picture of 2021 Cadet World Championships

Completed, Jul 19-25
 

Watch 2021 Cadet World Championships live on FloWrestling!

Show Results

Full brackets, scores and more can be found inside FloArena

Finals

*45 Gold: Bo Bassett (United States) VFA Alikhan Ashinov (Russia), 6-2 1:27

45 Bronze: Imronbek Rakhmanov (Kyrgyzstan) VPO Kumar Shourya (India), 6-0

45 Bronze: Umidjon Iskandarov (Uzbekistan) VSU1 Yusif Isparov (Azerbaijan), 11-1 3:57


48 Gold: Aman Gulia (India) VPO1 Luke Lilledahl (United States), 5-2

48 Bronze: Nurdanat Aitanov (Kazakhstan) VPO1 Akhmad Musakhadzhiev (Russia), 7-2

48 Bronze: Sargis Begoyan (Armenia) VSU Rezo Marsagishvili (Georgia), 10-0 3:27


51 Gold: Ali Khorramdel (Iran) VPO Nodirbek Jumanazarov (Uzbekistan), 2-0

*51 Bronze: Nathanael Jesuroga (United States) VPO1 Tigran Buniatyan (Armenia), 6-2

51 Bronze: Chirag Chirag (India) VPO1 Elman Mammadov (Azerbaijan), 9-6


55 Gold: Magomed Baitukaev (Russia) VPO1 Abdinur Nurlanbek (Kazakhstan), 4-3

55 Bronze: Javid Javadov (Azerbaijan) VPO1 Vaibhav Patil (India), 7-5

55 Bronze: Abdullah Toprak (Turkey) VPO1 Shahdad Khosravi (Iran), 5-2


60 Gold: Kamronbek Kadamov (Uzbekistan) VPO1 Singh Jaskaran (India), 6-2

60 Bronze: Alex Gombos (Hungary) VFA Baris Unsal (Turkey), 3-3 3:10

60 Bronze: Abdulrahman Ibrahimov (Azerbaijan) VPO1 Mohammad  Shakeri (Iran), 8-7


*65 Gold: Meyer Shapiro (United States) VFA Giorgi Gogritchiani (Georgia), 8-4 3:59

65 Bronze: Khabib Zavurbekov (Russia) VPO1 Aghanazar Novruzov (Azerbaijan), 10-2

65 Bronze: Ali Rezaeiaghouzgeleh (Iran) VSU Dyanko Dyankov (Bulgaria), 10-0 2:28


71 Gold: Seyedhassan Esmaeilnezhad (Iran) VFA Akhmed Musaev (Russia), 3-1 3:11

71 Bronze: Jaideep Jaideep (India) VPO1 Gigi Subtirica (Romania), 7-3

71 Bronze: Yerkhan Bexultanov (Kazakhstan) VPO1 Raul Caso (Italy), 8-3


*80 Gold: Sagar Jaglan (India) VPO James Rowley (United States), 4-0

80 Bronze: Mustafagadzhi Malachdibirov (Russia) VFA Gabriele Niccolini (Italy), 10-6 3:31

80 Bronze: Tornike Samkharadze (Georgia) VPO1 Sattarkhan Allahverdili (Azerbaijan), 4-2


92 Gold: Rifat Gidak (Turkey) VFA Zhorik Dzhioev (Russia), 3-3 3:38

92 Bronze: Yusif Dursunov (Azerbaijan) VPO Roland Rosz (Hungary), 4-0

*92 Bronze: Kamil Kurugliyev (Kazakhstan) VPO Gavin Nelson (United States), 4-0


*110 Gold: Amirreza Masoumi (Iran) VSU Jim Mullen (United States), 10-0 1:37

110 Bronze: Sahil Sahil (India) VFA Alikhan Kussainov (Kazakhstan), 6-0 1:34

110 Bronze: Ilia Zhibalov (Russia) VPO Aynazar Bazarbaev (Uzbekistan), 9-0


Semifinals

45 Alikhan Ashinov (Russia) VPO Imronbek Rakhmanov (Kyrgyzstan), 6-0

*45 Bo Bassett Windber, PA (United States) VSU1 Umidjon Iskandarov (Uzbekistan), 13-2 1:25


