2022 World Team Trials Challenge Tournament

2022 World Team Trials Seeds - Men's Greco-Roman

2022 World Team Trials Seeds - Men's Greco-Roman

The seeds for every weight at the 2022 World Team Trials in men's Greco-Roman.

May 17, 2022 by Jon Kozak
null

Unlock this video, live events, and more with a subscription!

Get Started

Already a subscriber? Log In

The World Team Trials will go down May 21-22 and will establish the wrestlers who will participate in Final X. Check out the seeds released below for every weight in men's Greco-Roman.

Seeds released by USA Wrestling:

55 kg

1. Max Nowry Army (WCAP)

2. Brady Koontz Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)

3. Dalton Duffield Army (WCAP)

4. Drew West Illinois

5. Jacob Cochran NMU-National Training Center

6. Camden Russell MWC Wrestling Academy

7. Jakason Burks MWC Wrestling Academy

8. Cole Smith Army (WCAP)

9. Jonathan Gurule NMU-National Training Center

10. Dominic Robertson All Navy Wrestling


60 kg

1. Dalton Roberts Army (WCAP)

2. Ildar Hafizov Army (WCAP)

3. Dylan Koontz Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)

4. Randon Miranda Rise RTC

5. Max Black Colorado

6. Mitchell Brown Air Force Regional Training Center

7. Phillip Moomey Spartan Combat RTC


63 kg

1. Sammy Jones New York Athletic Club

2. Jesse Thielke Army (WCAP)

3. Mason Carzino-Hartshorn West Coast Greco RTC

4. David Stepanian New York Athletic Club

5. Corbin Nirschl MWC Wrestling Academy

6. We Rachal Illinois Regional Training Center/Illini WC

7. Aidan Nutter New York Athletic Club

8. Logan Savvy New York Athletic Club

9. Ty Lydic Knights Wrestling Club

10. Diego Romero Florida


67 kg

1. Alejandro Sancho Army (WCAP)

2. Alston Nutter Sunkist Kids Wrestling Club

3. Lenny Merkin New York Athletic Club

4. Peyton Omania New York Athletic Club

5. Nathan Moore Northern Colorado Wrestling Club

6. Morgan Flaharty New York Athletic Club

7. Jessy Williams Spartan Combat RTC


72 kg

1. Patrick Smith Pinnacle Wrestling Club

2. Benjamin Peak Sunkist Kids Wrestling Club

3. Michael Hooker Army (WCAP)

4. Jamel Johnson Marines

5. Brody Olson NMU-National Training Center

6. Eddie Smith Pickaxe Wrestling Club

7. Ryan Wheeler Colorado Mesa Wrestling Club

8. Noah Wachsmuth COBRA ALL-STARS / Cobra Wrestling Systems LLC


77 kg

1. RaVaughn Perkins New York Athletic Club

2. Jesse Porter New York Athletic Club

3. Kamal Bey Army (WCAP)

4. Britton Holmes Army (WCAP)

5. Alec Ortiz Minnesota Storm

6. Payton Jacobson Sunkist Kids Wrestling Club

7. Tyler Eischens California Regional Training Center (CA RTC)

8. Fritz Schierl Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)

9. Jack Ervien, Jr. Viking Wrestling Club (IA)


82 kg

1. Ben Provisor New York Athletic Club

2. Spencer Woods Army (WCAP)

3. Tyler Cunningham MWC Wrestling Academy

4. Ryan Epps Minnesota Storm

5. Tommy Brackett Tennessee

6. Ben Lee Viking Wrestling Club (IA)


87 kg

1. Alan Vera New York Athletic Club

2. Timothy Young Illinois

3. George Sikes New York Athletic Club

4. Tyler Hannah Combat W.C. School of Wrestling

5. Christian DuLaney Minnesota Storm

6. Austin Craig All Navy Wrestling


97 kg

1. Nicholas Boykin Sunkist Kids Wrestling Club

2. Braxton Amos Wisconsin Regional Training Center

3. Lucas Sheridan Army (WCAP)

4. Khymba Johnson New York Athletic Club

5. Haydn Maley Beaver Dam Wrestling Regional Training Center

6. Guy Patron Dubuque Wrestling Club

7. Brady Vogel Dubuque Wrestling Club

8. Chad Porter Sunkist Kids Wrestling Club

9. Timothy Eubanks Nevada


130 kg

1. Cohlton Schultz Sunkist Kids Wrestling Club

2. Tanner Farmer New York Athletic Club

3. West Cathcart New York Athletic Club

4. David Tate Orndorff Titan Mercury Wrestling Club (TMWC)

5. Courtney Freeman Marines

6. Kaleb Reeves Iowa

7. Ronald Dombkowski Bad Karma Wrestling Club

8. Tom Foote New York Athletic Club