Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Talen Tuchscherer
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Davies
E2-Fargo Davies
Fargo Davies
Tech Team
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
W
Replay
F 8-2 4:30
I. Johnson
Clark/Willow Lake Cyclones
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Round 6
125
03/30
W
MD 9-0
B. Mohl
Beulah-Hazen
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Round 5
125
03/30
W
Replay
MD 15-4
T. Blackaby
DAKOTA RATTLERS WRESTLING CLUB
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Round 4
125
03/30
L
Replay
DEC 3-0
B. Nadig
Sturgis
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Round 3
125
03/30
W
Replay
F 6-0 2:28
B. Stortz
Northeast Iowa Wrestling Club
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Round 1 (8, 5, 4, 3, 2) Round 2 (64, 32, 16)
125
02/17
W
Replay
F 4-0 2:47
J. Glaser
W3-Dickinson
2024 NDHSAA Boys State Duals Tournament
Quarterfinals
114
02/17
W
Replay
DEC 7-0
J. Kahl
E4-Central Cass
2024 NDHSAA Boys State Duals Tournament
WB 1
114
02/17
L
Replay
DEC 5-2
G. Iverson
W4-Bismarck Century
2024 NDHSAA Boys State Duals Tournament
Placement Matches
114
02/16
L
Replay
DEC 5-4
C. Ireland
Bismarck
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Placings
114
02/16
W
Replay
F 4-1 2:21
K. Kraft
Minot
NDHSAA Class A State Indv Tournament
4th WB
114
02/15
L
Replay
F 2-0 0:29
N. Enzminger
Bismarck Legacy
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Semis
114
02/15
W
Replay
DEC 8-7
C. Ireland
Bismarck
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Quarters
114
02/15
W
MD 10-2
B. Ray
Red River
NDHSAA Class A State Indv Tournament
Round 1
114
02/10
W
DEC 6-5
J. Mattern
Sheyenne
NDHSAA Class A East Region
Placings
114
02/10
W
MD 11-3
B. Ray
Red River
NDHSAA Class A East Region
Semis & 3rd WB
114
02/10
W
MD 9-1
T. Burchill
Breckenridge/Wahpeton
NDHSAA Class A East Region
Quarters & 1st WB
114
02/10
W
F 2-0 1:36
J. Antonin
West Fargo
NDHSAA Class A East Region
Round 1 (16 Man)
114
01/13
L
DEC 4-1
D. Ellingsberg
Moorhead
2024 Gadberry Invitational
1st Place
114
01/13
W
DEC 9-2 UTB
H. Katterhagen
LPGE-Browerville Wolves
2024 Gadberry Invitational
Round 3
114
01/13
W
F 6-0 3:55
J. Smart
Fargo North
2024 Gadberry Invitational
Round 1
114
01/12
W
DEC 9-2
J. Kahl
Central Cass
Triangular- Central Cass, Davies, Devils Lake
Round 1
114
01/12
W
DEC 9-2
J. Kahl
Central Cass
Triangular- Central Cass, Davies, Devils Lake
Round 1
114
01/12
W
DEC 4-0
W. Fisk
Devils Lake
Triangular- Central Cass, Davies, Devils Lake
Round 1
114
01/06
L
DEC 9-6
G. Iverson
Bismarck Century
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Placement Matches (32 Man)
114
01/06
W
DEC 6-0
C. Mosset
Bismarck St. Mary`s
2024 Bismarck Rotary - Varsity
6th Wrestleback (32 Man)
114
01/06
W
DEC 7-5
J. Ternes
Beulah-Hazen
2024 Bismarck Rotary - Varsity
5th WB (32 Man)
114
01/06
W
DEC 7-0
P. Ewing
Aberdeen Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
114
01/05
L
DEC 8-5
D. Ellingsberg
Moorhead
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Quarters (32 Man)
114
01/05
W
DEC 6-0
W. Fisk
