Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dylan Erwin
Results
Videos
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Chelsea Swarm Wrestling
Chelsea Wrestling
Chelsea swarm wrestling
Chelsea wrestling team
Violent Little Machines
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/09
W
DEC 5-3
H. Conner
Elevate Wrestling Club
The 41st Alabama State Games - Folkstyle
Placement Matches (8 Man)
71+77
06/09
W
DEC 11-8 SV
K. Stiffler
Assassins wrestling
The 41st Alabama State Games - Folkstyle
Semis & WB (8 Man)
71+77
06/09
W
F 7-0 1:26
B. Chastain
Arab Youth
The 41st Alabama State Games - Folkstyle
Quarterfinals (8 Man)
71+77
06/09
W
TF 12-1 2:13
A. Kerth
Elevate Wrestling Club
The 41st Alabama State Games - Freestyle
Round 3 (4 Man)
71+77
06/09
W
TF 10-0 1:23
K. Garrett
Techfall Wrestling Club
The 41st Alabama State Games - Freestyle
Round 2 (4 Man)
71+77
06/09
L
F 10-6 3:55
K. Stiffler
Assassins wrestling
The 41st Alabama State Games - Freestyle
Round 1 (4 Man)
71+77
04/27
L
DEC 8-6
M. Mabe
Techfall Wrestling Club
Montevallo Freestyle Open
Round 5 (5 Man)
71+77
04/27
W
DEC 12-8
H. Smith
Elevate Wrestling
Montevallo Freestyle Open
Round 3 (5 Man)
71+77
04/13
L
MD 12-1
C. Pearson
Lionheart Youth Wrestling Club
Swamp Donkey - Folkstyle
Semis & WB (8 Man)
77+84
04/13
W
TF 10-0 0:25
D. Young
Piedmont Wrestling Club
Swamp Donkey - Freestyle
Round 5 (5 Man)
77+84
04/13
W
F 7-8 2:22
T. Wilson
Mountain Brook
Swamp Donkey - Freestyle
Round 4 (5 Man)
77+84
04/13
L
F 4-1 0:24
C. Pearson
Lionheart Youth Wrestling Club
Swamp Donkey - Freestyle
Round 2 (5 Man)
77+84
04/13
L
TF 10-0 2:03
M. Mabe
Techfall Wrestling Club
Swamp Donkey - Freestyle
Round 1 (5 Man)
77+84
03/16
L
F 2-0 0:25
M. Lott
Bison Takedown
Battle of Bama K - 12
Placement Matches (8 Man)
75
03/16
L
F 5-0 1:54
J. Bigbee
Piedmont Wrestling Club
Battle of Bama K - 12
Quarterfinals (8 Man)
75
02/26
W
F 5-0 1:46
K. Brown
Grindhouse
23/24 TNAAU Minion Mania
2nd Place Match (8 Man)
70
02/26
W
F 7-0 1:49
E. Gibbs
Buckhorn Youth Wrestling
23/24 TNAAU Minion Mania
Placement Matches (8 Man)
70
02/26
W
DEC 5-2
A. Kerth
Elevate Wrestling Club
23/24 TNAAU Minion Mania
Cons. Semis (8 Man)
70
02/25
L
DEC 4-3
C. Erskine
SDWA
23/24 TNAAU Minion Mania
Quarterfinals (8 Man)
70
02/04
L
Replay
F 6-2 2:41
C. Davis
Arab youth wrestling
AYWO-AAU State Championship (K-8)
Placement Matches (32 Man)
70
02/04
W
Replay
F 0-2 1:38
G. Russom
River Rats Wrestling Club
AYWO-AAU State Championship (K-8)
6th Wrestleback (32 Man)
70
02/04
W
Replay
F 4-0 1:43
D. Pike
Stronghold
AYWO-AAU State Championship (K-8)
Semis & 5th WB (32 Man)
70
02/03
W
Replay
F 2-0 1:33
J. Chandler
Panther wrestling club
AYWO-AAU State Championship (K-8)
4th Wrestleback (32 Man)
70
02/03
W
Replay
F 7-0 2:45
C. Ullery
North Alabama Elite Wrestling
AYWO-AAU State Championship (K-8)
Quarters & 3rd WB (32 Man)
70
02/03
W
Replay
TF 15-0 1:23
K. Cole
Northside Takedown Wrestling C
