2016 Olympic Games
Rio De Janeiro,
Aug 14-21, 2016
Show Results

2016 Men's Freestyle Olympic Results

Full Olympic Brackets on FloArena here | LIVE Updates 


Men's Freestyle

Day 3

65kg GOLD: Soslan Ramonov, (Russia) ST Toghrul Asgarov, (Azerbaijan), 11-0 2:06
65kg BRONZE: Frank Chamizo Marquez, (Italy) PP Frank Aniello Molinaro, (United States), 5-3
65kg BRONZE: Ikhtiyor Navruzov, (Uzbekistan) PP Mandakhnaran Ganzorig, (Mongolia), 8-7

97kg GOLD: Kyle Frederick Snyder, (United States) PP Khetag Goziumov, (Azerbaijan), 2-1
97kg BRONZE: Albert Saritov, (Romania) ST Elizbar Odikadze, (Georgia), 10-0 5:39
97kg BRONZE: Magomed Idrisovitch Ibragimov, (Uzbekistan) PP Valerii Andriitsev, (Ukraine), 6-4

65kg

Qualif.
Borislav Stefanov Novachkov, (Bulgaria) PP Meisam Abolfazl Nasiri, (Iran), 10-7
Soslan Ramonov, (Russia) PP Haislan Antonio Veranes Garcia, (Canada), 7-1
Mandakhnaran Ganzorig, (Mongolia) PO Yogeshwar Dutt, (India), 3-0
Alejandro Enrique Valdes Tobier, (Cuba) VT Mustafa Kaya, (Turkey), 4-4 3:32
Katai Yeerlanbieke, (China) PP Sahit Prizreni, (Australia), 6-1

1/8 FINAL
Zurabi Iakobishvili, (Georgia) PP Amas Daniel, (Nigeria), 2-1
Toghrul Asgarov, (Azerbaijan) SP Andriy Kvyatkovskyy, (Ukraine), 12-2 4:50
Frank Chamizo Marquez, (Italy) PP Devid Safaryan, (Armenia), 3-1
Frank Aniello Molinaro, (United States) PP Magomedmurad Gadzhiev, (Poland), 2-2
Ikhtiyor Navruzov, (Uzbekistan) PP Adam Batirov, (Bahrain), 7-7
Mandakhnaran Ganzorig, (Mongolia) PO Katai Yeerlanbieke, (China), 3-0
Franklin Gomez, (Puerto Rico) PP Borislav Stefanov Novachkov, (Bulgaria), 7-4 
Soslan Ramonov, (Russia) PP Alejandro Enrique Valdes Tobier, (Cuba), 11-3

Quarterfinals
Frank Chamizo Marquez, (Italy) PP Zurabi Iakobishvili, (Georgia), 4-3
Toghrul Asgarov, (Azerbaijan) ST Frank Aniello Molinaro, (United States), 10-0 5:53
Soslan Ramonov, (Russia) PO Mandakhnaran Ganzorig, (Mongolia), 6-0
Ikhtiyor Navruzov, (Uzbekistan) PP Franklin Gomez, (Puerto Rico), 8-5

Semifinals
Toghrul Asgarov, (Azerbaijan) PP Frank Chamizo Marquez, (Italy), 7-4
Soslan Ramonov, (Russia) SP Ikhtiyor Navruzov, (Uzbekistan), 18-7 3:33

Repechage
Frank Aniello Molinaro, (United States) PP Andriy Kvyatkovskyy, (Ukraine), 8-5
Haislan Antonio Veranes Garcia, (Canada) PP Alejandro Enrique Valdes Tobier, (Cuba), 3-3
Mandakhnaran Ganzorig, (Mongolia) PO Haislan Antonio Veranes Garcia, (Canada), 3-0

97kg

Qualif.
Rez Mohammad Ali Yazdani, (Iran) SP Ibrahim Bolukbasi, (Turkey), 10-0 5:33
Khetag Goziumov, (Azerbaijan) PO Radoslaw Baran, (Poland), 3-0
Magomed Idrisovitch Ibragimov, (Uzbekistan) VF Bedopassa Buassat Djonde, (Guniea-Bissau)