48 Aman Gulia (India) VSU Rezo Marsagishvili (Georgia), 10-0 1:05

*48 Luke joseph Lilledahl (United States) VPO1 Nurdanat Aitanov (Kazakhstan), 4-3


51 Nodirbek Jumanazarov (Uzbekistan) VPO1 Tigran Buniatyan (Armenia), 8-2

51 Ali mahmoud Khorramdel (Iran) VPO Chirag Chirag (India), 6-0


55 Magomed Baitukaev (Russia) VPO1 Abdullah Toprak (Turkey), 10-6

55 Abdinur Nurlanbek (Kazakhstan) VPO1 Vaibhav narayan Patil (India), 6-3


60 Kamronbek Kadamov (Uzbekistan) VPO Baris Unsal (Turkey), 9-0

60 Singh Jaskaran (India) VPO1 Abdulrahman Ibrahimov (Azerbaijan), 6-2


65 Giorgi Gogritchiani (Georgia) VPO1 Ali abbas Rezaeiaghouzgeleh (Iran), 6-6

65 Meyer Shapiro Woodbine, MD (United States) VSU Aghanazar Novruzov (Azerbaijan), 10-0 1:57


71 Akhmed abdulaevitch Musaev (Russia) VPO1 Jaideep Jaideep (India), 2-2

71 Seyedhassan seyed ghasem Esmaeilnezhad archi (Iran) VPO1 Yerkhan Bexultanov (Kazakhstan), 5-1


80 Sagar Jaglan (India) VFA Tornike Samkharadze (Georgia), 6-6 4:00

*80 James mockler Rowley (United States) VSU1 Gabriele Niccolini (Italy), 12-2 3:47


92 Rifat eren Gidak (Turkey) VPO Yusif Dursunov (Azerbaijan), 6-0

*92 Zhorik Dzhioev (Russia) VPO Gavin Nelson Appleton, WI (United States), 8-0


110 Amirreza fardin Masoumi valadi (Iran) VPO1 Ilia Zhibalov (Russia), 5-1

*110 Jim Mullen Kearny, NJ (United States) VPO1 Alikhan Kussainov (Kazakhstan), 7-1


Quarterfinals

45 Imronbek Rakhmanov (Kyrgyzstan) VSU Valentin Balika (Romania), 10-0 0:51

45 Umidjon Iskandarov (Uzbekistan) VSU Allan Oralbek (Kazakhstan), 10-0 1:59

45 Alikhan Ashinov (Russia) VSU Karoly Barath (Hungary), 11-0 4:00

*45 Bo Bassett Windber, PA (United States) VFA Yusif Isparov (Azerbaijan), 11-4 3:56


48 Nurdanat Aitanov (Kazakhstan) VFA Ali mohammad Yahyapoursangtarashani (Iran), 2-0 0:56

48 Aman Gulia (India) VPO1 Sargis Begoyan (Armenia), 4-1

*48 Luke joseph Lilledahl (United States) VPO1 Azim Abdykalykov (Kyrgyzstan), 8-1

48 Rezo Marsagishvili (Georgia) VSU Haji Karimov (Azerbaijan), 10-0 0:38


51 Ali mahmoud Khorramdel (Iran) VSU Elman Mammadov (Azerbaijan), 10-0 0:43

51 Tigran Buniatyan (Armenia) VFA Bilol Sharip uulu (Kyrgyzstan), 7-7 3:54

51 Chirag Chirag (India) VFA Tornike Asabashvili (Georgia), 9-0 3:04

*51 Nodirbek Jumanazarov (Uzbekistan) VSU Nathanael Jesuroga Pleasant Hill, IA (United States), 10-0 2:38


