13 Events Live On FloWrestling This Weekend

College dual meets once again take over FloWrestling this weekend along with a little Greco action. Here's a full rundown of the 13 events streaming live on Flo from Friday, Feb. 9, to Sunday, Feb. 11.

#19 Minnesota at #13 Rutgers

Date: Feb. 9 | Time: 6 PM CT | Where: Piscataway, NJ
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Minnesota and Rutgers meet in the RAC both coming off losses.

Projected Lineups
125: #8 Ethan Lizak (Minnesota) vs. #1 Nick Suriano (Rutgers)
133: #13 Mitch McKee (Minnesota) vs. #16 Scott Delvecchio (Rutgers)
141: #11 Tommy Thorn (Minnesota) vs. Mike Van Brill (Rutgers)
149: #19 Steve Bleise (Minnesota) vs. #12 Eleazar DeLuca (Rutgers)
157: Jake Short (Minnesota) vs. #20 John Van Brill (Rutgers)
165: #7 Nick Wanzek (Minnesota) vs. #11 Richie Lewis (Rutgers)
174: Chris Pfarr (Minnesota) vs. Joe Grello (Rutgers)
184: Brandon Krone (Minnesota) vs. #13 Nick Gravina (Rutgers)
197: Dylan Anderson (Minnesota) vs. Anthony Messner (Rutgers)
285: Rylee Streifel (Minnesota) vs. Razohnn Gross (Rutgers)


Edinboro at #7 Oklahoma State

Date: Feb. 9 | Time: 7 PM CT | Where: Stillwater, OK
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Oklahoma State welcomes non-conference foe Edinboro to Gallagher-Iba Arena.

Projected Lineups
125: #14 Sean Russell (Edinboro) vs. #6 Nick Piccininni (Oklahoma State)
133: #18 Korbin Myers (Edinboro) vs. #3 Kaid Brock (Oklahoma State)
141: Nate Hagan (Edinboro) vs. #6 Dean Heil (Oklahoma State)
149: Jensen Lorea (Edinboro) vs. #14 Boo Lewallen (Oklahoma State)
157: Andrew Shomers (Edinboro) vs. Jonce Blaylock (Oklahoma State)
165: Fritz Hoehn (Edinboro) vs. #6 Chandler Rogers (Oklahoma State)
174: Ty Schoffstall (Edinboro) vs. #10 Jacobe Smith (Oklahoma State)
184: Zach Ancewicz (Edinboro) vs. Keegan Moore (Oklahoma State)
197: Dylan Reynolds (Edinboro) vs. #6 Preston Weigel (Oklahoma State)
285: #19 Billy Miller (Edinboro) vs. #12 Derek White (Oklahoma State)


#18 Nebraska at Wisconsin

Date: Feb. 9 | Time: 7 PM CT | Where: Madison, WI
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Fresh off a drumming of Michigan State, Nebraska hits the road again this time to take on Wisconsin.

Projected Lineups
125: Mitchell Maginnis (Nebraska) vs. Johnny Jiminez (Wisconsin)
133: #15 Jason Renteria (Nebraska) vs. Jens Lantz (Wisconsin)
141: #15 Chad Red (Nebraska) vs. Eli Stickley (Wisconsin)
149: #11 Colton McCrystal (Nebraska) vs. Cole Martin (Wisconsin)
157: #8 Tyler Berger (Nebraska) vs. #19 Andrew Crone (Wisconsin)
165: #12 Isaiah White (Nebraska) vs. #5 Evan Wick (Wisconsin)
174: Beau Breske (Nebraska) vs. Ryan Christensen (Wisconsin)
184: #7 Taylor Venz (Nebraska) vs. #9 Ricky Robertson (Wisconsin)
197: Eric Schultz (Nebraska) vs. Hunter Ritter (Wisconsin)
285: Patrick Grayson (Nebraska) vs. Ben Stone (Wisconsin)


Michigan State at #6 Michigan

Date: Feb. 9 | Time: 6 PM CT | Where: Ann Arbor, MI
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Michigan looks to win their fifth straight dual as they welcome bitter rival Michigan State to town.

