Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
William Elskamp
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Watertown Mayer
Watertown Mayer- Mayer Luth.
Watertown-Mayer
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 9-8
W. Block
Mankato West
MSHSL Section 2AA
Placements
152
02/23
W
DEC 10-7
W. Gillette
St. Peter
MSHSL Section 2AA
Consi Semis
152
02/23
L
DEC 14-7
C. Luthens
Hutchinson
MSHSL Section 2AA
Semifinals and WB 3
152
02/23
W
MD 12-4
B. Wendland
---
MSHSL Section 2AA
Quarterfinals and WB 1
152
02/15
L
DEC 5-4
M. Dierkes
Foley
Foley @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
02/14
L
DEC 8-5
J. Stenzel
Hutchinson
MSHSL Section 2AA Team
Quarterfinals (16 Team)
160
02/02
W
DEC 11-7
W. Block
Mankato West
Mankato East Cougar Invitational
3rd Place
152
02/02
W
DEC 6-4 SV
C. Ochsendorf
Maple River
Mankato East Cougar Invitational
Round 2: Semi`s (8), Rd 2 (4), Rd 2 (3)
152
02/02
L
DEC 11-7
B. Donkersloot
Worthington
Mankato East Cougar Invitational
Round 1: Quarters (8), Rd 1 (4), Rd 1 (3)
152
02/01
W
F 2-0 0:34
B. Curry
Edina
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Edina
Round 1
152
02/01
L
DEC 3-0
W. Bastyr
---
Lakeville South vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
01/31
W
DEC 4-2
J. Todd
Eden Prairie
Eden Prairie vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
01/31
W
F 2-0 0:34
B. Curry
Edina
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Edina
Round 1
152
01/25
W
TF 23-8
H. Lynch
Delano
Delano @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
160
01/17
L
DEC 10-4
A. Neuman
Annand-M Lk Lightning
Annand-M Lk Lightning vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
160
01/11
W
DEC 5-4
F. Mahmoud
Mound-Westonka
Mound-Westonka @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
01/11
W
F 2-0 4:00
A. Fredrickson
Tri-City United
Tri-City United @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
01/11
W
F 8-0 2:43
D. Mbonde
Minnetonka
Minnetonka @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
01/10
W
F 2-0 0:47
K. Bartlett
Litchfield
Watertown Mayer- Mayer Luth. vs. Litchfield
Round 1
152
01/10
W
F 12-0 2:44
C. Ziegler
Glencoe - Lester Prairie
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Glencoe - Lester Prairie
Round 1
152
12/21
W
F 0-0 3:00
K. Schmidt
Dassel-Cokato
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Dassel-Cokato
Round 1
160
12/20
L
DEC 8-3
J. Demmers
Scott West
Scott West vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
160
12/14
W
MD 12-2
N. Simafranca
Orono
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Orono
Round 1
160
12/08
L
MD 16-7
J. Born
---
2018 Delano Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
12/08
W
DEC 6-3
W. Gillette
St. Peter
2018 Delano Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/08
W
F 4-0 1:31
G. Allen
---
2018 Delano Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/08
W
F 4-0 1:31
G. Allen
---
Delano Invitational 2018
Champ. Round 1
160
12/07
W
DEC 9-8
C. Luthens
Hutchinson
Hutchinson @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
160
12/01
W
DEC 19-14
T. Soltau
Zumbrota-Mazeppa
GSL/LP Don Hall Invite
Placement Matches (8 Man)
160
12/01
W
DEC 4-3
A. Maher
BOLD
GSL/LP Don Hall Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
160
12/01
W
F 0-0 3:58
K. Lemke
Glencoe - Lester Prairie
GSL/LP Don Hall Invite
Quarterfinals (8 Man)
160
11/30
W
F 8-2 6:09
M. Pettis
St. Peter
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ St. Peter
Round 1
160
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 13-7
D. Mueller
Mankato West
MSHSL Section 2AA
Semifinals and WB 3
152
02/24
L
MD 10-2
C. Tschudi
Delano
MSHSL Section 2AA
Quarterfinals and WB 1
152
02/15
W
DEC 7-5
J. Hiller
Tri-City United
MSHSL Team 2AA Section
Quarterfinals (16 Team)
152
02/09
L
DEC 5-4
J. Fogarty
Scott West
Scott West @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
145
02/03
L
DEC 7-2
B. Donkersloot
Worthington
Mankato East Cougar Invitational
3rd Place
152
02/03
W
DEC 10-8 SV
D. Mueller
Mankato West
Mankato East Cougar Invitational
WB Semi`s
152
02/03
L
DEC 4-1
B. Donkersloot
Worthington
Mankato East Cougar Invitational
Round 1: Quarters (8), Rd 1 (4), Rd 1 (3)
152
01/27
L
MD 16-6
T. Kroells
Delano
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Delano
Round 1
145
01/20
W
MD 15-6
L. Edwards
Prior Lake
2018 Hutchinson Invitational
Finals 5th Place
152
01/20
L
DEC 7-3
B. Erickson
---
2018 Hutchinson Invitational
Round 3
152
01/20
L
TF 26-11 5:23
J. Tvinnereim
Jackson County Central
2018 Hutchinson Invitational
Round 2
