Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Alex Alvarez
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2012-2013
Team Name
Poudre
Team Alvarez
Western Colorado Wrestling Club
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/29
L
Replay
VSU 10-0 0:41
J. Decatur
Ohio Regional Training Center / TMWC
2022 USMC US Open
Consi of 16 #2
65 kg
04/29
W
Replay
VSU1 12-1 3:24
J. Power
South Carolina
2022 USMC US Open
Consi of 16 #1
65 kg
04/29
L
Replay
VFA 1:54 7-1
T. Nevarez
Yuba Sutter Combat Wrestling Club
2022 USMC US Open
Round of 32
65 kg
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
W
F 8-3 3:24
K. Syddall
Legend
2019 CHSAA State Championships
Placements
138-5A
02/23
W
F 5-1 3:27
B. Roman
Pine Creek
2019 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
138-5A
02/23
L
MD 11-2
J. Deaguero
Adams City
2019 CHSAA State Championships
Champ Semis
138-5A
02/22
W
DEC 4-2
J. Cabunoc
Douglas County
2019 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
138-5A
02/22
W
F 4-1 3:02
B. Taylor
---
2019 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
138-5A
02/17
W
TF 17-2 5:04
B. Roman
Pine Creek
CHSAA 5A Region 3 (Bob Landgraf Region)
1st Place Matches
138
02/16
W
F 4-1 1:58
T. Bell
---
CHSAA 5A Region 3 (Bob Landgraf Region)
Semis and WB3
138
02/15
W
TF 18-2 4:47
B. Borgonah
Cherokee Trail
CHSAA 5A Region 3 (Bob Landgraf Region)
Quarterfinals and WB1
138
02/15
W
F 6-1 2:15
A. Martinez
Bear Creek
CHSAA 5A Region 3 (Bob Landgraf Region)
Round 1
138
02/07
W
TF 19-3
M. Brabson
---
Fort Collins @ Poudre
Round 1
138
02/01
W
TF 18-2 4:46
R. Anderson
Rocky Mountain
Poudre @ Rocky Mountain
Round 1
138
01/26
L
DEC 4-1
D. Serrano
Windsor
Poudre @ Windsor
Round 1
138
01/19
L
DEC 4-2
T. Osborn
---
2019 TOP OF THE ROCKIES
4th Wrestleback (32 Man)
138
01/19
L
MD 10-1
A. Valdez
Pueblo East
2019 TOP OF THE ROCKIES
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/18
W
DEC 4-2
J. Walker
---
2019 TOP OF THE ROCKIES
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/18
W
DEC 11-4
P. Weaver
---
2019 TOP OF THE ROCKIES
Round 1 (32 Man)
138
01/12
W
F 14-3 4:29
P. Weaver
---
2019 FT COLLINS ARNOLD TORGERSON INVITE
Round 6
138
01/12
W
DEC 7-1
B. Leypoldt
---
2019 FT COLLINS ARNOLD TORGERSON INVITE
Round 5
138
01/12
W
MD 12-4
G. Nichols
Fossil Ridge
2019 FT COLLINS ARNOLD TORGERSON INVITE
Round 4
138
01/12
W
F 0-0 0:41
K. Armon
Poudre
2019 FT COLLINS ARNOLD TORGERSON INVITE
Round 1
138
01/12
W
MD 12-0
M. Brabson
---
2019 FT COLLINS ARNOLD TORGERSON INVITE
Round 2
138
01/11
W
DEC 3-2
J. Deaguero
---
Adams City @ Poudre
Round 1
138
12/09
W
MD 15-4
A. Johnson
---
Charlie Lake - Varsity
Placement Matches (16 Man)
138
12/09
L
DEC 9-5
T. Arellano
Sidney
Charlie Lake - Varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/08
W
DEC 14-7
B. Collier
Glenrock
Charlie Lake - Varsity
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/08
W
F 10-3 1:59