55 Magomed Baitukaev (Russia) VPO1 Shahdad ali Khosravi mardakheh (Iran), 8-3

55 Vaibhav narayan Patil (India) VFA Andranik Avetisyan (Armenia), 6-4 3:06

55 Abdullah Toprak (Turkey) VSU Vladyslav Yatskovskyi (Ukraine), 11-0 2:53

55 Abdinur Nurlanbek (Kazakhstan) VPO1 Luka Gvinjilia (Georgia), 5-3


60 Baris Unsal (Turkey) VPO1 Dominik jakub Jagusz (Poland), 7-7

60 Singh Jaskaran (India) VSU Giorgi Abulashvili (Georgia), 12-0 2:56

60 Kamronbek Kadamov (Uzbekistan) VPO1 Alex gabor Gombos (Hungary), 12-6

60 Abdulrahman Ibrahimov (Azerbaijan) VPO Nurassyl Serik (Kazakhstan), 3-0


65 Aghanazar Novruzov (Azerbaijan) VFA Jozsef patrik Toth (Hungary), 10-0 3:03

65 Ali abbas Rezaeiaghouzgeleh (Iran) VPO1 Vishal Vishal (India), 7-3

*65 Meyer Shapiro (United States) VPO1 Khabib Zavurbekov (Russia), 8-6

65 Giorgi Gogritchiani (Georgia) VPO1 Dyanko petrov Dyankov (Bulgaria), 11-3


71 Yerkhan Bexultanov (Kazakhstan) VFA Cengizhan ramazan Dogan (Turkey), 2-1 3:19

71 Jaideep Jaideep (India) VPO Aren Israyelyan (Armenia), 3-0

71 Seyedhassan seyed ghasem Esmaeilnezhad archi (Iran) VPO1 Raul Caso (Italy), 5-3

71 Akhmed abdulaevitch Musaev (Russia) VSU Igor stefan Szucki (Poland), 10-0 0:54


80 Gabriele Niccolini (Italy) VPO1 Narek Grigoryan (Armenia), 5-2

80 Tornike Samkharadze (Georgia) VPO1 Muslim Zhaksylyk (Kazakhstan), 7-4

*80 James mockler Rowley (United States) VPO1 Oleksandr Mamrosh (Ukraine), 8-6

80 Sagar Jaglan (India) VPO1 Sattarkhan Allahverdili (Azerbaijan), 12-4


92 Yusif Dursunov (Azerbaijan) VSU Roope eerik matias Kataja (Finland), 10-0 3:41

92 Zhorik Dzhioev (Russia) VPO Kamil Kurugliyev (Kazakhstan), 7-0

92 Rifat eren Gidak (Turkey) VSU Armanis tomas Barsamyan (Lithuania), 10-0 3:12

*92 Gavin Nelson Appleton, WI (United States) VPO Georgian florin Tripon (Romania), 2-0


110 Alikhan Kussainov (Kazakhstan) VPO1 Danylo Yavhusishyn (Ukraine), 2-2

110 Ilia Zhibalov (Russia) VIN Hakan Buyukcingil (Turkey), 4-0 2:16

*110 James anthony Mullen iii (United States) VPO1 Milan Gellen (Hungary), 6-1

110 Amirreza fardin Masoumi valadi (Iran) VSU Aynazar Bazarbaev (Uzbekistan), 10-0 2:39


Round Of 16

45 Alikhan Ashinov (Russia) VPO1 Kumar Shourya (India), 8-3

45 Umidjon Iskandarov (Uzbekistan) VSU Wojciech roman Skrabucha (Poland), 10-0 0:22

45 Yusif Isparov (Azerbaijan) VPO1 Hayko Gasparyan (Armenia), 4-3

45 Imronbek Rakhmanov (Kyrgyzstan) VPO1 Hossein seyfollah Ahmadi (Iran), 5-3

45 Allan Oralbek (Kazakhstan) VPO1 Oleksandr Hryhoryshyn (Ukraine), 4-4

45 Valentin Balika (Romania) VPO Alper Turan (Turkey), 2-0

*45 Bo Bassett Windber, PA (United States) VFA Malkhazi Khelaia (Georgia), 14-8 3:17


