picture of 2021 Poland Open

Completed, Jun 8-13
 

The UWW Rankings Series event that helps determines seeds in all three styles for both the Olympics and the 2021 World Championships!

United World Wrestling has released the entries list for The Poland Open and they are filled with top wrestlers from the United States, a number of Olympians and other top wrestlers from around the world. Take a look below at the entries for every style - Team USA wrestlers are listed first.

Watch The Poland Open LIVE on FloWrestling

Tuesday, June 8 - Sunday, June 13

Men’s Freestyle

57kg

Abdelhak KHERBACHE (ALG)*

Diamantino IUNA FAFE (GBS)*

Beka BUJIASHVILI (GEO)

Stevan Andria MICIC (SRB)*

Makhmudjon SHAVKATOV (UZB)


61kg

Nathan Khalid TOMASELLO (USA)

Kumar RAVI (IND)*

Reza Ahmadali ATRINAGHARCHI (IRI)*

Adlan ASKAROV (KAZ)

Nurislam SANAYEV (KAZ)*

Jahongirmirza TUROBOV (UZB)

Gulomjon ABDULLAEV (UZB)*


65kg

Joseph Christopher MCKENNA (USA)

John Michael DIAKOMIHALIS (USA)

Agustin Alejandro DESTRIBATS (ARG)*

Iszmail MUSZUKAJEV  (HUN)*

Daulet NIYAZBEKOV (KAZ)*

Eduard GRIGOREV (POL)

Krzysztof BIENKOWSKI (POL)

Andrii SVYRYD (UKR)

Vasyl SHUPTAR (UKR)


70kg

James Malcolm GREEN (USA)

Alec William PANTALEO (USA)

Haji ALIYEV (AZE)*

Zurabi IAKOBISHVILI (GEO)

Syrbaz TALGAT (KAZ)

Oleksii BORUTA (UKR)

Sirojiddin KHASANOV (UZB)


74kg

Jason Michael NOLF (USA)

Khadzhimurad GADZHIYEV (AZE)*

Amr Reda Ramadan HUSSEN (EGY)

Augusto MIDANA (GBS)*

Lennard WICKEL (GER)

Lucas Marco KAHNT (GER)

Mostafa Mohabbali HOSSEINKHANI (IRI)

Yones Aliakbar EMAMICHOGHAEI (IRI)*

Frank CHAMIZO MARQUEZ (ITA)*

Nurkozha KAIPANOV (KAZ)

Daniyar KAISANOV (KAZ)*

Kamil RYBICKI  (POL)

Andrzej Piotr SOKALSKI (POL)

Tajmuraz Mairbekovic SALKAZANOV (SVK)

Semen RADULOV (UKR)

Denys PAVLOV (UKR)


79kg

Aimar ANDRUSE (EST)

Erik REINBOK (EST)

Vadim PETRAUSKAS BABUSKIN (LTU)

Mateusz Dariusz KAMPIK (POL)

Jakub SYKORA (SVK)

Akhsarbek GULAEV (SVK)

Vasyl MYKHAILOV (UKR)*

Rashid KURBANOV (UZB)

 

86kg

Zahid VALENCIA (USA)

Fateh BENFERDJALLAH (ALG)*

Sandro AMINASHVILI (GEO)

Deepak PUNIA (IND)*

Ekerekeme AGIOMOR  (NGR)

Pool Edinson AMBROCIO GREIFO (PER)*

Sebastian JEZIERZANSKI (POL)

Cezary Marek SADOWSKI (POL)

Filip ROGUT (POL)

Myles Nazem AMINE (SMR)*

Stefan REICHMUTH (SUI)*


92kg

Jden Michael Tbory COX (USA)

Nathan Dyamin JACKSON (USA)

Ilja MATUHIN (GER)

Zbigniew Mateusz BARANOWSKI (POL)

Krzysztof Grzegorz SADOWIK (POL)

Illia ARCHAIA (UKR)

Rustam SHODIEV (UZB)

Ajiniyaz SAPARNIYAZOV (UZB)


97kg

Kollin Raymond MOORE (USA)

Mohammed FARDJ (ALG)*

Sharif SHARIFOV (AZE)*

Alireza Mohammad KARIMIMACHIANI (IRI)