M. Brazeau
Erie
Charlie Lake - Varsity
Round 1 (16 Man)
138
12/07
W
F 3-0 2:42
D. Amundson
---
Charlie Lake Dual Tournament
Round 1 (16 Team)
145
12/07
W
F 15-4 1:53
W. Moore
Douglas
Charlie Lake Dual Tournament
Round 4 (16 Team)
145
12/07
L
DEC 11-5
A. Benabise
---
Charlie Lake Dual Tournament
Round 3 (16 Team)
145
12/07
W
TF 21-4 2:47
B. Marks
Central
Charlie Lake Dual Tournament
Placement Matches (16 Team)
145
12/07
W
TF 19-3 4:23
N. Whitefield
---
Charlie Lake Dual Tournament
Round 2 (16 Team)
145
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
DEC 12-6
J. Enockson
---
2018 CHSAA State Championships
Placements
126-5A
02/17
L
F 15-0 3:25
A. Flores
Coronado
2018 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
126-5A
02/17
W
DEC 11-4
T. Osborn
---
2018 CHSAA State Championships
3rd Wrestleback
126-5A
02/17
W
DEC 3-2
D. Davis
---
2018 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
126-5A
02/16
L
DEC 10-7
J. Enockson
---
2018 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
126-5A
02/16
W
MD 9-1
C. Deherrera
---
2018 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
126-5A
02/10
W
DEC 8-4
J. Joiner
---
CHSAA Region 5A-Region 3
1st Place Matches
126
02/10
W
DEC 12-10
J. Shaw
---
CHSAA Region 5A-Region 3
Semis and WB3
126
02/09
W
TF 17-1 4:14
B. McGah
Regis
CHSAA Region 5A-Region 3
Quarterfinals and WB1
126
02/09
W
F 4-1 1:53
J. Duarte
Horizon
CHSAA Region 5A-Region 3
Round 1
126
01/27
W
DEC 10-5
J. Joiner
---
2018 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
Finals
126
01/27
W
F 10-0 2:50
K. Rasmussen
---
2018 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
Semis & 3rd Cons
126
01/27
W
F 7-0 2:32
K. Meyer
---
2018 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
Quarters & 1st Cons
126
01/27
W
F 2-0 0:59
D. Miller
Fort Collins
2018 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
Champ Round 1
126
01/20
W
DEF 0-0
J. Chavez
---
2018 TOP OF THE ROCKIES
5th Place Matches
126
01/20
L
TF 15-0 2:27
R. Roth
Pueblo East
2018 TOP OF THE ROCKIES
6th Wrestleback (32 Man)
126
01/20
W
DEC 2-1 TB1
C. Cox
---
2018 TOP OF THE ROCKIES
Cons 5
126
01/20
W
DEC 5-1
A. Gallegos
Pomona
2018 TOP OF THE ROCKIES
4th Wrestleback (32 Man)
126
01/20
L
MD 13-3
N. Bonham
Pueblo County
2018 TOP OF THE ROCKIES
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
01/19
W
DEC 9-3
A. Gallegos
Pomona
2018 TOP OF THE ROCKIES
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
01/19
W
F 12-2 3:21
C. Langford
Fort Morgan
2018 TOP OF THE ROCKIES
Round 1 (32 Man)
126
01/18
W
F 12-2 3:34
D. Miller
Fort Collins
Poudre @ Fort Collins
Round 1
126
12/22
W
F 16-2 3:26
K. Meyer
Fossil Ridge
Poudre @ Fossil Ridge
Round 1
126
12/16
W
DEC 3-2
I. Estrada
---
2017 Old Chicago NCCT
Finals
126
12/16
L
DEC 10-5
R. Roth
Pueblo East
2017 Old Chicago NCCT
Rd 9 Consi Semis
126
12/16
L
DEC 6-1
J. Nira
---
2017 Old Chicago NCCT
Rd 8 Semis/Rd 7 Consi
