Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
rocco palumbo
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Oak Lawn (Richards)
RICHARDS HIGH SCHOOL
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 10-4
A. Taylor
---
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
3rd Wrestleback
2A 152
02/21
W
F 2-0 1:24
D. Nobiling
---
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
2nd Wrestleback (16 Man)
2A 152
02/21
L
MD 11-2
S. Moran
Crystal Lake (South)
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Quarters (16 Man)
2A 152
02/20
W
F 2-0 1:00
G. Granadino
---
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Round 1 (16 Man)
2A 152
02/15
L
DEC 4-2
G. Laduke
---
IHSA 2A Sectional @ Hinsdale South
1st & 3rd (16 Man)
152
02/15
W
F 9-1 2:42
C. Nowicki
Oak Forest
IHSA 2A Sectional @ Hinsdale South
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/15
W
MD 8-0
A. Jackson
Calumet City (Thornton Fractional North)
IHSA 2A Sectional @ Hinsdale South
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
02/08
W
DEC 8-6
T. Bennett
Chicago (Brother Rice)
IHSA 2A Regional @ Richards
Placement Matches
152
02/08
W
TF 17-0
M. Gentile
Burbank (St. Laurence)
IHSA 2A Regional @ Richards
Semis and WB3
152
01/11
L
DEC 2-1
A. Carrillo
LaGrange Park (Nazareth Academy)
2020 Randy Conrad Invite
Place Matches
152
01/11
W
F 2-0 1:32
J. Lonigro
Franklin Park-Northlake (Leyden)
2020 Randy Conrad Invite
Round 4 - Semi`s & WB
152
01/11
W
F 2-0 1:01
G. Tosterud
Leyden JV
2020 Randy Conrad Invite
Round 2 Quarters
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 5-0
A. Bitner
---
IHSA 3A Sectional @ Bolingbrook
4th Wrestleback (16 Man)
152
02/09
W
DEC 13-11 SV
B. Gaylord
Chicago (Marist)
IHSA 3A Sectional @ Bolingbrook
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/09
W
DEC 15-12
J. Nugent
---
IHSA 3A Sectional @ Bolingbrook
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/09
L
F 3-2 5:56
J. Major
Batavia
IHSA 3A Sectional @ Bolingbrook
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
02/08
W
F 2-0 0:32
C. Bendik
Chicago (Kennedy)
IHSA 3A Sectional @ Bolingbrook
Round 1 (16 Man)
152
02/02
L
MD 11-3
J. Osborne
---
IHSA 3A Regional @ Fractional South
Placement Matches
152
02/02
W
MD 13-1
Z. Bateman
---
IHSA 3A Regional @ Fractional South
Semis and WB3
152
01/19
W
MD 10-2
K. Zator
Lemont (H.S.)
SSC Varsity Wrestling Tournament
Place Bouts
152
01/19
W
F 0-0 1:00
R. Moore-Wilson
Evergreen Park
SSC Varsity Wrestling Tournament
Con Semis
152
01/19
L
F 0-0 0:48
B. Bailey
---
SSC Varsity Wrestling Tournament
Semis / 1/4 WB
152
01/19
W
DEC 7-5
K. Zator
Lemont (H.S.)
SSC Varsity Wrestling Tournament
Quarters/16-1stWB
152
01/05
W
NC 0-0
I. Gueorguiev
Lincolnshire (Stevenson)
Randy Conrad Invite
Placement (12 Man)
152
01/05
W
F 11-4 5:38
P. Schuelke
---
Randy Conrad Invite
Cons Semis
152
01/05
W
F 2-0 1:46
M. Portillo
Chicago (De La Salle)
Randy Conrad Invite
Champ Semis & Cons Round 2
152
01/05
L
DEC 5-3 SV
D. Tenayuca
Algonquin (Jacobs)
Randy Conrad Invite
Quarters (12 Man)
152
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 5-4
A. Taylor
---
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
2nd WB (16 Man)
2A 145
02/16
W
DEC 7-1
N. Mazzanti
---
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Cons. Round 1 (16 Man)
2A 145
02/16
L
DEC 8-2
P. Mccusker
---
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Quarters (16 Man)
2A 145
02/15
W
F 9-3 5:10
K. Reed
Marengo
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
2A 145
02/11
L
F 5-0 1:03
B. Bailey
---
IHSA 2A Sectional @ Darien
1st & 3rd (16 Man)
145
02/10
W
DEC 6-2
A. Carrillo
LaGrange Park (Nazareth Academy)
IHSA 2A Sectional @ Darien
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/10
W
MD 10-0
J. Terry
Park Forest (Rich East)
IHSA 2A Sectional @ Darien
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/03
W
DEC 6-1
N. Bennett
---
IHSA 2A Regional @ Lemont (H.S.)
