Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gavin Hermes
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/20
L
F 2-0 1:12
A. Tucker
Kenyon-Wanamingo
MSHSL Ind State Prelim 2A-3A
WB 2
285
03/20
W
DEC 12-5
C. Anderson
Red Rock Central
MSHSL Ind State Prelim 2A-3A
WB 1
285
03/20
L
F 2-0 1:56
J. Gamrak
Minneota
MSHSL Ind State Prelim 2A-3A
Quarterfinals
285
03/17
W
F 2-0 0:14
N. Sanchez
LeSueur-Henderson
MSHSL Section 2A
2nd Wrestleback (8 Man)
285
03/16
L
F 2-0 1:32
A. Tucker
Kenyon-Wanamingo
MSHSL Section 2A
Semis & 1st WB (8 Man)
285
03/16
W
F 2-0 0:22
A. Sullivan
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area
MSHSL Section 2A
Quarterfinals (8 Man)
285
03/08
L
F 0-0 1:55
L. Mertens
Blue Earth Area
MSHSL Section 2A Team
Semifinals (16 Team)
285
03/08
W
F 2-0 0:15
A. Sullivan
Lake Crystal Wellcome Memorial Area
MSHSL Section 2A Team
Quarterfinals (16 Team)
285
03/06
L
F 0-0 2:59
M. Misgen
New Richland-H-E-G
New Richland-H-E-G @ Medford
Round 1
285
03/05
W
F 2-0 0:11
B. Johnson
Westfield Razorbacks
Westfield Razorbacks @ Medford
Round 1
285
02/27
W
F 9-5 1:01
M. Davis
WEM-JWP
Medford @ WEM-JWP
Round 1
285
02/25
W
F 0-0 0:15
D. Butler
Maple River
Maple River @ Medford
Round 1
285
02/24
W
F 3-2 1:30
R. Bastyr
Tri-City United
Medford @ Tri-City United
Round 1
285
02/23
W
DEC 12-5
M. Misgen
New Richland-H-E-G
Medford @ New Richland-H-E-G
Round 1
285
02/16
W
F 2-0 0:13
N. Sanchez
LeSueur-Henderson
Medford @ LeSueur-Henderson
Round 1
285
02/16
W
F 5-0 1:33
D. Horejsi
Tri-City United
Medford vs. Tri-City United
Round 1
285
02/12
W
F 2-0 0:24
K. Kuball
WEM-JWP
WEM-JWP @ Medford
Round 1
285
02/11
W
F 2-0 0:38
B. Carlson
Goodhue
Goodhue @ Medford
Round 1
285
02/11
W
F 0-0 1:19
A. Thompson
Fairmont-Martin County West
Medford vs. Fairmont-Martin County West
Round 1
285
02/03
W
F 2-0 1:07
S. Welsh
Dover-Eyota
Dover-Eyota @ Medford
Round 1
285
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
F 4-1 1:53
J. Swalla
---
MSHSL State Championships
Champ Round 1 (16 Man)
285A
02/22
W
DEC 4-2
A. Tucker
Kenyon-Wanamingo
MSHSL Section 2A
2nd Place
285
02/22
W
F 2-0 1:10
E. Battles
Maple River
MSHSL Section 2A
Placements
285
02/21
W
F 7-6 2:26
I. Cornelio
Blue Earth Area
MSHSL Section 2A
Consi Semis
285
02/21
W
F 2-0 0:20
A. Sullivan
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area
MSHSL Section 2A
Semifinals and WB 3
285
02/21
L
F 2-2 1:44
J. Karsten
Wem-JWP
MSHSL Section 2A
Quarterfinals and WB 1
285
02/13
W
F 2-0 0:48
I. Cornelio
Blue Earth Area
MSHSL Section 2A Team
Semifinals (16 Team)
285
02/07
L
F 0-0
A. Tucker
Kenyon-Wanamingo
Kenyon-Wanamingo Invitational
Champ. Round 1
285
02/07
L
F 7-1 1:21
D. Nirk
Westfield Razorbacks
Medford @ Westfield Razorbacks
Round 1
285
02/01
W
F 2-0 0:45
S. Welsh
Dover-Eyota
Mike Fasnacht Memorial 2020
Placement Matches
285
02/01
W
F 2-0 1:35
H. VanDyke
Chatfield
Mike Fasnacht Memorial 2020
Round 4
285
02/01
W
F 2-0 2:11
J. Karsten
WEM-JWP
Mike Fasnacht Memorial 2020
Round 2
285
02/01
L
F 2-0 0:21
T. Bejarano
Jackson County Central
Mike Fasnacht Memorial 2020
Round 1
285
01/30
L
DEC 8-4
T. Decker
