2017 European Championship Brackets

Below are the day brackets and results for both men's and women's freestyle at the 2017 European championships in Novi Sad, Serbia. At stake is not just the title of European champion, but seeding points for this year's world championships in Paris


Men's Freestyle


Team Scores

  1. ​Russia 62
  2. Azerbaijan 57
  3. Turkey 53
  4. Georgia 44
  5. Armenia 29

57kg

GOLD: Giorgi Edisherashvili (AZE) 9-0 Andrei Dukov (ROU)
BRONZE: Zaur Uguev (RUS) 9-1 Zoheir El Ouarraqe (FRA)
BRONZE: Suleyman Atli (TUR) 11-1 Levan Metreveli Vartanov (ESP)

61kg

GOLD: Vladimer Khinchegashvili (GEO) 10-9 Akhmed Chakaev (RUS)
BRONZE: Valodya Frangulyan (ARM) 10-0 Abdi Zurnaci (TUR)
BRONZE: Andrei Perpelita (MDA) *10-10 Petro Bileichuk (UKR)

65kg

GOLD: Ilyas Bekbulatov (RUS) 10-0 Boris Novachkov (BUL)
BRONZE: David Habat (SLO) 10-3 Gor Ogannesyan (UKR)
BRONZE: Zurabi Iakobishvili (GEO) 9-4 Gitinomagome Gadzhiyev (AZE)

70kg

GOLD: Frank Chamizo (ITA) 4-3 Magomedmurad Gadzhiev (POL)
BRONZE: Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) 4-0 Adrian Ionut Moise (ROU)
BRONZE: Israil Kasumov (RUS) 14-4 Nikolay Kurtev (BUL)

74kg

GOLD: Soner Demirtas (TUR) 6-4 Murad Suleymanov (AZE)
BRONZE: Grigor Grigoryan (ARM) 9-3 Kyrillos Binenmpaoum (GRE)
BRONZE: Akhmed Gadzhimagomedov (RUS) 12-5 Zelimkhan Khadjiev (FRA)

86kg

GOLD: Dauren Kurugliev (RUS) 6-0 Aleksander Gostiyev (AZE)
BRONZE: Istvan Vereb (HUN) *2-2 Dato Marsagishvili (GEO)
BRONZE: Selim Yasar (TUR) 4-3 Zbigniew Baranowski (POL)

97kg

GOLD: Riza Yildirim (TUR) 4-1 Anzor Boltukaev (RUS)
BRONZE: Aliaksandr Hushtyn (BLR) 6-0 Mihail Pet Ganev (BUL)
BRONZE: Elizbar Odikadze (GEO) 10-0 Magomedgad Nurov (MKD)


125kg

GOLD: Taha Akgul (TUR) 8-2 Jamaladdin Magomedov (AZE)
BRONZE: Levan BERIANIDZE (ARM) 3-1 Soslan Gagloev (SVK)
BRONZE: Geno Petriashvili (GEO) 4-2 Daniel Ligeti (HUN)


Women's Wrestling


Team Scores

  1. ​Russia 55
  2. Azerbaijain 45
  3. Belarus 43
  4. Ukraine 40
  5. Germany 26

48kg

GOLD: Mariya Stadnik (AZE) 10-0 Ilona Semkiv (UKR)
BRONZE: Emilia Alina Vuc (ROU) 5-2 Anna Lukasiak (POL)
BRONZE: Frederika Ida Petersson (SWE) fall Milanda Dadasheva (RUS)

53kg

GOLD: Vanesa Kaladzinskaya (BLR) 2-1 Natlia Malysheva (RUS)
BRONZE: Nina Hemmer (GER) 11-0 Ana Randelovic (SRB)
BRONZE: Maria Prevolaraki (GRE) fall Iulia Leorda (MDA)

55kg

GOLD: Bilyana Zhivkova Dudova (BUL) 9-3 - Katsiaryna Yanushkevich (BLR)
BRONZE: Alyona Kolesnik (AZE) fall Merima Galetin (SRB)
BRONZE: - Mathilde Riviere (FRA) 4-2 Alexandra Andreeva (RUS)

58kg

GOLD: Grace Bullen (NOR) *3-3 Mariana Cherdivara Esanu (MDA)
BRONZE: Emese Barka (HUN) 6-2 Natalya Sinishin (AZE)
BRONZE: Laura Mertens (GER) *3-3 Elin Johanna Nilsson (SWE)

60kg

GOLD: Liubov Ovcharova (RUS) 10-5 Anastasija Grigorjeva (LAT)
BRONZE: Tetiana Omelchenko (AZE) 8-3 Anhelina Lysak (UKR)
BRONZE: Malin Johanna Mattsson (SWE) 3-1 Kriszta Tunde Incze (ROU)

63kg

GOLD: Monika Michalik (POL) 3-2 Taybe Yusein (BUL)
BRONZE: Yuliia Tkach (UKR) fall Inna Trazhukova (RUS)
BRONZE: Sara Da Col (ITA) 4-2 Laura Skujina (LAT)

69kg

GOLD: Maryia Mamashuk (BLR) 6-3 Anastasia Bratchikova (RUS)
BRONZE: Koumba Larroque (FRA) 7-0 Elis Manolova (AZE)
BRONZE: Alla Cherkasova (UKR) 11-4 Buse Tosun (TUR)

75kg

GOLD: Yasemin Adar (TUR) 10-0 Zsanett Nemeth (HUN)
BRONZE: Epp Mae (EST) 2-1 Vasilisa Marzaliuk (BLR)
BRONZE: Svetlana Saenko (MDA) 8-3 - Anna Carmen Schell (GER)