1/8 FINAL
Mamed Ibragimov, (Kazakhstan) SP Jose Daniel Diaz Robertti, (Venezuela), 11-0 3:56
Valerii Andriitsev, (Ukraine) PP Anzor Boltukaev, (Russia), 8-5
Kyle Frederick Snyder, (United States) PP Javier Cortina Lacerra, (Cuba), 10-3
Elizbar Odikadze, (Georgia) PP Georgii Ketoev, (Armenia), 8-1
Magomed Idrisovitch Ibragimov, (Uzbekistan) ST Soso Tamarau, (Nigeria), 13-0 5:47
Albert Saritov, (Romania) PP Nicolai Ceban, (Moldova), 5-2
Magomed Musaev, (Kyrgyzstan) PO Khuderbulga Dorjkhand, (Mongolia), 9-0
Khetag Goziumov, (Azerbaijan) PP Rez Mohammad Ali Yazdani, (Iran), 2-1

Quarterfinals
Elizbar Odikadze, (Georgia) PP Mamed Ibragimov, (Kazakhstan), 6-1
Kyle Frederick Snyder, (United States) PO Albert Saritov, (Romania), 7-0
Valerii Andriitsev, (Ukraine) PP Magomed Musaev, (Kyrgyzstan), 5-2
Khetag Goziumov, (Azerbaijan) PP Magomed Idrisovitch Ibragimov, (Uzbekistan), 12-3

Semifinals
Kyle Frederick Snyder, (United States) PP Elizbar Odikadze, (Georgia), 9-4
Khetag Goziumov, (Azerbaijan) ST Valerii Andriitsev, (Ukraine), 10-0 3:56
Repechage
Rez Mohammad Ali Yazdani, (Iran) PP Radoslaw Baran, (Poland), 5-2
Albert Saritov, (Romania) PP Javier Cortina Lacerra, (Cuba), 8-1
Magomed Idrisovitch Ibragimov, (Uzbekistan) VT Rez Mohammad Ali Yazdani, (Iran), 6-0 0:22

Day 2

86kg GOLD: Abdulrashid Sadulaev, (Russia) PO Selim Yasar, (Turkey), 5-0
86kg BRONZE: J'Den Michael Tbory Cox, (United States) EX Reineris Salas Perez, (Cuba)
86kg BRONZE: Sharif Sharifov, (Azerbaijan) PP Pedro Francisco Ceballos Fuentes, (Venezuela), 5-1

125kg GOLD: Taha Akgul, (Turkey) PP Komeil Nemat Ghasemi, (Iran), 3-1
125kg BRONZE: Ibrahim Saidau, (Belarus) PP Levan Berianidze, (Armenia), 2-2
125kg BRONZE: Geno Petriashvili, (Georgia) ST Tervel Ivaylov Dlagnev, (United States), 10-0 0:31

86kg

Qualif.
Amarhajy Mahamedau, (Belarus) PP Aslan Kakhidze, (Kazakhstan), 11-7
Mihail Petrov Ganev, (Bulgaria) VT Uitumen Orgodol, (Mongolia), 0-0 0:00

1/8 FINAL
Abdulrashid Sadulaev, (Russia) ST Istvan Vereb, (Hungary), 10-0 3:35
Pedro Francisco Ceballos Fuentes, (Venezuela) PO Mohamed Aly Zaghloul Aly Mohamed, (Egypt), 6-0
Sharif Sharifov, (Azerbaijan) ST Shengfeng Bi, (China), 10-0 3:15
Reineris Salas Perez, (Cuba) VT Gwanuk Kim, (South Korea), 4-1 2:56
J'Den Michael Tbory Cox, (United States) PP Amarhajy Mahamedau, (Belarus), 7-1
Zbigniew Mateusz Baranowski, (Poland) PP Sandro Aminashvili, (Georgia), 2-2
Selim Yasar, (Turkey) PP Jaime Yusept Espinal, (Puerto Rico), 5-2
Alireza Mohammad Karimimachiani, (Iran) PO Mihail Petrov Ganev, (Bulgaria), 7-0

Quarterfinal
Abdulrashid Sadulaev, (Russia) PO Pedro Francisco Ceballos Fuentes, (Venezuela), 5-0
Selim Yasar, (Turkey) PP Reineris Salas Perez, (Cuba), 5-2
Sharif Sharifov, (Azerbaijan) PO Zbigniew Mateusz Baranowski, (Poland), 7-0
J'Den Michael Tbory Cox, (United States) PP Alireza Mohammad Karimimachiani, (Iran), 5-1

