEC 3-1
E. Coleman
Texas Red
2013 Junior National Duals - GR
Round 1 (8 Team)
170
06/25
W
TF 7-0 2:08
R. Griffin
---
2013 Junior National Duals - GR
Round 2 (8 Team)
170
06/25
W
TF 10-0 0:57
E. Kaster
---
2013 Junior National Duals - FS
Round 3 (10 Team)
170
06/25
L
TF 11-0 4:58
L. Fortuna
Illinois
2013 Junior National Duals - FS
Round 1 (16 Team)
170
06/25
W
DEC 16-9
B. Reinhiller
South Dakota Red
2013 Junior National Duals - FS
Round 5 (10 Team)
170
03/10
L
DEC 8-3
A. Bigelow
Kasson-Mantorville
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 4
160
03/10
W
MD 14-1
A. Hayden
---
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 3
160
03/10
L
F 2-2 1:11
C. Larsen
---
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 1
160
02/13
W
DEC 10-4
C. Behrens
Borderwest
Borderwest @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
152
02/13
W
F 6-1 3:46
B. Looker
Prairie-Valley
Prairie-Valley @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
01/30
W
F 4-0 3:56
M. Jasken
Long Prairie Grey Eagle
West Central Area-Ashby-Evansville @ Long Prairie Grey Eagle
Round 1
145
01/26
L
F 4-2 3:10
T. Scott
Holdingford
Holdingford @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
01/26
W
F 2-0 0:57
S. Libby
Prairie-Valley
Prairie-Valley @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
01/26
W
DEF 5-0 4:00
J. Lewis
Belgrade Brooten Elrosa
Belgrade Brooten Elrosa @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
01/25
W
MD 10-1
B. Thorstad
Osakis
Osakis @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
01/18
L
DEC 5-4
J. Peterson
Breckenridge
Breckenridge @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
152
01/18
W
F 2-0 1:41
Z. Nava
Browerville
Browerville @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
01/09
W
F 0-0 1:23
C. Debore
Ortonville
West Central Area-Ashby-Evansville @ Ortonville
Round 1
145
01/09
W
DEC 7-2
G. Steffensen
Minewaska
West Central Area-Ashby-Evansville @ Minewaska
Round 1
145
12/19
W
DEC 3-2
J. Nosal
Barnesville
West Central Area-Ashby-Evansville @ Barnesville
Round 1
145
12/19
W
F 6-2 0:30
A. Cihlar
Bertha Hewitt Verndale
Bertha Hewitt Verndale @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
12/05
W
DEC 5-3
K. Schlosser
Prairie-Valley
Prairie-Valley @ West Central Area-Ashby-Evansville
Round 1
145
11/30
W
DEC 8-6
D. Schleseke
OTC
West Central Area-Ashby-Evansville @ OTC
Round 1
145
11/30
W
MD 13-5
R. Marzariegos
Pelican Rapids
West Central Area-Ashby-Evansville @ Pelican Rapids
Round 1
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024