Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Apr 24-28 · Resumes Today at 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Tomorrow · 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Poseidon
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Jet Ironman
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4, TBD
2024 Missouri USA Girls Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mason Myers
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
Buffalo
Buffalo High
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
F 7-0 1:38
R. Greene
Star Valley
WHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A-120
02/28
L
F 9-1 3:05
W. Nelson
Star Valley
WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-120
02/28
W
DEC 3-2
K. Anderson
Worland
WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-120
02/22
L
F 7-0 4:02
D. Weber
---
WHSAA 3A East Regional
Placement Matches
120
02/22
W
F 6-6 4:09
J. McFarland
Newcastle-Upton
WHSAA 3A East Regional
Consi Semis
120
02/22
W
F 3-5 2:33
T. Setzer
---
WHSAA 3A East Regional
Semis and WB3
120
02/22
W
NC 0-0
A. Roth
---
WHSAA 3A East Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/21
L
F 9-2 5:15
D. Weyrich
Worland
WHSAA 3A East Regional
Quarters and WB1
120
01/25
W
DEC 11-5
C. Hobbs
---
2020 Lander Valley Second Chance
Round 3
120B
01/25
W
DEC 11-5
J. Bever
Lander
2020 Lander Valley Second Chance
Round 2
120B
01/25
W
MD 12-2
N. Cook
Lyman
2020 Lander Valley Second Chance
Round 1
120B
01/24
L
F 8-2 3:42
C. Snyder
---
2020 Lander Valley HS Invite
Rd 4 WB 32-man, Rd 2 WB 16-man
120
01/24
L
F 2-0 1:44
C. Gehlhausen
Pinedale
2020 Lander Valley HS Invite
Champ Rd 2 & WB Rd 1 32-man, Rd 1 16-man
120
01/23
L
MD 9-0
T. Setzer
---
Rawlins @ Buffalo
Round 1
120
01/18
L
F 5-3 5:58
C. Burns
Laramie
Blazer Duals 2020
Cross Bracket (8 Team)
120
01/18
W
DEC 12-8
J. Houk
Lingle
Blazer Duals 2020
Round 3 (8 Team)
120
01/18
W
F 2-4 5:45
T. Grannas
Glenrock
Blazer Duals 2020
Placement Matches (8 Team)
120
01/18
L
TF 16-0 4:36
D. Weber
---
Blazer Duals 2020
Round 2 (8 Team)
120
01/18
W
TF 20-4 4:49
D. Cathcart
---
Blazer Duals 2020
Round 1 (8 Team)
120
01/17
L
DEC 6-4
J. Houk
Lingle-Fort Laramie
2020 11th Annual Newcastle Dogie
Round 2 1/2
120
01/17
L
F 4-0 4:40
J. Morgan
---
2020 11th Annual Newcastle Dogie
Round 2
120
01/17
W
DEC 4-2
R. Bostrom
Sturgis
2020 11th Annual Newcastle Dogie
Round 1
120
01/15
W
F 7-0 1:26
C. Casey
Douglas
Buffalo vs. Douglas
Round 1
126
01/11
W
DEC 4-3
G. Mcreynolds
---
2020 JV Shane Shatto Memorial Tournament
Placement Matches 8,16,32,64
120
01/11
W
DEC 8-5
C. Sibal
Gering
2020 JV Shane Shatto Memorial Tournament
Semis & Cons
120
01/11
W
F 2-0 0:26
T. Grannas
Glenrock
2020 JV Shane Shatto Memorial Tournament
32 & 64 Qrts and Cons
120
01/10
W
F 9-0 3:41
J. Deleon
---
2020 JV Shane Shatto Memorial Tournament
64 Man Cons Rd 2, 32 Man Champ 2 & Cons 1
120
12/20
L
MD 16-2
D. Weber
---
2019 Battle In The Big Horns
Round 5 (6 Team)
120
12/20
L
F 7-5 3:31
C. Dowling
Greybull/Riverside
2019 Battle In The Big Horns
Round 1 (6 Team)
120
12/20
L
F 4-2 3:21
R. Nelson
Rock Springs
2019 Battle In The Big Horns
Round 4 (6 Team)
120
12/20
W
MD 13-2
K. Miller
---
2019 Battle In The Big Horns
Round 1 (4 Team)
120
12/20
L
DEC 10-8
B. Laird
Lander
2019 Battle In The Big Horns
Round 3 (6 Team)
120
12/19
L
MD 9-1
J. McFarland
Newcastle/Upton
Newcastle/Upton @ Buffalo
Round 1
120
12/14
L
DEC 7-5
B. Childers
Powell
Powell Invitational - Saturday
Quarterfinals (8 Man)
120
12/14
W
F 2-0 1:18
K. Dearman
Shoshoni
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 4 (6 Man)
120C
12/14
W
MD 13-4
A. Toohey
Thunder Basin High School
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 3 (6 Man)
120C
12/14
W
TF 16-1 3:55
A. Baumgartner
Sheridan
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 2 (6 Man)
120C
12/13
W
MD 11-1
A. Bornhoft
Riverton
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 1 (6 Man)