Placement Matches
145
02/03
W
F 6-0 2:27
C. Stomp
Lemont (h.s.)
IHSA 2A Regional @ Lemont (H.S.)
Semis and WB3
145
01/20
L
TF 17-2 5:52
B. Bailey
Calumet City (Thornton Fractional North)
South Suburban Varsity Conference
Place Bouts
145
01/20
W
F 2-0 1:16
T. Pacetti
Blue Island (Eisenhower)
South Suburban Varsity Conference
Semis / 1/4 WB
145
01/20
W
F 11-0 5:58
R. Montes
Burbank (Reavis)
South Suburban Varsity Conference
Quarters/16-1stWB
145
12/27
W
DEC 5-3
A. Carrillo
LaGrange Park (Nazareth Academy)
Morton Holiday Wrestling Classic
Placement Matches (16 Man)
145
12/27
W
F 2-0 1:53
D. Leonard
North Chicago
Morton Holiday Wrestling Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/27
W
F 14-0 2:54
A. Quiroga
Berwyn-Cicero (Morton) 2
Morton Holiday Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/27
W
F 2-0 0:50
O. Jones
Chicago (C. Military Academy-Bronzeville)
Morton Holiday Wrestling Classic
Round 1 (16 Man)
145
10/28
L
F 7-0 1:55
F. Morrissey
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R7 - WB (128, 64, & 32)
138
10/28
W
F 2-2 1:51
G. Hansen
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
138
10/28
W
F 0-0 4:30
T. Raway
PINnacle
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R5 - WB (128 & 64)
138
10/28
L
DEC 7-2
C. Bornholdt
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R2
138
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 5-0 3:56
T. Dunn
East St. Louis (Sr.)
2017 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
2A 132
02/11
W
DEC 4-3
A. Carrillo
---
IHSA 2A Sectional @ Dolton
1st & 3rd (16 Man)
132
02/11
W
DEC 4-0
S. Gibbs
Chicago (C. Vocational)
IHSA 2A Sectional @ Dolton
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/11
L
F 2-0 0:46
W. Rachal
Chicago (Washington)
IHSA 2A Sectional @ Dolton
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/11
W
F 6-2 2:51
A. Richter
Evergreen Park
IHSA 2A Sectional @ Dolton
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/04
W
DEC 7-5 SV
A. Carrillo
---
IHSA 2A Regional @ Lemont
Placement Matches
132
02/04
W
DEC 7-4
K. Zator
Lemont (h.s.)
IHSA 2A Regional @ Lemont
Semis and WB3
132
02/04
W
F 10-4 1:38
A. Delgado
---
IHSA 2A Regional @ Lemont
Quarters and WB1
132
01/21
W
DEC 7-0
A. Estrada
---
South Suburban Wrestling Conference
Con Semis
132
01/21
L
DEC 4-2
J. Emmick
Tinley Park (H.S.)
South Suburban Wrestling Conference
Semis / 1/4 WB
132
01/21
W
F 11-7 4:57
D. Stump
---
South Suburban Wrestling Conference
Quarters/16-1stWB
132
11/26
W
DEF 0-0 0:20
N. Hernandez
WEST CHICAGO COMMUNITY HS
Rookie Clash
Round 3
133-134
11/26
W
F 0-0 2:01
A. Ruiz
CHICAGO HOPE HIGH SCHOOL
Rookie Clash
Round 2
133-134
11/26
W
F 0-0 3:46
F. Muzquiz
DOWNERS GROVE SOUTH HS
Rookie Clash
Round 1
133-134
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024