Projected Lineups
125: #20 Rayvon Foley (MSU) vs. #10 Drew Mattin (Michigan)
133: Logan Griffin (MSU) vs. #6 Stevan Micic (Michigan)
141: Javier Gasca (MSU) vs. Sal Profaci (Michigan)
149: Austin Eicher (MSU) vs. #18 Malik Amine (Michigan)
157: Jake Tucker (MSU) vs. #7 Alec Pantaleo (Michigan)
165: Austin Hiles (MSU) vs. #8 Logan Massa (Michigan)
174: Logan Ritchie (MSU) vs. Myles Amine (Michigan)
184: Shwan Shadaia (MSU) vs. #5 Domenic Abounader (Michigan)
197: Nick May (MSU) vs. #13 Kevin Beazley (Michigan)
285: Christian Rebottaro (MSU) vs. #2 Adam Coon (Michigan)


Utah Valley at #11 Wyoming

Date: Feb 9 | Time: 8 PM CT | Where: Laramie, WY
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Wyoming looks to stay hot and pick up their fifth straight dual win.

Projected Lineups
125: #7 Taylor LaMont (UVU) vs. Drake Foster (Wyoming)
133: Durbin Lloren (UVU) vs. #5 Montorie Bridges (Wyoming)
141: Matt Findlay (UVU) vs. #1 Bryce Meredith (Wyoming)
149: Matthew Ontiveros (UVU) vs. Sam Turner (Wyoming)
157: Raider Lofthouse (UVU) vs. #10 Archie Colgan (Wyoming)
165: #16 Demetrius Romero (UVU) vs. #13 Branson Ashworth (Wyoming)
174: Kimball Bastian (UVU) vs. Kyle Pope (Wyoming)
184: Gary Jantzer (UVU) vs. Chaz Polson (Wyoming)
197: Tanner Orndorff (UVU) vs. Luke Paine (Wyoming)
285: Dustin Dennison (UVU) vs. Sam Eagan (Wyoming)


WCWA Championships

Date: Feb. 9-10 | Time: 10 AM CT | Where: Oklahoma City, OK
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Once again the nation's best women's collegiate wrestlers take center stage at the WCWA Championships.


Wildwoods National Duals

Date: Feb. 9-11 | Time: 7 AM CT | Where: Wildwood, NJ
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

For the first time, FloWrestling will stream the Wildwoods National Duals that will feature the nation's best elementary and middle school teams.


Iowa State at #16 Northern Iowa

Date: Feb. 10 | Time: 7 PM CT | Where: Cedar Falls, Iowa
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Northern Iowa welcomes in-state rival Iowa State to the always hostile West Gym.

Projected Lineups
125: Sijin Briggs (Iowa State) vs. Jay Schwarm (UNI)
133: Markus Simmons (Iowa State) vs. Jack Wagner (UNI)
141: #16 Ian Parker (Iowa State) vs. #9 Josh Alber (UNI)
149: Jarrett Degen (Iowa State) vs. Max Thomsen (UNI)
157: Chase Straw (Iowa State) vs. Logan Ryan (UNI)
165: Skyler St. John (Iowa State) vs. Dan Kelly (UNI)
174: Danny Bush (Iowa State) vs. #7 Taylor Lujan (UNI)
184: Dane Pestano (Iowa State) vs. #10 Drew Foster (UNI)
197: #19 Sam Colbray (Iowa State) vs. #15 Jacob Holschlag (UNI)
285: Marcus Harrington (Iowa State) vs. Carter Isley (UNI)


Northern Colorado at #11 Wyoming

Date: Feb. 10 | Time: 7 PM CT | Where: Laramie, WY
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Wyoming completes a weekend homestand against Big 12 rival Northern Colorado.

