May 2-3, 6:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Tomorrow · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Tomorrow · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Tomorrow · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Tomorrow · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Tomorrow · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Tomorrow · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Tomorrow · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Tomorrow · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Tomorrow · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
May 5, 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Evan Madigan
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2020-2021
Team Name
Edward Little
Edward Little/Poland, ME
Edward little
USAW Maine
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/21
W
VSU1 10-2 1:32
B. Imlach
The Lab Wrestling
USAW-MWA FS/GR Developmental
RR Rnd 3
GR 16U E lbs
04/21
W
VSU 9-0 1:13
J. Flynn
Kryptonite Wrestling Klub
USAW-MWA FS/GR Developmental
RR Rnd 2
GR 16U E lbs
04/21
W
VSU1 13-2 1:04
S. Reese
Central Mass Wrestling
USAW-MWA FS/GR Developmental
RR Rnd 1
GR 16U E lbs
02/15
W
DEC 3-2
L. Pease
Camden Hills
Regionals - Oxford Hills
1st Place Match
126
02/15
W
DEC 10-4
S. Fraser
Nokomis
Regionals - Oxford Hills
Semifinals
126
02/13
W
F 0-0 2:51
E. Ingram
Messalonskee
Regionals - Oxford Hills
Round 1
126
02/10
W
DEC 3-2
L. Pease
Camden Hills
MPA Class A North Regionals
Finals
126 lbs
02/10
W
DEC 10-4
S. Fraser
Nokomis
MPA Class A North Regionals
Semi-Finals
126 lbs
02/10
W
F 2:51
E. Ingram
Messalonskee
MPA Class A North Regionals
Quarter-Finals
126 lbs
02/03
W
F 0-0
J. Fenton
Cheverus/Falmouth
Mt. Ararat w BE, Chev, EL, Gard, Lisb/Oak Hill
Round 1
126
02/03
W
DEC 12-5
C. Frost
Bonny Eagle
Mt. Ararat w BE, Chev, EL, Gard, Lisb/Oak Hill
Round 1
126
01/30
L
DEC 6-5
A. Sirois
Massabesic
Belfast, Cony, Mt. Blue, Nokomis, Massabesic
Round 1
126
01/28
W
F 0-0 1:57
J. Bishop
Oxford Hills
KVAC Championships
Round 1
126
01/25
W
F 0-0
T. Shields
Skowhegan
Skowhegan w/ Camden, Ed.Little,Gardiner
Round 1
126
01/25
L
F 0-0
E. Farias
Gardiner
Skowhegan w/ Camden, Ed.Little,Gardiner
Round 1
132
01/22
L
DEC 6-5
A. Sirois
Massabesic
Edward Little with Belfast, Cony, Massabesic, Mt. Blue, Nokomis
Round 1
126
01/22
W
F 0-0
C. Small
Mt Blue
Edward Little with Belfast, Cony, Massabesic, Mt. Blue, Nokomis
Round 1
126
01/21
W
F 0-0
M. Bryant
Belfast
Edward Little with Belfast, Cony, Massabesic, Mt. Blue, Nokomis
Round 1
126
01/18
L
DEC 9-3
N. Krysztofiak
Mt Blue
Mt. Blue Tri Meet with Edward Little & Penobscot
Round 1
126
01/16
L
MD 10-0
A. Cofone
Windham/Gray-NG/Westbrook
Zeb Leavitt Memorial Tournament @ Cheverus
Round 1
126
01/16
W
F 0-0
G.
