Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jake Gilbert
Results
High School Results
Team Name
Columbia
Columbia HS
Columbia High School
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
DEC 9-3
J. Averett
Blackfoot
2020 Idaho HS State Championships
Consolation Round 2
4A 195
02/29
W
F 8-2 4:16
I. Wilcox
Bonneville
2020 Idaho HS State Championships
Champ Rnd 2 Quarters and Cons Rnd 1
4A 195
02/28
L
F 5-0 1:18
J. Johnson
---
2020 Idaho HS State Championships
Championship Round 1
4A 195
02/22
L
F 8-2 3:24
J. Johnson
---
IHSAA 4A - District III
Champion
195
02/22
W
DEC 6-2
C. Hagan
Ridgevue
IHSAA 4A - District III
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/22
W
F 5-0 0:44
K. Mitchell
Nampa
IHSAA 4A - District III
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
02/08
W
F 2-0 2:09
M. Rusp
Vale HS
31st Annual Weiser Invitational
Placement Matches (16 Man)
195
02/08
L
F 7-1 2:14
M. Winn
---
31st Annual Weiser Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
195
02/08
W
F 5-0 0:55
T. Olmos
Columbia HS
31st Annual Weiser Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/08
L
F 4-1 1:57
J. Lopez
Nyssa
31st Annual Weiser Invitational
Quarters
195
02/08
W
F 2-0 1:40
M. Chruch
Fruitland HS
31st Annual Weiser Invitational
Round 1 (16 Man)
195
02/02
W
F 2-0 0:16
T. Olmos
Columbia
Caldwell JV Tournament
Placement
195
02/02
W
F 2-2 1:50
L. Wangsgard
Capital
Caldwell JV Tournament
Semis
195
02/01
W
F 2-0 0:41
T. Dzanic
Mountain View
Caldwell JV Tournament
Quarters
195
02/01
W
F 2-0 0:24
B. Bivens
Meridian
Caldwell JV Tournament
R1
195
01/18
W
TF 24-9 3:00
B. Zieber
Bonneville
2020 Tiger-Grizz 2nd Chance Tournament
Round 2 (4 Man)
220A
01/18
W
F 7-0 3:23
M. Ruiz
Burley
2020 Tiger-Grizz 2nd Chance Tournament
Round 1 (4 Man)
220A
01/18
L
F 4-3 1:36
B. Zieber
Bonneville High School
2020 Tiger-Grizz Wrestling Tournament
Round 3 2nd WB (32 Man)
220
01/17
L
F 9-4 5:00
S. Murray
Capital High School
2020 Tiger-Grizz Wrestling Tournament
Round 1 (32 Man)
220
01/11
W
F 2-0 0:26
C. Arrington
Melba High School
Ron Johnshoy Wrestling Invitational
Round 5 (5,6) rnd 3(2)
220
01/11
W
F 6-0 1:52
Z. West
Nampa Christian High School
Ron Johnshoy Wrestling Invitational
Round 4 (5,6)
220
01/11
W
F 2-0 0:17
D. Jordan
Columbia High School
Ron Johnshoy Wrestling Invitational
Round 3 (5,6,8) rnd 2 (3,4)
220
01/11
W
F 2-0 0:25
N. Sigrah
Ontario High School
Ron Johnshoy Wrestling Invitational
Round 2 ( 5,6,8) rnd 1(2,3,4)
220
01/11
W
F 2-0 0:28
C. Whitaker
---
Ron Johnshoy Wrestling Invitational
Round 1 (5,6,8Man)
220
01/04
L
F 3-0 1:37
K. Hansen
---
2020 Rollie Lane Inv 2nd Chance
2nd chance round 2
220
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024