126
12/16
W
DEC 4-3
I. Estrada
---
2017 Old Chicago NCCT
Rd 6 Quarterfinals/Rd 5 Consi
126
12/15
W
F 11-0 2:39
T. Wilken
Cheyenne South
2017 Old Chicago NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
126
12/15
W
F 15-3 4:35
N. Lopez
Mountain Range
2017 Old Chicago NCCT
Rd 2 Champ/Rd 1 Consi
126
12/15
W
F 2-0 0:49
B. Baker
Windsor
2017 Old Chicago NCCT
Rd 1 Champ
126
12/09
W
DEC 9-3
J. Palmer
Kelly Walsh
Charlie Lake - Varsity
1st place
126
12/09
W
F 11-2 4:48
N. Gallegos
Cheyenne East
Charlie Lake - Varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/09
W
F 6-1 3:11
K. Price
Scottsbluff
Charlie Lake - Varsity
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/09
W
F 4-1 1:15
D. Miller
Fort Collins
Charlie Lake - Varsity
Round 1 (16 Man)
126
12/08
W
TF 19-3 1:50
Y. Castillo
Greeley West
Greeley West @ Poudre
Round 1
126
12/02
W
MD 12-4
C. Deherrera
---
2017 WIZARD DUALS
Placement
126
12/02
W
MD 15-3
K. Price
Scottsbluff
2017 WIZARD DUALS
Round 5 (10 Team)
126
12/02
W
F 5-0 1:26
G. Juergensen
---
2017 WIZARD DUALS
Round 4 (10 Team)
126
12/02
W
F 2-0 0:22
K. Pritchard
Cherokee Trail
2017 WIZARD DUALS
Round 2 (10 Team)
126
12/02
W
TF 20-4 4:20
C. Langford
Ft. Morgan
2017 WIZARD DUALS
Round 1 (10 Team)
126
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
MD 13-4
L. jr.
---
CHSAA State Championships
Placements
120-5A
02/18
W
F 4-2 2:22
C. Metzgar
Doherty
CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
120-5A
02/18
L
DEC 3-2
C. Yapoujian
Pomona
CHSAA State Championships
Champ Semis
120-5A
02/17
W
DEC 7-2
D. Prospero
Brighton
CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
120-5A
02/17
W
DEC 7-2
J. Enockson
Bear Creek
CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
120-5A
02/11
L
DEC 13-6
L. jr.
---
CHSAA 5A - Region 4
1st Place Matches
120
02/11
W
F 2-0 0:53
O. Lopez
Aurora Central
CHSAA 5A - Region 4
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/10
W
F 6-2 1:57
F. Gallegos
---
CHSAA 5A - Region 4
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/10
W
F 2-0 0:42
J. Chulin
Hinkley
CHSAA 5A - Region 4
Round 1 (16 Man)
120
01/28
W
F 1-6 4:56
D. Green
---
2017 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
1st Place Matches
120
01/28
W
F 4-1 1:06
F. Gallegos
Greeley West
2017 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
Semis & 3rd Cons
120
01/28
W
F 4-0 1:06
J. Winkler
Rocky Mountain
2017 FRONT RANGE LEAGUE TOURNAMENT
Quarters & 1st Cons
120
01/27
W
F 14-2 5:39
R. Anderson
Rocky Mountain
Poudre @ Rocky Mountain
Round 1
120
12/18
W
DEC 3-2
J. Porreco
Discovery Canyon
2016 Old Chicago NCCT
Finals
126
12/17
W
DEC 4-2 SV
N. Gonzales
Adams City
2016 Old Chicago NCCT
Rd 8 Semis/Rd 7 Consi
126
12/17
W
F 7-1 3:47
J. McLaughlin
Thompson Valley
2016 Old Chicago NCCT
Rd 7 Consolation Round 6
126
12/17
L
F 2-1 1:00
A. Alirez
Greeley Central
2016 Old Chicago NCCT
Rd 6 Quarterfinals/Rd 5 Consi
126
12/16