Ali Khalil SHABANIBENGAR (IRI)

Mohammadhossein Askari MOHAMMADIAN (IRI)*

Abraham de Jesus CONYEDO RUANO (ITA)*

Serik BAKYTKHANOV (KAZ)

Alisher YERGALI (KAZ)*

Lukas KRASAUSKAS (LTU)

Magomedgadji Omardibirovich NUROV (MKD)*


125kg

Nicholas Edward GWIAZDOWSKI (USA)

Djahid BERRAHAL (ALG)*

Diaaeldin Kamal Gouda ABDELMOTTALEB (EGY)*

Youssif Mohamed Badea HEMIDA (EGY)

Sumit SUMIT (IND)

Amin Hossein TAHERI (IRI)

Amir Hossein Abbas ZARE (IRI)*

Yusup BATIRMURZAEV (KAZ)*

Oleg BOLTIN (KAZ)

Oleksandr KHOTSIANIVSKYI (UKR)

  

Greco-Roman

55kg

Max Emiliano NOWRY (USA)

Ekrem OZTURK (TUR)

Serif KILIC (TUR)


60kg

Ildar HAFIZOV (USA)*

Abdelkarim FERGAT (ALG)*

Nikolai Soheil MOHAMMADI (DEN)

Haithem MAHMOUD (EGY)*

Ahmed Fouad Fouad Hussein BAGHDOUDA (EGY)

Helary MAEGISALU (EST)

Krisztian KECSKEMETI (HUN)

Kenichiro FUMITA (JPN)*

Mukhammadkodir YUSUPOV (UZB)


63kg

Abdeldjebar DJEBBARI (ALG)

Christopher Josef KRAEMER (GER)

Ayata SUZUKI  (JPN)

Artor Zaitsev HAGERUP (NOR)

Mairbek SALIMOV (POL)

Michal Jacek TRACZ (POL)

Lenur TEMIROV (UKR)*

Islomjon BAKHRAMOV (UZB)

Elmurat TASMURADOV (UZB)*


67kg

Alejandro SANCHO (USA)*

Abdelmalek MERABET (ALG)*

Julian Stiven HORTA ACEVEDO (COL)*

Mohamed Ibrahim Elsayed Ibrahi ELSAYED (EGY)*

Abouhalima Mohamed Elsaid ABOUHALIMA (EGY)

Krisztian Istvan VANCZA (HUN)

Erik TORBA (HUN)

Balint KORPASI (HUN)*

Zaur KABALOEV (ITA)

Mateusz Radoslaw SZEWCZUK (POL)

Murat FIRAT (TUR)

Enes BASAR (TUR)

Bohdan KOVERNYUK (UKR)

Mirzobek RAKHMATOV (UZB)

Makhmud BAKHSHILLOEV (UZB)


72kg

Fredrik Holmquist BJERREHUUS (DEN)

Robert Attila FRITSCH (HUN)

Haavard JOERGENSEN (NOR)

Juan Sebastian AAK (NOR)

Mateusz Lucjan BERNATEK (POL)

Roman PACURKOWSKI (POL)

Selcuk CAN (TUR)

Cengiz ARSLAN  (TUR)

Aram VARDANYAN (UZB)

 

77kg

Jesse Alexander PORTER (USA)

Oliver Marco KRUEGER (DEN)

Mikko Petteri PELTOKANGAS  (FIN)

Sakke Petteri PUROLAINEN (FIN)

Zoltan LEVAI (HUN)

Tamas LORINCZ (HUN)*

Per Anders KURE (NOR)

Gevorg SAHAKYAN (POL)

Iwan NYLYPIUK (POL)

Roman VLASOV (RUS)

Abuiazid MANTSIGOV (RUS)

Yunus Emre BASAR (TUR)

Fatih CENGIZ (TUR)

Artur POLITAIEV (UKR)

Yasaf ZEINALOV (UKR)


82kg

Fadi ROUABAH (ALG)

Rafig HUSEYNOV (AZE)*

Rajbek Alvievich BISULTANOV (DEN)

Ranet KALJOLA (EST)

