May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tate Everson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Hamlin
Hamlin/Castelwood
Hamlin/Castlewood
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 4-2 SV
D. Swenson
Chester
SDHSAA Boys State Championships
1st Wrestleback
B144
02/22
L
MD 16-2
T. Foreman
Miller/Highmore-Harrold
SDHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
B144
02/17
L
MD 10-2
B. Hawkinson
Britton-Hecla
SDHSAA Region 1B
Placements
144
02/17
W
F 5-1 2:57
T. Shoemaker
Webster Area
SDHSAA Region 1B
Consi Semis
144
02/17
L
F 2-0 0:37
L. Coyle
Faulkton Area
SDHSAA Region 1B
Semis and WB3
144
02/17
W
DEF 4-8 4:00
G. Kloos
Deuel/Deubrook Area
SDHSAA Region 1B
Round 2 - Quarters and WB1
144
02/04
L
MD 10-1
L. Buseman
Parker
Big East/LCC
1st & 3rd (16 Man)
144
02/03
W
F 2-5 5:44
D. Swenson
Chester
Big East/LCC
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
02/03
W
DEC 12-5
C. Schurch
Beresford/A-H
Big East/LCC
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
01/31
W
F 9-1 3:00
O. Shea
Deuel/Deubrook Area
Deuel-Deubrook Area Quad
Round 1
144
01/27
L
DEC 8-3
T. Gropper
Bennett County
Wagner Invite
Round 8 Placement matches
144
01/27
L
DEC 4-3
J. Bult
Bon Homme/Avon
Wagner Invite
Round 6 Semis
144
01/27
W
F 3-8 2:26
R. Neugebauer
Parkston
Wagner Invite
Round 5 2nd Wrestleback (16 Man)
144
01/27
L
MD 12-4
I. Myers
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
Wagner Invite
Round 4 quarters
144
01/17
W
F 6-1 3:58
T. Merkel
Clark/Willow Lake
Groton Triangular
Round 1
144
01/12
W
DEC 6-1
Z. Miller
Deuel/Deubrook Area
Deuel Quad
Round 1
144
01/11
W
F 2-0 1:08
V. Virchow
Sioux Valley
Deuel Quad
Round 1
144
01/11
L
DEC 8-5
T. Merkel
Clark/Willow Lake
Deuel Quad
Round 1
144
12/29
L
MD 14-4
T. Shoemaker
Webster Area
Webster Area Invitational Wrestling
Round 4
144
12/29
W
F 9-6 2:09
O. Deal
Border West
Webster Area Invitational Wrestling
Round 3
144
12/29
L
F 2-0 1:28
G. Kloos
Deuel
Webster Area Invitational Wrestling
Round 2
144
12/06
W
F 6-0 2:24
E. Campbell
Viborg-Hurley/Irene-Wakonda
Flandreau quad
Round 1
157
12/05
W
F 2-0 1:38
M. Johnson
Chester Area
Flandreau quad
Round 1
157
12/02
L
MD 10-1
B. Farinella
Adrian Area
2023 Top of the Rock Boys
Round 3
157
12/02
L
MD 14-6
L. Guthmiller
Bon Homme/Avon
2023 Top of the Rock Boys
Round 1
157
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
F 7-5 3:17
C. Fitzsimmons
Deuel/Deubrook Area
Howard Quad
Round 1
138
02/01
W
F 6-0 2:28
J. Jaynes
Howard
Howard Quad
Round 1
138
01/21
L
F 7-0 2:59
E. Johnson
Kingsbury County
Kingsbury County Invitational
5th Place
138
01/21
L
DEC 5-0
B. Oldenkamp
Lyman County
Kingsbury County Invitational
Round 5
138
01/21
W
F 3-7 2:56
M. Mathis
Brookings
Kingsbury County Invitational
Aux WB
138
01/21
W
MD 14-2
G. Knittel
Ipswich/Leola/Bowdle
Kingsbury County Invitational
Round 3
138
01/21
L
F 9-1 3:03
L. Fink
Canby
Kingsbury County Invitational
Round 2
138
01/21
W
F 12-2 5:40
R. Cleveland
Kingsbury County
Kingsbury County Invitational
Round 1
138
01/14
L
MD 14-3
D. Ash
Fulda-Murray Cty Central
Tri-Valley Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/14
L
F 5-0 1:57
B. Dybvig
Tri-Valley
Tri-Valley Invitational 2023
Round 1 (16 Man)
138
01/06
L
MD 15-5
G. Welke
O`Neill
2023 Mid Dakota Monster
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/06
L
F 8-9 4:26
K. Fryer
Winner
2023 Mid Dakota Monster
Round 1 (32 Man)
138
12/31
L
F 7-0 4:54
M. Guthmiller
Sioux Valley
Webster Area Invitational Wrestling
Round 3
152
12/31
L
F 9-0 5:48
E. Bratland
Clark/Willow Lake
Webster Area Invitational Wrestling
Round 2
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
DEC 8-2
H. Geary
Elk Point-Jefferson
Wagner Invite 2022
combine
132
01/29
L
TF 18-3 5:31
G. Ravellette
Philip Area
Wagner Invite 2022
combine
132
12/04
L
DEC 11-10
B. Lukken
Dakota Valley
Top of the Rock
Round 4 - Semis & Cons, 5 man 3rd Rnd, 4 man 2nd r
132
12/04
L
F 2-0 0:51
J. Mortrude
Dell Rapids
Top of the Rock
Round 2 - Quarters, 5 man 2nd rnd, 4 man 1st rnd
132
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021