W
F 2-0 0:39
L. Lupercio
Hinkley
2016 Old Chicago NCCT
Rd 2 Champ/Rd 1 Consi
126
12/12
W
DEC 3-1
C. Nathan
Kelly Walsh
Charlie Lake - Varsity
1st place
126
12/11
W
DEC 3-2
K. Vowers
Sidney
Charlie Lake - Varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/11
W
F 2-0 1:36
S. Curell
Erie
Charlie Lake - Varsity
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/11
W
F 2-0 0:47
I. Ronning
Burns
Charlie Lake - Varsity
Round 1 (16 Man)
126
12/09
W
DEC 9-7
K. Vowers
Sidney
Charlie Lake Dual Tournament
Round 1 (3 Team)
126
12/09
W
DEC 14-12 SV
J. Taylor
Glenrock
Charlie Lake Dual Tournament
Round 2 (4 Team)
126
12/09
W
F 4-1 1:53
D. Dominguez
Cheyenne South
Charlie Lake Dual Tournament
Round 3 (4 Team)
126
12/09
W
F 11-1 1:44
N. VanAnne
Gering
Charlie Lake Dual Tournament
Round 1 (4 Team)
126
12/09
W
F 2-0 0:49
A. Aguirre
Cheyenne East HS
Charlie Lake Dual Tournament
Round 2 (3 Team)
126
12/09
W
F 0-0 1:44
R. Serna
Greeley West
Poudre @ Greeley West
Round 1
126
12/03
W
F 14-2 3:00
R. Anderson
Rocky Mountain
2016 WIZARD DUALS
Placement
126
12/03
W
MD 10-2
J. Joiner
Legacy
2016 WIZARD DUALS
Round 5 (10 Team)
126
12/03
W
F 4-0 1:54
J. Lukton
Loveland
2016 WIZARD DUALS
Round 4 (10 Team)
126
12/03
L
DEC 11-9 SV
D. Gutierrez
Scottsbluff
2016 WIZARD DUALS
Round 1 (10 Team)
126
12/03
W
F 10-1 5:55
K. Fearon
Cherokee Trail
2016 WIZARD DUALS
Round 2 (10 Team)
126
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
W
F 6-0 1:50
D. Palacio
---
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Round 8
126
02/27
W
DEF 0-0
J. Enockson
Bear Creek
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Placements Finals
126
02/27
W
F 14-2 4:00
E. Wisthoff
pueblo
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Round 7
126
02/27
W
F 9-4 4:56
B. Helms
Castle Rock
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Round 6
126
02/27
W
TF 16-1 4:01
e. Grossetete
---
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Round 4
126
02/27
W
F 11-0 2:02
D. Kurashima
The Mat House WC
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Round 3
126
02/27
L
MD 16-4
M. McFadden
---
CUSAW Fresh/Soph State Championship 2016
Round 2
126
01/30
W
F 13-2 2:38
N. David
Rocky Mountain
Rocky Mountain @ Poudre
Round 1
132
01/15
W
F 0-0
A. Lemus
Laramie
Poudre @ Laramie
Round 1
132
01/10
W
DEC 5-4
P. Renner
Broomfield
2016 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
3rd Place Matches
132
01/09
W
F 10-5 4:22
R. Morgan
---
2016 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Consolation Semis
132
01/09
L
F 6-2 3:10
B. Perkins
Mountain View
2016 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Semis & 3rd Cons
132
01/09
W
F 16-9 4:46
P. Hanna
Discovery Canyon
2016 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Quarters & 1st Cons
132
01/09
W
F 0-0 1:40
C. Donovan
---
2016 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Champ Round 1
132
01/08
W
MD 14-3