48 Azim Abdykalykov (Kyrgyzstan) VSU1 Serdzhan ashkanov Yuseinov (Bulgaria), 14-3 5:25

48 Aman Gulia (India) VSU Mate Tallian (Hungary), 10-0 0:41

48 Ali mohammad Yahyapoursangtarashani (Iran) VSU Artiomij Boguslavskij (Lithuania), 10-0

48 Haji Karimov (Azerbaijan) VPO1 Vitalii Honchar (Ukraine), 7-1

48 Sargis Begoyan (Armenia) VPO1 Bekir Keser (Turkey), 13-4

*48 Luke joseph Lilledahl (United States) VPO1 Akhmad Musakhadzhiev (Russia), 9-7

48 Rezo Marsagishvili (Georgia) VFO Mikita Savitski (Belarus)


51 Bilol Sharip uulu (Kyrgyzstan) VSU Khalid Magomedov (Russia), 10-0 1:02

*51 Nathanael Jesuroga Pleasant Hill, IA (United States) VPO1 Resul Dogan (Turkey), 4-2

51 Ali mahmoud Khorramdel (Iran) VSU Adrian Sikora (Poland), 10-0 1:09

51 Nodirbek Jumanazarov (Uzbekistan) VFO Uladzislau Zuiko (Belarus)

51 Tornike Asabashvili (Georgia) VPO1 Alibi Rakymbayev (Kazakhstan), 5-5

51 Tigran Buniatyan (Armenia) VFO Renato Osmanovic (Crotia)

51 Elman Mammadov (Azerbaijan) VPO1 Seyfulla Itaev (France), 5-4

51 Chirag Chirag (India) VPO Ivan Oksiuk (Ukraine), 7-0


55 Luka Gvinjilia (Georgia) VSU Rafal roman Szewc (Poland), 10-0 1:31

55 Shahdad ali Khosravi mardakheh (Iran) VSU Dmitri Carastoianov (Moldova), 10-0 3:17

*55 Andranik Avetisyan (Armenia) VPO Spencer riley Moore (United States), 6-0

55 Abdinur Nurlanbek (Kazakhstan) VSU Javid Javadov (Azerbaijan), 10-0 1:50

55 Vladyslav Yatskovskyi (Ukraine) VSU Balazs Racz (Hungary), 11-0

55 Vaibhav narayan Patil (India) VPO1 Husanboy Usmonov (Uzbekistan), 5-5

55 Magomed Baitukaev (Russia) VSU Benjamin zalan Boejthe (Romania), 10-0 1:58

55 Abdullah Toprak (Turkey) VPO1 Iukhan Dokturbek uulu (Kyrgyzstan), 6-1


60 Kamronbek Kadamov (Uzbekistan) VSU Abdulla rashed ali mohamed Kayyani (United Arab Emirates), 10-0 0:34

60 Baris Unsal (Turkey) VSU Valentyn Hryhoryshyn (Ukraine), 10-0 3:13

60 Abdulrahman Ibrahimov (Azerbaijan) VPO1 Hakob Davtyan (Armenia), 4-2

60 Alex gabor Gombos (Hungary) VFO Dzmitry Shvarts (Belarus)

60 Giorgi Abulashvili (Georgia) VPO1 Oyatulloh Mominov (Tajikistan), 9-1

60 Nurassyl Serik (Kazakhstan) VSU1 Daniel marian Sandu (Romania), 12-2 3:19

60 Dominik jakub Jagusz (Poland) VFA Dimitrios Oflidis (Greece), 8-0 1:22

60 Singh Jaskaran (India) VPO1 Mohammad reza asadollah Shakeri (Iran), 6-2


65 Aghanazar Novruzov (Azerbaijan) VSU Samuel Bystron (Czech Republic), 10-0 1:41

65 Giorgi Gogritchiani (Georgia) VFO Yan Niadzelka (Belarus)

65 Khabib Zavurbekov (Russia) VPO1 Serhat Buber (Turkey), 11-5

65 Dyanko petrov Dyankov (Bulgaria) VPO1 Bartlomiej Nowakowski (Poland), 8-4

65 Ali abbas Rezaeiaghouzgeleh (Iran) VSU Akmal Saidov (Uzbekistan), 10-0 3:12

65 Jozsef patrik Toth (Hungary) VPO1 Ahmad Saidislomzoda (Tajikistan), 7-3

*65 Meyer Shapiro (United States) VFA Tymur Yusov (Ukraine), 6-0 1:40

65 Vishal Vishal (India) VPO1 Aidar Zhuzupbekov (Kyrgyzstan), 5-4


71 Akhmed abdulaevitch Musaev (Russia) VSU Gigi marian Subtirica (Romania), 11-0 2:26

*71 Cengizhan ramazan Dogan (Turkey) VPO1 Levi Haines Arendtsville, PA (United States), 4-3