Maple River
Maple River @ Medford
Round 1
285
01/17
W
F 2-0 1:46
J. Karsten
WEM-JWP
WEM-JWP @ Medford
Round 1
285
01/11
L
F 2-0 1:09
P. Theobold
Stewartville
Stewartville Varsity Invitational
Placement Matches (8 Man)
285
01/11
W
F 0-2 1:35
K. Ernste
Rochester Mayo
Stewartville Varsity Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
285
01/11
L
F 2-0 2:36
C. Smith
Osage
Stewartville Varsity Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/11
W
F 2-0 0:13
A. Hemann
New Hampton/Turkey Valley
Stewartville Varsity Invitational
Quarterfinals (8 Man)
285
01/04
W
F 2-0 0:24
G. Poncius
Buffalo
Buffalo Invitational 2020
5th Place
285
01/04
L
F 5-0 2:02
J. Vierstraete
Marshall
Buffalo Invitational 2020
WB Semi`s
285
01/04
W
F 4-8 2:27
C. Winkels
Staples Motley
Buffalo Invitational 2020
WB Round 1
285
01/04
L
F 2-0 1:12
A. Schlangen
Eden Valley-Watkins
Buffalo Invitational 2020
Quarterfinals (8 Man)
285
12/28
W
F 3-4 0:38
H. Johnston
Albert Lea Area
2019 Rumble on the Red - JV
FINALS
285
12/28
W
F 0-2 2:22
R. Willprecht
Perham
2019 Rumble on the Red - JV
CONS SEMIS
285
12/27
L
F 2-2 2:07
J. Gamrak
Minneota
2019 Rumble on the Red - JV
Semis
285
12/27
W
F 2-2 1:01
B. Moran
Bismarck
2019 Rumble on the Red - JV
QTRS & WB4
285
12/27
W
F 2-0 0:15
C. Simon
Waconia
2019 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
285
12/27
W
F 2-0 0:37
T. Hengtgen
White Bear Lake Area
2019 Rumble on the Red - JV
R2 & WB1
285
12/18
W
F 2-0 0:33
A. Sullivan
Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Lake Crystal Wellcome Memorial Area @ Medford
Round 1
285
12/14
L
F 0-0
T. Johnson
---
Kenyon-Wanamingo Invitational
Round 5
285
12/14
L
F 0-0
T. Johnson
---
Kenyon-Wanamingo Invitational
Round 5
285
12/14
W
F 0-0 0:14
S. Horne
Columbia Heights
Kenyon-Wanamingo Invitational
Champ. Round 1
285
12/12
L
F 3-2 1:27
R. Bastyr
Tri-City United
Medford @ Tri-City United
Round 1
285
12/07
L
F 9-0 2:51
E. Anderson
New Prague
New Prague Invite
Champ. Round 1
285
12/06
W
F 2-1 3:47
C.
United South Central
United South Central @ Medford
Round 1
285
12/04
W
F 9-6 3:14
P. Haack
---
Waseca @ Medford
Round 1
285
12/04
W
F 0-0 0:21
N. Sanchez
LeSueur-Henderson
Medford @ LeSueur-Henderson
Round 1
285
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
W
F 2-0 2:54
J. Karsten
Wem-jwp
MSHSL Section 2A
Placements
285
02/23
L
F 7-0 3:56
J. Wacker
LeSueur-Henderson
MSHSL Section 2A
Consi Semis
285
02/23
W
F 8-0 1:39
A. Sullivan
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area
MSHSL Section 2A
Semifinals and WB 3
285
02/23
L
F 2-0 0:22
Q. Arndt
New Richland-H-E-G
MSHSL Section 2A
Quarterfinals and WB 1
285
02/14
L
F 2-0 0:22
Q. Arndt
New Richland-H-E-G
MSHSL Section 2A Team
Quarterfinals (16 Team)
285
02/10
L
F 0-0 1:18
Q. Arndt
New Richland-H-E-G
New Richland-H-E-G @ Medford
Round 1
285
01/17
W
DEC 7-1
E. Battles
Maple River
Medford @ Maple River
Round 1
285
12/21
W
F 0-0 1:15
A. Sullivan
Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Medford @ Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Round 1
285
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020