Roni Ilmari PUROLAINEN (FIN)

Laszlo SZABO (HUN)

Tamas LEVAI (HUN)

Magnus GROENVIK (NOR)

Mateusz Lukasz WOLNY (POL)

Filip Kacper KAZIMIERCZAK (POL)

Alex Michel BJURBERG KESSIDIS (SWE)

Yaroslav FILCHAKOV (UKR)

Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB)


87kg

Alan Ernesto VERA GARCIA (USA)

Bachir SID AZARA (ALG)*

Ronisson BRANDAO SANTIAGO (BRA)

Mohamed Moustafa Ahmed Abdall METWALLY (EGY)*

Istvan TAKACS (HUN)

David LOSONCZI (HUN)

Viktor LORINCZ (HUN)*

Michal Andrzej DYBKA (POL)

Arkadiusz Marcin KULYNYCZ (POL)

Szymon SZYMONOWICZ (POL)

Metehan BASAR (TUR)

Dogan GOKTAS (TUR)

Semen NOVIKOV (UKR)

Rustam ASSAKALOV (UZB)*


97kg

Adem BOUDJEMLINE (ALG)*

Islam ABBASOV (AZE)

Mathias BAK (DEN)

Arvi Martin SAVOLAINEN (FIN)

Jan ZIRN (GER)

Ilja KLASNER (GER)

Erik SZILVASSY (HUN)

Balazs KISS (HUN)

Alex Gergo SZOKE (HUN)*

Mehdi Mohammad BALIHAMZEHDEH (IRI)

Mohammadhadi Abdollah SARAVI (IRI)*

Gerard Cyprian KURNICZAK (POL)

Piotr CHUDZIK (POL)

Tadeusz MICHALIK (POL)*

Mihail KAJAIA (SRB)*

Ergali AYKHIMBAEV (UZB)


130kg

Cohlton Michael SCHULTZ (USA)

Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI)*

Abdellatif Mohamed Ahmed MOHAMED (EGY)*

Artur VITITIN (EST)

Eduard POPP (GER)*

Adam VARGA (HUN)

Aliakbar Hossein YOUSOFIAHMADCHALI (IRI)

Amin Mohammadzaman MIRZAZADEH (IRI)

Amir Mohammadali GHASEMIMONJEZI (IRI)*

Mantas KNYSTAUTAS (LTU)

Romas FRIDRIKAS (LTU)

Nikola MILATOVIC (NOR)

Rafal Andrzej KRAJEWSKI (POL)

Dominik Tomasz KRAWCZYK (POL)

Alin ALEXUC CIURARIU (ROU)

Lenard Istvan BEREI (ROU)

Muminjon ABDULLAEV (UZB)*

  

Women’s Wrestling

50kg

Erin Simone GOLSTON (USA)

Mariya STADNIK (AZE)*

Seema SEEMA (IND)*

Valentina Ivanovna ISLAMOVA BRIK (KAZ)*

Adijat Avorshai IDRIS (NGR)*

Anna LUKASIAK (POL)

Agata Marta WALERZAK (POL)

Katarzyna MADROWSKA (POL)

Emilia Alina VUC (ROU)*

Mariia TIUMEREKOVA (RUS)

Nadezhda SOKOLOVA (RUS)

Aynur ERGE (TUR)

Oksana LIVACH (UKR)*


53kg

Ronna Marie HEATON (USA)

Amy Ann FEARNSIDE  (USA)

Samantha Leigh STEWART (CAN)

Joseph Emilienne ESSOMBE TIAKO (CMR)*

Annika WENDLE (GER)

Vinesh VINESH (IND)*

Sumiya ERDENECHIMEG (MGL)

Roksana Marta ZASINA (POL)*

Katarzyna KRAWCZYK (POL)

Ekaterina POLESHCHUK (RUS)*

Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS)*

Esra PUL (TUR)


55kg

Aisha UALISHAN (KAZ)

Dominika Ewa KULWICKA (POL)

Alicja CZYZOWICZ (POL)

Andreea Beatrice ANA (ROU)

Stalvira ORSHUSH (RUS)

Zeynep YETGIL (TUR)

Iryna KHARIV CHYKHRADZE (UKR)


