Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
Poseidon
Apr 27, 2:00 PM UTC
2024 Jet Ironman
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nick Ortner
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
Holyoke
Team Colorado Red
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
W
DEC 7-3
A. Dabal
---
2015 CHSAA State Championships
Placements
138-2A
02/21
L
DEC 5-3 SV
B. Holmes
Peyton
2015 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
138-2A
02/21
W
DEC 9-2
E. Appenzeller
---
2015 CHSAA State Championships
3rd Wrestleback
138-2A
02/21
W
DEC 4-3
M. Jr
Burlington
2015 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
138-2A
02/20
W
MD 9-0
M. Dominguez
---
2015 CHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
138-2A
02/19
L
DEC 4-3
B. Holmes
Peyton
2015 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
138-2A
02/14
W
DEC 4-2
M. Sullivan
---
CHSAA 2A - Region 3
Consolation finals
138
02/14
W
F 0-0 0:35
E. States
Byers
CHSAA 2A - Region 3
Consolation Semifinals
138
02/14
L
DEC 2-0
J. Hastings
Merino
CHSAA 2A - Region 3
Semifinals, Consolation Quarterfinals
138
02/13
W
TF 16-1 5:07
J. Tarin
Wray
CHSAA 2A - Region 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/17
L
DEC 1-0
J. Hastings
Merino
Wiggins Invitational
Placement Matches (8 Man)
138
01/17
W
F 0-0 3:56
d. underwood
---
Wiggins Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
138
01/17
W
F 0-0 2:53
D. Dunham
---
Wiggins Invitational
Quarterfinals (8 Man)
138
01/16
W
DEC 2-0
J. Hastings
Merino Jr/Sr
Holyoke @ Merino Jr/Sr
Round 1
138
01/10
L
FOR 0-0
H. Bending
---
2015 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
3rd Place Matches
138
01/10
W
F 0-0 1:36
D. Ortiz
---
2015 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Consolation Semis
138
01/10
W
F 6-4 3:49
D. KAVANAGH
---
2015 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Semis & 3rd Cons
138
01/10
W
DEC 3-2
S. Hogan
Lakewood
2015 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
2nd Consolation
138
01/10
L
F 15-2 5:49
E. Contreras
---
2015 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Quarters & 1st Cons
138
01/10
W
F 8-0 2:45
J. Salazar
---
2015 ARNOLD TORGERSON INVITATIONAL
Champ Round 1
138
12/27
W
F 0-0 2:49
B. Houder
Limon Jr-Sr
Wray Tournament
Round 1
138
12/24
W
DEC 5-3
R. Pfeiff
Crowley County High School
Wray Tournament
1st Place Match
138
12/20
W
DEC 2-1
G. Brunk
St. Francis
Wray Invite
Champ. Round 1
138
12/13
W
F 4-0 2:38
L. Jones
Bayard
Banner County Invitational
Session 6
138
12/13
W
DEC 4-3
T. Walker
Lingle-Ft. Laramie
Banner County Invitational
Session 5
138
12/13
W
F 2-0 1:47
C. Gilchriest
Lingle-Ft. Laramie
Banner County Invitational
Session 3
138
12/13
W
F 2-0 1:18
M. Sullivan
Sedgwick County-Fleming
Banner County Invitational
Session 2
138
12/12
W
F 0-0 3:40
S. Sharpe
Ft. Morgan
Holyoke @ Ft. Morgan
Round 1
138
12/10
W
MD 9-0
C. Skelton
Yuma
Holyoke @ Yuma
Round 1
145
12/08
L
MD 17-6
C. Austin
Greeley County High School
Gabel/Jenkins Tourney
Semifinals
138
12/06
W
F 0-0 1:05
N. Foos
Burlington
Ray Rhoades Classic
Champ. Round 1
138
12/06
W
DEC 8-1
D. Ruiz
Wray
Gabel/Jenkins Tourney
Round 2
138
12/06
L
DEC 7-2
B. Schroeder
---
St. Francis Invite
Champ. Round 1
138
12/06
W
MD 13-0
G. Brunk
St. Francis
St. Francis Invite
Champ. Round 1
138
12/04
W
DEC 8-5
D. Bender
La Junta
Ray Rhoades Dual Tournament
Champ. Round 1
138
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 0-0 2:14
A. Dominguez
---
CHSAA 2A - Region 3
Placement (16 Man)
145
02/15
L
MD 8-0
N. Duvall
Sedgwick Co/Fleming
CHSAA 2A - Region 3
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/15
W
F 0-0 4:21
L. Gore
Highland
CHSAA 2A - Region 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/15
W
F 0-0 1:46
M. Hornung
Stratton
CHSAA 2A - Region 3
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/14
L
DEC 10-3
L. Johnson
---
CHSAA 2A - Region 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/09
W
F 0-0 4:45
A. Mertens
STRASBURG HIGH SCHOOL
Holyoke @ STRASBURG HIGH SCHOOL
Round 1
145
02/09
W
F 0-0
A. Mertens
STRASBURG HIGH SCHOOL
STRASBURG HIGH SCHOOL @ Holyoke
Round 1
145
02/07
W
TF 17-2 4:00
B. Beckman
Wray
Holyoke @ Wray
Round 1
145
01/31
L
DEC 2-0
N. Duvall
Sedgwick County-Fleming
Holyoke @ Sedgwick County-Fleming
Round 1
145
01/24
L
F 0-0 3:13
M. Grinnan
Burlington
Burlington @ Holyoke
Round 1
145
01/17
L
DEC 2-0 SV
L. Johnson
---
Merino Jr/Sr @ Holyoke
Round 1
145
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/19
L
MD 15-3
C. Rowse
---
AAU Freshman Sophomore National Duals
Round 1 (6 Team)
138
04/19
L
F 0-0
B. Jenning
Team Iowa Hawks
AAU Freshman Sophomore National Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
138
04/19
L
DEC 4-0
L. Weber
North Montana Wrestling Club Team 1
AAU Freshman Sophomore National Duals
Finals (2 Team)
138
04/19
L
DEC 8-2
C. Rowse
---
AAU Freshman Sophomore National Duals
Finals (8 Team)
138
04/19
W
F 0-0 4:28
R. Lukasik
Team Sidney
AAU Freshman Sophomore National Duals
Round 3 (6 Team)
138
04/19
W
F 0-0 4:05
K. Dorris
South Dakota - Team 2
AAU Freshman Sophomore National Duals
Round 4 (6 Team)
138
Related Content
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
2023-2024 Season Defense Soap Highlights
Jan 22, 2024
The Bader Show
Apr 14, 2021