Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gabriel Baker
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Richmond
Richmond
Richmond Spartans
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 5-0 1:57
L. LaFave
Savannah
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Cons. Semis
150
02/17
W
F 5-2 3:00
B. Knipp
St. Michael the Archangel Catholic
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Semifinals
150
02/17
W
DEC 3-0
I. Chapin
Lafayette (St. Joseph)
MSHSAA Boys Class 2 District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
150
02/17
L
DEC 6-2
G. Snodgrass
Benton
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Quarterfinals
150
02/17
W
F 10-2 3:20
E. Marshall
Cameron
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Round 1 (16 Man)
150
02/08
W
F 0-0
B. Moser
Carrollton
Carrollton @ Richmond
Round 1
150
02/08
W
F 0-0
D. Perez
Excelsior Springs
Excelsior Springs @ Richmond
Round 1
150
02/07
W
F 8-4 4:35
N. Ellison
Lexington
Richmond @ Lexington
Round 1
150
02/06
W
DEC 5-2
B. Knipp
St. Michael the Archangel Catholic
Richmond @ St. Michael the Archangel Catholic
Round 1
150
02/02
L
DEC 5-3
B. Schroeder
Father Tolton Regional Catholic
Richmond @ Father Tolton Regional Catholic
Round 1
150
01/27
W
TF 20-5 5:00
K. Carpenter
Lone Jack
Highway 13 Throwdown Boys 2024
3rd Place
150
01/27
W
F 11-10 4:12
T. Balsley
California
Highway 13 Throwdown Boys 2024
Consi Semi
150
01/27
L
DEC 4-3
K. Simon
Lathrop
Highway 13 Throwdown Boys 2024
Round 5
150
01/27
W
F 5-0 0:32
D. Todd
Eldon
Highway 13 Throwdown Boys 2024
Round 2
150
01/26
W
F 0-0
C. Pottorff
Lafayette County
Richmond/ Lafayette County/ Polo
Round 1
150
01/23
W
DEC 9-2
E. Marshall
Cameron
Richmond @ Cameron
Round 1
150
01/19
W
F 5-0 1:15
H. Hurtgen
Chillicothe
Chillicothe quad
Round 1
150
01/19
L
DEC 8-4
I. Chapin
Lafayette (St. Joseph)
Chillicothe quad
Round 1
150
01/19
W
DEC 6-3
L. LaFave
Savannah
Chillicothe quad
Round 1
150
01/06
W
DEC 4-2
B. Grimshaw
Brookfield
50th Annual Boys Marshall HS Invite
1st & 3rd (16 Man)
150
01/06
W
F 3-0 4:42
C. O`Hara
Macon
50th Annual Boys Marshall HS Invite
4th Wrestleback (16 Man)
150
01/06
L
DEC 13-6
J. Ayers
Fulton
50th Annual Boys Marshall HS Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/06
W
DEC 11-4
B. Grimshaw
Brookfield
50th Annual Boys Marshall HS Invite
2
150
12/20
W
F 9-2
W. Sickman
Marshall
Marshall/ Richmond Tri
Round 1
150
12/19
L
DEC 5-4
A. Haulotte
Smith-Cotton
Marshall/ Richmond Tri
Round 1
150
12/03
W
DEC 8-4
C. Pottorff
Lafayette County
Ray Stockdale Invitational
1st & 3rd (16 Man)
150
12/03
W
DEC 5-2
T. Balsley
California
Ray Stockdale Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
150
12/02
L
F 4-1 2:44
K. Long
Butler
Ray Stockdale Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
12/02
W
MD 13-1
S. Rosine
Knob Noster
Ray Stockdale Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