71 Aren Israyelyan (Armenia) VSU Serhii Podolianiuk (Ukraine), 11-0 1:53

71 Igor stefan Szucki (Poland) VSU1 Adam Abakarov (Austria), 12-2 2:14

71 Raul Caso (Italy) VPO Nursultan Raiymkulov (Kyrgyzstan), 2-0

71 Jaideep Jaideep (India) VPO1 Gregor Eigenbrodt (Germany), 8-2

71 Yerkhan Bexultanov (Kazakhstan) VPO Muhammadamin Abduloev (Tajikistan)

71 Seyedhassan seyed ghasem Esmaeilnezhad archi (Iran) VSU Theocharis Kougioumtsidis (Greece), 10-0 2:00


80 Oleksandr Mamrosh (Ukraine) VPO1 Majid Bagheri kheirabad (Iran), 11-5

80 Gabriele Niccolini (Italy) VPO1 Daniel Fischer (Germany), 7-2

80 Sattarkhan Allahverdili (Azerbaijan) VPO1 Murat Dogan (Turkey), 8-4

*80 James mockler Rowley (United States) VPO1 Mustafagadzhi Malachdibirov (Russia), 10-6

80 Muslim Zhaksylyk (Kazakhstan) VSU1 Mateusz Pedzicki (Poland), 13-3 3:51

80 Sagar Jaglan (India) VPO1 Musza Arsunkaev (UWW), 14-9

80 Narek Grigoryan (Armenia) VFA Mukhammadzair Palvanov (Kyrgyzstan), 5-0 3:48

80 Tornike Samkharadze (Georgia) VSU Otabek Nazirboev (Uzbekistan), 11-0 2:47


92 Yusif Dursunov (Azerbaijan) VSU Nikita Goubarets (Israel), 10-0 2:31

*92 Gavin Nelson Appleton, WI (United States) VFA Khaleifah mohamed rashed hassan Alhefeiti (United Arab Emirates), 2-0 0:23

92 Zhorik Dzhioev (Russia) VSU1 Khachatur Khachatryan (Armenia), 12-2 1:53

92 Rifat eren Gidak (Turkey) VPO Roland bendeguz Rosz (Hungary), 5-0

92 Georgian florin Tripon (Romania) VSU Abolfazl abbas Yarahmadi (Iran), 10-0 1:24

92 Roope eerik matias Kataja (Finland) VFO Artsiom Aliakevich (Belarus)

92 Armanis tomas Barsamyan (Lithuania) VPO1 Kutman Tolobaldiev (Kyrgyzstan), 10-8

92 Kamil Kurugliyev (Kazakhstan) VPO1 Tamaz Nikoleishvili (Georgia), 6-1


*110 James anthony Mullen iii (United States) VPO1 Sahil Sahil (India), 8-8

110 Danylo Yavhusishyn (Ukraine) VPO Ewald Stoll (Germany), 4-0

110 Amirreza fardin Masoumi valadi (Iran) VSU Ksawery kacper Kaminski (Poland), 10-0 0:57

110 Milan Gellen (Hungary) VPO1 Levan Lagvilava (France), 10-2

110 Ilia Zhibalov (Russia) VSU Zurab Romelashvili (Georgia), 13-0 3:04

110 Aynazar Bazarbaev (Uzbekistan) VFA Isa Asanalyev (Kyrgyzstan), 4-0 0:49

110 Alikhan Kussainov (Kazakhstan) VFO Aliaksandr Hradoukin (Belarus)

110 Hakan Buyukcingil (Turkey) VSU1 Azay Ismayilov (Azerbaijan), 11-1 2:38


Round of 32

55 Abdullah Toprak (Turkey) VFO Herbert Akapian (Belarus)

55I ukhan Dokturbek uulu (Kyrgyzstan) VPO1 Denis salim Naim (Bulgaria), 7-2


60 Mohammad reza asadollah Shakeri (Iran) VPO1 Dalgat Abdulkadyrov (Russia), 7-6

*60 Abdulrahman Ibrahimov (Azerbaijan) VPO1 Beau Mantanona Palm Desert, CA (United States), 6-2