c. Suckow
Fossil Ridge High School
Fossil Ridge High School @ Poudre
Round 1
132
12/19
W
FOR 0-0
K. Tunnacliff
Ponderosa
Valor J.V. Tournament
Round 8
138
12/19
W
F 0-0 3:42
C. Rowell
Adams City
Valor J.V. Tournament
Round 6
138
12/19
W
MD 13-2
R. Sandoval
Fort Lupton
Valor J.V. Tournament
Round 3
138
12/17
L
DEC 9-3
J. Garoutte
Pueblo County
2016 Old Chicago NCCT
Rd 9 Consi Semis
126
12/16
W
DEC 7-1
K. Hooks
Cheyenne Mountain
2016 Old Chicago NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
126
12/12
W
F 11-2 1:25
A. Isonock
Kelly Walsh
Charlie Lake - JV
Round 5
132-134
12/12
W
DEC 9-2
D. Steel
Gering
Charlie Lake - JV
Round 2&3
132-134
12/12
W
TF 16-1 1:37
T. Pafforg
Cheyenne Central
Charlie Lake - JV
Round 2&3
132-134
12/12
W
F 5-0 2:15
C. McCoy
Cheyenne South
Charlie Lake - JV
Round 1
132-134
12/11
W
F 8-0 1:38
R. Saenz
Gering
Charlie Lake Dual Tournament
Round 5 (10 Team)
138
12/11
W
F 2-0 1:02
C. McCoy
Cheyenne South
Charlie Lake Dual Tournament
Round 4 (10 Team)
138
12/11
W
F 6-1 3:13
C. Coffman
Douglas
Charlie Lake Dual Tournament
Round 2 (10 Team)
138
12/11
W
F 10-1 1:05
K. Medina
Burns
Charlie Lake Dual Tournament
Round 3 (10 Team)
138
12/11
L
F 17-2 5:40
T. Eldridge
Cheyenne East HS
Charlie Lake Dual Tournament
Placement
138
12/11
W
F 0-0 2:36
E. Salazar
Greeley West
Greeley West @ Poudre
Round 1
138
12/09
W
F 0-0 3:10
T. Shepherd
Valley
Thompson Valley JV Round Robin Invite
Champ. Round 1
138
12/08
W
TF 21-1
G. Carrasco
Fossil Ridge High School
Thompson Valley JV Round Robin Invite
Champ. Round 1
138
12/08
W
TF 18-2
N. Cheever
Thompson Valley
Thompson Valley JV Round Robin Invite
Champ. Round 1
138
12/08
W
F 8-1
B. Staynings
Monarch
Thompson Valley JV Round Robin Invite
Champ. Round 1
138
12/05
L
F 0-0 0:20
J. DeAugustino
Pasco
East Lake Invitational
Quarterfinals
126
12/03
W
F 12-1 3:06
K. Lewis
Mountain Range High School
Poudre @ Mountain Range High School
Round 1
132
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
DEC 8-3
J. Whaley
Valley Vikings
Northern Colorado Grappler`s Open NCGO
Placement Matches (8 Man)
135
02/22
W
DEC 4-1
K. Salinas
Lincoln Lancers
Northern Colorado Grappler`s Open NCGO
Semis & WB (8 Man)
135
02/22
W
DEC 5-4
B. Johnson
---
Northern Colorado Grappler`s Open NCGO
Quarterfinals (8 Man)
135
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
L
F 2-2 3:35
C. Pasternak
Steamboat
Colorado Middle School State Final
Round 6
90
03/30
W
DEC 6-0
T. Vigil
Monte Vista
Colorado Middle School State Final
Round 5
90
03/30
W
F 0-2 1:56
L. Muller
Fleming
Colorado Middle School State Final
Round 4
90
03/30
W
F 4-0 2:00
C. Landenberger
---
Colorado Middle School State Final
Round 3
90
03/30
L
MD 8-0
S. Dabelko
Steel City Elite
Colorado Middle School State Final
Round 2
90
03/30
W
TF 15-0 3:00
M. Brewer
Hayden
Colorado Middle School State Final
Round 1
90
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024