Devils Lake
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
114
01/05
W
F 11-0 5:38
B. Ray
Grand Forks Red River
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
114
12/29
L
DEC 9-2
J. Dauffenbach
Stillwater
2023 Rumble on the Red - Varsity
QTRS - WB3
114
12/29
W
DEC 7-5
J. Mattern
West Fargo Sheyenne
2023 Rumble on the Red - Varsity
WB2
114
12/28
L
F 2-0 0:59
N. Enzminger
Bismarck Legacy
2023 Rumble on the Red - Varsity
R2/WB1
114
12/28
W
MD 11-3
D. Carr
Carrington
2023 Rumble on the Red - Varsity
R1
114
12/16
L
F 2-0 0:49
N. Enzminger
Bismarck Legacy
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 3
121
12/16
W
F 12-0 0:57
C. Bryce-Volk
Devils Lake
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 1
121
12/08
W
DEC 6-2
Q. Mullenbach
Stewartville
49th Sertoma Wrestling Tournament
CR 7th/8th Finals (2:30 PM)
121
12/08
W
DEC 7-2
C. Clemenson
West Fargo Sheyenne
49th Sertoma Wrestling Tournament
---
121
12/08
L
DEC 8-2
E. Greenwaldt
Staples-Motley
49th Sertoma Wrestling Tournament
Champ Bracket - QUARTERS (6:00 PM)
121
12/08
W
DEC 7-2
C. Clemenson
West Fargo Sheyenne
49th Sertoma Wrestling Tournament
CR Quarterfinals (11:30 AM)
121
12/02
W
DEC 3-0
C. Reinke
Lisbon
BW Storm Dan Unruh Invite
Place Matches - 16 & RR 5
121
12/02
W
DEC 4-2 SV
C. Cruz
Grand Forks Central
BW Storm Dan Unruh Invite
Round 5 - Semis, WB3, RR 4
121
12/02
W
F 11-0 4:37
J. Kappes
Breckenridge/Wahpeton, ND
BW Storm Dan Unruh Invite
Round 2 - 16 & RR 2
121
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
DEC 8-2
T. Burchill
Breckenridge/Wahpeton
Breckenridge/Wahpeton @ Fargo Davies
Round 1
106
01/28
W
F 4-2 3:18
B. Ray
Grand Forks Red River
Grand Forks Red River @ Fargo Davies
Round 1
106
01/20
W
F 5-9 4:43
E. Samuelson
Mandan
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
106
01/20
L
DEC 5-2
L. Mortensen
Minot
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 1 (6 Team)
106
01/20
L
DEC 6-2
B. Kramer
Bismarck Legacy
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 4
106
01/20
L
F 2-0 1:24
A. Morris
Williston
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
106
01/20
L
F 2-0 0:50
G. Iverson
Bismarck Century
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 2 (6 Team)
106
01/20
W
F 6-0 2:10
T. Johnson
West Fargo
West Fargo @ Fargo Davies
Round 1
106
01/14
L
DEC 5-0
T. Hennessy
Border West Buccaneers
2023 Gadberry Invitational
Round 5
106
01/14
W
DEC 4-3 TB1
E. Langer
Moorhead
2023 Gadberry Invitational
Round 4
106
01/14
L
F 4-0 3:17
D. Ellingsberg
Moorhead
2023 Gadberry Invitational
Round 3
106
01/14
W
F 7-10 4:30
D. Sykora
Border West Buccaneers
2023 Gadberry Invitational
Round 1
106
01/11
L
DEC 7-3
C. Cruz
Grand Forks Central
Fargo Davies @ Grand Forks Central
Round 1
106
01/06
L
F 2-0 0:41
W. Mosbrucker
New Salem-Almont
2023 Bismarck Rotary - Varsity
2nd Wrestleback (32 Man)
106
01/06
W
MD 9-1
S. Kramlich
Carrington
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
106
01/06
L
F 4-1 3:00
C. Clemenson
West Fargo Sheyenne
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
106
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022