120C
12/12
W
F 2-4 5:44
T. Grannas
Glenrock
Buffalo @ Glenrock
Round 1
120
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
F 4-0 2:21
E. Karhu
Powell
WHSAA State Championships
First Round Wrestlebacks (16 man)
3A-106
02/22
L
TF 17-2 6:00
D. Weber
---
WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-106
02/16
L
F 2-0 0:15
C. Guty
---
WHSAA 3A East Regional
Semis and WB3
106
02/15
L
MD 15-5
B. Durfee
Newcastle-Upton
WHSAA 3A East Regional
Quarters and WB1
106
02/01
L
DEC 10-8
K. Baker
Wright
Wright @ Buffalo
Round 1
106
01/25
W
F 10-4 4:59
Q. Saavedra
Evanston
2019 Ron Thon Memorial JV Tournament
Rd 2 Champ WB Rd 1 32-man, WB Rd 2 64-man
106
01/25
L
DEC 7-5
C. Weed
Lander
2019 Ron Thon Memorial JV Tournament
Rd 4 Champ, Rd 3 WB 64-man WB Rd 2 32-man
106
01/25
L
F 2-2 2:27
K. Johnson
Natrona
2019 Ron Thon Memorial JV Tournament
Round 1/2 (64 Man)
106
01/19
L
DEC 9-7
T. Granaas
Glenrock
2019 Lander Valley Second Chance
Round 3
106D
01/19
W
F 2-0 0:27
K. Stephenson
Lander
2019 Lander Valley Second Chance
Round 2
106D
01/19
W
DEC 7-0
I. Struna
---
2019 Lander Valley Second Chance
Round 1
106D
01/18
L
MD 12-4
L. Werner
Powell
2019 Lander Valley JV HS Invite
Round 4
106
01/18
W
TF 16-0 3:59
D. Thompson
Star Valley
2019 Lander Valley JV HS Invite
Round 3
106
01/18
L
MD 13-4
S. Bindl
Mountain View
2019 Lander Valley JV HS Invite
Round 1 (16 Man)
106
01/12
W
F 11-2 5:19
T. Granaas
Glenrock
Blazer Duals
Round 3 (8 Team)
106
01/12
W
F 2-4 1:54
C. Hicks
Niobrara County
Blazer Duals
Cross Bracket (8 Team)
106
01/12
L
F 6-3 1:33
B. Durfee
Newcastle
Blazer Duals
Placement Matches (8 Team)
106
01/12
L
F 2-0 1:56
D. Weber
---
Blazer Duals
Round 2 (8 Team)
106
01/11
L
DEC 10-9
J. Houk
Lingle-Fort Laramie
2019 10th Annual Newcastle Dogie
Round 2 1/2
106
01/11
L
F 6-0 2:57
E. Osborn
---
2019 10th Annual Newcastle Dogie
Round 2
106
01/08
L
F 7-0 3:13
B. Coleman
Rawlins
Buffalo @ Rawlins
Round 1
106
01/05
W
DEC 12-5
C. Sutton
Cheyenne East
2019 JV Shane Shatto Memorial Tournament
Placement Matches 8,16,32,64
106
01/05
W
F 4-2 1:48
G. Bland
---
2019 JV Shane Shatto Memorial Tournament
Cons Semi
106
01/05
W
MD 12-0
A. Ronnau
Cheyenne East
2019 JV Shane Shatto Memorial Tournament
Semis & Cons
106
01/05
W
DEC 2-0
Z. Stoike
Alliance
2019 JV Shane Shatto Memorial Tournament
Cons 64,32,16&8
106
01/04
W
F 5-2 2:23
A. Kontour
Wheatland
2019 JV Shane Shatto Memorial Tournament
32 & 64 Qrts and Cons
106
01/04
L
DEC 0-0
C. Burns
Laramie
2019 JV Shane Shatto Memorial Tournament
64 Man Cons Rd 2, 32 Man Champ 2 & Cons 1
106
12/08
L
F 2-2 1:30
G. Bland
---
Powell Invitational - Saturday
Semis & 1st WB (8 Man)
113
12/08
L
F 2-0 0:29
E. Karhu
Powell
Powell Invitational - Saturday
Quarterfinals (8 Man)
113
12/08
W
DEC 11-10
J. Griffin
Shoshoni
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 4 (6 Man) Round 5 (5 Man)
113C
12/07
L
F 2-6 2:22
N. Clemens
Sheridan
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 3
113C
12/07
W
F 2-0 4:22
A. Enriquez
Campbell County
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 2
113C
12/07
L
F 2-0 1:13
C. Weed
Lander Valley
Powell Invitational Wrestling Tournament
Round 1
113C
12/07
W
F 2-0 1:32
J. Bruno
Glenrock
Glenrock @ Buffalo
Round 1
113
12/07
L
F 4-0 3:09
N. Melchor
Douglas
Douglas @ Buffalo
Round 1
113
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/04
L
F 0-0 0:48
L. Werner
Twin Spruce
2017 Buffalo Bandit Invitational
Placement Matches (8 Man)
84
11/04
W
DEC 6-3
D. Steel
Sheridan
2017 Buffalo Bandit Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
84
11/04
W
DEF 0-0
R. Ringer
Sage Valley
2017 Buffalo Bandit Invitational
Quarterfinals (8 Man)
84
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
The Bader Show
Apr 14, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2023-24 Ohio State Wrestling
Dec 13, 2023
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023