Today · 6:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
May 4-5, 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
May 4, 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
May 4-5, 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
May 4-5, 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
May 5, 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Isaiah Jillson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2018-2019
Team Name
Brainerd
Brainerd Warriors
Brainerd/Pillager
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
F 11-1 5:00
J. Haueter
Apple Valley
MSHSL State Championships
Semis & WB (16 Man)
145AAA
03/04
W
DEC 5-0
K. Urbanski
Stillwater
MSHSL State Championships
Cons. Round 1 (16 Man)
145AAA
03/03
L
DEC 9-3
T. Dunn
Eden Prairie
MSHSL State Championships
Champ Round 1 (16 Man)
145AAA
01/27
W
F 17-6 4:49
P. Peichel
Sartell-Saint Stephen
Willmar / Brainerd / Sartell
Round 1
152
01/26
W
TF 19-4 5:12
E. Heinen
Willmar
Willmar / Brainerd / Sartell
Round 1
145
01/21
W
MD 11-3
T. Morlan
Grand Rapids
65th Annual Skip Nalan Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
01/21
W
TF 18-1 2:30
J. Thomas
Superior
65th Annual Skip Nalan Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/21
W
F 9-1 0:50
A. Rolf
Hibbing
65th Annual Skip Nalan Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/18
W
F 10-4 1:43
A. Hestbeck
Moorhead
Moorhead @ Brainerd
Round 1
152
01/13
W
F 6-1 2:40
T. Fairbanks
Bemdji
2023 Rick Lee Wrestling Invitational
Round 7 (8 Team)
152
01/13
W
MD 8-0
E. Lane
TRF
2023 Rick Lee Wrestling Invitational
Round 4 (8 Team)
152
01/13
W
F 7-1 1:55
G. Welle
Holdingford
2023 Rick Lee Wrestling Invitational
Round 3 (8 Team)
152
01/13
L
DEC 2-1
H. Tellers
UNC
2023 Rick Lee Wrestling Invitational
Round 2 (8 Team)
152
01/13
W
DEC 5-3
T. Moe
Frazee
2023 Rick Lee Wrestling Invitational
Round 6 (8 Team)
152
01/13
W
MD 13-3
J. Meyer
Tracy-Milroy
2023 Rick Lee Wrestling Invitational
Round 1 (8 Team)
152
01/11
W
DEC 5-3
A. Nelson
Mora
Brainerd @ Mora
Round 1
152
01/11
W
F 12-2 0:53
T. Smith
Milaca-Faith Christian
Brainerd vs. Milaca-Faith Christian
Round 1
152
01/07
W
DEC 3-0
B. Robinson
Little Falls
Little Falls @ Brainerd
Round 1
152
01/06
W
F 8-2 3:27
T. Fairbanks
Bemidji
Brainerd vs. Bemidji
Round 1
152
01/05
W
TF 19-3
K. Franson
Alexandria Area
Brainerd @ Alexandria Area
Round 1
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/29
W
Replay
F 4-1 0:31
H. Palmer
Waukon/MFL
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 4
150-153
06/29
W
Replay
DEC 4-3
M. Kuchta
Coleman
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 3
150-153
06/29
W
Replay
DEC 4-0
S. Wales
WCAABE
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 2
150-153
06/27
W
Replay
F 4-1 1:27
M. Putnam
Marathon
2022 Malecek Team Duals
Semis & 1st WB (8 Team)
160
06/27
L
Replay
DEC 3-0
P. Downing
Glenbrook South 1
2022 Malecek Team Duals
Round 1 (4 Team)
160
06/27
W
Replay
F 9-2 2:37
W. Barnes
CR Washington
2022 Malecek Team Duals
Round 2 (4 Team)
160
06/27
W
Replay
DEC 8-3
D. Wrestler
Wisconsin Rapids
2022 Malecek Team Duals
Quarterfinals (8 Team)
160
06/27
W
Replay
MD 20-6
W. Olson
Rochester Century
2022 Malecek Team Duals
Finals (2 Team)
152
06/27
W
Replay
F 4-0 2:33
R. Errthum
Mount Horeb/Barneveld
2022 Malecek Team Duals
Round 3 (4 Team)
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/24
W
F 7-0 3:58
D. Bruskin
Bartlett
2019 Malecek Team Duals
Round 3 (6 Team)
120
06/24
L
F 2-0 0:48
C. Greening
Irondale/Weyauwega-Fremont
2019 Malecek Team Duals
Semis & WB (16 Team)
120
06/24
W
F 2-0 1:08
C. DesMarais
Buffalo
2019 Malecek Team Duals
Placement (16 Team)
120
06/24
W
DEC 3-0
C. Olsen
Bemidji
2019 Malecek Team Duals
Round 1 (6 Team)
120
06/24
L
DEC 8-2
E. SanFelippo
Random Lake
2019 Malecek Team Duals
Champ Round 1 (16 Team)
120
06/24
W
DEC 2-0 SV
B. Ardnt
Appleton North
2019 Malecek Team Duals
Round 2 (6 Team)
120
06/24
W
F 3-2 1:36
M. Vasquez
Cretin-Derham Hall
2019 Malecek Team Duals
Round 4 (6 Team)
120
06/24
L
DEC 4-3
J. Pease
Wausau West
2019 Malecek Team Duals
Quarters & WB (16 Team)
120
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022