Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Easton Tschetter
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Marion-Freeman
Marion/Freeman
Marion/Freeman/Freeman Academy/Canistota/Menno
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 6-4
T. Ping
Miller/Highmore-Harrold
SDHSAA Boys State Championships
7th Place
B120
02/23
L
DEC 5-0
Z. Bartels
Canton
SDHSAA Boys State Championships
3rd Wrestleback
B120
02/23
W
F 6-2 1:44
T. Miller
Webster Area
SDHSAA Boys State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
B120
02/22
L
F 9-1 4:40
K. Konstanz
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
SDHSAA Boys State Championships
Quarterfinals
B120
02/22
W
F 2-0 1:20
C. Edgar
Faulkton Area
SDHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
B120
02/17
W
M FOR 0-0
C. Glassford
Tri-Valley
SDHSAA Region 2B
Placements
120
02/17
W
DEC 2-0
B. VanRoekel
Elk Point-Jefferson
SDHSAA Region 2B
Consi Semis
120
02/17
L
MD 11-3
Z. Bartels
Canton
SDHSAA Region 2B
Semis and WB3
120
02/17
W
MD 13-0
C. Preheim
Parker
SDHSAA Region 2B
Round 2 - Quarters and WB1
120
02/09
W
F 5-0 0:36
G. Scott
Lennox
MCM Round Robin Duals
Round 1
120
02/09
W
DEC 9-2
C. Edgar
Faulkton Area
MCM Round Robin Duals
Round 1
120
02/07
W
F 9-1 2:46
z. pederson
Flandreau
Beresford Quad
Round 1
120
02/07
W
MD 12-4
K. Hill
Mount Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
Beresford Quad
Round 1
120
02/06
W
DEC 8-6
D. Miller
Beresford/Alcester-Hudson
Beresford Quad
Round 1
120
02/04
L
MD 11-2
K. Konstanz
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
Big Dakota Conference 2024
1st & 2nd
120
02/03
W
F 7-1 3:32
H. Peters
Winner Area
Big Dakota Conference 2024
Round 4 (Semis & 3rd WB)
120
02/03
W
F 14-1 2:27
S. Crago
Miller/Highmore-Harrold
Big Dakota Conference 2024
Round 2 (Quarters & 1st WB)
120
02/03
W
F 8-0 1:34
R. Lulf
Lyman
Lyman Quadrangular
Round 1
120
01/27
W
DEC 5-1
C. Glassford
Tri-Valley
Wagner Invite
Round 8 Placement matches
120
01/27
W
M FOR 0-0
C. Edgar
Faulkton Area
Wagner Invite
Round 7 Cons semis
120
01/27
L
DEC 8-6 SV
T. Boe
Philip/Kadoka Area/Wall
Wagner Invite
Round 6 Semis
120
01/27
W
DEC 5-0
D. Dorsey
Mount Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
Wagner Invite
Round 4 quarters
120
01/24
W
F 5-0 1:39
C. Ockenga
Canton
Chester Duals
Round 1
126
01/24
W
F 13-0 2:34
C. Leibeg
Chester Area
Chester Duals
Round 1
126
01/06
W
F 10-0 3:36
D. Miller
Beresford/Alcester-Hudson
Jesse James Invitational
1st & 3rd (16 Man)
120
01/06
W
DEC 7-0
B. VanRoekel
Elk Point-Jefferson
Jesse James Invitational
Semis and Consolation
120
01/06
W
F 2-0 0:45
K. Peterson
Bon Homme/Avon
Jesse James Invitational
Round 2
120
01/05
W
TF 15-0 2:28
B. Fennel
Elk Point-Jefferson
Rebel Quad
Round 1
120
01/04
W
F 2-0 1:26
K. Peterson
Bon Homme/Avon
Rebel Quad
Round 1
120
12/22
L
DEC 6-3
Z. Bartels
Canton
MCM Boys Invitational 2023-2024
Placing 16 man
120
12/22
W
DEC 5-3 SV
V. Lenz
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
MCM Boys Invitational 2023-2024
Round 4 (Semis & WB)
120
12/22
W
DEC 6-0
P. Randall
McCook Central/Montrose
MCM Boys Invitational 2023-2024
Round 2 (Quarter 1st WB)
120
12/22
W
F 5-0 1:27
Z. Pederson
Flandreau
MCM Boys Invitational 2023-2024
Round 1
120
12/13
W
F 9-0 3:02
K. Peterson
Bon Homme/Avon
Marion-Freeman Quad
Round 1
120
12/12
W
F 2-0
W. Rand
Parker
Marion-Freeman Quad
Round 1
120
12/06
W
F 5-3 1:32
B. Kirstein
Tri-Valley
Sioux Valley Quad
Round 1
120
12/03
W
DEC 5-3
V. Lenz
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
KWLPG Invitational
Final Round (1st Place)
120
12/02
W
F 0-0 4:41
A. Hill
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
KWLPG Invitational
Round 4 (Semis and WB)
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
DEC 2-1 UTB
P. Randall
McCook Central/Montrose
MCM Round Robin Duals
Round 1
113
02/08
W
DEC 3-1
D. Miller
Beresford/Alcester-Hudson
MVPCS Quad
Round 1
113
02/07
L
DEC 5-0
K. Hill
---
MVPCS Quad
Round 1
113
02/04
W
F 8-0 1:39
S. Langenbau
Lyman
Lyman Quadrangular
Round 1
113
02/03
L
DEC 3-2
N. Hicks
Bennett County
Lyman Quadrangular
Round 1
113
02/03
W
F 2-0 0:55
J. Bisbee
Groton Area
Lyman Quadrangular
Round 1
113
02/03
W
MD 13-2
O. Rigg
Elk Point-Jefferson
BHA Triangular
Round 1
113
02/03
L
F 4-2 3:30
J. Kaul
Bon Homme/Avon
BHA Triangular
Round 1
113
01/31
W
F 8-0 1:24
C. Peterson
Chester Area
Rebel Quad
Round 1
113
01/31
W
F 2-0 1:29
J. Jr
Canistota
Rebel Quad
Round 1
120
01/07
L
F 2-0 1:15
C. Hendrixson
Tri-Valley
Jesse James Invitational
1st & 3rd (16 Man)
113
01/07
W
F 2-0 1:09
B. Fennel
Elk Point-Jefferson
Jesse James Invitational
combined
113
01/07
W
DEC 7-0
E. Dressen
Beresford/Alcester-Hudson
Jesse James Invitational
combined
113
12/31
L
DEC 7-2
J. Kaul
Bon Homme/Avon
MCM Invitational 2022-2023
Placing 16 man
113
12/31
L
DEC 5-2
N. Schlachter
Potter County
MCM Invitational 2022-2023
Round 5 (4th WB 16, 2nd WB 8)
113
12/31
W
DEC 3-2
E. Ekroth
Burke/Gregory
MCM Invitational 2022-2023
Round 4 (Semis & WB 5 man 4th, RR 2nd)
113
12/31
W
DEC 5-3
C. Zell
Kingsbury County
MCM Invitational 2022-2023
Round 3 (16 man 2nd rnd WB 5 man 3rd)
113
12/31
L
F 2-0 1:05
J. Kaul
Bon Homme/Avon
MCM Invitational 2022-2023
Round 2 (Quarter 1st WB, 5 man 2nd, RR 1st)
113
12/31
W
F 2-0 1:04
S. Langenbau
Lyman
MCM Invitational 2022-2023
Round 1 (16 & 5-man)
113
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022