60 Singh Jaskaran (India) VSU Gabriel Ojog (Moldova), 10-0 2:50

60 Nurassyl Serik (Kazakhstan) VFA Muhamed Bektemirov (Austria), 9-2 2:08

60 Giorgi Abulashvili (Georgia) VPO1 Khizir Dasiyev (France), 8-2

60 Hakob Davtyan (Armenia) VPO1 Miran Akimbaev (Kyrgyzstan), 5-1

60 Daniel marian Sandu (Romania) VPO1 Ronen Kolesnik (Israel), 12-10


65 Giorgi Gogritchiani (Georgia) VSU Felipe Ferrusola milla (Spain), 10-0 1:44

65 Aidar Zhuzupbekov (Kyrgyzstan) VPO1 Georgios Ioakeimidis (Greece), 10-1

65 Bartlomiej Nowakowski (Poland) VFA Daniel Korkin (Israel), 2-0 1:04

65 Vishal Vishal (India) VPO Ion laurentiu Marcu (Moldova), 5-0

65 Dyanko petrov Dyankov (Bulgaria) VSU1 Alexander Seiwald (Austria), 11-1 4:00

65 Akmal Saidov (Uzbekistan) VPO1 Shattyk Alaidar (Kazakhstan), 4-3

65 Ali abbas Rezaeiaghouzgeleh (Iran) VPO1 Anushavan Barseghyan (Armenia), 8-2


71 Cengizhan ramazan Dogan (Turkey) VPO Ilkin Aghayev (Azerbaijan), 9-0

71 Seyedhassan seyed ghasem Esmaeilnezhad archi (Iran) VSU1 Giorgi Natobidze (Georgia), 12-2 3:46

71 Yerkhan Bexultanov (Kazakhstan) VPO1 Slavi rumenov Stamenov (Bulgaria), 9-2

71 Nursultan Raiymkulov (Kyrgyzstan) VPO1 Vilmos jozsef Rein (Hungary), 5-3

71 Theocharis Kougioumtsidis (Greece) VPO1 Ion Marcu (Moldova), 8-5

*71 Levi Haines Arendtsville, PA (United States) VFA Asadbek Karimov (Uzbekistan), 10-4 2:54

71 Raul Caso (Italy) VFO Dzmitry Lukashuk (Belarus)


80 Sattarkhan Allahverdili (Azerbaijan) VFA Denis ioan Chirica (Romania), 6-0 3:09

80 Musza Arsunkaev (UWW) VPO1 Paulius Lescauskas (Lithuania), 11-4

80 Murat Dogan (Turkey) VPO1 Angelos Apostolidis (Greece), 8-5

80 Tornike Samkharadze (Georgia) VFO Uladzislau Plisko (Belarus)

80 Sagar Jaglan (India) VPO1 Radomir Nikolaev stoyanov (Bulgaria), 15-10


92 Kamil Kurugliyev (Kazakhstan) VSU Richard Rudenko (Ukraine), 11-0 3:16

92 Georgian florin Tripon (Romania) VSU Mironshokh Rajabov (Uzbekistan), 11-0 2:55

92 Zhorik Dzhioev (Russia) VPO1 Sahil Jaglan (India), 4-2

92 Tamaz Nikoleishvili (Georgia) VSU1 Egor Neciporuc (Moldova), 14-2 2:18

92 Khachatur Khachatryan (Armenia) VSU Adam Jaksik (Slovakia), 10-0 1:07


110 Aynazar Bazarbaev (Uzbekistan) VSU Ralfs Lukins (Latvia), 10-0 2:22

110 Isa Asanalyev (Kyrgyzstan) VPO1 Lazaros Kyriakidis (Greece), 8-2