AYWO-AAU State Championship (K-8)
2nd Wrestleback (32 Man)
70
02/03
L
Replay
MD 14-6
G. Russom
River Rats Wrestling Club
AYWO-AAU State Championship (K-8)
Round 2 Champ & WB (32 Man)
70
01/20
L
F 5-0 2:32
T. Russell
Coaling Grapplers
AYWO-AAU Grapple at the Garden
2nd Wrestleback (16 Man)
70
01/20
L
F 7-0 1:50
L. Hutchins
Panther wrestling club
AYWO-AAU Grapple at the Garden
Quarters & 1st WB (16 Man)
70
01/20
W
F 5-2 2:26
G. Wood
Ohatchee Youth Wrestling
AYWO-AAU Grapple at the Garden
Round 1 (16 Man)
70
01/06
L
F 2-0 0:20
S. Williams
I`MMORTAL KOMBAT
AYWO-AAU Battle for the Shield
Cons. Semis (16 Man)
70
01/06
L
DEC 10-8 SV
O. Shea
Elevate Wrestling Club
AYWO-AAU Battle for the Shield
Semis & 3rd WB (16 Man)
70
01/06
W
F 0-0
B. Tice
Bobcat Wrestling
AYWO-AAU Battle for the Shield
Quarters & 1st WB (16 Man)
70
01/06
W
F 11-0 1:06
D. Whipple
Techfall Wrestling Club
AYWO-AAU Battle for the Shield
Round 1 (16 Man)
70
12/16
L
F 2-0 1:37
B. Fowler
Techfall Wrestling Club
AYWO-AAU Alex City Chaos
Placement Matches (16 Man)
70
12/16
W
F 2-0 0:43
E. Stanfield
Techfall Wrestling Club
AYWO-AAU Alex City Chaos
Cons. Semis (16 Man)
70
12/16
W
F 2-0 1:54
H. Grubb
Skull & Crossbones Wrestling C
AYWO-AAU Alex City Chaos
Semis & 3rd WB (16 Man)
70
12/16
W
F 2-0 0:17
C. Masters
Auburn Takedown
AYWO-AAU Alex City Chaos
2nd Wrestleback (16 Man)
70
12/16
L
F 7-0 1:37
H. Smith
Elevate Wrestling Club
AYWO-AAU Alex City Chaos
Quarters & 1st WB (16 Man)
70
12/02
L
F 6-1 1:43
B. Garner
Troup
AYWO-AAU Showdown in O-Town
2nd Place Match (8 Man)
70
12/02
L
MD 9-1
L. Rogers
River Rats Wrestling Club
AYWO-AAU Showdown in O-Town
Placement Matches (8 Man)
70
12/02
W
F 8-0 1:17
J. Brown
Weaver Youth Wrestling
AYWO-AAU Showdown in O-Town
Semis & WB (8 Man)
70
12/02
W
F 2-0 0:39
B. Tice
Bobcat Wrestling
AYWO-AAU Showdown in O-Town
Quarterfinals (8 Man)
70
11/25
L
MD 11-2
H. Smith
Elevate Wrestling Club
AYWO-AAU Beulah Bobcat Brawl
Cons. Semis (16 Man)
70
11/25
L
F 4-2 1:13
T. Wilson
Elevate Wrestling Club
AYWO-AAU Beulah Bobcat Brawl
Semis & 3rd WB (16 Man)
70
11/25
W
F 6-2 2:34
L. Shaffield
Lincoln Youth Wrestling
AYWO-AAU Beulah Bobcat Brawl
Quarters & 1st WB (16 Man)
70
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/23
L
Replay
F 2-0 0:20
J. Vanderbush
South Paulding Jr Spartans
The Backyard Brawl K-8 Duals
Round 1 (3 Team)
70
06/23
L
Replay
TF 15-0 3:13
F. Headley
Mat Rats
The Backyard Brawl K-8 Duals
Round 2 (6 Team)
70
06/23
L
Replay
F 2-0 0:48
T. Lindquist
Carolina Reapers
The Backyard Brawl K-8 Duals
Round 3 (3 Team)
70
06/23
L
Replay
MD 16-5
B. Garner
Troup
The Backyard Brawl K-8 Duals
Round 1 (6 Team)
70
06/23
L
Replay
F 7-0 2:02
C. Ramp
Backyard Brawlers
The Backyard Brawl K-8 Duals
Round 3 (6 Team)
70
06/23
L
Replay
F 2-0 0:13
C. Strange
The Untouchables Purple
The Backyard Brawl K-8 Duals
Round 5 (6 Team)
70
06/10
W
F 14-0 2:18
R. Nowlin
Resilient Wrestling
The 40th Alabama State Games - Folkstyle
Round 3 (3 Man)