Semifinals
Abdulrashid Sadulaev, (Russia) PP Sharif Sharifov, (Azerbaijan), 8-1
Selim Yasar, (Turkey) PP J'Den Michael Tbory Cox, (United States), 2-1

Repechage
Pedro Francisco Ceballos Fuentes, (Venezuela) PP Istvan Vereb, (Hungary), 7-6
Reineris Salas Perez, (Cuba) PP Jaime Yusept Espinal, (Puerto Rico), 6-4

125kg

Qualif.
Alen Zasieiev, (Ukraine) PP Bilyal Makhov, (Russia), 2-2
Geno Petriashvili, (Georgia) ST Dimitar Angelov Kumchev, (Bulgaria), 10-0 3:48
Komeil Nemat Ghasemi, (Iran) PP Korey Jarvis, (Canada), 5-2

1/8 FINAL
Komeil Nemat Ghasemi, (Iran) PO Diaaeldin Kamal Gouda Abdelmottaleb, (Egypt), 7-0
Robert Baran, (Poland) PP Aiaal Lazarev, (Kyrgyzstan), 5-1
Geno Petriashvili, (Georgia) PP Alen Zasieiev, (Ukraine), 11-6
Taha Akgul, (Turkey) SP Chuluunbat Jargalsaikhan, (Mongolia), 10-0 4:02
Daniel Ligeti, (Hungary) SP Florian Skilang Temengil, (Palau), 11-0 3:35
Ibrahim Saidau, (Belarus) PO Daulet Shabanbay, (Kazakhstan), 7-0
Levan Berianidze, (Armenia) PP Zhiwei Deng, (China), 2-2
Tervel Ivaylov Dlagnev, (United States) PP Jamaladdin Magomedov, (Azerbaijan), 6-5
Quarterfinal
Taha Akgul, (Turkey) ST Ibrahim Saidau, (Belarus), 11-0 2:15
Tervel Ivaylov Dlagnev, (United States) PP Robert Baran, (Poland), 3-2
Levan Berianidze, (Armenia) PP Daniel Ligeti, (Hungary), 3-1
Komeil Nemat Ghasemi, (Iran) PP Geno Petriashvili, (Georgia), 4-4

Semifinals
Taha Akgul, (Turkey) PP Levan Berianidze, (Armenia), 8-1
Komeil Nemat Ghasemi, (Iran) ST Tervel Ivaylov Dlagnev, (United States), 10-0 0:33

Repechage
Korey Jarvis, (Canada) PO Diaaeldin Kamal Gouda Abdelmottaleb, (Egypt), 7-0
Ibrahim Saidau, (Belarus) PP Chuluunbat Jargalsaikhan, (Mongolia), 4-1

Day 1

57kg GOLD: Vladimer Khinchegashvili, (Georgia) PP Rei Higuchi, (Japan), 4-3
57kg BRONZE: Haji Aliyev, (Azerbaijan) VT Vladimir Vladimirov Dubov, (Bulgaria), 7-4 4:50
57kg BRONZE: Hassan Sabzali Rahimi, (Iran) VT Yowlys Bonne Rodriguez, (Cuba), 9-0 5:04

74kg GOLD: Hassan Aliazam Yazdani Charati, (Iran) PP Aniuar Geduev, (Russia), 6-6
74kg BRONZE: Jabrayil Hasanov, (Azerbaijan) PP Bekzod Abdurakhmonov, (Uzbekistan), 9-
74kg BRONZE: Soner Demirtas, (Turkey) PO Galymzhan Usserbayev, (Kazakhstan), 6-0

57kg

Qualif.
Asadulla Lachinau, (Belarus) SP Chakir Ansari, (Morocco), 14-4 3:34
Adama Diatta, (Senegal) PP Bekhbayar Erdenebat, (Mongolia), 3-3
Rei Higuchi, (Japan) SP Kyong Il Yang, (North Korea), 12-2 4:14
Yowlys Bonne Rodriguez, (Cuba) ST Abbos Rakhmonov, (Uzbekistan), 10-0 1:46