Mt. View
Mount View Meet w/ Edward Little, MCI, Messalonskee, Medomak
Round 1
126
01/16
W
F 0-0
P. Leone
Belfast
Mount View Meet w/ Edward Little, MCI, Messalonskee, Medomak
Round 1
126
01/13
W
DEC 8-4
K. Dustin
Noble HS
Zeb Leavitt Memorial Tournament @ Cheverus
Semifinals
126
01/11
W
F 0-0
L. Lebel
Mt. Ararat/Brunswick
Erskin Academy & Edward Little
Round 1
126
01/08
W
F 0-0
S. Williams
Gardiner
Gardiner Duals(Gardiner, Edward Little, Medomak Valley, Oceanside, Winslow)
Round 1
126
01/08
W
F 0-0
E. Baker
Winslow
Gardiner Duals(Gardiner, Edward Little, Medomak Valley, Oceanside, Winslow)
Round 1
126
01/07
W
MD 13-3
P. Martinez
Oceanside
Gardiner Duals(Gardiner, Edward Little, Medomak Valley, Oceanside, Winslow)
Round 1
126
01/06
W
F 0-0 0:23
N. Bowman
Medomak Valley
Gardiner Duals(Gardiner, Edward Little, Medomak Valley, Oceanside, Winslow)
Round 1
126
01/04
W
F 0-0
D. Saft
Lincoln Academy
Lincoln Academy tri
Round 1
126
01/04
W
F 0-0
P. Mead
Morse
Lincoln Academy tri
Round 1
126
12/28
W
F 8-1 3:47
C. Frost
Bonny Eagle
2023 Noble Invitational [ME]
3rd Place
126 lbs
12/28
W
DEC 5-2
K. Dustin
Noble
2023 Noble Invitational [ME]
Consi-Semis
126 lbs
12/28
L
MD 11-0
E. Boulard
Massabesic
2023 Noble Invitational [ME]
Semi-Finals
126 lbs
12/27
W
DEC 5-3
M. Grasso
Spaulding VT
2023 Noble Invitational [ME]
Quarter-Finals
126 lbs
12/27
W
F 2-0 0:54
L. Cyr
Mt. Valley
2023 Noble Invitational [ME]
Round of 16
126 lbs
12/23
W
F 0-0 1:40
G.
Mt. View
Mt. View, Penobscot, Monmouth/Richmond @ Edward Little
Round 1
126
12/23
W
F 0-0
N. LEWIS
Penobscot Co-Op
Mt. View, Penobscot, Monmouth/Richmond @ Edward Little
Round 1
126
12/22
W
DEC 9-4
C. Frost
Bonny Eagle
Franklin Savings Bank Invitational
Cons. Semis
126
12/22
L
DEC 6-0
N. Krysztofiak
Mt Blue
Franklin Savings Bank Invitational
Semifinals
126
12/22
W
MD 12-3
N. Durgin
Foxcroft
Franklin Savings Bank Invitational
Quarterfinals
126
12/20
W
F 0-0 0:35
W. Devoe
Wells High School
Franklin Savings Bank Invitational
Champ. Round 1
126
12/17
W
DEC 10-3
J. Turner
Oxford Hills
Franklin Savings Bank Invitational
Round 1
126
12/17
W
DEC 10-3
J. Turner
Oxford Hills
Franklin Savings Bank Invitational
3rd Place
126 lbs
12/16
W
DEC 9-4
C. Frost
Bonny Eagle
Franklin Savings Bank Invitational
Consi-Semis
126 lbs
12/16
L
DEC 6-0
N. Krzysztofiak
Mt. Blue
Franklin Savings Bank Invitational
Semi-Finals
126 lbs
12/16
W
MD 13-2
N. Durgin
Foxcroft Academy
Franklin Savings Bank Invitational
Quarter-Finals
126 lbs
12/16
W
F 2-0 0:35
W. DeVoe
Wells
Franklin Savings Bank Invitational
Round of 16
126 lbs
12/14
W
F 0-0 0:29
M. Denlinger
Oxford Hills
MV, OH @ EL
Round 1
126
12/09
W
F 0-0 3:05
S. Fraser
Nokomis
Cony Quad Meet w/ Edward Little, Medomak Valley, and Nokomis
Round 1
126
12/09
W
F 0-0 0:08
G. Shorey
Cony
Cony Quad Meet w/ Edward Little, Medomak Valley, and Nokomis
Round 1
126
12/03
L
TF 15-0
E. Boulard
Massabesic
Oxford Hills Duals
Round 1
126
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/18
L
Replay
VSU 10-0 1:28
C. Hummel
---
2021 Ultimate Club Duals
7th Place
40 kg
04/18
L
Replay
VSU 10-0 2:13
K. Dillard
---
2021 Ultimate Club Duals
Consi of 4
40 kg
04/17
L
Replay
VPO1 10-9
S. Morris
Spartan Combat
2021 Ultimate Club Duals
Finals
40 kg
04/17
L
Replay
VSU 10-0 1:29
G. Davis
Team Delaware
2021 Ultimate Club Duals
RR Rnd 3
40 kg
04/17
L
Replay
VPO1 13-6
T. Johnson
JK Squad
2021 Ultimate Club Duals
RR Rnd 1
40 kg
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022