67+71
06/10
W
DEC 4-0
M. Mabe
Techfall Wrestling Club
The 40th Alabama State Games - Folkstyle
Round 2 (3 Man)
67+71
06/10
L
F 6-0 1:30
M. Mabe
Techfall Wrestling Club
The 40th Alabama State Games - Freestyle
Round 3 (3 Man)
67+71
06/10
L
F 0-0 0:30
B. Fowler
Techfall Wrestling Club
The 40th Alabama State Games - Freestyle
Round 2 (3 Man)
67+71
05/13
L
DEC 9-4
K. Stiffler
Assassins wrestling
Alabama Freestyle State Championship
Round 3 (4 Man)
63+67
05/13
L
DEC 12-8
H. Smith
Elevate Wrestling
Alabama Freestyle State Championship
Round 2 (4 Man)
63+67
05/13
L
TF 12-2 2:07
A. Gilbert
Elevate Wrestling
Alabama Freestyle State Championship
Round 1 (4 Man)
63+67
04/08
L
F 2-0 0:56
A. Gilbert
Elevate Wrestling
Swamp Donkey - Folkstyle
Round 3 (4 Man)
59+63
04/08
W
MD 9-0
A. Kerth
Stronghold
Swamp Donkey - Folkstyle
Round 2 (4 Man)
59+63
04/08
L
DEC 8-2
B. Callicott
Ironclad Wrestling Club
Swamp Donkey - Folkstyle
Round 1 (4 Man)
59+63
04/08
L
TF 10-0 1:48
B. Callicott
Ironclad Wrestling Club
Swamp Donkey - Freestyle
Round 3 (4 Man)
59+63
04/08
W
F 8-4 3:17
M. McLeod
Bison Takedown
Swamp Donkey - Freestyle
Round 2 (4 Man)
59+63
04/08
W
DEC 11-3
A. Gilbert
Elevate Wrestling
Swamp Donkey - Freestyle
Round 1 (4 Man)
59+63
03/04
L
DEC 8-6 SV
M. Mabe
TechFall Wrestling Club
Battle of Bama K - 12
Round 3 (4 Man)
65
03/04
L
DEC 10-3
K. Stiffler
Assassins Wrestling
Battle of Bama K - 12
Round 2 (4 Man)
65
03/04
L
TF 15-0 2:00
C. Shinaberry
Patriots Wrestling Club-Dothan
Battle of Bama K - 12
Round 1 (4 Man)
65
02/04
L
Replay
DEC 4-0
E. Rodriguez
Buckhorn Youth Wrestling
AYWO-AAU State Championship (tot-novice)
Semis & 5th WB (32 Man)
60
02/04
W
Replay
F 4-5 1:58
T. Wilson
Ironclad Wrestling Club
AYWO-AAU State Championship (tot-novice)
4th Wrestleback (32 Man)
60
02/04
W
Replay
TF 17-2 2:52
M. Haynes
bobcat wrestling
AYWO-AAU State Championship (tot-novice)
Quarters & 3rd WB (32 Man)
60
02/04
W
Replay
F 2-0 0:19
W. Curvin
Gracin Wrestling School
AYWO-AAU State Championship (tot-novice)
2nd Wrestleback (32 Man)
60
02/04
L
Replay
DEC 6-1
L. Rogers
River Rats Wrestling Club
AYWO-AAU State Championship (tot-novice)
Round 2 Champ & WB (32 Man)
60
01/28
L
F 6-0 2:53
H. Smith
Elevate Wrestling Club
AYWO-AAU Region 2 Championship - Central
Placement Matches (16 Man)
60
01/28
W
F 6-0 1:56
J. Johnstone
Ironclad - Trussville
AYWO-AAU Region 2 Championship - Central
Cons. Semis (16 Man)
60
01/28
W
F 2-0 0:49
C. Descher
Skulls and crossbones
AYWO-AAU Region 2 Championship - Central
Semis & 3rd WB (16 Man)
60
01/28
W
F 2-0 0:17
L. Aaron
HAYDEN YOUTH WRESTLING
AYWO-AAU Region 2 Championship - Central
2nd Wrestleback (16 Man)
60
01/28
L
DEC 8-2
T. Wilson
Ironclad Wrestling Club
AYWO-AAU Region 2 Championship - Central
Quarters & 1st WB (16 Man)
60
01/28
W
F 8-0 1:42
E. Moman
HAYDEN YOUTH WRESTLING
AYWO-AAU Region 2 Championship - Central
Round 1 (16 Man)
60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024