1/8 FINAL
Vladimir Vladimirov Dubov, (Bulgaria) ST Dennis Daniel Paul, (United States), 11-0 1:31
Vladimer Khinchegashvili, (Georgia) PP Nurislam Sanayev, (Kazakhstan), 4-3
Haji Aliyev, (Azerbaijan) SP Junsik Yun, (South Korea), 12-2 4:44
Hassan Sabzali Rahimi, (Iran) SP Garnik Mnatsakanyan, (Armenia), 10-0 1:30
Victor Lebedev, (Russia) PP Sandeep Tomar, (India), 7-3
Rei Higuchi, (Japan) ST Asadulla Lachinau, (Belarus), 10-0 4:18
Ivan Guidea, (Romania) PP Suleyman Atli, (Turkey), 8-3
Yowlys Bonne Rodriguez, (Cuba) PP Adama Diatta, (Senegal), 7-4

Quarterfinals
Vladimer Khinchegashvili, (Georgia) PP Haji Aliyev, (Azerbaijan), 4-3
Hassan Sabzali Rahimi, (Iran) PP Victor Lebedev, (Russia), 6-1
Vladimir Vladimirov Dubov, (Bulgaria) VT Ivan Guidea, (Romania), 10-0 2:12
Rei Higuchi, (Japan) PP Yowlys Bonne Rodriguez, (Cuba), 8-4

Semifinals
Vladimer Khinchegashvili, (Georgia) PP Vladimir Vladimirov Dubov, (Bulgaria), 8-4
Rei Higuchi, (Japan) PP Hassan Sabzali Rahimi, (Iran), 10-5

Repechage
Haji Aliyev, (Azerbaijan) PP Nurislam Sanayev, (Kazakhstan), 10-8
Yowlys Bonne Rodriguez, (Cuba) SP Kyong Il Yang, (North Korea), 11-1 3:36
Kyong Il Yang, (North Korea) PP Asadulla Lachinau, (Belarus), 6-2

74kg

Qualif.
Zelimkhan Khadjiev, (France) VF Narsingh Pancham Yadav, (India)
Galymzhan Usserbayev, (Kazakhstan) SP Evgheni Nedealco, (Moldova), 13-2 5:29
Sohsuke Takatani, (Japan) VB Talgat Ilyasov, (Australia), 6-0 1:45
Livan Lopez Azcuy, (Cuba) PP Taimuraz Friev Naskidaeva, (Spain), 8-6

1/8 FINAL
Jordan Ernest Burroughs, (United States) PP Augusto Midana, (Guniea-Bissau), 8-3
Aniuar Geduev, (Russia) PP Bekzod Abdurakhmonov, (Uzbekistan), 10-5
Jabrayil Hasanov, (Azerbaijan) ST Carlos Arturo Izquierdo Mendez, (Colombia), 10-0 2:41
Jakob Makarashvili, (Georgia) PP Georgi Ivanov Ivanov, (Bulgaria), 13-8
Hassan Aliazam Yadani Charati, (Iran) ST Asnage Castelly, (Haiti), 10-0 1:06
Sohsuke Takatani, (Japan) PP Zelimkhan Khadjiev, (France), 5-4
Soner Demirtas, (Turkey) PP Unurbat Purevjav, (Mongolia), 4-2
Galymzhan Usserbayev, (Kazakhstan) PP Livan Lopez Azcuy, (Cuba), 8-7
Quarterfinals
Aniuar Geduev, (Russia) PP Jordan Ernest Burroughs, (United States), 3-2
Jabrayil Hasanov, (Azerbaijan) ST Jakob Makarashvili, (Georgia), 11-0 0:49
Galymzhan Usserbayev, (Kazakhstan) PP Sohsuke Takatani, (Japan), 4-3
Hassan Aliazam Yazdani Charati, (Iran) PO Soner Demirtas, (Turkey), 7-0

Semifinals
Hassan Aliazam Yazdani Charati, (Iran) ST Galymzhan Usserbayev, (Kazakhstan), 10-0 1:43
Aniuar Geduev, (Russia) PP Jabrayil Hasanov, (Azerbaijan), 5-4

Repechage
Bekzod Abdurakhmonov, (Uzbekistan) SP Jordan Ernest Burroughs, (United States), 11-1 5:43
Soner Demirtas, (Turkey) ST Asnage Castelly, (Haiti), 12-0 1:12