12/02
W
MD 12-1
D. Ramirez
Warsaw
Ray Stockdale Invitational
Round 1 (16 Man)
150
11/29
W
F 6-8 3:23
B. Baylor
Oak Grove
Lone Jack / Richmond @ Oak Grove
Round 1
150
11/28
W
DEC 16-10
C. Barnett
Lone Jack
Lone Jack / Richmond @ Oak Grove
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/15
L
F 4-1 5:15
B. Bowers
Jr Viking Wrestling Club
2023 Southern Boone Summer Folkstyle Tournament
Round 3 (4 Man)
152-159
07/15
W
MD 15-2
E. Davis
Moberly Kids Club Wrestling
2023 Southern Boone Summer Folkstyle Tournament
Round 2 (4 Man)
152-159
07/15
W
F 0-0 3:44
B. Noakes
St James
2023 Southern Boone Summer Folkstyle Tournament
Round 1 (4 Man)
152-159
02/01
W
DEC 5-2
E. Barlow
Knob Noster
Knob Noster & Richmond @ Holden
Round 1
150
02/01
L
DEC 6-1
C. Carver
Holden
Knob Noster & Richmond @ Holden
Round 1
150
01/28
L
FOR 0-0
B. McAdams
Lathrop
Highway 13 Throwdown Boys 2023
Round 5
150
01/28
W
F 3-0 2:20
T. Ash
Penney
Highway 13 Throwdown Boys 2023
Round 4
150
01/28
W
F 2-1 2:31
C. Barnett
Lone Jack
Highway 13 Throwdown Boys 2023
Round 3
150
01/28
L
DEC 10-9
L. Ferrell
Sherwood
Highway 13 Throwdown Boys 2023
Round 2
150
01/28
W
F 2-0 3:25
B. Kash
Butler
Highway 13 Throwdown Boys 2023
Round 1
150
01/21
W
DEF 0-0 1:07
C. Wilson
Butler
Lathrop Boys Invite
Round 4
150
01/21
L
F 2-0 1:40
T. Ross
Polo
Lathrop Boys Invite
round 3
150
01/21
W
DEC 8-4
C. Dowell
Versailles
Lathrop Boys Invite
Round 2
150
01/21
W
F 16-6 6:00
E. Smith
South Harrison
Lathrop Boys Invite
Round 1
150
01/14
W
F 2-1 2:18
T. Stewart
Odessa
MRVC Boys 2023
5th Place
150
01/14
W
F 2-0 1:22
N. Ellison
Lexington
MRVC Boys 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/14
W
MD 16-6
W. Litke
Clinton
MRVC Boys 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
150
01/14
L
F 13-1 2:47
G. Lyons
Pleasant Hill
MRVC Boys 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/07
L
DEC 3-2
T. White
Boonville
Marshall Tournament
Round 6 (12 Man)
150
01/07
L
F 6-5 4:26
C. Safranski
North Callaway
Marshall Tournament
Round 5
150
01/07
L
F 0-0
R. Heinrichs
Lebanon
Marshall Tournament
Round 3
150
01/07
W
F 4-0 1:41
J. Taylor
Lincoln College Prep
Marshall Tournament
Round 2
150
01/07
W
F 7-0 2:43
A. Hanft
Hickman
Marshall Tournament
Round 1
150
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/08
L
F 0-0 5:40
R. Arnold
Gallatin
Marshall Tournament
Placement Matches (12 Man)
138
01/08
L
F 0-0 0:26
E. Barr
Hickman
Marshall Tournament
Semis & 2nd WB (12 Man)
138
01/08
W
F 0-0 2:58
C. Moore
North Callaway
Marshall Tournament
Quarterfinals (12 Man)
138
12/11
W
F 3-0 2:31
C. Hill
Blue Springs South
Tom Hayes Dual Tournament
Round 4 (10 Team)
138
12/11
L
F 2-0
C. Clarkson
Brookfield
Tom Hayes Dual Tournament
Placement
138
12/11
W
F 2-0 1:38
X. Cunningham
University Academy Charter
Tom Hayes Dual Tournament
Round 3 (10 Team)
138
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022