Projected Lineups
125: Sean Cannon (Northern Colorado) vs. Drake Foster (Wyoming)
133: Rico Montoya (Northern Colorado) vs. #5 Montorie Bridges (Wyoming)
141: Ben Polkowske (Northern Colorado) vs. #1 Bryce Meredith (Wyoming)
149: Jimmy Fate (Northern Colorado) vs. Sam Turner (Wyoming)
157: Tyler Kinn (Northern Colorado) vs. #10 Archie Colgan (Wyoming)
165: Keilan Torres (Northern Colorado) vs. #13 Branson Ashworth (Wyoming)
174: Seth Bogulski (Northern Colorado) vs. Kyle Pope (Wyoming)
184: Dylan Gabel (Northern Colorado) vs. Chaz Polson (Wyoming)
197: Tanner Davis (Northern Colorado) vs. Luke Paine (Wyoming)
285: Robert Winters (Northern Colorado) vs. Sam Eagan (Wyoming)


Utah Valley at Air Force

Date: Feb. 10 | Time: 8 PM CT | Where: Colorado Springs, CO
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Utah Valley finishes up a tough weekend road trip in Colorado Springs against a scrappy Air Force squad.

Projected Lineups
125: #7 Taylor LaMont (UVU) vs. Tony DeCesare (Air Force)
133: Durbin Lloren (UVU) vs. Isaac Jimenez (Air Force)
141: Matt Findlay (UVU) vs. Alec Opsal (Air Force)
149: Matthew Ontiveros (UVU) vs. Dane Robbins (Air Force)
157: Raider Lofthouse (UVU) vs. Alex Mossing (Air Force)
165: #16 Demetrius Romero (UVU) vs. Alex Lopouchanski (Air Force)
174: Kimball Bastian (UVU) vs. Michael Billingsley (Air Force)
184: Gary Jantzer (UVU) vs. Zen Ikehara (Air Force)
197: Tanner Orndorff (UVU) vs. Anthony McLaughlin (Air Force)
285: Dustin Dennison (UVU) vs. Matt Wagner (Air Force)


USA vs. Serbia World Greco Roman Dual

Date: Feb. 11 | Time: 4 PM CT | Where: Boise, Iaho
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Some of the United States best Greco Roman stars do battle against some of the best Greco Roman wrestlers from across the world.


Northwestern at Indiana

Date: Feb. 11 | Time: 1 PM CT | Where: Bloomington, IN
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

Northwestern heads to border rival Indiana for a conference showdown.

Projected Lineups
125: #11 Sebastian Rivera (Northwestern) vs. Elijah Oliver (Indiana)
133: Colin Valdiviez (Northwestern) vs. Garrett Pepple (Indiana)
141: Alec McKenna (Northwestern) vs. #14 Cole Weaver (Indiana)
149: #7 Ryan Deakin (Northwestern) vs. Davey Tunon (Indiana)
157: Shayne Oster (Northwestern) vs. Austin Holmes (Indiana)
165: Michael Sepke (Northwestern) vs. Dillon Hoey (Indiana)
174: #18 Johnny Sebastian (Northwestern) vs. #20 Devin Skatzka (Indiana)
184: Mitch Sliga (Northwestern) vs. Norman Conley (Indiana)
197: Zack Chakonis (Northwestern) vs. Jake Kleimola (Indiana)
285: #17 Conan Jennings (Northwestern) vs. Fletcher Miller (Indiana)


Wisconsin at #14 Illinois

Date: Feb. 11 | Time: 1 PM CT | Where: Champaign, IL
Broadcast Info: WATCH LIVE HERE

After a weekend off, Wisconsin hits the road for a showdown with Illinois.

Projected Lineups
125: Johnny Jiminez (Wisconsin) vs. #19 Travis Piotrowski (Illinois)
133: Jens Lantz (Wisconsin) vs. Dylan Duncan (Illinois)
141: Eli Stickley (Wisconsin) vs. #12 Mike Carr (Illinois)
149: Cole Martin (Wisconsin) vs. Eric Barone (Illinois)
157: #19 Andrew Crone (Wisconsin) vs. Kyle Langenderfer (Illinois)
165: #5 Evan Wick (Wisconsin) vs. #2 Isaiah Martinez (Illinois)
174: Ryan Christensen (Wisconsin) vs. David Riojas (Illinois)
184: #9 Ricky Robertson (Wisconsin) vs. #6 Emery Parker (Illinois)
197: Hunter Ritter (Wisconsin) vs. Andre Lee (Illinois)
285: Ben Stone (Wisconsin) vs. Deuce Rachal (Illinois)