152
01/20
W
F 7-2 3:08
J. Dooyema
Luverne
2018 Hutchinson Invitational
Round 1
152
01/12
W
F 2-0 1:36
R. Butcher
Glencoe - Lester Prairie
Glencoe - Lester Prairie @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
01/09
L
DEC 11-7
N. Rogers
Waconia
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Waconia
Round 1
152
12/22
W
F 4-1 2:26
N. Thein
New London-Spicer
Watertown Mayer- Mayer Luth. vs. New London-Spicer
Round 1
152
12/21
W
DEC 7-3
B. Penk
---
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Litchfield
Round 1
152
12/14
L
F 2-1 1:47
H. Manka
Annand-M Lk Lightning
Watertown-Mayer Tri
Champ. Round 1
152
12/14
W
F 5-2 3:52
B. Munsterteiger
Mound-Westonka
Watertown-Mayer Tri
Champ. Round 1
152
12/09
L
F 4-1 2:06
A. Lenz
Rogers
Delano Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
12/09
W
F 4-0 2:33
R. Bryant
St. Croix Lutheran
Delano Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
160
12/09
L
DEC 7-2
S. Hollon
St. Peter
Delano Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/09
W
F 9-2 5:31
S. Holmquist
St. Thomas Academy
Delano Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/09
L
F 2-1 2:07
A. Lenz
Rogers
Delano Invite
Champ. Round 1
160
12/07
W
MD 11-3
E. Gregory
New Prague
New Prague
Champ. Round 1
152
12/07
W
F 4-0 4:10
J. Hiller
Tri-City United
Tri-City United vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
12/07
W
MD 11-3
E. Gregory
---
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ New Prague
Round 1
152
12/07
W
F 4-0 4:10
J. Hiller
Tri-City United
Tri-City United vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
152
12/02
W
DEC 7-2
M. Donnay
---
GSL/LP Don Hall Invite
Placement Matches (8 Man)
160
12/02
L
DEC 6-2
T. Soltau
---
GSL/LP Don Hall Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
160
12/02
L
F 0-0 3:44
S. Nordquist
---
GSL/LP Don Hall Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
160
12/02
W
F 0-0 4:21
R. Tuchtenhagen
Howard Lake-Waverly-Winsted
GSL/LP Don Hall Invite
Quarterfinals (8 Man)
160
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
MD 9-1
M. Scheffler
New Prague
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ New Prague
Round 1
132
02/08
L
DEC 9-6
M. Donnay
---
Kimball Area @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
145
02/04
W
MD 15-2
J. Grimm
Mankato West
Mankato East Cougar JV Invitational
Round 3
138
02/04
W
DEC 4-2
D. Schmidt
Maple River
Mankato East Cougar JV Invitational
Round 2
138
02/04
W
F 2-0 1:43
J. Glogowski
Mankato East
Mankato East Cougar JV Invitational
Round 1
138
01/21
L
DEC 9-8
E. Roux
Willmar
2017 Hutchinson Invitational
Semis
138
01/21
L
DEC 6-3 SV
D. Fenske
---
2017 Hutchinson Invitational
Quarters
138
01/14
W
F 4-1 1:56
T. Lindner
Belgrade-Brooten-Elrosa
Paynesville Invitational
3rd Place
138
01/14
W
F 2-0 0:57
S. Pinske
Paynesville Area
Paynesville Invitational
WB Semi`s
138
01/14
W
F 3-0 3:17
J. Wenshau
Sartell-Saint Stephen
Paynesville Invitational
WB Round 1
138
01/13
L
DEC 5-4
N. Gabrielson
Paynesville Area
Paynesville Invitational
Quarterfinals
138
01/11
L
DEC 11-7
P. Huss
---
Scott West @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
138
12/23
L
F 13-1 5:49
S. Tibbits
Litchfield
Litchfield @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
138
12/15
W
DEC 12-6
J. Paggen
Tri-City United
Watertown Mayer- Mayer Luth. @ Tri-City United
Round 1
132
12/03
W
MD 9-1
J. Smothers
Zumbrota-Mazeppa
GSL/LP Don Hall Invite
Placement Matches (8 Man)
132
12/03
L
DEC 6-1
Z. Spinks
Windom-Mountain Lake
GSL/LP Don Hall Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
132
12/02
L
F 0-0 0:52
W. Gillette
St. Peter
St. Peter @ Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
132
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
L
DEC 11-6
R. Altenburg
Spring Lake Park
2016 Hutchinson Invitational
Consolation Round
126
01/16
L
F 17-3 5:30
B. Luthens
Hutchinson-Buffalo Lake-Hector-Stewart
2016 Hutchinson Invitational
Quarters
126
01/15
W
DEC 8-4
G. Ekberg-Ikola
Rockford
Watertown-Mayer @ Rockford
Round 1
126
12/23
W
DEC 5-0
I. Fitch
Foley High School
Watertown-Mayer @ Foley High School
Round 1
126
12/22
W
TF 19-3 4:51
C. Michels
Monticello High School
Watertown-Mayer @ Monticello High School
Round 1
126
12/19
W
F 2-0
T. Kovar
Elk River
Northfield Ole/Raider JV Invite
Round 1 (16 Man)
126
12/14
L
DEC 6-1
J. Born
Rogers
Delano Tourney
Cons. Round 2
132
12/14
L
MD 10-0
T. Janisch
Blaine
Delano Tourney
Champ. Round 1
132
12/12
L
MD 10-0
T. Janisch
Blaine
Delano Tourney
Champ. Round 1
132
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021