57kg

Helen Louise MAROULIS (USA)*

Iryna KURACHKINA (BLR)*

Mathilde Hélène RIVIERE (FRA)*

Elena Heike BRUGGER (GER)

Fatoumata Yarie CAMARA (GUI)

Anshu ANSHU (IND)*

Odunayo Folasade ADEKUOROYE (NGR)*

Patrycja GIL (POL)

Jowita Maria WRZESIEN (POL)*

Magdalena Urszula GLODEK (POL)

Irina OLOGONOVA (RUS)

Veronika CHUMIKOVA (RUS)*

Valeria KOBLOVA ZHOLOBOVA (RUS)

Mehlika OZTURK (TUR)

Eda TEKIN (TUR)

Alina HRUSHYNA AKOBIIA (UKR)

Tetyana KIT (UKR)


59kg

Diana KAYUMOVA (KAZ)

Nuraida ANARKULOVA (KGZ)

Nazira MARSBEK KYZY (KGZ)

Anastasiia SIDELNIKOVA (RUS)

Elif YANIK (TUR)

 

62kg

Kayla Colleen Kiyoko MIRACLE (USA)*

Lais NUNES DE OLIVEIRA (BRA)*

Ana Paula GODINEZ GONZALEZ (CAN)

Marianna SASTIN (HUN)*

Sonam SONAM (IND)*

Aisuluu TYNYBEKOVA (KGZ)*

Aminat Oluwafunmilayo ADENIYI (NGR)*

Svetlana LIPATOVA (RUS)

Liubov OVCHAROVA (RUS)*

Marwa AMRI (TUN)*

Cansu AKSOY (TUR)

Iryna KOLIADENKO (UKR)*

Ilona PROKOPEVNIUK (UKR)


65kg

Taybe Mustafa YUSEIN (BUL)*

Aina TEMIRTASSOVA (KAZ)

Aleksandra WOLCZYNSKA (POL)

Kamila Czeslawa KULWICKA (POL)

Kriszta Tunde INCZE (ROU)

Linnea Antonia SVENSSON (SWE)

Malin Johanna MATTSSON (SWE)

Henna Katarina JOHANSSON (SWE)*

Asli DEMIR (TUR)

Asli TUGCU (TUR)

Oksana KUKHTA HERHEL (UKR)


68kg

Forrest Ann MOLINARI (USA)

Elis MANOLOVA (AZE)*

Danielle Suzanne LAPPAGE (CAN)*

Enas Mostafa Youssef Khourshed AHMED (EGY)*

Koumba Selene Fanta LARROQUE (FRA)*

Anna Carmen SCHELL (GER)*

Meerim ZHUMANAZAROVA (KGZ)*

Battsetseg SORONZONBOLD (MGL)*

Blessing OBORUDUDU (NGR)*

Natalia Iwona STRZALKA (POL)

Ewelina Weronika CIUNEK (POL)

Wiktoria CHOLUJ (POL)

Khanum VELIEVA (RUS)*

Tindra Linnea SJOEBERG (SWE)

Nesrin BAS (TUR)

Alla CHERKASOVA (UKR)*

Alina BEREZHNA STADNIK MAKHYNIA (UKR)

 

72kg

Zhamila BAKBERGENOVA (KAZ)

Catalina AXENTE (ROU)

Evgeniia ZAKHARCHENKO (RUS)

Buse TOSUN (TUR)

Alla BELINSKA (UKR)


76kg

Dymond Precious GUILFORD  (USA)

Vasilisa MARZALIUK (BLR)*

Aline DA SILVA FERREIRA (BRA)*

Erica Elizabeth WIEBE (CAN)*

Samar Amer Ibrahim HAMZA (EGY)*

Epp MAEE (EST)*

Aline ROTTER FOCKEN (GER)*

Francy RAEDELT (GER)

Elmira SYZDYKOVA (KAZ)*

Aiperi MEDET KYZY (KGZ)

Tumentsetseg SHARKHUU (MGL)

Patrycja SPERKA (POL)

Natalia VOROBEVA (RUS)*

Alena STARODUBTSEVA (RUS)

Aysegul OZBEGE (TUR)

*Probable Olympic representative